امکانات کاربری
پیام مدیر

اگر مردم، منکر را ببینند و آن را تغییر ندهند، به زودی خداوند آنها را دچار عذابی فراگیر و همگانی خواهد کرد. نبی معظم اسلام . ص

خبرنامه
وااسلاماه
| بازدیدها: 734

آنچه را که پیامبر صلی الله علیه وسلم از پروردگارش روایت کرده، حدیث قدسی گویند، که به آن (حدیث ربانی) و (حدیث الهی) نیز گویند.

مثلا این فرموده ی پیامبر صلی الله علیه وسلم که از پروردگارش روایت می کند که فرمود : «أنا عند ظن عبدی بی، وأنا معه حین یذکرنی، فإن ذکرنی فی نفسه ذکرته فی نفسی، وإن ذکرنی فی ملأ ذکرته فی ملأ خیر منهم». روایت بخاری ومسلم (۲۶۷۵).

 یعنی: من بر اساس گمانی که بنده ام نسبت به من دارد رفتار می کنم، و هنگامی که مرا یاد می کند من ‏با او هستم، پس اگر مرا در تنهایی یاد کند من هم او را در تنهایی یاد می کنم، و اگر مرا در ‏میان جمعی یاد کند من او را در میان جمع بهتری یاد خواهم کرد.

احادیث قدسی در بین کتابهای حدیث مختلف منتشرند، مثلا در کتابهای زیر وجود دارند:

صحیح بخاری، صحیح مسلم، جامع ترمذی، سنن ابوداود، سنن نسایی، سنن ابن ماجه، موطأ امام مالک و نیز در کتابهای مشابه..

تعداد احادیث قدسی :

امام ابن حجر هیتمی (متوفی ۹۷۵) رحمه الله در شرح خود بر «اربعین نووی» گفته که احادیث قدسی از یکصد عدد تجاوز می کنند. اما امام مناوی (متوفی ۱۰۳۱) در کتابش «الاتحافات السنیه بالأحادیث القدسیه» تعداد آنها را ۲۷۲ دویست و هفتاد دو حدیث ذکر کرده است و آن احادیث را در کتاب خود بر اساس حروف معجم مرتب نموده است ولی اسناد آنها را نیاورده است. (الرساله المستطرفه؛ ص۸۱).

یکی علمای متاخر بنام “شیخ محمد مدنی” (متوفی ۱۲۰۰هـ) در کتاب «الإتحافات السنیه فی الأحادیث القدسیه» (۸۶۳) حدیث قدسی را گردآوری کرده است.

لازم به ذکر تمامی احادیث قدسی لزوما صحیح نیستند، بلکه در میان آنها احادیث غیر صحیح هم یافت می شود که در بین کتب مختلف وارد شده اند.

اما شاید کسی بپرسد علت اختلاف در تعداد احادیث قدسی چیست؟

مدار اختلاف بیشتر برمی گردد به تعریف حدیث قدسی نزد فلان مؤلف و اینکه کدام حدیث را داخل در معنای حدیث قدسی کنند، و نیز بر سر صیغه های حدیث قدسی..

بعضی از اهل علم تنها به احادیثی که با صیغه صریح قدسی وارد شدند اکتفا کردن، و بعضی بین صیغه صریح و غیر صریح جمع کردند، بعضی از علما احادیثی نبوی (یعنی غیر قدسی) را که شامل الفاظ حدیث قدسی است را جمع نکردند، درحالی که بعضی دیگر این نوع احادیث را هم جمع کردند، بعضی هم تنها احادیث قدسی مرفوع را معتبر دانسته، بخلاف گروهی که احادیث قدسی موقوف (روایت شده از صحابی) و مقطوع (روایت شده از تابعی) را هم حساب کردند.

لذا وجود این معیارهای متفاوت نزد اهل علم موجب شده که تعداد احادیث قدسی نزد آنها متفاوت باشد. ولی در مجموع تعداد احادیث قدسی نسبت به احادیث نبوی بسیار اندک است و تازه تمام آنها هم صحیح نیستند.

برای دانلود کتاب اینجا کلیک کنید

موضوع:, قرآن و حديث
| ۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۲
برچسب ها : , ,

یک دیدگاه بگذارید

پاسخ کد امنیتی را در فیلد خالی تایپ کنید * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

جستجو

آخرین مطالب
آمار سایت

  • کاربران آنلاین 22نفر
  • بازدید امروز 52448
  • بازدید دیروز 136445
  • بازید کل 50221222

آمار کلی سایت

  • کل مطالب 2184
  • کل نظرات 8612
  • کل اعضا 1555
  • جدیدترین عضو iran4556

این سایت در ستاد ساماندهی پایگاه های اینترنتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به ثبت رسیده است.

کلیه حقوق برای پایگاه اطلاع رسانی وااسلاماه محفوظ میباشد.

استفاده از محتوای پایگاه اطلاع رسانی وااسلاماه با ذکر منبع بلامانع است. | تگ ها

Powered By Vaislamah.com - Copyright © 2010-2015 Vaislamah.com