امکانات کاربری
پیام مدیر

اگر مردم، منکر را ببینند و آن را تغییر ندهند، به زودی خداوند آنها را دچار عذابی فراگیر و همگانی خواهد کرد. نبی معظم اسلام . ص

خبرنامه
الخلیل
| بازدیدها: 288

DSCN1240قُلْ إِن کُنتُمْ تُحِبُّونَ اللّهَ فَاتَّبِعُونِی یُحْبِبْکُمُ اللّهُ وَیَغْفِرْ لَکُمْ ذُنُوبَکُمْ وَاللّهُ غَفُورٌ رَّحِیمٌ [آل عمران : ۳۱]قُلْ أَطِیعُواْ اللّهَ وَالرَّسُولَ فإِن تَوَلَّوْاْ فَإِنَّ اللّهَ لاَ یُحِبُّ الْکَافِرِینَ [آل عمران : ۳۲]شیخ القرآن مولانا محمد عثمان امام جمعه مسجد جامع الخلیل و مدیر مدرسه علوم دینی مدینه العلوم خاش در خطبه های نماز جمعه این هفته (۳۰ مرداد۹۴) در جمع عظیم مردم شهرستان ایرانشهر (مسجد جامع طوبی) ، ضمن تلاوت آیات ۳۱ و۳۲ سوره آل عمران به موضوع این آیات پرداخت و افزود:

این ایام و زمان حج خیلی ارزشمندند ، ایامی است که از تمام اطراف جهان و بلاد ، زبان و رنگ های مختلف مردم دنیا به کعبه و حرمین شریفین مشرف می شوند. روز نهم ذی الحجه را  می توان نمونه ای از قیامت که امت در صحرای عرفات وقوف می کنند مشاهده کرد ، شاه ، فرمانروایان و رعیت همه در یک لباس در می آیند و مساوات ، برابرند و برتری ، بزرگتری در بین آنها وجود ندارد ، همه کفن پوش ، سر لخت و پا برهنه هستند.

در صحرای عرفات نمونه ای از محشر را مشاهده خواهید کرد که همه در حال انواع عبادات هستند. به عنوان نیازمند و محتاج در حال دعا ، نماز ، گریه و تلاوت می باشند و از خود بی خود و در حالی قرار دارند که از عالم دنیا رابطه شان را قطع کردند و با مالک حقیقی ارتباط برقرار دارند.

مرد ، زن ، پیر ، جوان ، فقیر ، غنی ، امیر ، رعیت و همه و همه گردن تواضع ، فقر و نیازمندی را آوردند و چیزی که الله تعالی را پسند است همین تواضع ، شکستگی و غبار آلودگی در آن مکان است. به این دلیل رحمت الله تعالی به جوش آمده و می فرماید: هر کسی در صحرای عرفه با نیت درست وقوف کند من تمام گناهان او را می بخشم.

عَنْ عُمَرَ بْنِ الْخَطَّابِ رضی الله عنه قَالَ : سَمِعْتُ رَسُولَ اللَّهِ صلی الله علیه وآله وسلم یَقُولُ : إنَّمَا الأَعْمَالُ بِالنِّیَّاتِ ـ وَفِی رِوَایَهٍ : بِالنِّیَّهِ ـ وَإِنَّمَا لِکُلِّ امْرِئٍ مَا نَوَى , فَمَنْ کَانَتْ هِجْرَتُهُ إلَى اللَّهِ  وَرَسُولِهِ , فَهِجْرَتُهُ إلَى اللَّهِ وَرَسُولِهِ , وَمَنْ کَانَتْ هِجْرَتُهُ إلَى دُنْیَا یُصِیبُهَا أَوْ امْرَأَهٍ یَتَزَوَّجُهَا , فَهِجْرَتُهُ إلَى مَا هَاجَرَ إلَیْهِ.ازعمر بن خطاب رضی الله عنه که من از رسول الله صلی الله علیه وآله وسلم  شنیدم که می فرمایند : همانا دار و مدار کارها بر نیّتهاست (و در روایتی آمده که بر نیّت است), وهمانا برای کس همان چیزی است که نیّت نموده است، لذا هر کس که هجرتش برای رضای خدا ورسولش بوده چنین هجرتی به سوی خدا ورسولش خواهد بود , و هر کس هجرتش برای رسیدن به دنیا یا ازدواج با زنی بوده, لذا هجرتش بسوی همان چیزی است که بدان سوهجرت نموده است.  لذا نیت باید خالص باشد حج به معنای قصد کننده خانه کعبه است. این یک عبادتیست که در کره خاکی فقط همان یک نقطه انجام می شود.

نماز عبادتی است که در تمام زمین می توان خواند ، آن حضرت صلی الله علیه و سلم فرمود: تمام زمین را الله تعالی برای من مسجد کرده است. تمام زمین وسیله طهارت است اگر آب نباشد تیمم می توانید بزنید و هر کجا می توانید نماز بخوانید اما افضل تر این است که نماز در مسجد خوانده شود و خواندن نماز با جماعت در مسجد ۲۵ درجه ثوابش از نمازی که در خانه و انفرادی خوانده شود بیشتر است.

در نزد اهل سنت و الجماعت نماز ها باید در مساجد خوانده شوند و در هر کشور ، شهر و مکانی که قرار داریم باید مسجد داشته باشیم تا در آنجا نماز خود را ادا کنیم چراکه نماز با جماعت واجب و ضروری است.

زکات عبادتی است که هر کجا می توانید زکات خود را ادا کنید ، روزه همچنین می توانید هر کجا و محل خود روزه بگیرید ، جهاد عبادتی است که می توان هر کجا با کفار جهاد نمود. لذا این عبادات از نظر مکانی و زمانی عام هستند اما طواف که یک عبادت فعلی است این مختص به یک نقطه زمین که همان حول کعبه می باشد ، این عبادت در هیچ جای دیگر دنیا انجام نمی شود.

فرض حج بر کسی که توان دارد و عذر ندارد واجب است و باید خود را به کعبه برساند و این عبادت را در آن مکان انجام دهد. در عمر یک بار فرض است که حج رود و فریضه حج را ادا نماید.

آن حضرت صلی الله علیه و سلم فرمود🙁الْعُمْرَهُ إِلَى الْعُمْرَهِ کَفَّارَهٌ لِمَا بَیْنَهُمَا ، وَالْحَجُّ الْمَبْرُورُ لَیْسَ لَهُ جَزَاءٌ إِلاَّ الْجَنَّهَ) عمره تا عمره دیگر کفاره گناه و سیات می باشد و حج مقبول مزدش جنت است.

دو نکته برای رفتن به حج مهم می باشد: ۱- عقیده حاجی که باید خالص ، موحد بوده و از شرک و خرافات به دور باشد.

(أَجَعَلْتُمْ سِقَایَهَ الْحَاجِّ وَعِمَارَهَ الْمَسْجِدِ الْحَرَامِ کَمَنْ آمَنَ بِاللّهِ وَالْیَوْمِ الآخِرِ) آیا شما قرار داده اید شربت و شیرینی دادن حجاج را و ساختن مسجد الحرام را برابر با کسی که ایمان آورده به الله و روز آخر؟ خیر چراکه این عماره مسجد الحرام با نداشتن عقیده توحید هیچ قدر ، قیمت و ثوابی ندارد.

مشرکین نه تنها حج می کردند بلکه بانی خانه کعبه بودند و نه تنها بانی بلکه تمام سال آنها بهترین محصولات خود را برای پذیرایی حجاج آماده می کردند.

سیدنا امیر المومنین عمر بن خطاب رضی الله عنه یک روز در حین طواف خانه خدا وقتی جلوی حجر الاسود رسید ایستاد و خطاب کرد: (والله إِنِّی أَعْلَمُ أَنَّکَ حَجَرٌ لَا تَضُرُّ وَلَا تَنْفَعُ وَلَوْلَا أَنِّی رَأَیْتُ النَّبِیَّ صَلَّى اللَّهُ عَلَیْهِ وَسَلَّمَ یُقَبِّلُکَ مَا قَبَّلْتُکَ) ای حجر الاسود قسم به ذات الله می دانم که تو سنگ هستی ، تو مالک نفع و ضرر نیستی، اگر من رسول صلی الله علیه و سلم را نمی دیدم که تو را بوسه می زند من تو را نمی بوسیدم اما بوسیدن تو محض به خاطر اتباع آن حضرت صلی الله علیه و سلم است.

(قُلْ إِن کُنتُمْ تُحِبُّونَ اللّهَ فَاتَّبِعُونِی الله)الله می فرماید: بگو ای پیغمبر صلی الله علیه و سلم اگر شما خدا را دوست دارید بیاید اتباع (محمد صلی الله علیه و سلم ) را کنید ، اتباع رسول الله را در وضو ، نماز ، حج ، جهاد و تمام عبادات و احکام. لذا تمام سنت های رسول الله را بنگرید و از آن حضرت صلی الله علیه و سلم اتباع کنید ، وقتی سنت و احکام را بجا آورید محبوب الله تعالی قرار می گیرید. الله محب و مسلمان محبوب الله قرار می گیرد.

دومین نکته : نیت صحیح و  عمل به طریقه رسول الله صلی الله علیه و سلم می باشد ، هر عملی که به طریقه رسول الله صلی الله علیه و سلم و نیت خالص با اعتقاد صحیح باشد آن عبادت مهر تأیید زده شده و به بارگاه الله تعالی مقبول است.

(قُلْ أَطِیعُواْ اللّهَ وَالرَّسُولَ فإِن تَوَلَّوْاْ فَإِنَّ اللّهَ لاَ یُحِبُّ الْکَافِرِینَ ) نافرمانی و سرپیچی از فرمان ، احکام الله و رسول صلی الله علیه و سلم کفر است و سبب محرومیت می شود از مسلمانی خارج شده و الله تعالی کافران را دوست ندارد.

منبع: الخلیل آنلاین  www.alkhalilonline.com

| ۳۱ مرداد ۱۳۹۴

یک دیدگاه بگذارید

پاسخ کد امنیتی را در فیلد خالی تایپ کنید * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

جستجو

آخرین مطالب
آمار سایت

  • کاربران آنلاین 15نفر
  • بازدید امروز 42375
  • بازدید دیروز 136445
  • بازید کل 50211149

آمار کلی سایت

  • کل مطالب 2184
  • کل نظرات 8612
  • کل اعضا 1555
  • جدیدترین عضو iran4556

این سایت در ستاد ساماندهی پایگاه های اینترنتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به ثبت رسیده است.

کلیه حقوق برای پایگاه اطلاع رسانی وااسلاماه محفوظ میباشد.

استفاده از محتوای پایگاه اطلاع رسانی وااسلاماه با ذکر منبع بلامانع است. | تگ ها

Powered By Vaislamah.com - Copyright © 2010-2015 Vaislamah.com