امکانات کاربری
پیام مدیر

اگر مردم، منکر را ببینند و آن را تغییر ندهند، به زودی خداوند آنها را دچار عذابی فراگیر و همگانی خواهد کرد. نبی معظم اسلام . ص

خبرنامه
اسلام
| بازدیدها: 2294

این روزها اکران فیلم «محمد رسول‌الله»– صلی‌الله‌علیه‌وسلم- ساخته “مجید مجیدی” در سینماهای ایران آغاز شده است. در کنار تمجید برخی‌ها از این فیلم “پرهزینه”، برخی دیگر اما جوانبوااسلاماه+ارواحنا فداک یا رسول الله
شرعی، تاریخی و هنری آن را مورد نقد و بررسی قرار داده‌اند.

ما در این نوشته سعی داریم تا به برخی از چالش‌های شرعی، اعتقادی و تاریخی اثر فوق بپردازیم.
فیلم «محمد رسول‌الله» که ولادت تا نوجوانی رسول‌الله صلی‌الله‌علیه‌وسلم را به‌ تصویر کشیده است، با تصویر ابوطالب در محاصره شعب ابوطالب آغاز می‌شود و نیز با تصویر وی در شکست این تحریم به پایان می‌رسد.

و اما ازجمله انتقاداتی که بر این فیلم وارد است عبارتند از:

(۱) جناب آقای مجید مجیدی، کارگردان فیلم، در ابتدا فیلم را مستند به “کتب تاریخی” و “برداشت شخصی” معرفی می‌کند. تهیه حداقل بخشی از فیلم دینی که وابسته به اعتقاد میلیون‌ها مسلمان است، بر مبنای برداشت شخصی چگونه قابل توجیه است؟ آیا ما حق داریم گران‌ترین و پرهزینه‌ترین فیلم تاریخ ایران را، که هزینه آن از بیت‌المال تأمین شده است، صرف برداشت‌های شخصی نماییم؟

(۲) مهمترین انتقادی که این فیلم با آن مواجه است تجسیم پیامبر اکرم صلی‌الله‌علیه‌وسلم می‌باشد که این تصویرکِشی از دوره حاملگی آمنه تا نوجوانی، در هر مرحله‌ای انجام شده است. اگرچه در این فیلم سعی شده تا کاملا چهره بازیگر نقش دوران کودکی پیامبر نشان داده نشود، اما دست‌ها، پاها، سر، مو، ابرو، و حتی چشمان و در برخی صحنه‌ها نیم‌رخ صورت به‌ تصویر کشیده شده است. همچنین سکانس‌هایی مانند قرار گرفتن کودک در آغوش مادر، آن‌هم در دامنه تپه‌ای، توهین‌آمیز می‌نماید.
این فیلم همچنین حاوی صحنه‌هایی از بوسه‌ بر دستان مادر، دایه و پدربزرگ و نیز صدایی منتسب به نقش اول فیلم می‌باشد که تمام این موارد شایان شأن شخصیت معصوم و بی‌مانند رسول‌الله صلی‌الله‌علیه‌وسلم نبوده و مشاهده چنین صحنه‌هایی برای یک مسلمانِ معتقد قابل تحمل نیست. این درحالی‌ست که دو سکانسی که از حضرت علی رضی‌الله‌عنه در این فیلم روایت می‌شود، در یکی چهرۀ ایشان در سایه، و در دیگری فقط به صدای ضبط‌‌‌شدۀ ایشان اکتفا شده است.

(۳) فیلم «محمد رسول‌الله» در پرداختن به معجزات دوران ولادت پیامبر، از روایات مشهور یادی نکرده و بیشتر به آگاه شدن یهود و نصاری از این واقعه پرداخته تا سعی کند نقش پررنگ یهود در داستان توجیه گردد؛ البته یهود و تلاش‌شان در فیلم برای به سرانجام نرسیدن حیات طیبه و رسالت پیامبر به‌صورت ناشیانه و بسیار برجسته نشان داده می‌شود. یهودی‌ستیزی در فیلم به‌حدی برجسته شده که از ابتدا تا پایان فیلم، قهرمان اصلی فیلم (ساموئل) با طراحی نقشه‌های مختلف و صرف هزینه‌های گزاف و تعقیب و گریز حضور پررنگی در فیلم دارد و فیلم را تبدیل به یک فیلم پلیسی نموده است، به‌طوری‌که بینندۀ ناآشنا به تاریخ اسلام را از موضوع اصلی منحرف می‌کند. این درحالی‌ست ‌که سازش‌ها و توطئه‌های یهود در دوران زندگی مدنی آن‌حضرت صلی‌الله‌علیه‌وسلم اتفاق افتاده است و نه در دوران طفولیت، و یهودیان در جامعه مقتدر آن روز قریش چنین نقش تعیین‌کننده‌ای نداشته‌اند.

(۴) داستان دایگی حلیمه طبق روایات مشهور به نمایش در نیامده است؛ که چگونه زنان از پذیرفتن کودک یتیم سر باز می‌زدند و حلیمه را به‌خاطر کارش سرزنش می‌کردند، بلکه در فیلم، شتر حارث، شوهر حلیمه، به سمت خانه عبدالمطلب می‌دود و در آنجا حلیمه با آمنه دیدار می‌کند.
در این فلیم علاوه بر اینکه چهره‌پردازی بازیگر نقش “آمنه” در شأن یک فیلم دینی نیست، در سفر آمنه به یثرب و نیز فوت وی، کارگردان سعی کرده با دیالوگ‌های احساسی و نمایش ناشیانۀ سرسبزی یثرب، احساسات بیننده را تحریک کند.

(۵) در فیلم از واقعه شق صدر پیامبر اثری نیست که پس از این حادثه بود که حلیمه به‌خاطر ترس از جان کودک، او را به مکه بازمی‌گرداند، اما این فیلم توطئه یهود برای قتل کودک را علت بازگرداندن رسول‌الله صلی‌الله‌علیه‌وسلم به مکه معرفی می‌کند و عبدالمطلب، برای پنهان کردن کودک از دست یهود، او را به غار حرا راهنمایی می‌نماید.

(۶) از دیگر موارد قابل تأمل در فیلم «محمد رسول‌الله» می‌توان به تلاش برای نمایش چهره‌ای کاملا منفی از بنی‌امیه، آن‌هم در دوران طفولیت پیامبر، اشاره کرد؛ کارگردان در این فیلم تمام سعی خود را به‌کار بسته تا نقشی منفی از بنی‌امیه به بیننده القا کند. “ام‌جمیل”، همسر اموی ابولهب به علت تنفر از بنی‌هاشم، مانع شیردادن کنیزش به کودک آمنه می‌شود. در دیالوگ‌های این فیلم بارها به تقابل این دو تیرۀ قریش اشاره می‌شود و سخنی از قریش و اقتدارش به‌میان نمی‌آید. گویی مکه جولان‌گاه رقابت بنی‌هاشم و بنی‌امیه بوده است. فیلم مذکور با رفتار ابوسفیان و عدم توجه وی به پندهای ابوطالبِ مسلمان آغاز شده و با شکست ابوسفیان در محاصره شعب ابی‌طالب به پایان می‌رسد.
نقش بنی‌امیه در فیلم مجید مجیدی هنگامی منفی‌تر می‌شود که ابولهب دارای همسری اموی، از نقشه یهود علیه پیامبر اکرم صلی‌الله‌علیه‌وسلم آگاه می‌شود و مخالفتی نمی‌کند تا بیننده بپذیرد که دشمنان رسول‌الله صلی‌الله‌علیه‌وسلم یهود و بنی‌امیه‌اند، تا بدین صورت در مراحل بعدی فیلم، علت رقابت‌های سیاسی علوی و اموی توجیه گردد.

(۷) اگرچه رفتار “بحیرا”، کشیش مسیحی، با کاروان ابوطالب تحسین برانگیز بوده است، اما فیلم، غرق در نمادهای هنری مسیحی می‌شود و به پخش سرودهایی با صدای زنان و کلمه “یسوع” و نیز تصویر مرد سفیدپوش بر فراز تپه می‌پردازد؛ گویی فیلمی از زندگی مسیح و بر اساس باورهای آنان ساخته شده است.

(۸) سکانس نجات قربان‌شدگان به درگاه بتی بر فراز تپه‌ای مشرف به ساحل دریا، و نیز نجات دختر در حال زنده به‌گورشدن و دیالوگ تمجید از مقام زن، سندی تاریخی ندارند.

(۹) اگرچه این بخش از فیلم فقط به بیان دوران کودکی پیامبر و واقعه محاصرۀ شعب ابی‌طالب پرداخته و هیچ اشاره‌ای به بعثت و جامعه مسلمانان مکه ندارد، اما کارگردان فیلم در همین گریزهای کوتاه، سعی کرده تا اسلام را به خاندان ابوطالب منحصر نماید، به‌طوری‌که واژه «غدیر» را در دیالوگ ابوطالب از دست نداده است. کما اینکه واژگانی همچون “موعود”، “منجی” و “ظهور” هم برای ذهن‌سازی در این فیلم به ایفای نقش پرداخته‌اند.

(۱۰) آنچه مسلم است حساس‌ترین و بحث‌برانگیزترین بخش فیلم قسمت‌های بعدی آن خواهد بود که الزاما نیاز به حُسن‌نیت و سعه‌صدر و تدبیر ویژه‌ای دارد که اگر برون‌داد آن باعث اتحاد و همبستگی بیشتر مسلمانان نشود، حداقل عاملی در زمینه تفرقه و از هم‌پاشیدگی بیشتر جهان اسلام و سوءاستفاده سودجویان نگردد.
منبع : سنی آنلاین

موضوع:, گوناگون
| ۲۲ شهریور ۱۳۹۴
۱۱ پاسخ به “فیلم “محمد رسول‌الله” و ایرادات آن از دیدگاه اهل سنت”
 1. وضعیت کاربر : مهمان
  حمید می‌گه:

  در صحیح بخاری و مسلم، سنن ابو داود و دارمی و نسائی و ترمذی و ابن ماجه، مسند احمد، تفسیر طبری و سیوطی از کعب ابن عجزه روایت کنند که گفت:

  کُنْتُ جالِساً عِندَ النبی إذْ جْاءَ رجل فقالَ: قَدْ علمنا کَیفَ نسلّمُ عَلیکَ یا رَسُول اللَّه فَکیفَ نصلّی عَلَیکَ؟ قالَ: قولوا: أللَّهُمَّ صَلِّ عَلی مُحَمَّدٍ وَ علی آلِ مُحمَّدٍ کَما صَلَّیْتَ عَلی إبراهیم و علی آل ابراهیم إنّکَ حَمیدٌ مَجیدٌ، وَ بارِکْ عَلی مُحَمَّدٍ وَ عَلی آلِ مُحَمَّدٍ کَما بارَکْتَ عَلی إبراهیم و علی آلِ ابراهیم إنّکَ حَمیدٌ مَجیدٌ.

  صحیح بخاری ج۴ ص۱۴۶ المؤلف: محمد بن إسماعیل أبو عبدالله البخاری الجعفی ، المحقق: محمد زهیر بن ناصر الناصر، الناشر: دار طوق النجاه (مصوره عن السلطانیه بإضافه ترقیم ترقیم محمد فؤاد عبد الباقی)، الطبعه: الأولى، ۱۴۲۲هـ، عدد الأجزاء: ۹٫ صحیح مسلم ج۱ ص۳۰۵ المؤلف: مسلم بن الحجاج أبو الحسن القشیری النیسابوری (المتوفى: ۲۶۱هـ)، المحقق: محمد فؤاد عبد الباقی، الناشر: دار إحیاء التراث العربی – بیروت، عدد الأجزاء: ۵٫ السنن الصغرى للنسائی ج۳ ص۴۸ المؤلف: أبو عبد الرحمن أحمد بن شعیب بن علی الخراسانی، النسائی (المتوفى: ۳۰۳هـ)، تحقیق: عبد الفتاح أبو غده، الناشر: مکتب المطبوعات الإسلامیه – حلب، الطبعه: الثانیه، ۱۴۰۶ – ۱۹۸۶، عدد الأجزاء: ۹ (۸ ومجلد للفهارس).

  نزد پیامبر خدا(صلی الله علیه وآله) نشسته بودم که مردی آمد و گفت: ای رسول خدا! ما چگونه سلام کردن بر شما را دانستیم، چگونه بر شما صلوات فرستیم؟ فرمود: بگوئید: خداوندا بر محمد و آل محمد صلوات فرست همان گونه که بر ابراهیم و آل ابراهیم صلوات فرستادی، راستی را که تو پسندیده و والائی. خداوندا بر محمد و آل محمد برکت و فزونی بخش، همان گونه که بر ابراهیم و آل ابراهیم برکت و فزونی دادی، راستی را که تو ستوده و عظمائی .

  چنانچه اسکن صفحات رو خواستین میفرستم

 2. وضعیت کاربر : مهمان
  احسان می‌گه:

  دنیا پرستی به اوج خود رسیده قبر قیامت به فراموشی سپرده شده مردم هر کاری دل شون بخواد انجام میدن ولی عنقریب پشیمان خواهن د شد

 3. وضعیت کاربر : مهمان
  نورا می‌گه:

  عالی بود احسن

 4. وضعیت کاربر : مهمان
  h می‌گه:

  سلام به نظرم فیلم برای بیان همه وقایع نیست و ویژگی همه فیلم ها استفاده از تصاویر احساسی خصوصا فیلم پیامبر که نشان میدهد چقدر پیامبر با محبت بودند.
  همچنین نمیشود که به خاطر همبستگی روایاتی که نزد شیعه ضعیف است را صحیح بدانیم چون بعض روایات عامه ضعیف است و قبول کردن آن توسط شیعه یعنی از یاد بردن حقیقت شیعه.
  حالا باید دید که در ادامه جنگ احد که با فرار برخی صحابه همراه بود چگونه نشان داده می شود همچنین جنگ خیبر که پر از رشادت های حضرت علی(ع) هست چطور به نمایش گذاشته می شود و اینها حقیقتی است که نمی توان انکار کرد و در کتب عامه نیز وجود دارد لطفا رجوع شود.

  پاسخ :
  در جنگ احد هیچگونه فراری در کار نبوده است و سخن فرار را متاخرین با قطع و برید و سرهم کردن روایت ساختند! یعنی طوری این حدیث را سرهم کردند تا معنی فرار صحابه از آن حاصل شود ، در حالیکه اگر اصل همین حدیث را بررسی کنیم نشانی از رشادت صحابه است یعنی بر عکس سخن این جماعت .
  عزیزانی که تمایل دارند این حدیث را بصورت کامل و با توضیح ببینند روی آدرس زیر کلیک کنند :
  http://vaislamah.com/5323.html

 5. وضعیت کاربر : مهمان
  حبیب می‌گه:

  یه سکانس دیگه که بلال اذان میدهد و میگوید علی ولی الله و حجت الله. .نعوذبالله

 6. وضعیت کاربر : مهمان
  امین می‌گه:

  مثلا شما الان پیرو واقعی پیامبر هستید که از گفت سلام بر آل او کراهت دارید؟؟؟
  و میگید >>>> صلی‌الله‌علیه‌وسلم !!!!!!!!

  • وضعیت کاربر : مهمان
   محسن جم می‌گه:

   آدم نادان،بدان که صلوات به صورت های مختلف از کوتاه تا درود ابراهیمی در احادیث به وفور آمده و دلیلی برای مخالفت با اهل و ال پیامبر نیست…مثل اینکه نمیدانید در نماز ما ۵ وقت در نمازهای فرض و واجب و سنت و نوافل درود ابراهیمی رو میخوانیم که نشان محبت و ارادت به پیامبر و اهل بیت ایشان هست ..و لطفا مظلوم نمایی ال محمد رو تبلیع نکنید و دم از محبت نزنید که به شتر گفتند از کجا آمده ای و گفت از حمام …و گفتند از زانویت پیداست…
   اگر اهل سنت به این اسم ملقب هست بخاطر اتباع از پیامبر می باشد و اگر هم صحابه و اهل بیت و ال پیامبر به جایگاهی رسیده اند فقط از اتباع پیامبر بوده است و لاغیر….و در ضمن تمام وابستگان و زنان پیامبر در آل و اهل بیت داخلند..پس کاسه داغتر از آش نشوید.
   ….امیدوارم جهالت نکنی و چون من دراین متن جلوی اسم پیامبر ،صلوات نگذاشتم منو یهودی و ضد پیامبر قرار بدهی ک من هرجا اسم پیامبر رو مینویسم صلواتش رو به زبان ذکر می کنم…خدا همه ما رو هدایت بدهد…

 7. وضعیت کاربر : مهمان
  رضا می‌گه:

  سلام به نظرم فیلم فیلمه واسه گرمی ساخته میشه هیچ تاثیر دیگه نداره

 8. وضعیت کاربر : مهمان
  محمد می‌گه:

  آنطور که در کتابهای آسمان، کتب حدیث و روایات تاریخ آمده است محمد رسول الله صلی الله علیه وسلم یک نفر از میلیاردها انسان این کره خاکی بود که الله تعالی به او جایگاه رفیعی عنایت فرمود که نه فرشته و نه هیچ یک از انبیاء بزرگ خداوند به آن نخواهند رسید ، سعادت و نجات انسانها به پذریش این جایگاه عظیم بستگی دارد و کسانی که آن را نپذیرند نمی توانند به فلاح نایل بگردند ، یهود، مسیحیت دارای دین الهی و کتاب آسمانی هستند اما چون از پذیرش جایگاه محمد رسول الله سرباز می زنند دین شان باطل می باشد .
  لذا شایسته نیست فرد خودرا در جایگاه این درجه رفیع الهی قرار دهد هر چند در نمایش فیلم و بطور موقت باشد، هیچ فیلمی نمی تواند تقوا، اخلاص، صالحات و زیبائی های محمد رسول الله و شخصیت دیگری را نمایش دهد و فقط در حد اطلاع رسانی می تواند باشد و اطلاع رسانی به هدایت و جایگاه اسلام در بین افراد جامعه کمک نمی کند. این پائین آوردن منزلت اسلام است بخصوص برای جوانان . قشر جوان جامعه با شخصیت آنحضرت آشنا نیستند و جای تاسف دارد که آشنایی با شخصیت محمد رسول الله توسط بازیگران باشد این نوعی شکست برای مبلغان دینی است که به بازیگران و فیلمها متوسل شوند.
  باید شخصیت محمد رسول الله را با مقدس ترین کتاب یعنی قرآن کریم و احادیث نبوی وبیان سیرت او تبلیغ کرد تا به هدایت مردم کمک شود

یک دیدگاه بگذارید

پاسخ کد امنیتی را در فیلد خالی تایپ کنید * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

جستجو

آخرین مطالب

آمار سایت

 • کاربران آنلاین 17نفر
 • بازدید امروز 39073
 • بازدید دیروز 144335
 • بازید کل 49547806

آمار کلی سایت

 • کل مطالب 2183
 • کل نظرات 8636
 • کل اعضا 1554
 • جدیدترین عضو 365mahdi

این سایت در ستاد ساماندهی پایگاه های اینترنتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به ثبت رسیده است.

کلیه حقوق برای پایگاه اطلاع رسانی وااسلاماه محفوظ میباشد.

استفاده از محتوای پایگاه اطلاع رسانی وااسلاماه با ذکر منبع بلامانع است. | تگ ها

Powered By Vaislamah.com - Copyright © 2010-2015 Vaislamah.com