امکانات کاربری
پیام مدیر

اگر مردم، منکر را ببینند و آن را تغییر ندهند، به زودی خداوند آنها را دچار عذابی فراگیر و همگانی خواهد کرد. نبی معظم اسلام . ص

خبرنامه
خواهرمسلمان
| بازدیدها: 548

وااسلاماه+جایگاه ومکانت مساجد را ر قلبمان زنده کنیمسایت نوار اسلام؛ شکر و سپاس برای پروردگار جهانیان است. کسی که دستور به عجله کردن در کارهای خیر داده، و از هدر دادن عمر و وقت برحذر داشته است. و شهادت می دهم که خدایی جز الله یگانه نیست، و شریکی در الوهیت و ربوبیت و نام ها و صفات وی وجود ندارد. و شهادت می دهم که محمد بنده و فرستاده ی اوست. که تشویق به حضور در جمع و جماعت ها نموده است. درود و سلام الله تعالی بر وی و بر آل او و اصحابش، کسانی که در انجام طاعات از یکدیگر سبقت می گرفتند، باد؛ سلام و درودی بسیار نیکو بر آنان باد.

الله تعالی می فرماید: {سَابِقُوا إِلَی مَغْفِرَهٍ مِّن رَّبِّکُمْ وَجَنَّهٍ عَرْضُهَا کَعَرْضِ السَّمَاءِ وَالأَرْضِ أُعِدّتْ لِلّذینَ آمَنُوا بِاللهِ وَرُسُلِهِ ذَلِکَ فَضْلُ اللهِ یُؤْتِیهِ مَن یَشَاءُ وَاللهُ ذُو الفَضْلِ الْعَظِیمِ}[۱] ترجمه: برای رسیدن به آمرزش پروردگارتان و بهشتی که پهنای آن مانند پهنای آسمان ها و زمین است، بر یکدیگر پیشی گیرید این بهشت برای کسانی که به الله و پیامبرانش ایمان آورده اند، مهیا شده است این بخشایشی است از جانب الله که به هر کس که می خواهد ارزانیش می دارد، که الله صاحب بخشایشی بزرگ است.

هوشیار باشیم که زمان می گزرد و عمر کوتاه می شود، و کسی که تقوا داشته باشد، همیشه مراقب و نگهبان اعمالش است، و کسی که مراقب و نگهبان باشد به منزل و جایگاه نیکویی می رسد. مگر نه این است که کالای الله گران است؟، مگر نه این است که کالای الله بهشت است؟. و بهشت را نمی توان با تمنا و آرزو، اصل و نسب، عمل آباء و اجداد، و نه با کثرت مال و اولاد به دست آورد. الله تعالی می فرماید: {وَمَا أَمْوَالُکُمْ وَلَا أَوْلَادُکُمْ بِالَّتِی تُقَرِّبُکُمْ عِنْدَنَا زُلْفَیٰ إِلَّا مَنْ آمَنَ وَعَمِلَ صَالِحًا فَأُولَٰئِکَ لَهُمْ جَزَاءُ الضِّعْفِ بِمَا عَمِلُوا وَهُمْ فِی الْغُرُفَاتِ آمِنُونَ}[۲] ترجمه: اموال و اولادتان چیزی نیست که شما را به ما نزدیک سازد مگر آنان، که ایمان آورده اند و کارهای شایسته کرده اند، که پاداش اینان به سبب اعمالشان دو برابر است و ایمن در غرفه های بهشت هستند.

بدانیم هر کس که عملش را به جلو نبرد، نسبش او را به جایی نمی برد[۳]. پس بهشت برای کسی است که به الله ایمان آورد و کارهای نیکو و شایسته انجام دهد، حتی اگر برده ای حَبَشی باشد. اما جهنم برای کسی است به الله تعالی کفر ورزد حتی اگر نسبش از اشراف[۴] قریش باشد.

دیده می شود که بسیاری از مردم در انجام اعمال صالح و نیکو، تنبلی و کوتاهی می کنند ولی در انجام امور دنیوی با نشاط و سرزنده اند. و برای سیر شدن هوا و هوسشان همه ی توان و سعی و تلاششان را به کار می برند.

به عنوان مثال: علاقه ی مردم برای حاضر شدن در مساجد برای برپایی نماز جمعه و جماعت

بسیاری از مردم را می بینی که در کنار مساجد ساکن اند ولی به مسجد نمی روند و در آن ناشناخته اند. خانه هایشان همسایگان مساجد هستند ولی قلب هایشان از مساجد به دور اند. این دلیلی بر ضعف ایمان و یا نبودن آن در دل هایشان، است. زیرا آبادی مساجد با برپایی نماز، عبادات و رفت و آمد، در آنان است که این خود نشانه ی ایمان می باشد. الله تعالی می فرماید: {إِنَّمَا یَعْمُرُ مَسَاجِدَ اللَّـهِ مَنْ آمَنَ بِاللَّـهِ وَالْیَوْمِ الْآخِرِ وَأَقَامَ الصَّلَاهَ وَآتَی الزَّکَاهَ وَلَمْ یَخْشَ إِلَّا اللَّـهَ ۖ فَعَسَیٰ أُولَٰئِکَ أَنْ یَکُونُوا مِنَ الْمُهْتَدِینَ}[۵] ترجمه: مساجد الله را کسانی آباد می کنند که به الله و روز قیامت ایمان آورده اند و نماز می گزارند و زکات می دهند و جز از الله نمی ترسند امید است که اینان از هدایت یافتگان باشند.

بسیاری از مردم دیده می شود که به دلیل کثرت رفت و آمد در بازارها آن ها را شلوغ کرده اند و رزق و روزی الله را می خورند ولی به سوی مساجد نمی روند و با مسلمانان دیگر در اقامه ی شعار دین مشارکت نمی کنند. الله تعالی می فرماید: {اسْتَحْوَذَ عَلَیْهِمُ الشَّیْطَانُ فَأَنْسَاهُمْ ذِکْرَ اللَّـهِ ۚ أُولَٰئِکَ حِزْبُ الشَّیْطَانِ ۚ أَلَا إِنَّ حِزْبَ الشَّیْطَانِ هُمُ الْخَاسِرُونَ}[۶] ترجمه: شیطان بر آنها چیره شده است و نام الله را از یادشان برده است ایشان حزب شیطان اند آگاه باش که حزب شیطان زیان کنندگان اند.

آنان خود را از اجر و ثواب قدم برداشتن و رفتن به سوی مسجد و کسب نیکی ها و محو شدن گناهان محروم کرده اند، و گناهانشان بر دوشِشان باقی مانده است و سنگینی می کند.

بعضی از مردم که این نوع زیاد هستند، به سوی مسجد با حالت تنبلی و کسالت می آیند، و چند دقیقه ی اندکی در آن باقی می مانند در حالی که به آن بی علاقه و خسته اند. و بسیاری از آنان نیز زمانی که اقامه ی نماز برپا شد با عجله و نفس زنان به سوی مسجد می آیند و هنگامی که به نماز ایستادند، افکارشان مغشوش و مشغول است. و ادب داخل شدن به مسجد را رعایت نمی کنند و به سنت رسول الله صلی الله علیه وسلم پایبند نیستند؛ زمانی که فرمود: “إذا سمعتم الإقامه فامشوا وعلیکم السّکینه فما أدرکتم فصلّوا وما فاتکم فأتمّوا”[۷] ترجمه: زمانی که اقامه ی نماز را شنیدید، با سکون و آرامش بیایید. هرچه از نماز را دریافتید، بخوانید. و بقیه را خودتان، کامل کنید.

همچنین اینگونه اشخاص، اجر صف اول نماز جماعت و انتظار کشیدن برای اقامه ی نماز را از دست داده اند. رسول الله صلی الله علیه وسلم فرمودند: “ألا أدلکم علی ما یمحو الله به الخطایا، ویرفع به الدرجات‏؟‏ ‏قالوا بلی یا رسول الله‏.‏ قال‏:‏ ‏”‏إسباغ الوضوء علی المکاره، وکثره الخطا إلی المساجد، وانتظار الصلاه بعد الصلاه، فذلکم الرباط، فذلکم الرباط”[۸] ترجمه: آیا شما را به آنچه که الله بوسیله ی آن، گناهان را می بخشد و رفع درجات عنایت می فرماید، راهنمایی نکنم؟ صحابه گفتند: بلی ای رسول الله؟ آنحضرت فرمودند: کامل نمودن وضو در سختی ها – سرما، گرما و … – را رفتن به سوی مساجد، و بعد از هر نماز، منتظر ماندن برای نماز بعدی؛ این است رباط حقیقی – نگهداری نفس بر طاعت -.

اما امروزه می بینی که مؤذن اذان می گوید و زمان طولانی سپری می شود، ولی مساجد خالی هستند و کسی در آن نیست تا اینکه اقامه ی نماز شروع می شود سپس درحال تنبلی و خستگی به مسجد می آیند.

تأخیر در حاضر شدن برای نماز نه اینکه باعث از دست دادن اجر و ثواب های زیادی می شود بلکه راهی را برای سهل انگاری در نماز خواندن باز می کند؛ که در نهایت به ترک نماز جماعت منجر می گردد. در حدیثی رسول الله صلی الله علیه وسلم خطاب به کسانی که در نماز تأخیر می کنند می فرماید: “تقدموا فأتموا بی ولیأتم بکم من بعدکم، ولا یزال قوم یتأخرون حتی یؤخّرهم الله”[۹] ترجمه: جلو بیایید و به من اقتدا کنید و کسانی که پشت سرتان است به شما اقتدا کنند؛ و همچنان کسانی هستند که تأخیر می کنند تا اینکه الله تعالی آن ها را – برای عقاب – دائما متأخر می سازد.

این دلیلی است که ما را از خطر تأخیر کردن در نماز بر حذر می دارد. و بیان می کند که الله تعالی، رحمت و فضلش را از آنان به تأخیر می اندازد.. و برای بیان تنفر داشتن از این عمل کافی ست که بدانیم الله تعالی این عمل را مشابه عمل منافقین می داند. الله تعالی می فرماید: {وَلَا یَأْتُونَ الصَّلَاهَ إِلَّا وَهُمْ کُسَالَیٰ}[۱۰] ترجمه: و جز با بی میلی به نماز حاضر نمی شوند. و می فرماید: {وَإِذَا قَامُوا إِلَی الصَّلَاهِ قَامُوا کُسَالَیٰ}[۱۱] ترجمه: و چون به نماز برخیزند با اکراه و بی میلی برخیزند.

گمان می رود، آنانی که به سوی نماز با بی میلی بر می خیزند و با تأخیر در نماز حاضر می شوند، سببش این است که آنان دنیا را بر آخرت ترجیح داده اند و دنیا را بیش از آخرت دوست می دارند. زیرا اگر این گونه نبود و طمع دنیا را نداشتند با اولین گروه از مردم در نماز حاضر می شدند و ساعت ها، بدون هیچ خستگی و بی میلی به انتظار نماز می نشستند.

دیده می شود که امروزه مساجد مانند مکان های متروکه شده اند؛ و همیشه قفل اند؛ مگر فقط چند دقیقه ای برای برگزار کردن نماز، آن هم با عجله و شتاب.

مساجد امروزه از کم بودن نماز گزاران و زائران و کسانی که برای ذکر در مسجد باقی می مانند، گله و شکایت دارند. کجایند مردانی که الله را شامگاهان و صبح گاهان تسبیح می گویند؟ کسانی که تجارت و خرید و فروششان باعث فراموش کردن ذکر و یاد الله نمی شود؟. و آنان را از اقامه ی نماز و دادن زکات باز نمی دارد، و می ترسند از روزی که دل ها و دیدگانشان دگرگون و پریشان می گردد.

مساجد امروزه، اعتکاف کنندگان، راکعین و ساجدینی را که باعث آبادانی آنان می شود را از دست داده اند.

مساجد گذشته، خانه ای بود برای عبادت، مدرسه ای بود برای تعلیم، و میعادگاهی بود برای مسلمانان؛ که در آن با یکدیگر آشنا می شدند و الفت می گرفتند. و در آن برای خود توشه ای برای آخرت جمع آوری می نمودند. و نور ایمان و یقین خود را در آن افزایش می دادند. و قلب های آنان به این مساجد علاقه ی شدیدی داشت و در سینه هایشان عشق به این مساجد نهفته بود. مساجد را بیشتر از خانه هایشان و اموالشان دوست می داشتند، پس نشستن در آن حتی برای دراز مدت، برایشان سخت و دشوار و ملالت بار نبود. از رفت و آمد به آن، حتی اگر راهشان هم طولانی بود خسته و درمانده نمی شدند. شمرده شمرده و قدم زنان به سوی مساجد می رفتند و از وقتشان در آن جا بهترین استفاده را می بردند و در زود رفتن به آن از یکدیگر سبقت می گرفتند.

این گونه بود حال و احوال سلف در مساجد. اما امروزه ….

اما امروز مردم از حضور در آن تأخیر می کنند و کمتر در آن می نشینند. اینگونه است که نیکی ها و خیرهای بسیاری را از دست می دهند. و منزلت و مکانت مساجد در قلب های آنان ضعیف می گردد؛ و تأثیری در آنان ندارد. و باعث بیگانگی، غریبی قلب ها و از هم گسستگی رابطه ها به وجود آمده تا جایی که همسایه از حال همسایه اش خبر ندارد!.

ای بندگان تقوای الله را پیشه کنید و مکانت و منزلت و جایگاه مساجد را  در قلب هایتان، به آنان باز گردانید. بشنویم آنچه را که رسول الله صلی الله علیه وسلم برای تشویق پیاده رفتن به مسجد و نشستن در آن چه می فرماید شاید که متذکر شویم: “صلاه الرجل مع الجماعه تضعف علی صلاته ببیته وفی سوقه خمساً وعشرین درجه، وذلک أنه إذا توضأ فأحسن الوضوء ثم خرج إلی الصلاه لا یُخرجه إلاّ الصلاه، لم یخط خطوه إلا رفعت له بها درجه وحطّ عنه بها خطیئه، فإذا صلی لم تزل الملائکه تصلی علیه ما دام فی مصلاه، اللهم ارحمه، ولا یزال فی صلاه ما انتظر الصلاه”[۱۲] ترجمه: نماز جماعت بر نماز خانه و بازار، بیست و پنج درجه برتری دارد. زیرا اگر شما درست وضو بگیرید و به مسجد بروید و هیچ گونه انگیزه ای بجز نماز نداشته باشید، با هر قدمی که بر می دارید، یک درجه به درجات شما افزوده می شود و گناهی از گناهان شما کاسته می گردد تا اینکه وارد مسجد شوید. و پس از ورود به مسجد، تا زمانی که در انتظار نماز نشسته اید، بحساب نماز منظور می گردد. و مادامیکه در جای نماز نشسته باشید، فرشتگان برای شما دعای خیر می کنند و می گویند: بار الها! او را مغفرت کن و بر او رحم فرما. و تا زمانی که وضو داشته باشید، همچنان فرشتگان برای شما دعای خیر می کنند.

همچنین در جای دیگر می فرماید: “بشّر المشّائین فی الظلم إلی المساجد بالنور التام یوم القیامه”[۱۳] ترجمه: مژده ده کسانی را که پیاده در تاریکی به سوی مسجد می روند همانا در روز قیامت نور کاملی به آنان داده می شود.

و می فرماید: “أحب البلاد إلی الله تعالی مساجدها، وأبغض البلاد إلی الله أسواقها”[۱۴] ترجمه: محبوب ترین اماکن در نزد الله تعالی، مساجد اند، و منفورترین مکان ها در نزد الله تعالی، بازارها هستند.

الله تعالی مکانت و منزلت مساجد را بزرگ شمرده و به کسانی که با انجام طاعات و عبادات در مساجد باعث آبادانی آنان می شود، اجر و پاداش بزرگی وعده داده و بر آنان درود فرستاده است. می فرماید: {فِی بُیُوتٍ أَذِنَ اللَّـهُ أَنْ تُرْفَعَ وَیُذْکَرَ فِیهَا اسْمُهُ یُسَبِّحُ لَهُ فِیهَا بِالْغُدُوِّ وَالْآصَالِ ﴿٣۶﴾ رِجَالٌ لَا تُلْهِیهِمْ تِجَارَهٌ وَلَا بَیْعٌ عَنْ ذِکْرِ اللَّـهِ وَإِقَامِ الصَّلَاهِ وَإِیتَاءِ الزَّکَاهِ ۙ یَخَافُونَ یَوْمًا تَتَقَلَّبُ فِیهِ الْقُلُوبُ وَالْأَبْصَارُ ﴿٣٧﴾لِیَجْزِیَهُمُ اللَّـهُ أَحْسَنَ مَا عَمِلُوا وَیَزِیدَهُمْ مِنْ فَضْلِهِ ۗ وَاللَّـهُ یَرْزُقُ مَنْ یَشَاءُ بِغَیْرِ حِسَابٍ}[۱۵] ترجمه: خانه هایی که الله اجازه داده است برافراشته شوند، و نام او در آنجا یاد شود، و او را صبح و شام در آنجا تسبیح می گویند. مردانی که هیچ تجارت و خرید و فروشی آنان را از یاد الله، و خواندن نماز، و دادن زکات غافل نمی سازد، از روزی می ترسند که دلها و دیدگان در آن دگرگون و پریشان می گردد. تا الله به خاطر بهترین کارهایشان آنان را پاداش دهد، و از فضل خویش بیشتر از آن به آنان ببخشد، و الله هر که را بخواهد بدون حساب روزی می دهد.

وصلی الله علی محمد وعلی آله وصحبه وسلم.

[۱] حدید:۲۱

[۲] سبأ:۳۷

[۳] روایت مسلم: “ومن بطأ به عمله لم یسرع به نسبه”

[۴] از اصل و نسب رسول الله صلی الله علیه وسلم باشد.

[۵] توبه:۱۸

[۶] مجادله:۱۹

[۷] روایت بخاری و مسلم

[۸] روایت مسلم

[۹] روایت مسلم

[۱۰] توبه:۵۴

[۱۱] نساء:۱۴۲

[۱۲] روایت بخاری

[۱۳] روایت ابی داود و ترمذی

[۱۴] روایت مسلم

[۱۵] نور:۳۶-۳۸

______________________

مکانت و جایگاه مساجد را در قلب هایمان زنده کنیم منبع این مطلب سایت نوار اسلام

| ۶ شهریور ۱۳۹۴
۳ پاسخ به “مقام و جایگاه مساجد را در قلب هایمان زنده کنیم”
 1. وضعیت کاربر : مهمان
  گل نرگس می‌گه:

  بسم الله الرحمن الرحیم
  سلام علیکم
  اجرتون با حضرت زهرا و شهدا باشه
  ان شاءالله همه ی اون هایی که دغدغه فرهنگی دارن همیشه در راه حق ثابت قدم باشن و ان شاءالله که ما و شماهم از این افراد باشیم
  و دغدغه لبخند امام زمان (عج) رو داشته باشیم و شده یک گناه رو بخاطر صورت دلربای ایشون کنار بذاریم
  و ان شاءالله که زندگی همه ی ما ختم به شهادت باشه
  خوشحال میشیم به سنگر ماهم سر بزنید،
  ETREZOHOOR.PARSIBLOG.COM
  در پناه حق.
  یازهرای مرضیه

 2. وضعیت کاربر : مهمان
  اسلام می‌گه:

  سلام بر شما بدون شک دین اسلام خوبی های زیادی دارد اما هیچ کدام با نماز برابری نمی کنند نماز ریشه دین است تا زمانی که ریشه نباشد شاخ و برگی هم وجود نخواهند داشت پس تا مدامیکه نماز نباشد سایر اعمال سودی در پیشگاه خداوند نخواهند داشت.

 3. وضعیت کاربر : مهمان
  مجتبی می‌گه:

  با سلام دین فقط مسجد و نماز نیست دین خیلی خوبیهای دیگری داره

یک دیدگاه بگذارید

پاسخ کد امنیتی را در فیلد خالی تایپ کنید * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

جستجو

آخرین مطالب
آمار سایت

 • کاربران آنلاین 20نفر
 • بازدید امروز 27507
 • بازدید دیروز 129035
 • بازید کل 50325316

آمار کلی سایت

 • کل مطالب 2184
 • کل نظرات 8613
 • کل اعضا 1555
 • جدیدترین عضو iran4556

این سایت در ستاد ساماندهی پایگاه های اینترنتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به ثبت رسیده است.

کلیه حقوق برای پایگاه اطلاع رسانی وااسلاماه محفوظ میباشد.

استفاده از محتوای پایگاه اطلاع رسانی وااسلاماه با ذکر منبع بلامانع است. | تگ ها

Powered By Vaislamah.com - Copyright © 2010-2015 Vaislamah.com