امکانات کاربری
پیام مدیر

اگر مردم، منکر را ببینند و آن را تغییر ندهند، به زودی خداوند آنها را دچار عذابی فراگیر و همگانی خواهد کرد. نبی معظم اسلام . ص

خبرنامه
وااسلاماه
| بازدیدها: 39337

قبلا باید به این نکته ی بسیار مهم توجه کنیم که خداوند متعال در روز قیامت هیچ دینی را از انسانها قبول نمی کند بجز دین اسلام، چنانکه قرآن می فرماید:

« وَمَن یَبْتَغِ غَیْرَ الإِسْلاَمِ دِینًا فَلَن یُقْبَلَ مِنْهُ وَهُوَ فِی الآخِرَهِ مِنَ الْخَاسِرِینَ»(آل عمران ۸۵)

یعنی: و هر کس جز اسلام (و تسلیم در برابر فرمان حق،) آیینی برای خود انتخاب کند، از او پذیرفته نخواهد شد؛ و او در آخرت، از زیانکاران است.

و اگر به این آیه دقت کنید متوجه خواهید شد که آیه عام است و فرموده”هرکس” لذا هرانسانی که غیر از اسلام دینی برگزیند جزو زیانمندان خواهد بود، و مسئول اعمال خویش است.

و می فرماید:

« إِنَّ الدِّینَ عِندَ اللّهِ الإِسْلاَمُ»(آل عمران ۱۹)

دین در نزد خدا، تنها اسلام است.

و بر همین اساس الله تعالی تنها دین برحق را اسلام می داند و غیر آنرا مایه خسران اخروی قرار داده اند.

بنابراین بر تمامی انسانهای روی زمین واجب است تا با گرویدن به این آیین خود را در سرای قیامت نجات دهند، حال اگر در روز قیامت کسی بهانه بیاورد و بگوید: کسی در دنیا اسلام را بر ما عرضه نکرد و ما به اسلام دسترسی نداشتیم! آیا اگر راست بگوید، واقعا معذور است یا خیر؟!

اما خداوند متعال بندگانش را می شناسد زیرا خود آنها را خلق کرده است، بنابراین برای آنکه این بهانه را از بندگانش بگیرد، اسباب و وسائلی را قرار داده است تا این دین رهایی بخش بوسیله ی کمک گرفتن از آن اسباب و ابزارها به همه ی انسانها برسد.

یکی از این اسباب که موجب انتشار دین در بین انسانهای ملل مختلف می گردد، جهاد است. بنابراین هدف هدف شارع حکیم اینست تا تمامی انسانها راه هدایت که همان اسلام است در پیش بگیرند، زیرا خداوند متعال در سرای قیامت هیچ دینی را بجز اسلام نمی پذیرد.

حال برای هدایت انسانها اسباب و وسائلی را فراهم نموده است، یکی از این اسباب، جهاد مسلمین در مناطقی است که مردمان آنها بر آیین دیگری بجز اسلام هستند. خداوند متعال جهاد را بر مومنان فرض کرده تا دین نجات بخش را همگانی کند و فقط محصور به یک قوم و نژاد نباشد و دیگران نیز از اقوام و مللل مختلف دنیا از نعمت هدایت بی نصیب نمانند، و اگر اکنون مردم ایران و دیگر سرزمینهای اسلامی از نعمت هدایت برخوردار شدند، همه به سبب جهادی است که خداوند آنرا بر مسلمین فرض کرده و آنرا وسیله ای برای هدایت ما قرار داد.

پس خداوند متعال برای آنکه دین خود را در بین بندگانش ترویج دهد، آخرین پیامبرش را در سرزمین حجاز مبعوث کرد تا با دعوت، مردم را به این دین فرا بخواند، و همانطور که گفته شد این دین مختص به مردمان عرب نیست، بلکه دینی جهانی و فراگیر است و همه ی انسانها بایستی پیغام این دین را بشنوند تا در روز قیامت بهانه ای نداشته باشند، از این رو خداوند متعال کسانی را که وارد این دین می شوند مامور کرده تا این نعمت هدایت را در انحصار خود قرار ندهند بلکه آنرا به سایر ملل دیگر دنیا برسانند تا آنکه بالاخره این دین به تمامی انسانهای دنیا برسد.

و دعوت انسانها به اسلام روشهای مختلفی دارد و بنا به شرایط و موقعیت، روش دعوت نیز متغیر خواهد بود، گاهی از طریق زبانی و گاهی قلم و به اصطلاح از روش فرهنگی اقدام می شود، علی اللخصوص در زمان ما این روش بسیار مفید است، و گاهی لازم می شود که از طریق فیزیکی وارد عمل شد، زیرا گاها با دعوتگران با خشونت مقابله می شود و لذا دعوتگران هم مجبور می شوند از طریق جهاد و جنگ دعوت را پیش ببرند.

بعبارتی گاهی دعوت زبانی یا فرهنگی نتیجه ندارد، چرا؟ زیرا سران برخی از قدرتهای معاند اسلام، از این آیین ناخرسندند و جالب اینکه نمی خواهند تا مردمان تابعشان هم به آن آیین رهایی بخش گرایش بیابند و از آمدن آیین اسمانی به میان مردمانشان می ترسند و خوششان نمی آید که مردم از آیین خود دست بکشند تا مبادا قدرت از دستشان بیافتد!

در این مواقع است که اسلام گزینه ی جهاد و جنگ را پیش روی معاندان قرار می دهد و آنها را مختار می گرداند که یا به دعوتگران اجازه ی ورود بدهند تا بین مردم دعوت کنند یا جنگ را برگزینند. اگر گفتیم جنگ، پس یعنی خشونت! و نمی توان تصور نمود که جنگ را با گُل براه انداخت! آیا مملکتی را سراغ دارید که در قدیم و جدید در حال جنگ با مملکت دیگری باشد ولی تلفات نداده باشند یا بر دشمنشان تلفات وارد نکرده باشند؟! مگر می شود جنگ کرد اما کسی کشته نشود؟

 و متاسفانه جنگ بسیار ناخوشایند است، زیرا در جنگ خشونت به حد اعلی می رسد و افرادی در این بین کشته می شوند، و این واقعیت تلخی است که کسی نمی تواند منکر آن شود.

اما ماجرای جنگهای تبلیغی صدر اسلام با ایران:

معمولا قاعده بر آن بود که برای تبلیغ اسلام ابتدا به پادشاه ایران دعوت می شود تا اسلام بیاورد اگر نپذیرفت از وی می خواستند تا اجازه دهد تا داعیان اسلام وارد مردم شوند و پیام اسلام را بدانها برساند و اگر بازهم قبول نکرد آنوقت چاره ای جز جهاد با لشکریان آن پادشاه باقی نمی ماند.

بنابراین لشکر اسلام با لشکریان و نظامیان پادشاه ایران وارد جنگ شدند نه با مردم رنج دیده آن، و این امری عادی است که در زمانهای قدیم نه تنها اسلام بلکه هر قوم و ملت دیگری نیز که به ایران حمله ور می شد با جنگ روبرو می شدند و این فقط خاص اسلام و مسلمانان نبود.

مگر بارها بین ایران و روم جنگ در نمی گرفت؟! آیا سپاهیان روم و اسکندر با گل به پیشواز سپاهیان ایران می رفتند و یا ایران برای حمله به روم یا سرزمین دیگری از جنگ و شمشیر استفاده نمی کرد؟!

لذا بلکه مجاهدان از شمشیر و جنگ استفاده کردند تا از صف سپاهیان پادشاه ایران عبور کنند و به میان مردم راه یابند تا شاید آن مردم رنج دیده دین اسلام را به اختیار خود قبول کردند، هر چند که ممکن است در جریان جنگ با سپاهیان ایران، برخی از مردم عادی و غیرنظامی هم تلف شوند و این امر اجتناب ناپذیر است و امکان ندارد که جنگی روی دهد و افراد عادی صدمه نبینند، خود لشکر ایران هرگاه هوس حمله به سرزمینی دیگر می کرد، مردمان نظامی و غیرنظامی آنجا را به بردگی می برد.

اما سوال اینجاست: چرا اگر کفار بزرگترین کشتارها را براه می اندازند و به جان و مال و ناموس مسلمانان یا مردمان ادیان دیگر هجوم می برند، از آن بعنوان جنگ برای حقوق بشر یاد می کنند ولی هرگاه مردم مسلمان از کشور خود دفاع کردند و یا در جنگی به پیروزی رسیدند، از آن بعنوان ترور و ارهاب و وحشیگری و قتل انسانهای بیگناه یاد می کنند؟!

چرا اگر نوبت پیروزی اسلام بر دشمنان شد همگی از حقوق و کشتن انسانها حرف می زنند اما غارتهای خود را در هنگام هجوم به دیگر سرزمینها بعنوان دلیری و قهرمانی و مقاومت نام می برند؟!

آری، لشکریان اسلام به دستور خلیفه ی مسلمین مامور تبلیغ دین اسلام در ایران شدند، تا دستورات خداوند متعال را مبنی بر اعلام جهانی دین لبیک گفته باشند، ولی هنگامی که قصد داشتند تا دین را به مردم ایران برسانند، با ممانعت پادشاه ایران روبرو شدند و خودشان جنگ با مسلمانان را انتخاب کردند وگرنه لشکر اسلام برای جنگ نرفته بودند و هدف آنها تبلیغ زبانی بود. مسلمانان پادشاه ایران را مختار کردند بین این دو امر یا اینکه اجازه بدهد تا به تبلیغ اسلام میان مردم به یغما کشیده شده ایران بپردازند یا اینکه اگر اجازه داده نشود باید جنگ کند.

جنگ درگرفت و هر دو طرف خساراتی دادند ولی سرانجام با دلاوریهای سپاه اسلام، ارتش ساسانی شکست خورد و از هم پاشید و بعد از آن مجاهدان به میان مردم رفتند و اقدام به دعوت کردند، ولی هرگز با زور مردم غیر نظامی را مجبور به پذیرش اسلام یا شمشیر نکردند! هرچند ممکن است در جریان جنگ با نظامیان، افرادی عادی هم کشته شوند، ولی این را نمی توان بر کل مردم عادی تعمیم داد و ادعا نمود که تمام مردمان غیر نظامی را از دم تیغ گذراندند تا دیگران از ترس اسلام بیاورند!! بدون شک این تهمت بزرگ است که جهت فضا سازی و ایجاد شبهه بین مسلمین براه انداخته اند، سپاهیان مسلمین مردم کوچه و بازار را با زور به اسلام دعوت نکردند، اگر چنین ادعایی را کتب تاریخ ذکر کردند در پاسخ می گوئیم کتب تاریخ دقیق نیستند .

چنانکه بعنوان مثال امام طبری در مقدمه تاریخش می‌گوید:

“خواننده کتاب ما باید بداند که در این کتاب اخبار و روایتی را جمع نموده‌ام و سند و راویان آن را بیان کرده‌ام. پس اگر در این کتابم چیزی در مورد گذشتگان بیان نموده‌اند که چون درست نیست و حقیقت ندارد خواننده آن را نمی‌پسندد، باید بداند که چنین خبری را ما از پیش خود نیاورده‌ایم و بلکه کسانی آن را آورده‌اند که آن را برای ما نقل کرده‌اند و ما به همان صورت که آنها برای ما نقل کرده‌اند نقل کرده‌ایم.”( مقدمه تاریخ طبری ص ۵)

بنابراین امام طبری با مقدمه‌ای که برای کتابش نوشته است مسئولیت را به گردن خواننده گذاشته است و به شما می‌گوید: اگر در این کتابم خبر یا روایتی دیدی که برایت زشت می‌نمود و قابل قبول نبود، نگاه کن که از چه کسی آن را روایت کرده‌ایم و مسئولیت به گردن کسی است که ما از او روایت کرده‌ایم، و من فقط باید کسی که آن را روایت کرده نام ببرم، اگر ثقه و مورد اعتماد بود روایتش را قبول کن و اگر ثقه و مورد اعتماد نبود روایتش را قبول نکن.

چرا باید ما مسلمانان که بزرگترین نعمت را خداوند متعال نصیب ما کرده ، از این نعمت ناراحت باشیم؟! آیا اگر مجاهدان صدر اسلام، اسلام را به ایران نمی آوردند و ما بمانند اجدادمان با آیین خرافی آتش پرستی و زرتشتی و مانوی و بت پرستی از دنیا می رفیتم، این جای افتخار بود؟! آیا در روز قیامت مسلمانان را مقصر نمی دانستیم که چرا دین را در انحصار خود قرار دادند و بیکار نشستند و نیامدند تا ما نیز از اسلام مطلع شویم؟!

پس ما مسلمانان نه تنها از گذشته ی درخشان اسلام در دوران خلافت راشده احساس حقارت نمی کنیم، بلکه بسیار مدیون شجاعتها و دلاوریهای آنها هستیم که از جان و مال و وطن خود گذشتند تا این دین را به ما برسانند، و در این راه هیچ نفع دنیایی عاید آنها نشد بجز شهادت و دوری از خانواده و ترک وطن و سپس پس از بازگشت هم به دیگر سرزمینها رفتند تا آنکه سرانجام وقت اجل می رسد و زندگی را ترک می گفتند. خداوند هزاران بار از آنها راضی باد و آنها را در بهشت خود منزل دهد و مقامشان را رفیع گرداند و به ما نیز توفیق عطا فرماید تا بمانند آن مجاهدان دلاور  زندگی دنیوی را بر قیامت ترجیح ندهیم.

و زحمات آنها بود که ما اکنون به بزرگترین نعمت در دنیا و قیامت که همان هدایت است نائل آمدیم و آنوقت است که انسانهای عاقل پس از هدایت بسیار خدا را شاکر است که این سبب را مایه ی هدایتش گرداند. و خواهند گفت:

« وَالَّذِینَ جَاؤُوا مِن بَعْدِهِمْ یَقُولُونَ رَبَّنَا اغْفِرْ لَنَا وَلِإِخْوَانِنَا الَّذِینَ سَبَقُونَا بِالْإِیمَانِ وَلَا تَجْعَلْ فِی قُلُوبِنَا غِلًّا لِّلَّذِینَ آمَنُوا رَبَّنَا إِنَّکَ رَؤُوفٌ رَّحِیمٌ» (حشر ۱۰)

کسانی که بعد از آنها [بعد از مهاجران و انصار] آمدند و می‏گویند: «پروردگارا! ما و برادرانمان را که در ایمان بر ما پیشی گرفتند بیامرز، و در دلهایمان حسد و کینه‏ای نسبت به مؤمنان قرار مده! پروردگارا، تو مهربان و رحیمی!»

« رَبَّنَا لاَ تُزِغْ قُلُوبَنَا بَعْدَ إِذْ هَدَیْتَنَا وَهَبْ لَنَا مِن لَّدُنکَ رَحْمَهً إِنَّکَ أَنتَ الْوَهَّابُ» (آل عمران ۸)

یعنی: پروردگارا! دلهایمان را، بعد از آنکه ما را هدایت کردی، (از راه حق) منحرف مگردان! و از سوی خود، رحمتی بر ما ببخش، زیرا تو بخشنده‏ای!

| ۱۲ تیر ۱۳۹۲
۳ پاسخ به “آیا اسلام با زور شمشیر به ایران آمد؟”
 1. وضعیت کاربر : مهمان
  پیام می‌گه:

  حالا یک سوال…
  مگه اجازه مردم دست پادشاه نبود؟ وقتی پادشاه گفت اجازه نمیدم برای مردمم تبلیغ کنید مسلمان ها هم باید سرشونو مینداختن پایین بر میگشتند به کشورشون و جنگ نمیکردند!! (به زبان ساده گفتم واضح باشه)
  ممنون میشم جواب بدید و ما رو از این شبهات خارج کنید. سایتتون خیلی خوبه. اجرکم عند الله

  پاسخ :
  حکم الله و رسول را بخاطر حکم پادشاه نمی توان تعطیل کرد یا نادیده گرفت . ما متعلق به خداوند هستیم نه متعلق به هیچ پادشاهی .

 2. وضعیت کاربر : مهمان
  عبدالقادر می‌گه:

  البته کاملا صحیح است چون قرآن برای همه بشریت نازل شد وحضرت محمد مصطفی صلوات الله علیه وآله رحمت للعالمین است وهمچنین در قرآن خداوند فرموده اگر قرآن را عجمی قرار داده بودیم ویا به ابن معنی که به زبان عجمی اگر بود اعراب ایمان نمی آوردند واین که فرموده اید اسلام مخصوص اعراب تمها نیست بلکه برای تمام بشریت است کاملا صحیح است ودلیل دوم اینکه در قرآن خداوند فرموده الاعراب اشد کفرا ونفاق /پس اعراب حتی دربسیاری موارد موجب شدند اسلام پیشرفت نکند ومشکلات بسیاری برای رسول خدا ایجاد کردند

یک دیدگاه بگذارید

پاسخ کد امنیتی را در فیلد خالی تایپ کنید * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

جستجو

آخرین مطالب

آمار سایت

 • کاربران آنلاین 17نفر
 • بازدید امروز 35099
 • بازدید دیروز 142008
 • بازید کل 49685840

آمار کلی سایت

 • کل مطالب 2183
 • کل نظرات 8641
 • کل اعضا 1554
 • جدیدترین عضو 365mahdi

این سایت در ستاد ساماندهی پایگاه های اینترنتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به ثبت رسیده است.

کلیه حقوق برای پایگاه اطلاع رسانی وااسلاماه محفوظ میباشد.

استفاده از محتوای پایگاه اطلاع رسانی وااسلاماه با ذکر منبع بلامانع است. | تگ ها

Powered By Vaislamah.com - Copyright © 2010-2015 Vaislamah.com