امکانات کاربری
پیام مدیر

اگر مردم، منکر را ببینند و آن را تغییر ندهند، به زودی خداوند آنها را دچار عذابی فراگیر و همگانی خواهد کرد. نبی معظم اسلام . ص

خبرنامه
وااسلاماه
| بازدیدها: 390

قرآن مجموعه ای از قوانین الهی است که از سوی خدای آگاه فرود آمده و جهان بشریت را زنده و نورانی می کند و همه جوانب انسان اعم از قلب، روح، عقل و جسم او را در بر می گیرد.
امروزه بیش از یک میلیارد انسان از قرآن که یگانه کتاب بی نظیر الهی  است، پیروی می کنند. کتابی که با قوانین الهی و ابدی خود می تواند بشریت را به سعادت برساند. قرآن برای اکثر جماعتهای نورانی که بر سرنوشت جهان تسلط یافته اند و صدها هزار دانشمند، فیلسوف و اندیشمند در آنها زیسته است، منبع نور بوده است؛ لذا سلطه اش شبیه و نظیری ندارد. چه اعتراضها و نقدها که از زمان نزول قرآن تاکنون علیه این کتاب آسمانی مطرح شده است؛ اما قرآن از هر محکمه ای پیروز و تبرئه شده بیرون آمده است.
قرآن نوری است در دلها و سرچشمۀ نور و عرضه کنندۀ حقایق برای دلهاست؛ امّا فقط دلهایی می توانند آن را به حقیقت بشناسند که می توانند تمام زیبایی هستی را با دیدن یک گل حدس بزنند و با دیدن یک قطره، اقیانوسی را ببینند. قرآن اسلوبی دارد که عرب و عجم هنگام شنیدن آن چاره ای جز سجده و سر تسلیم فرود آوردن در برابر آن ندارد. ادیبان منصف در برابر زیبایی محتوای آن، چاره ای نیافته اند جز اینکه با احترام و خشوع در برابر آن بایستند.
یگانه راه وحدت مسلمانان، تصدیق قرآن و ایمان به آن است. در گذشته با این وحدت پیروز شده اند و در آینده نیز با ایمان و تصدیق آن پیروز خواهند شد. اما کسانی که به قرآن ایمان ندارند، اولاً مسلمان نیستند، ثانیاً نمی توانند بین خود وحدتی ایجاد کنند که ماندگار باشد.
این گفته که ایمان مسئله ای قلبی است بدین معناست که ایمان به خدا و رسولش و به قرآن تنها به زبان میسّر نیست، بلکه با قلب نیز ارتباط دارد. بدین ترتیب هر یک از عبادات مظهری از مظاهر ارتباط با این مفهوم ایمان خواهد بود. آنگاه که انسانیت در تاریکی جهل، کفر و وحشیگری غرق بود، در دل آن تاریکی موجی از نور ظاهر شد و برای اولین بار در تاریخ، انقلاب گسترده و بزرگی روی داد که در تاریخ بی نظیر است؛ این انقلاب به وسیلۀ قرآن پدید آمد و تاریخ گواه این مطلب است.
قرآن یگانه کتابی است که معنی دقیق انسانیت و ماهیت آن و حق، حکمت و ذات الله و صفات و اسمای زیبای او را به انسان می آموزد و کتابی که در این میدان با او همانند باشد وجود ندارد. اگر حکمتهای برگزیدگان و اولیا و فلسفۀ فلاسفۀ جویندۀ حق را مطالعه کنی، این حقیقت را خواهی یافت.
قرآن یگانه کتابی است که به عدالت و آزادی واقعی و به مساوات و به خیر، شرف، فضیلت و شفقت حتی بر حیوانات دستور داده است و ظلم، شرک، جهل، رشوه، ربا، دروغ، و گواهی دروغین را آشکارا حرام کرده است.
قرآن کتابی است که از حق یتیم، فقیر، مظلوم دفاع کرده و در دادگاه، شاه و گدا، فرمانده و سرباز، مدعی و مدعی علیه را در یک میز محاکمه بدون امتیاز نشانده است. کسانی که قرآن را حاوی افسانه و خرافات می دانند کسانی هستند که این بیهوده گویی ها را از جاهلیت چهارده قرن پیش عربها به ارث برده اند. حکمت و فلسفۀ واقعی، این نظریۀ پوچ را به باد تمسخر می گیرد. کاش کسانی که به قرآن و تعالیمش حمله می کنند، می توانستند جایگزینی به نفع نظام بشر و امنیت و سعادت آن ارائه دهند. واقعاً درک علت این تمرد و عناد ضد قرآن بسیار مشکل است، آن هم در عصری که همۀ تمدنهای مخالف تعالیم قرآن در سرگردانی، آشفتگی و معرض سقوط قرار دارند، و همۀ دلهایی که از نور قرآن بی بهره اند، به بحرانهای حاد روحی مبتلا هستند.
شیوۀ زندگی ای که قرآن به آن دستور می دهد، بهترین و منظم ترین شیوۀ زندگی برای بشر است. حتی می توان گفت که بسیاری از محاسن تمدنی که در جهان مورد تأیید و تقدیر قرار گرفته است، محاسنی است که قرآن صدها سال پیش به آنها تشویق نموده است، پس مقصر چه کسی است؟
کسانی که به تهاجم بر ضد قرآن عادت کرده اند و این عمل را شیوه و مسلک خود قرار داده اند، اغلب گروهی هستند که دربارۀ قرآن چیزی نمی دانند. این گروهِ شوربخت از آنچه بر آن معترض اند، چیزی نخوانده اند و هیچ بحث و پژوهش علمی دربارۀ آن ندارند. در واقع بین اینها و بین جاهلی که با علوم متداول دشمنی می ورزد، فرقی وجود ندارد، اما به ظاهر مقداری وقت لازم است تا حقایق به عموم مردم برسد.
کسی که به قرآن ایمان دارد، به محمّد، صلّی الله علیه وسلّم، ایمان دارد و کسی به محمّد، صلّی الله علیه وسلّم، ایمان دارد، به خدا ایمان دارد. پس کسی که قرآن را قبول ندارد، حضرت محمّد، صلّی الله علیه وسلّم، و خدا را قبول ندارد. این است ابعاد واقعی اسلام.
انسان به طفیل قرآن توانست به مرتبه ای والا یعنی مقام گفتگو با الله نایل آید. انسانی که رسیدنش به این مقام را درک می کند، اگر سوگند بخورد که با زبان قرآن حرف خدا را شنیده و با او سخن گفته است، حانث نمی شود. انسانی که در فضای نورانی قرآن زندگی می کند، در همین دنیا عالم قبر و برزخ را احساس می کند و میدان محشر و پل صراط را مشاهده می کند و از ترس دوزخ می لرزد و شادمانه در فضای بهشت تفریح می کند.
کسانی که نمی گذارند، مسلمانان قرآن را بفهمند و به ژرفای مفاهیم آن برسند، گویا بین آنها و روح دین و مغز اسلام مانع ایجاد می کنند.
به عقیدۀ بنده بشر در آینده با شگفتی خواهد دید که چگونه آبشارهای علوم و فنون مختلف به سوی قرآن سرازیر می شود و در آن فرو می ریزد، آنگاه دانشمندان، پژوهشگران و هنرمندان خود را در دریا خواهند دید.
مبالغه نخواهد بود اگر بگوییم عصر آینده عصر قرآن خواهد بود؛ زیرا قرآن کلامی است که گذشته، حال و مستقبل را در یک لحظه میبیند.

محمّدفتح الله گولن
ترجمۀ عبدالقادر دهقان

مجله ندای اسلام

موضوع:, قرآن و حديث
| ۱ فروردین ۱۳۹۱

یک دیدگاه بگذارید

پاسخ کد امنیتی را در فیلد خالی تایپ کنید * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

جستجو

آخرین مطالب

آمار سایت

  • کاربران آنلاین 12نفر
  • بازدید امروز 39295
  • بازدید دیروز 139436
  • بازید کل 49403693

آمار کلی سایت

  • کل مطالب 2183
  • کل نظرات 8633
  • کل اعضا 1552
  • جدیدترین عضو karimi

این سایت در ستاد ساماندهی پایگاه های اینترنتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به ثبت رسیده است.

کلیه حقوق برای پایگاه اطلاع رسانی وااسلاماه محفوظ میباشد.

استفاده از محتوای پایگاه اطلاع رسانی وااسلاماه با ذکر منبع بلامانع است. | تگ ها

Powered By Vaislamah.com - Copyright © 2010-2015 Vaislamah.com