امکانات کاربری
پیام مدیر

اگر مردم، منکر را ببینند و آن را تغییر ندهند، به زودی خداوند آنها را دچار عذابی فراگیر و همگانی خواهد کرد. نبی معظم اسلام . ص

خبرنامه
الخلیل
| بازدیدها: 349

ایمان خالص کدام ست؟ ایمان خالص ایمانی است که بدور از شک و تردید باشد.

إِنَّ الَّذِینَ آمَنُوا وَالَّذِینَ هَادُوا وَالصَّابِئِینَ وَالنَّصَارَى وَالْمَجُوسَ وَالَّذِینَ أَشْرَکُوا إِنَّ اللَّهَ یَفْصِلُ بَیْنَهُمْ یَوْمَ الْقِیَامَهِ إِنَّ اللَّهَ عَلَى کُلِّ شَیْءٍ شَهِیدٌ [الحج : ۱۷] حضرت شیخ التفسیر مولانا محمد عثمان در جلسه سالیانه (۱۷ شهریور۹۴) ، نشست مردمی با علمای منطقه و استان در تفتان و اطراف ، ضمن تلاوت آیه ۱۷ سوره حج به موضوع این آیه پرداخت و بیان فرمود:

الله تعالی در این سوره بیان شش گروه را ذکر می فرماید: ای انسان ها در دنیا و آخرت با دو چیز از یکدیگر جدا می شوید ، یکی ایمان و دوم عمل است.

ایمان درست  و خالص ایمانی است که بدور از شک و تردید باشد. نمونه ایمان مقبول و عمل معتبر را الله تعالی در قرآن عظیم الشان بیان کرده است.

(آمِنُواْ کَمَا آمَنَ النَّاسُ) اگر می خواهید ایمان خود را تشخیص دهید و بدانید که ایمان نزد الله تعالی مقبول یا مردود است یا ایمانی که صاحب عرش و صاحب رسالت بر آن مهر تأیید زند به ایمان صحابه برگردید و ایمان آورید ، ایمان کسانی که تربیت یافته رسول الله صلی الله علیه و سلم بودند، ایمانی که خلفای راشدین و عشره مبشره آوردند.

(فَإِنْ آمَنُواْ بِمِثْلِ مَا آمَنتُم بِهِ فَقَدِ اهْتَدَواْ) آنطور ایمان محکمی که صحابه در مقابل تمام سختی ها و امتحانات ذره ای عقب نشینی نکرده اند و از رسول الله فاصله نگرفتند بیاورید.

(وَعَمِلُواْ الصَّالِحَاتِ) اگر می خواهید عمل خود را تشخیص دهید و معیار تشخیص صحت اعمال سنت صحیح رسول الله صلی الله علیه و سلم است مانند: وضو گرفتن که خلفای راشدین طریقه وضو گرفتن آن حضرت را نشان داده و تعلیم دادند.

در قرآن وضو گرفتن اعضای بدن بیان شده است و همچنین در روایات هم آمده است که سیدنا علی مرتضی رضی الله تعالی عنه طریقه وضو گرفتن رسول الله صلی الله علیه و سلم را نشان داده است. لذا فقهای امت هم تمام مباحث خود را در سایه قرآن و سنت بیان می کنند.

(إِنَّ الَّذِینَ آمَنُوا وَالَّذِینَ هَادُوا وَالصَّابِئِینَ وَالنَّصَارَى وَالْمَجُوسَ وَالَّذِینَ أَشْرَکُوا) در آیه فوق بیان می شود که به لقب و عنوان خود خوشحال نباشید. به مولوی ، سردار ، دکتر و مهندس بودن و … خود را خوشحال نگردانید همانطور که در قرآن القاب در اقوام ، ادیان و مذاهب آورده شده است. چراکه این القاب و نام ها شما را نجات نمی دهند. فیصله الله تعالی در این نام و نشان ها نیست ، فیصله و نجات الله تعالی به ایمان و عمل صالح است. خداوند عقیده و عمل شما را بررسی می کند که عقیده شما چه بوده؟ آیا الله تعالی را پرستش کرده اید یا غیر الله را در پرستش همراه کرده اید؟

(إِنَّ اللَّهَ یَفْصِلُ بَیْنَهُمْ یَوْمَ الْقِیَامَهِ)الله تعالی در روز قیامت این شش گروه : یهودیان ، نصرانیان ، صابئین ، ستاره پرستان ، مجوسی ها و مشرکین را از کسانی که ایمان آورده اند و عمل صالح انجام داده اند جدا می کند.

(إِنَّ اللَّهَ عَلَى کُلِّ شَیْءٍ شَهِیدٌ)آنطور نیست که الله از شما خبر ندارد یقین داشته باشید که عقیده و عمل شما را الله تعالی می داند ، تمام نیت و اراده شما را می داند.

الله تعالی اراده ، نیت و عمل همه را خالص کند و از نام ، لقب پرستی ما را بیرون آورد و مومن و مسلمان خالص گرداند. آمین

منبع: الخلیل آنلاین

| ۱۸ شهریور ۱۳۹۴

یک دیدگاه بگذارید

پاسخ کد امنیتی را در فیلد خالی تایپ کنید * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

جستجو

آخرین مطالب
آمار سایت

  • کاربران آنلاین 21نفر
  • بازدید امروز 110975
  • بازدید دیروز 136445
  • بازید کل 50279749

آمار کلی سایت

  • کل مطالب 2184
  • کل نظرات 8612
  • کل اعضا 1555
  • جدیدترین عضو iran4556

این سایت در ستاد ساماندهی پایگاه های اینترنتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به ثبت رسیده است.

کلیه حقوق برای پایگاه اطلاع رسانی وااسلاماه محفوظ میباشد.

استفاده از محتوای پایگاه اطلاع رسانی وااسلاماه با ذکر منبع بلامانع است. | تگ ها

Powered By Vaislamah.com - Copyright © 2010-2015 Vaislamah.com