امکانات کاربری
پیام مدیر

اگر مردم، منکر را ببینند و آن را تغییر ندهند، به زودی خداوند آنها را دچار عذابی فراگیر و همگانی خواهد کرد. نبی معظم اسلام . ص

خبرنامه
وااسلاماه
| بازدیدها: 52052

سوال :  در ایران اسپند دود کردن به کثرت رواج دارد، چرا مردم اسپند دود می کنند؟ آیا اسپند دود کردن اساس شرعی دارد ؟

پاسخ : با توجه به اینکه اکثر مردم آنرا جهت چشم زخم و حتی دور کردن ضرر و زیان از خود و دیگران دود می کنند، لذا بدون شک حرام و غیر شرعی است و مسلمانان و موحدان باید از این عمل جاهلی برائت داشته باشند و این امر اصلی در دین پاک الله تعالی ندارد.

مسلمانان برای محافظت خود از ضرر و زیان به خدا پناه می برند و فقط از او کمک می جویند چنانکه الله تعالی به ما یاد می دهد که چنین دعا نماییم:

« إِیَّاکَ نَعْبُدُ وإِیَّاکَ نَسْتَعِینُ» یعنی: (پروردگارا!) تنها تو را عبادت می کنیم؛ و تنها از تو یاری و کمک می‏جوییم.

در ضمن برای در امان ماندن از چشم زخم باید به الله توکل نمود و از طریق اذکار شبانه روزی خود را از چشم زخم دور نمود:

بهتر است برای محافظت خود از شیاطین اذکار وارده در شرع را زیاد بر زان جاری نمود اللخصوص زمانی که احساس ترس می کنید مانند اذکار زیر:

–         «أَعُوذُ بِاَللَّهِ السَّمِیعِ الْعَلِیمِ مِنْ الشَّیْطَانِ الرَّجِیمِ»از (شر) شیطان رانده شده پناه به خداوند شنوا و دانا می برم).

–         خواندن سوره اخلاص و ناس و فلق در صبح و هنگام خواب چنانکه در حدیث صحیح وارد شده است که:

هر کسی هنگام صبح و شب سه مرتبه سورۀ اخلاص و معوذتین (ناس و فلق) را بخواند الله متعال او را از گزند همه موجودات موذی در امان میدارد. این حدیث را ابوداود، ترمذی و نسائی نقل کرده اند و ترمذی آنرا حدیث حسن گفته است.

از صحیح بخاری و صحیح مسلم حدیثی چنین نقل میکند که ترجمه اش اینست: از عائشه رضی الله عنها  روایت است که پیامبر صلی الله علیه وسلم  هنگامیکه به بستر خواب خود در هر شب آرام میگرفت هردو کف دست خود را جمع مینمود و سورۀ ﴿قُلْ هُوَ اللَّهُ أَحَدٌ﴾ و ﴿قُلْ أَعُوذُ بِرَبِّ الْفَلَقِ﴾ و ﴿قُلْ أَعُوذُ بِرَبِّ النَّاسِ﴾ را میخواند و به هر دو دست خود میدمید و بعداً دستهای خود را تا اندازۀ که میتوانست به جسم خود مسح می نمود (و در دست کشیدن) از سر و روی و جلو بدن خود آغاز می کرد و این عملیه را سه بار تکرار می نمود.

﴿قُلْ هُوَ اللَّهُ أَحَدٌ * اللَّهُ الصَّمَدُ * لَمْ یَلِدْ وَلَمْ یُولَدْ * وَلَمْ یَکُنْ لَهُ کُفُوًا ‏أَحَدٌ

(قُلْ أَعُوذُ بِرَبِّ النَّاسِ * مَلِکِ النَّاسِ * إِلَهِ النَّاسِ * مِنْ شَرِّ الْوَسْوَاسِ الْخَنَّاسِ ‏‏* الَّذِی یُوَسْوِسُ فِی صُدُورِ النَّاسِ * مِنَ الْجِنَّهِ وَالنَّاسِ)

– «بِسْمِ اللَّهِ الَّذِی لا یَضُرُّ مَعَ اسْمِهِ شَیْءٌ فِی الأرْضِ وَلا فِی السَّمَاءِ وَهُوَ السَّمِیعُ الْعَلِیمُ». (۳ بار صبح و ۳ بار شام).

یعنی: (بنام الله که با (خواندن) نامش چیزی نه در زمین و نه (هم) در آسمان گزند نمی رساند و اوست شنوا و دانا).

 از عثمان ابن عفان رضی الله عنه  روایت است که هر کس سه بار در وقت صبح و سه بار در وقت شب این دعا را بخواند هیچ چیزی به او ضرر نمیرساند. این حدیث را ابو داود نقل کرده است.

– «أَعُوذُ بِکَلِمَاتِ اللَّهِ التَّامَّاتِ مِنْ شَرِّ مَا خَلَقَ».   (۳ بار صبح و ۳ بار شام).

یعنی: پناه می برم به کلمۀ های کامل خداوند از شر (همه) چیزهایکه آفریده است).

هر کس شامگاه این دعا را سه مرتبه بخواند سختی های آن شب به او ضرری نمی رساند. احمد، نسائی، ابن سنی، ترمذی و ابن حبان این حدیث روایت کرده اند.

| ۲۳ تیر ۱۳۹۲
۱۵ پاسخ به “حکم دود کردن اسپند چیست؟”
 1. وضعیت کاربر : مهمان
  ehlkdحمید می‌گه:

  اقایان وخانمها قرارنیست ما همه کارهامونو با اسلام مطابقت بدیم مگه فرهنگ ما کمتراز فرهنگ نداشته عربهاست اسپند خواص بی نطیری داره که اسلام با اینها کاری نداره اسلام با جنگ و خکایت های دروغی کارداره

 2. وضعیت کاربر : مهمان
  سجاد می‌گه:

  در روایات آمده است که شیاطین را دور مى‏کند (چون ضدعفونى کننده خوبى است و در اخبار از عناصر مضر گاهى به شیطان تعبیر شده است). دود آن و خودآن اگر در خانه باشد، باعث محفوظ ماندن خانه و اهل آن از شیاطین است و براى چشم‏زخم بى‏تأثیر نیست، V}(بحارالانوار، ح ۶۲، ص ۲۳۳){V از پیامبر(ص) نقل شده که بر هر یک از برگ و دانه درخت اسفند ملکی موکل است و با آنها هست تا آن که بپوسد و ریشه اش و شاخه اش غم و سحر را بر طرف می کند و در دانه اش، شفای هفتاد درد است پس مداوا کنید به اسفند و کندر و در روایت دیگری در مورد اسفند آمده است: شیطان ملعون هفتاد خانه را گرفتار و مبتلا می سازد ولی خانه ای که در آن اسفند است از او مصون است. اسفند شفای هفتاد بیماری است که آسانترین آنها جذام(خوره) است پس از آن غفلت نورزید. در کتاب مکارم الاخلاق آمده
  است که خوردن اسفند ترس را برطرف و شجاعت را زیاد می کند.V}(رجوع کنید به سفینه البحار، ج۱، ص۵۸۷، انتشارات آستان قدس رضوی)

  پاسخ :
  ما روایتی که اسپند را وسیله نجات از شیاطین گفته باشد اصلا در کتابهای معتبر مان نداریم لذا نمی توانیم به آن جنبه دینی و اعتقادی بدهیم چرا که خط و نشان احکام شرعی ما بر اساس قرآن و سنت پیامبر تعین می شوند و هر آنچه که از قرآن و سنت پیامبر خارج باشد ما هرگز نمی توانیم به آن رنگ دینی و اعتقادی بدهیم چون که رسول الله صلی الله علیه وسلم مارا از بدعت در دین منع فرموده است و طبعا پیروی از آنحضرت برای ما مهم و مایه رحمت و نجات است .

 3. وضعیت کاربر : مهمان
  امیر می‌گه:

  با سلام.
  ایا اسپند دود کردن روز جمعه مشکل دارد؟ اگر دارد حدیث یا سخنی اگر هست برام ایمیل کنین. متشکرم.

  پاسخ :
  لطفا مطلب فوق را بخوانید .

 4. وضعیت کاربر : مهمان
  hoda می‌گه:

  سلام. من شیعه هستم اما مطالب شما رو که باید به خدا توکل کرد و پرهیز از خرافه رو کاملا تایید میکنم. 

  ممنون از اذکاری که تو مطلبتون آوردید. انشالله حتما مستفیذ میشیم.


 5. زاهده آگاهی می‌گه:

  به نام خدا
  با سلام؛

  اسپند گیاهی است خودرو، که بیشتر در نواحی کویری می روید. جزو گیاهان دارویی به حساب می­آید و از قدیم در مناطق مختلف جهان کار برد طبٌی داشته است.

  اسپند در زبان عربی «حَرمَل» نامیده می شود، و در روایات برای درمان بیماری های روحی و جسمی سفارش شده است؛ ولی به طور خاص برای درمان و جلوگیری از چشم زخم سفارش نشده است.

  روایتی یافت نشد که در آن اسپند به طور مستقیم برای جلوگیری یا درمان چشم زخم مؤثر قلمداد شده باشد.

  در استفتائات آیت الله مکارم شیرازی چنین آمده:

  آیا دود کردن اسپند براى جلوگیرى از چشم بد صحّت دارد؟

  صحّت ندارد؛ ولى مى گویند: «دود اسپند فضا را ضدّ عفونى مى کند، و مفید است.»


 6. وااسلاماه می‌گه:

  دوست محترم ، بنده الله
  فرمایش شما که الله عرب نیست یا عجم، بر خلاف آداب خالق باریتعالی است، چرا که الله تعالی عرب و عجم ندارد و دانا به همه چیز می باشد .

یک دیدگاه بگذارید

پاسخ کد امنیتی را در فیلد خالی تایپ کنید * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

جستجو

آخرین مطالب

آمار سایت

 • کاربران آنلاین 21نفر
 • بازدید امروز 46982
 • بازدید دیروز 161303
 • بازید کل 50079311

آمار کلی سایت

 • کل مطالب 2183
 • کل نظرات 8610
 • کل اعضا 1556
 • جدیدترین عضو iran4556

این سایت در ستاد ساماندهی پایگاه های اینترنتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به ثبت رسیده است.

کلیه حقوق برای پایگاه اطلاع رسانی وااسلاماه محفوظ میباشد.

استفاده از محتوای پایگاه اطلاع رسانی وااسلاماه با ذکر منبع بلامانع است. | تگ ها

Powered By Vaislamah.com - Copyright © 2010-2015 Vaislamah.com