امکانات کاربری
پیام مدیر

اگر مردم، منکر را ببینند و آن را تغییر ندهند، به زودی خداوند آنها را دچار عذابی فراگیر و همگانی خواهد کرد. نبی معظم اسلام . ص

خبرنامه
وااسلاماه
| بازدیدها: 39034

کسی گرفتار چشم زدگی شده است ممکن است که با رقیه شرعی علاج یابد(ان شاءالله)

و رقیه شرعی عبارتست از یکسری از دعاها و اذکار شرعی که از کتاب و سنت صحیح می باشند و معمولا بر مریض می خوانند و سپس بر او می دمند.

شیخ ابن عثیمین رحمه الله در مورد چشم زخم و راه علاج آن می گوید:

نظر ما در مورد چشم زخم این است که تأثیر آن حقیقت دارد و از دیدگاه شریعت  ثابت است. در موارد زیادی این کار اتفاق افتاده است؛ الله تعالی می فرماید: : « وَإِنْ یَکَادُ الَّذِینَ کَفَرُوا لَیُزْلِقُونَکَ بِأَبْصَارِهِمْ » [القلم-۵۱ ]؛ ابن عباس و غیره در تفسیر این آیه گفته اند: که نزدیک بود کافران تو را ( ای پیامبر) با چشم خود مورد اصابت قرار دهند.

 پیامبرصلی الله علیه وآله وسلم می گوید:  :« الْعَیْنُ حَقٌّ، وَلَوْ کَانَ شَیْءٌ سَابَقَ الْقَدَرَ سَبَقَتْهُ الْعَیْنُ، وَإِذَا اسْتُغْسِلْتُمْ فَاغْسِلُوا» ؛ « چشم زخم حق است، و اگر چیزی بود که از تقدیر پیشی بگیرد چشم زخم از آن پیشی می گرفت، و هر گاه از شما خواسته شد (برای شفای کسی که چشم زخم خورده) غسل کنید (تا آب غسل شمار ا به منظور شفا و بهبودی بر روی خود بریزد ) این کار را انجام دهید»

نسائی و ابن ماجه  روایت می کنند که عامربن ربیعه از کنار سهل بن حنیف در حالی که او بدن خود را می شست گذشت، آنگاه گفت: « لَمْ أَرَ کَالْیَوْمِ وَلَا جِلْدَ مُخَبَّأَهٍ؛ فَمَا لَبِثَ أَنْ لُبِطَ بِهِ فَأُتِیَ بِهِ النَّبِیَّ صَلَّی اللَّهُ عَلَیْهِ وَسَلَّمَ فَقِیلَ لَهُ: أَدْرِکْ سَهْلًا صَرِیعًا، قَالَ: مَنْ تَتَّهِمُونَ بِهِ؟ قَالُوا: عَامِرَ بْنَ رَبِیعَهَ. قَالَ: عَلَامَ یَقْتُلُ أَحَدُکُمْ أَخَاهُ؟! إِذَا رَأَی أَحَدُکُمْ مِنْ أَخِیهِ مَا یُعْجِبُهُ فَلْیَدْعُ لَهُ بِالْبَرَکَهِ. ثُمَّ دَعَا بِمَاءٍ فَأَمَرَ عَامِرًا أَنْ یَتَوَضَّأَ فَیَغْسِلْ وَجْهَهُ وَیَدَیْهِ إِلَی الْمِرْفَقَیْنِ وَرُکْبَتَیْهِ وَدَاخِلَهَ إِزَارِهِ، وَأَمَرَهُ أَنْ یَصُبَّ عَلَیْهِ –و فی لفظ- : أَنْ یَکْفَأَ الْإِنَاءَ مِنْ خَلْفِهِ »

 «تا به امروز بدنی به این زیبائی ندیده ام، دیری نگذشت که سهل بیهوش شد و او را نزد پیامبر آوردند و گفتند: یا رسول الله سهل را دریاب که بهوش شده است، گفت: چه کسی را متّهم می کنید؟ گفتند: عامربن ربیعه. فرمود: چرا یکی از شما برادرش رامی کشد؟! هرگاه کسی از شما چیزی از برادرش دید که مورد پسند او واقع گردید برایش دعای برکت کند. آنگاه پیامبر آب خواست و به عامر فرمان داد که وضو بگیرد و چهره و دستهایش را تا آرنج ها، و زانوها و عورتش را بشوید، و فرمان داد که آن آب راروی سهل بریزند و در عبارتی دیگر آمد که فرمان داد: ظرف را از پشت سر سهل، وارونه بگذارند.»

واقعیت امر، شاهد قضیه، است و نمی توان چشم زخم را انکار کرد.

و اگر کسی مورد اصابت چشم زخم قرار گرفت از علاج های شرعی استفاده کند که

عبارتند از:  ۱- قرآن بخواند و خود را دم کند پیامبرصلی الله علیه وآله وسلم می فرماید: «لا رُقْیَهَ إلا مِن عَیْنٍ أو حُمَهٍ» ، «رقیه و افسون و دم کردن جایز نیست مگر برای چشم زدگی یا گزیدگی» جبرئیل بر پیامبر صلی الله علیه وآله وسلم رقیه و رعا می خواند و می گفت: « بِاسْمِ اللَّهِ أَرْقِیکَ مِنْ کُلِّ شَیْءٍ یُؤْذِیکَ؛ مِنْ شَرِّ کُلِّ نَفْسٍ أَوْ عَیْنِ حَاسِدٍ اللَّهُ یَشْفِیکَ، بِاسْمِ اللَّهِ أَرْقِیکَ» .

 «به نام الله تو را دم می کنم از شرّ هر چیزی که تو را آزار می دهد و از شرّ هر کس، یا چشم حسادت کننده ای خداوند تو را شفا بدهد، به نام الله تو را دم می کنم»

۲- از کسی که چشم زده، خواسته شود که غسل کند: همان گونه که پیامبرصلی الله علیه وآله وسلم از عامربن ربیعهt خواست که وضو بگیرد… و آنگاه این آب را روی کسی بریزد که چشم خورده است. اما گرفتن مدفوع و ادرار چشم زننده اصلِ اساسی ندارد، همچنین برداشتن رَدّ پایش نیز اساسی ندارد، بلکه در حدیث آمده که اعضای بدن و عورتش را بشوید، شاید بتوان داخل چادر و لباس را به این قیاس کرد.

پیشگیری از چشم زخم اشکالی ندارد و با توکل منافاتی ندارد؛ بلکه عین توکل است، چون توکل یعنی تکیه کردن به الله تعالی به همراه استفاده از اسبابی که الله تعالی آن را جایز قرار داده است یا به استفاده از آن فرمان داده است.

پیامبر صلی الله علیه وآله وسلم برای حسن و حسین رضی الله عنهما دعا می خواند و می گفت: « أُعِیذُکُمَا بِکَلِمَاتِ اللَّهِ التَّامَّهِ مِنْ کُلِّ شَیْطَانٍ وَهَامَّهٍ، وَمِنْ کُلِّ عَیْنٍ لَامَّهٍ. وَیَقُولُ: هَکَذَا کَانَ إِبْرَاهِیمُ یُعَوِّذُ إِسْحَقَ وَإِسْمَعِیلَ عَلَیْهِمْ السَّلَام»

«شما دو تا را در پناه کلمات کامل خداوند قرار می دهم از شرّ هر شیطان و از شرّ هر حشره ای و از شرّ هر چشم زننده ای، و می گفت: ابراهیم، اسماعیل و اسحاق را اینگونه در پناه خدا قرار می داد».

شیخ ابن عثیمین – فتاوی العلاج بالقرآن والسنه. ص(۴۱-۴۲ )

مسلمان بایدخودش را از شرّ شیاطین انسی و جنّی با نیروی ایمان به الله تعالی و اعتماد و توکل و پناه بردن به او، و دعاهایی که پیامبر در آن به خدا پناه برده است و به کثرت خواندن سوره های (قل أَعوذ برب الفلق…) و (قل أعوذ برب الناس…) و اخلاص و فاتحه و آیهالکرسی، محافظت نماید. و دعاهای ذیل: « أَعُوذُ بِکَلِمَاتِ اللهِ التَّامَّاتِ مِنْ شَرِّ مَا خَلَقَ » مسلم (۲۷۰۸،۲۷۰۹) «به کلمات کامل خداوند از شرّ آنچه آفریده پناه می برم» ، و « أَعُوذُ بِکَلِمَاتِ اللَّهِ التَّامَّهِ مِنْ غَضَبِهِ وَشَرِّ عِبَادِهِ وَمِنْ هَمَزَاتِ الشَّیَاطِینِ وَأَنْ یَحْضُرُونِ» موطأمالک» ۲/ ۹۵۰(۱۷۰۴)
«پناه می برم به کلمات کامل خداوند از خشم و عذاب او و از شرّ بندگانش و از وسوسه های شیطان و از اینکه حاضر شوند».

| ۲۱ فروردین ۱۳۹۲
برچسب ها : , ,
یک پاسخ به “راه علاج چشم زدن”
 1. وضعیت کاربر : مهمان
  هستی کیهانی می‌گه:

  سلام،تشکر ازشما زحمت کشان ،راستش من یه مشکلی دارم ،حقیقتش من یه مدتی هست که متوجه شدم که چشمم شور هست ،به هر کسی و هر چیزی توجه کنم خراب میشه ،من نیت خاصی ندارم ولی نمیدونم چرا اینجوری میشه ،فقط خودمم متوجه شدم ،مثلا یه همسایه داریم که چند سالی هست که میشناسیمشون زندگی فوق العاده خوبی داشتن ،یه روز اتفاقی اون زن و شوهر باهم دیدم که خوب و خوش هستن به ذهنم زد که اینا چقد خوشبختن و چند ساله زندگی میکنن هیچ مشکلی نداشتن ، دور روز طول نکشید که دعوایی بین این زن و شوهر افتاد که خون و خونریزی به پا شد ،یااینکه به یکی از اقوام خودم که راننده تاکسی هست و یه روز با اینکه وضع مالی خوبی هم نداره توجه کردم و با خودم فکر کردم که بدون شغل ثابت چه درامدی داره ،اصلا ۴۸ ساعت نگذشت که تصادف شدیدی کرد و بیشتر از ۵ میلیون ضرر کرد ،از اون موقع تا الان مرتب ضرر میکنه و خرج ماشین میکنه یعنی خبر دارم که بلا استثنا هر چی درامد داره خرج همون ماشین میکنه و خیلی اتفاقای دیگه ای که کامل مطمئن شدم چشمای من شور هست (در مورد خودمم بخوام بگم از وقتی که به سن بلوغ رسیدم تا الان مرتب نمازهام میخونم و روزه هام میگیرم وهیچ قرض نماز و روزه ای ندارم و مرتب هم قران میخونم ،کاری هم به کار کسی ندارم و تمام سعیم میکنم یه مسلمان باشم ولی نمیدونم چرا اینجوری شدم خودم خیلی ناراحتم دارم عذاب میکشم )

یک دیدگاه بگذارید

پاسخ کد امنیتی را در فیلد خالی تایپ کنید * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

جستجو

آخرین مطالب

آمار سایت

 • کاربران آنلاین 24نفر
 • بازدید امروز 48819
 • بازدید دیروز 80422
 • بازید کل 49779982

آمار کلی سایت

 • کل مطالب 2184
 • کل نظرات 8645
 • کل اعضا 1555
 • جدیدترین عضو oliviatyh062081

این سایت در ستاد ساماندهی پایگاه های اینترنتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به ثبت رسیده است.

کلیه حقوق برای پایگاه اطلاع رسانی وااسلاماه محفوظ میباشد.

استفاده از محتوای پایگاه اطلاع رسانی وااسلاماه با ذکر منبع بلامانع است. | تگ ها

Powered By Vaislamah.com - Copyright © 2010-2015 Vaislamah.com