امکانات کاربری
پیام مدیر

اگر مردم، منکر را ببینند و آن را تغییر ندهند، به زودی خداوند آنها را دچار عذابی فراگیر و همگانی خواهد کرد. نبی معظم اسلام . ص

خبرنامه
وااسلاماه
| بازدیدها: 20368

عمررضی الله عنه فرزند خطاب فرزند نفیل فرزند عبدالعزی فرزند ریاح بن عبدالله بن فرط بن رزاح بن عدی بن کعب بن لؤی بن غالب قرشی عدویاست و نسبش در کعب بن لؤی با نسب رسول خدا صلی الله علیه وسلم یکی می‌شود. “محض الصواب فی فضائل امیر المؤمنین عمربن الخطاب” (۱/۱۳۱)‏.

کنیه‌اش، ابوحفص؛ و لقبش، فاروق است. زیرا او، نخستین کسی است که اسلام را در مکه آشکار ساخت و بدین‌سان خداوند متعال، به وسیله‌ی او میان حق و باطل و اسلام و کفر، جدایی انداخت.

عمر رضی الله عنه سه سال پس از عام الفیل چشم به جهان گشود. “تاریخ الخلفاء از سیوطی، ص۱۳۳‏”.

او، چهره‌ای سرخ و سفید داشت که سرخی چهره‌اش بیشتر بود و گونه‌ها، بینی و چشمانی زیبا داشت.

کف دستها و قدمهایش، پهن و درشت بود؛ وی، بلند قامت، تنومند، قوی و شجاع بود و موهایش را با حنا رنگ می‌کرد و دو طرف سبیلش بلند بود؛ تند راه می‌رفت و بلند سخن می‌گفت و هرگاه کتک می‌زد، دردآور بود.”تهذیب الأسماء (۲/۱۴): نووی، أولیات الفاروق: قرشی ص۲۴ .‏

 خانواده‌ی عمر رضی الله عنه:

پدر عمر، خطاب بن نفیل؛ و مادرش حنتمه دختر هاشم بن مغیره بود. و گفته شده: دختر هاشم، خواهر ابوجهل بود. البته بیشتر مورخین بر این باورند که او، دختر هاشم، دختر عموی ابوجهل بن هشام بوده است. پدر بزرگ عمر رضی الله عنه یعنی نفیل بن عبدالعزی، یکی از بزرگان قریش بود که برای حل مشاجرات خود به او مراجعه می‌کردند.نسب قریش از زبیری، ص۳۴۷‏”.

عمر رضی الله عنه قبل از اسلام با زینب بنت مظعون، خواهر عثمان بن مظعون ازدواج نمود و از او دارای سه فرزند به نامهای عبدالله، عبدالرحمن اکبر وحفصه گردید. سپس با ملیکه بنت جرول ازدواج کرد واز او صاحب فرزندی به نام عبیدالله شد و آن‌گاه با ملیکه متارکه نمود؛ ملیکه پس از جدایی عمر رضی الله عنه با ابو الجهم بن حذیفه ازدواج کرد. آن‌گاه عمر رضی الله عنه با قریبه بنت ابی امیه مخزومی ازدواج نمود، ولی دیری نپایید که با توافق هم، از یکدیگر جدا شدند و پس از عمر، قریبه با عبدالرحمن بن ابوبکر ازدواج نمود. سپس عمر رضی الله عنه با ام حکیم بنت حارث بن هشام ازدواج کرد و این، پس از شهادت عکرمه بن ابوجهل در شام، شوهر سابق ام حکیم بود. و از او صاحب دختری به نام فاطمه شد، سپس بنا به‌ روایتی او را طلاق داد. البدایه والنهایه (۷/۱۴۴).‏

و پس از او با زنی به نام جمیله بنت عاصم بن ثابت بن ابی اقلح اوسی ازدواج نمود. همچنین با عاتکه بنت زید بن عمرو بن نُفیل ازدواج کرد؛ عاتکه قبل از عمر همسر عبدالله‌ بن ابوبکر بود و بعد از شهادت عمر رضی الله عنه به ازدواج زبیر بن عوام رضی الله عنهدر آمد، لازم به‌ ذکر است که‌ در مورد وی گفته‌ شده‌ که‌ ایشان مادر عیاض بن زبیر می‌باشد.

همچنین عمر رضی الله عنه از ام کلثوم دختر ابوبکرصدیق رضی الله عنه خواستگاری نمود. ولی او که‌ دختری کوچک بود و عائشه‌ به‌ عنوان سخنگوی عمر پیش او آمده‌ بود، خواستگاری عمر را نپذیرفت. عائشه  رضی الله عنه گفت: وای بر تو، امیر المؤمنین از تو خواستگاری کرده و تو نمی‌پذیری؟! گفت: بدین خاطر نمی‌پذیرم که او زندگی سختی دارد. آن‌گاه عائشه، عمرو بن عاص رضی الله عنه را نزد خلیفه فرستاد و او را به ازدواج با ام کلثوم دختر علی و فاطمه رضی الله عنهماراهنمایی کرد. پس از خواستگاری، علی رضی الله عنه نیز بی درنگ دختر خود را به عقد عمربن خطاب رضی الله عنه در آورد و عمر هم چهل هزار را به‌ عنوان مهریه‌ او قرار داد. عمر رضی الله عنه از او صاحب دو فرزند به نامهای زید و رقیه گردید. الکامل فی التاریخ (۲/۲۱۲)‏.

همچنین با زنی یمنی به نام لهیه ازدواج نمود و از او دارای فرزندی به نام عبدالرحمن اصغر و بنا به‌ روایتی دیگر عبدالرحمن وسط، شد. البته نظر واقدی این است که لهیه کنیز عمر بوده است. همچنین گفته‌اند: عمر رضی الله عنه از کنیزی به نام فکیهه صاحب دختری به نام زینب شد که واقدی در مورد او گفته‌ است: کوچکترین فرزند ایشان بوده است.تاریخ الأمم والملوک: طبری (۵/۱۹۱).‏

با این حساب تعداد فرزندان عمربن خطاب رضی الله عنه به سیزده نفر می‌رسد که عبارتند از: زید اکبر، زید اصغر، عاصم، عبدالله، عبدالرحمن اکبر، عبدالرحمن اوسط، عبدالرحمن اصغر، عبیدالله، عیاض، حفصه، رقیه، زینب و فاطمه رضی الله عنهم.

تعداد همسران عمر رضی الله عنه اعم از آنان که قبل از اسلام یا بعد از اسلام با آن‌ها ازدواج نمود و نیز آنان که از آن‌ها جدا شده، در مجموع هفت نفر بوده است؛البدایه والنهایه (۷/۱۴۴).‏

عمرفاروق رضی الله عنه علت ازدواج با همسران متعدد را افزایش نسل و داشتن فرزندان بیشتر دانسته است؛ چنانچه می‌گوید: من، به خاطر شهوت به سراغ همسرانم نمی‌روم، اگر مسأله فرزند دار شدن نبود، باکی نداشتم که هیچ زنی را نبینم. همچنین می‌گوید: من، نفسم را بدان امید به همبستری با همسرانم وا می‌دارم که خداوند به من فرزندانی بدهد که او را به پاکی یاد کنند.فرائد الکلام للخلفاء الکرام، قاسم عاشور، ص۱۱۲٫‏

 

بعد از آغاز رسالت پیامبر صلی الله علیه وسلم، عمر رضی الله عنه به برکت دعای رسول خدا صلی الله علیه وسلم ایمان آورد. چرا که رسول خدا صلی الله علیه وسلم، در مورد عمر رضی الله عنه دعا کرده و گفته بود:

(اللهم أعزَّ الإسلام بأحب الرجلین إلیک: بأبی جهل بن هشام، أو بعمربن الخطاب)

«بار خدایا! هر یک از این دو مرد را که خود می‌پسندی، سبب سربلندی اسلام بگردان: ابو جهل بن هشام یا عمربن خطاب». و فرمود: «پیامبر صلی الله علیه وسلم، از میان آن دو، عمر را بیشتر دوست می‌داشت»ترمذی (۳۶۸۲)، آلبانی، آن‌را در صحیح الترمذی (۲۹۰۷) صحیح دانسته است.

عمر رضی الله عنه مخلصانه مسلمان شد و با تمام توان برای گسترش و تثبیت اسلام گام برداشت.

وی به رسول خدا صلی الله علیه وسلم گفت: آیا ما چه زنده بمانیم و چه بمیریم، بر حق نیستیم؟ رسول خدا صلی الله علیه وسلم فرمود:

(بلی، والذی نفسی بیده‌ انکم علی الحق، ان متم، و ان حییتم).

«آری، سوگند به ذاتی که جانم در دست اوست، شما چه بمیرید و چه زنده بمانید، بر حق هستید».

گفت: پس چرا پنهان کاری نماییم؟ سوگند به ذاتی که شما را به حق مبعوث کرده، حتماً دعوت خویش را آشکار می‌سازید.

چنانچه از شواهد بر می‌آید، رسول خدا صلی الله علیه وسلم نیز بدین نتیجه رسیده بود که زمان آشکار ساختن دعوت فرا رسیده و دعوت آن قدر توان و قوت یافته که از خود دفاع نماید. از این‌رو رسول خدا صلی الله علیه وسلم با آشکار ساختن دعوت موافقت نمود و دو صف تشکیل داد و عمر و حمزه را پیشاپیش هر یک از صفها قرار داد. بدین ترتیب مسلمانان در حالی وارد مسجد الحرام شدند که در اثر حرکت آنان غبار به هوا برخاسته بود. مشرکان با دیدن عمر و حمزه رضی الله عنهما هراسان و وحشت زده شدند و غم و اندوه بی سابقه‌ای، آنان را فرا گرفت. رسول خدا صلی الله علیه وسلم در آن روز عمر رضی الله عنه را فاروق نامید. “حلیه الأولیاء (۱/۴۰)؛ صفه الصفوه (۱/۱۰۳-۱۰۴)‏”.

بدین‌سان خداوند متعال، اسلام و مسلمانان را با مسلمان شدن عمربن خطاب سربلند نمود؛ چرا که عمر رضی الله عنه شخصی قوی و شکست ناپذیر بود. بنابراین اصحاب رسول خدا صلی الله علیه وسلم با مسلمان شدن عمر و حمزه رضی الله عنهما احساس امنیت و سرافرازی نمودند. عمر رضی الله عنه مشرکان را به مبارزه طلبید و آشکارا در کنار کعبه نماز گزارد و مسلمانان نیز با او نماز گزاردند.

و اما در مورد علم عمر ابن خطاب رضی الله عنه باید گفت که در صحیح بخاری از عبدالله ابن عمر رضی الله عنه روایت شده که او گفت: «سَمِعْتُ رَسُولَ اللَّهِ صلی الله علیه وسلم قَالَ: «بَیْنَا أَنَا نَائِمٌ أُتِیتُ بِقَدَحِ لَبَنٍ فَشَرِبْتُ حَتَّی إِنِّی لأَرَی الرِّیَّ یَخْرُجُ فِی أَظْفَارِی، ثُمَّ أَعْطَیْتُ فَضْلِی عُمَرَ بْنَ الْخَطَّابِ». قَالُوا: فَمَا أَوَّلْتَهُ یَا رَسُولَ اللَّهِ؟ قَالَ: «الْعِلْمَ». (بخاری:۸۲)

یعنی: از رسول‏ الله  صلی الله علیه وسلم شنیدم که می‏فرمود: «در عالم رویا و خواب، یک لیوان شیر به من داده شد. شیر را نوشیدم تا آنکه خوب سیر شدم تا جائی که سیری از ناخن‏هایم بیرون می‏آمد. سپس باقیمانده آن را به عمر بن خطاب دادم». صحابه عرض کردند: یا رسول الله! این خواب را چگونه تعبیر فرمودید؟ رسول الله صلی الله علیه وسلم فرمود: «آن را به علم تعبیر نمودم».

همچنین رسول خدا صلی الله علیه وسلم فرمود: (بینما أنا نائم رأیت الناس عرضوا علی وعلیهم قمص فمنها ما یبلغ الثدی ومنها ما یبلغ دون ذلک، وعرض علی عمروعلیه قمیص اجتره).

«در خواب دیدم که مردم در حالی که جامه‌هایی پوشیده بودند بر من عرضه می‌شدند. جامه‌های بعضی تا سینه و جامه‌های عده‌ای بلندتر بود. عمر را در حالی دیدم که جامه‌اش مماس با زمین بود». حاضرین گفتند: آن‌را چگونه تعبیر نمودی؟ فرمود: تعبیرش دین است. مسلم (۲۳۹۰).

| ۱ دی ۱۳۹۱
۷۵ پاسخ به “شجره نامه عمر بن خطاب رض و فضایل او”
 1. وضعیت کاربر : مهمان
  Ab می‌گه:

  بنظر من هرکه به اهل بیت پیامبر که همسران مطهر وفرزندان پاک آنحضرت وبه خلفای راشدین واصحاب جان فدای رسول الله توهین و افترا و تهمت بگوید بوی از اسلام و انسانیت نبرده و در جهالت کامل بسر میبرد هیچ مسلمان واقعی به خود اجازه نمیدهد که به ناموس رسول الله تهمت بزند بنص صریح قرآن کریم تمام زوجات رسول الله امهات المؤمنین هستند هر به عفت و پاکی آنها توهین کند یا حتی شک دارد انگار به عفت وناموس مادر خود توهین کرده و شک داشته خدا همه را به صراط مستقیم هدایت کند و دشمنان اسلام و قرآن و پیامبر واصحاب پیامبر را نابود سازد

 2. وضعیت کاربر : مهمان
  سيدمصطفي می‌گه:

  سلام برادرای گلم من مصطفی هستم و شیعه ..حرف و بحث خوبه بد نیس اما توهین نشه..محکم بشیم ضد صهیونیزم ضد افراط داعش اما جدا نشیم …قدس رو دریابیم..به خداوند قسم رسول الله همممونو دوس دراه چه سنی خوب رو چه شیعه خوب رو و از بدهای ما که خون به ناحق میریزن بدش میاد.. فداتون..سیدمصطفی

 3. وضعیت کاربر : مهمان
  Adel می‌گه:

  من موندم تا کی باید له جهالتمون بمونیم
  بابا ما یه دین بیشتر نداریم
  اسلام
  بابا سدی که ذوالقرنین اتحاد بود
  الان ما با این حرفهامون اون رو شکستیم
  دست از این لجاجت و نادانی برداریم
  الله می فرماید من در اخرت لین شما قضاوت خواهم کرد

 4. وضعیت کاربر : مهمان
  MohammadReza می‌گه:

  فتوای مرجع عالیقدر شیعه،آیت‌الله العظمی سیستانی:
  نگویید برادران ما اهل سنت،بلکه بگویید جان ما اهل سنت…

 5. وضعیت کاربر : مهمان
  بهار می‌گه:

  با سلام…من نمیدونم چرا اهل تشیع فکر میکنند که ما همون احساسی رو که خودشون به اماما دارن ما به خلیفه ها داریم و اون احساسی که شما به خلیفه ها دارید ما به اماما داریم؟؟؟چرا فکر میکنید اهل سنت دشمن اهل بیته؟؟؟ ما بهمون میگن اهل سنت…اهل سنت پیامبر نه خلیفه ها…همونطور که خلفا برامون قابل احترامن اماما هم قابل احترامن ولی هیچکدوم نه معصوم بودن و نه از جانب خدا اومدن…واقعه غدیرو هم شیعه قبول داره هم سنی ولی تفسیرا فرق میکنه…هیچ کدوم از پیامبرا اختیار اینو نداشته که بعد خودش جانشین تعیین کنه یا مثلا یکی از اعضای خونوادش جانشینش بشه…اینطوری که میشه پادشاهی مثل معاویه و یزید…پس دموکراسی اسلامی چی میشه؟؟؟تازه اگر پیامبر میخواست جانشین تعیین کنه چرا وسط راه اینکارو کردن چرا صبر نکردن برسن مدینه یا اینکه چرا اینو مکتوب نکردن؟؟؟مسلمونای شیعه و سنی لطفا کاسه داغتر از آش نشین…همه اونموقع خلافت رو میخواستن چون فکر میکردن اینطوری بیشتر به اسلام خدمت میکنند ولی…هرچند بخاطر خدمات ارزندشون لایق احترامن و جان و مالشونو در راه اسلام دادن ولی لازم نیس به خاطرشون ما به جون هم بیفتیم یا اینکه اگه قبولشون نداریم گناهاشونو بشوریم…

  • وضعیت کاربر : مهمان
   سید محمد صادق می‌گه:

   سلام دوست عزیز
   من فقط یک سوال از شما دارم..
   ایا فقط انسان در زمان حیات حضرت محمد ارزش داشته و می بایست هدایت پیدا میکرد
   ایاانسان ها بعد زمان حضرت محمد نباید با هدایت بشری معصوم همانند حضرت محمد هدایت پیدا کنند
   ممنون

   • وضعیت کاربر : مهمان
    سیدعلیرضا می‌گه:

    جناب بهار گرامی لطفا توجه بفرمائید به کلام خداوند که آن را قبول دارید :
    ۱- وَاجْعَلْ لِی وَزِیرًا مِنْ أَهْلِی هَارُونَ أَخِی اشْدُدْ بِهِ أَزْرِی وَأَشْرِکْهُ فِی أَمْرِی
    ۱-وزارت ۲- اخوت ۳- معاضدت و کمک‌کاری ۴- مشارکت در امر از خواسته حضرت موسی که پیامبر بود برای هارون از اهل بیتش مفهوم میشود و خداوند میفرماید : قَالَ قَدْ أُوتِیتَ سُؤْلَکَ یَا مُوسَى
    یعنی خداوند درخواست موسی را اجابت میفرماید
    اما :
    حضرت موسی نمی‌فرماید: خدایا من می‌خواهم برادر را وصی و وزیر خودم قرار دهم، ای مردم شما جمع شوید و برادر من یا یک شخصی را انتخاب کنید که به عنوان وزیر و وصی و خلیفه من باشد. بلکه می‌فرماید: خدایا تو قرار بده؛ معلوم می‌شود که جعل وصایت و امامت از طرف خدا است.
    ۲- إِنِّی جَاعِلُکَ لِلنَّاسِ إِمَامًا ۱۲۴ – بقره
    ما تو را برای مردم امام قرار دادیم، نمی‌گوید: ای مردم:
    اجعلوا لکم اماما
    ۳- وَقَالَ مُوسَى لِأَخِیهِ هَارُونَ اخْلُفْنِی فِی قَوْمِی
    هارون به عنوان خلیفه حضرت موسی مطرح است
    پس اگر حضرت پیامبر به حضرت علی فرمود : أنت منی بمنزله هارون من موسی
    یعنی همان طوری که هارون رتبه خلافت از حضرت موسی را داشت، علی هم رتبه خلافت را دارد.
    و اما وجوب اطاعت از هارون :
    وَلَقَدْ قَالَ لَهُمْ هَارُونُ مِنْ قَبْلُ یَا قَوْمِ إِنَّمَا فُتِنْتُمْ بِهِ وَإِنَّ رَبَّکُمُ الرَّحْمَنُ فَاتَّبِعُونِی وَأَطِیعُوا أَمْرِی.
    به بنی اسرائیل می‌گوید: باید از من تبعیت کنید و باید از دستورات من اطاعت کنید.
    اما انحراف قوم موسی :
    فَأَخْرَجَ لَهُمْ عِجْلًا جَسَدًا لَهُ خُوَارٌ فَقَالُوا هَذَا إِلَهُکُمْ وَإِلَهُ مُوسَى فَنَسِیَ
    سامری یک گوساله‌ای را درست کرد و از این گوساله صدا درآمد و گفت: خدای شما این گوساله است.
    ای مردم این طور صدا درمی‌آورد و حرف می‌زند. مردم هم تمام دستورات حضرت موسی را نادیده گرفتند. هرچه حضرت هارون گفت: فَاتَّبِعُونِی وَأَطِیعُوا أَمْرِی
    به او گوش ندادند.
    حضرت موسی یک چیزی گفت، فعلا سامری این گوساله را درست کرده است.
    هارون دید جمعیت به طرف گوساله پرستی رفتند و توحید و آن زحمات حضرت موسی و دستورات حضرت هارون، همه نادیده گرفته شد.هارون نیامد با بعضی از دوستان قیام کند و در برابر گوساله پرستان جنگ و قیام به راه بیندازد. برای رعایت وحدت امت بنی اسرائیل ساکت ماند.حضرت موسی آمد و عصبانی شد و از ریش برادرش گرفت و فرمود:
    أَفَعَصَیْتَ أَمْرِی
    چرا دستورات من را عصیان کردی و چرا گذاشتی مردم گوساله پرست شوند و از توحید برگشتند؟
    حضرت هارون می‌فرماید:
    قَالَ یَا ابْنَ أُمَّ لَا تَأْخُذْ بِلِحْیَتِی وَلَا بِرَأْسِی إِنِّی خَشِیتُ أَنْ تَقُولَ فَرَّقْتَ بَیْنَ بَنِی إِسْرَائِیلَ وَلَمْ تَرْقُبْ قَوْلِی
    ای فرزند مادرم (این یک تعبیر لطیفی است که وقتی می‌خواهند طرف را به رحم و ترحم بیاورند، می‌گویند: ای فرزند مادرم؛ یعنی می‌خواهد آن عطوفت و آن محبت و مهربانی مادر را به رخش بکشد) از ریش و سر من نگیر، من ترسیدم که اگر در برابر این گوساله پرستان قیام کنم، بگویی: بین بنی اسرائیل تفرقه انداختی.
    من حرفم را زدم و اتمام حجت را کردم. گفتم که از من اطاعت کنند.
    تمام آن حرف‌هایی که تو زده بودی و بحث توحید را گفتم و گفتم: این خلاف است و این انحراف از آئین حضرت موسی است؛ ولی هیچ کس به حرف من گوش نکرد.
    دیدم که اگر در برابر این‌ها قیام کنم، در میان بنی اسرائیل تفرقه می‌افتد.
    فقط از قرآن آوردم تا صغرا و کبرا و شیعه و سنی نکرده باشم آیا انتخاب هارون تشکیل حکومت پادشاهی است به فرموده شما ، آیا حضرت موسی میتوانست برای خودش وزیر بگیرد پیامبر ما نمیتوانست ؟
    در ماجرای غدیر هم حضرت این عمل را انجام داد ولی کو گوش شنوا ؟ رفتند به همان راهی که طرفداران سامری رفتند
    فکر کنم حجتی شد برای همه التماس دعا خدایا ما را عاقبت به خیر بفرما

  • وضعیت کاربر : مهمان
   محمد می‌گه:

   سلام دوست عزیز شما چطور میگی هیچ پیامبری حق انتخاب جانشین برای خودش نداشت حضرت موسی مگه برآدرش هارون را خلیفه خودش قرار نداد بیشتر پیامبر ها چون فقط پیامبر بودن و حکومتی را اداره نمی کردن نیازی به انتخاب جانشین نداشتن ولی مگه حضرت سلیمان پسر داوود نبی نبود و جانشین پدر تو حکومت یهود شد بیشتر فکر کنیم

 6. وضعیت کاربر : مهمان
  حمید می‌گه:

  سلام تحیات بر شما
  می خواستم سوال کنم که تعداد خواهران و برادران حضرت عمر فاروق رض و حضرت ابوبکر صدیق رض جند نفر ند و به چه نامهایی خوانده شده‌اند؟؟
  با تشکرح

 7. وضعیت کاربر : مهمان
  نیما می‌گه:

  به نام خالق عقل و شعور و زیبایی

  سلام عزیزان سنی،من بچه شیعه بخاطر فحاشی های برخی جاهل عذرخواهی می کنم.به نظر من تمام این مشکلات بدلیل جهالت و مغزهای تهی از اندیشه به وجود میاد، در حال حاضر تنها موضوع قابل اهمیت این است که ما خودمون انسان باشیم: نه انسانی به معنای حیوان ناطق بلکه انسان متفکر آیا کسانی که زندگیشان سراسر گناه و اشتباه و زشتی است صلاحیت قضاوت و ابراز نظر در مورد چنین مسایل پیچیده ای را دارند؟ نظر اکثر ما در مورد این مسایل مملو از تعصب و احساسات خشک به ارث رسیده از اجدادمان است. کسی که بدنبال حقیقت باشد بدون هیچ تعصب و پیش داوری فقط و فقط با مطالعه و تحقیق به راحتی به جواب تمام سوالاتش می رسد.فکر می کنم اینکه ما الان چگونه می اندیشیم و بایکدیگر چه رفتاری داریم نسبت به اینکه گذشتگان ما چگونه زندگی کرده اند بسیار اهمیت بیشتری دارد، اون هم زمانیکه دشمنان انسانیت عزم خود را جزم کرده تا ریشه اسلام و انسانیت را بسوزانند.

  عزیزان شیعه برادران سنی اینکه امامان ما چگونه زیستند موجب رستگاری ما نمیشود این نحوه زندگی خود ماست که موجب بهشتی یا دوزخی شدن ماست . در آخر خواهشا بدون توهین و بی ادبی هر کس که واقعا خواستار حقیقت باشد با اندکی تحقیق وتفکر بدون تعصب به حقیقت های تاریخ می رسد.ممنون از زحماتتون، پیروز باشید 


 8. هانی می‌گه:

  در ضمن خواهشمندم بگویید اهل سنت فضایل حضرت علی را تا چه اندازه میدانند ایا قبول دارند که علی مولای شیعه در خانه خدا متولد شده

  پاسخ :
  ای کاش بجای این همه دوری از خداوند کمی به محبت الهی هم می اندیشی کاربر گرامی !
  ما این فضایل را فقط بخاطر نجات از فحاشی های شماها ذکر می کنیم در حالیکه معتقدیم هیچ یک از این مباحث راه نجات نیستند !
  کاش می فهمیدی که آن مولایی که هرگز زیر خاک دفن نخواهد شد از همه مهمتر است !


 9. احدحسین زاده می‌گه:

  شیعه و سنی دو بال اسلامند وهابیت و تکفیریها ( و حجتی ها ) دشمن شیعه و سنی هستند اتحاد اتحاد اتحاد…خدای واحد کتاب واحد قبله واحد پیامبر واحد …اتحاد اتحاد اتحاد…………اسرائیل داره کل دنیا و به خصوص مسلمان ها رو کنترل میکنه.
  دشمن رو بشناسیم و از برادرامون واسه هم دشمن نسازیم……متشکرم


 10. احدحسین زاده می‌گه:

  از برادران اهل سنت تشکر می کنم به نظرم آشکار ساختن دین اسلام در مکه دستور صریح قرآن بود که دستور آشکار کردن دین را به پیامبر داد:(فاصدع بما تومر واعرض عن المشرکین-حجر۹۴)*****از مسولین سایت تقاضا دارم پیامهای تفرقه افکن که توسط دشمنان شیعه و سنی ارسال می شود نمایش ندهند

  پاسخ :
  از شما سپاسگزاریم بخاطر پیشنهاد ارزنده تان .


 11. دبشی می‌گه:

  من که نه توهینی کردم نه دروغی گفتم چرا پیامم را نشان ندادید مدیر محترم سایت


 12. حمیدرضا می‌گه:

  بسم الله الرحمن الرحیم
  برادران اهل تسنن و اهل تشیع خویش را به تساهل، مدارا و تسامح دعوت می کنم. آگاه باشید تنها کسانی از تفرقه مسلمین سود می برند که اجنبی و کافر باشند و بخواهند اسلام به خاک سیاه بنشیند که کورخوانده اند.
  یریدون لیطفئوا نورالله بأفواههم و الله متم نوره و لو کره الکافرون. صف/۷


 13. اشكان می‌گه:

  من شنیدم نباید پشت کسی که از دنیا رفته حرف بد زد حالا چه ادم خوب یا چه بد
  اگه پشت سر مرده یا زنده حرف بدی بزنیم گناهاشون رو میشوریم
  حالا اگه عمربد بود ما با این حرفامون بهشتیش کریم و بدا به حال ما که با لعن گناهاش روما داریم میشوریم
  واگر خوب بود میره بهشت و باز ما داریم گناه میکنیم که بهش لعن میگیم وخدابدادمون برسه.
  ولی یه چیزی هست که ما شیعه ها باید بدونیم و اونم اینه که تو هیج دین و مذهبی کسی رو بخاطر فحش و لعنت کردن براش ثواب نمینویسن اینوهم بگم که ما داریم از بی ادبی کردن نسبت به کسانی که با سلاح ادب جوابمون رو میدن داریم بدجوری ضربه میخوریم و چهره شیعه رو خراب میکنیم
  امیدوارم ما هم با همون سلاح باهاشون برخورد کنیم نه اینکه جفنگ بگیم و فحش بدیم
  درضمن توی فبردرباره ی عمر ازما چیزی نمیپرسن

  پاسخ :
  آفرین می گویم به این منطق درست و سالم که البته بسیاری ها بیمار هستند و بیمار نمی فهمد .
  در هفته ده ها فحش ونا سزا را تقدیم می کنند که ما حذف می کنیم .
  ولی دوست محترم خلفای راشدین به گواهی رسول الله صلی الله علیه و سلم در بهشت هستند .


 14. مسعود می‌گه:

  یا ایهالمسلمون اتحدوا
  همین! و همان ید واحده باشیم واز اختلاف بپرهیزیم؛آنقدر فصل اشتراک داریم که نیازی به توجه به اختلافات نیست عزیزانم


 15. مسعود می‌گه:

  پس اینکه توی کتاب صحیح بخاری نوشته خلیفه عمر تا سه نسل پشتش زنازاده میباشد صحت ندارد؟؟؟؟؟؟؟؟؟
  یا بخاری دروغ نوشته؟؟؟؟؟

  پاسخ :
  برادر گرامی ؛ شما این فحاشی ها را از کجا یاد میگیرید ؟!
  اسلامی که ما مطالعه اش کردیم سراسر ادب و رحمت است .


 16. yaser می‌گه:

  سلام بر محمد مصطفی (ص) وسلام یر شاگرد نمونه اش سیدنا عمرالفاروق العظم.
  ای عمرجان نبی رحمت فرمود در حقت که شیاطین جن وانس از تو می ترسند پس این اهانتها و هتک حرمتها از شیاطین جن وانس طبیعی است.
  دوستان از هتاکی این افراد ناراحت نشوید روز جزا محمد مصطفی خودش حق اونایی که به اصحابش توهین کرده اند را می پردازد.فداک یا عمربن الخطاب فداک یا خلیفه رسول الله…….
  فدای تمام اصحاب بویژه ابابکر وعمرو عثمان وعلی (رضی الله تعالی علیهم اجمعین)


 17. Mohammad می‌گه:

  این کامنت به دلیل کفرگوئی حذف گردید. خداوند مسلمانان را از شر جاهلان بی ایمان در پناه خویش حفظ بفرماید .
  آمین یا الله


 18. یونس می‌گه:

  الحمدالله رب العالمین الحمدالله جعلنا من المتمسکین به ولایت اسدالله غالب غالب کل غلب علی ابن علی طالب
  ان شاالله شما با خلیفه هاتون مهشور بشین
  ماهم با امیرالمومنین

یک دیدگاه بگذارید

پاسخ کد امنیتی را در فیلد خالی تایپ کنید * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

جستجو

آخرین مطالب

آمار سایت

 • کاربران آنلاین 36نفر
 • بازدید امروز 6189
 • بازدید دیروز 142008
 • بازید کل 49656930

آمار کلی سایت

 • کل مطالب 2183
 • کل نظرات 8640
 • کل اعضا 1554
 • جدیدترین عضو 365mahdi

این سایت در ستاد ساماندهی پایگاه های اینترنتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به ثبت رسیده است.

کلیه حقوق برای پایگاه اطلاع رسانی وااسلاماه محفوظ میباشد.

استفاده از محتوای پایگاه اطلاع رسانی وااسلاماه با ذکر منبع بلامانع است. | تگ ها

Powered By Vaislamah.com - Copyright © 2010-2015 Vaislamah.com