امکانات کاربری
پیام مدیر

اگر مردم، منکر را ببینند و آن را تغییر ندهند، به زودی خداوند آنها را دچار عذابی فراگیر و همگانی خواهد کرد. نبی معظم اسلام . ص

خبرنامه
عبدالرحمن
| بازدیدها: 1055

متاسفانه بسیاری از مردم وقتی نمازشان تمام می شود سریع بلند شده و به کارشان می پردازند و این اذکار کوتاه، بسیار جالب و بسیار حیاتی برای قیامت را نادیده می گیرند، به همین دلیل لازم است تا این اذکار را یاد آوری کرده و از این به بعد تصمیم بگیریم این اذکار را مرتب بخوانیم.

نکته : برای خواندن این اذکار ترتیب خاصی وجود ندارد و این اذکار با زبان عربی خوانده شود و این ترجمه صرفا برای آگاهی شما از معنا و محتوای آن است.

ذکر اول :

«لَا إِلَهَ إِلَّا اللهُ وَحْدَهُ لَا شَرِیکَ لَهُ، لَهُ الْمُلْکُ وَلَهُ الْحَمْدُ وَهُوَ عَلَى کُلِّ شَیْءٍ قَدِیرٌ، اللهُمَّ لَا مَانِعَ لِمَا أَعْطَیْتَ، وَلَا مُعْطِیَ لِمَا مَنَعْتَ، وَلَا یَنْفَعُ ذَا الْجَدِّ مِنْکَ الْجَدُّ»(۱)

هیچ الهی بجز الله وجود ندارد و تنها و بی شریک است و پادشاهی و سپاس و ستایش از آن اوست و او بر هر چیزی توانا است. پروردگارا آن چه که عطا می کنی هیچ کس نمی تواند از آن جلوگیری کند و آنچه که تو منع می کنی کسی نمی تواند آن را عطا کند و مال و دارایی سودی نمی بخشد و فقط تویی که نفع می رسانی.

ذکر دوم

لَا إِلَهَ إِلَّا اللهُ وَحْدَهُ لَا شَرِیکَ لَهُ، لَهُ الْمُلْکُ وَلَهُ الْحَمْدُ وَهُوَ عَلَى کُلِّ شَیْءٍ قَدِیرٌ، لَا حَوْلَ وَلَا قُوَّهَ إِلَّا بِاللهِ، لَا إِلَهَ إِلَّا اللهُ، وَلَا نَعْبُدُ إِلَّا إِیَّاهُ، لَهُ النِّعْمَهُ وَلَهُ الْفَضْلُ، وَلَهُ الثَّنَاءُ الْحَسَنُ، لَا إِلَهَ إِلَّا اللهُ مُخْلِصِینَ لَهُ الدِّینَ وَلَوْ کَرِهَ الْکَافِرُونَ»(۲)

ترجمه : هیچ الهی غیر از الله وجود ندارد که یگانه و بی شریک است و پادشاهی و ستایش از آن او است و او بر هر چیزی تواناست. هیچ توان و نیرویی مگر با اذن خدا وجود ندارد، هیچ الهی بغیر از الله وجود ندارد و غیر او را بندگی نمی کنیم، نعمت و فضل و ستایش نیکو از آن اوست، هیچ الهی بغیر از الله وجود ندارد و دین برای او خالص است و هر چند کافران بدشان آید.

ذکر سوم

 ۳۳بار سبحان الله و ۳۳ بار الحمد لله و۳۴ بار الله اکبر بگویید که می شود ۱۰۰ بار. اما می توانید همین مقدار ذکر را بگویید فقط الله اکبر آخر را برداشته و ذکر( لَا إِلَهَ إِلَّا اللهُ وَحْدَهُ لَا شَرِیکَ لَهُ، لَهُ الْمُلْکُ وَلَهُ الْحَمْدُ وَهُوَ عَلَى کُلِّ شَیْءٍ قَدِیرٌ )را بگویید که باز ۱۰۰ بار می شود(۳)

ذکر چهارم :

اللَّهُمَّ أَنْتَ السَّلَامُ، وَمِنْکَ السَّلَامُ، تَبَارَکْتَ ذَا الجَلَالِ وَالإِکْرَامِ یا اللَّهُمَّ أَنْتَ السَّلَامُ، وَمِنْکَ السَّلَامُ، تَبَارَکْتَ یا ذَا الجَلَالِ وَالإِکْرَام و بعد از آن ۳ بار بگویید أَسْتَغْفِرُ اللهَ (۴)

ترجمه: پروردگارا تو سلامتی و سلامتی از جانب توست و تو با برکت هستی ای صاحب شکوه و عظمت.

توجه : ابتدا ۳ بار أَسْتَغْفِرُ اللهَ بگویید و سپس یکی از دو ذکر بالا را را بگویید در دومی فقط یک یا بیشتر دارد ولی همان ذکر است و  چند بار آن را بخوانید.

ذکر پنجم :

 لَا إِلَهَ إِلَّا اللهُ وَحْدَهُ لَا شَرِیکَ لَهُ، لَهُ الْمُلْکُ وَلَهُ الْحَمْدُ یُحْیِی وَیُمِیتُ وَهُوَ عَلَى کُلِّ شَیْءٍ قَدِیرٌ (۵)

 توجه : این ذکر فقط بعد از نمازهای صبح و مغرب خوانده شود و ۱۰ بار آن را بخوانید.

ذکر ششم :

بسم الله الرحمن الرحیم

قُلْ هُوَ اللَّهُ أَحَدٌ (۱) اللَّهُ الصَّمَدُ (۲) لَمْ یَلِدْ وَلَمْ یُولَدْ (۳) وَلَمْ یَکُنْ لَهُ کُفُوًا أَحَدٌ (۴)

ترجمه : بگو اوست خدای یگانه، الله بی نیاز، کسی را نزاده و زاییده نشده، و هرگز مثل و مانندی برای او نبوده است

بسم الله الرحمن الرحیم

قُلْ أَعُوذُ بِرَبِّ الْفَلَقِ (۱) مِنْ شَرِّ مَا خَلَقَ (۲) وَمِنْ شَرِّ غَاسِقٍ إِذَا وَقَبَ (۳) وَمِنْ شَرِّ النَّفَّاثَاتِ فِی الْعُقَدِ (۴) وَمِنْ شَرِّ حَاسِدٍ إِذَا حَسَدَ (۵)

ترجمه : بگو  پناه می برم به پروردگار سپیده دم از شر آن چه که آفریده و از شر شب زمانی که تاریک شود و از شر زنان جادوگری که در گره بدمند و از شر حسود آن زمان که حسادت می ورزد.

بسم الله الرحمن الرحیم

قُلْ أَعُوذُ بِرَبِّ النَّاسِ (۱) مَلِکِ النَّاسِ (۲) إِلَهِ النَّاسِ (۳) مِنْ شَرِّ الْوَسْوَاسِ الْخَنَّاسِ (۴) الَّذِی یُوَسْوِسُ فِی صُدُورِ النَّاسِ (۵) مِنَ الْجِنَّهِ وَالنَّاسِ (۶) (۶)

ترجمه : بگو پناه می برم به پروردگار مردمان، پادشاه مردم، اله مردم، از شر وسوسه خناس (شیطان)، کسی که در دلهای مردم وسوسه و شبهه بر می انگیزد، چه از نوع جنش باشد و چه از نوع انسانش باشد

توجه بسیار مهم : این ۳ سوره را بعد از نماز های ظهر و عصر و عشاء یک مرتبه بخوانید ولی در نمازهای صبح و مغرب سه بار بخوانید.(۶)

ذکر هفتم :

بسم الله الرحمن الرحیم

اللَّهُ لَا إِلَهَ إِلَّا هُوَ الْحَیُّ الْقَیُّومُ لَا تَأْخُذُهُ سِنَهٌ وَلَا نَوْمٌ لَهُ مَا فِی السَّمَاوَاتِ وَمَا فِی الْأَرْضِ مَنْ ذَا الَّذِی یَشْفَعُ عِنْدَهُ إِلَّا بِإِذْنِهِ یَعْلَمُ مَا بَیْنَ أَیْدِیهِمْ وَمَا خَلْفَهُمْ وَلَا یُحِیطُونَ بِشَیْءٍ مِنْ عِلْمِهِ إِلَّا بِمَا شَاءَ وَسِعَ کُرْسِیُّهُ السَّمَاوَاتِ وَالْأَرْضَ وَلَا یَئُودُهُ حِفْظُهُمَا وَهُوَ الْعَلِیُّ الْعَظِیمُ (۷)

ترجمه : الله آن ذاتی است که الهی غیر از او وجود ندارد که زنده و پابرجاست. نه کسالت و نه خوابی او را فرا نمی گیرد ،آنچه در آسمان ها و زمین است از آن اوست،چه کسی بدون اجازه او در پیشگاهش، شفاعت می کند، آنچه در پیش رویشان و پشت سرشان است را می داند و به ذره ای از علم او احاطه نمی یابند مگر اینکه خود بخواهد، کرسیش آن قدر بزرگ است که آسمان ها و زمین را در بر می گیرد و نگهداری آن ها بر او سخت نیست و او والا و بزرگ است.

ذکر هشتم :

اللَّهُمَّ أَعِنِّی عَلَى ذِکْرِکَ، وَشُکْرِکَ، وَحُسْنِ عِبَادَتِکَ(۸)

ترجمه : پروردگارا مرا بر ذکرت و شکرت و خوب عبادت کردنت یاری فرما

——————————

۱-بخاری: ۸۴۴    مسلم: ۵۹۳   مسند احمد: ۱۸۸۳   سنن ترمذی: ۲۹۹  سنن ابی داود ۱۵۰۵  سنن نسائی: ۱۳۴۱

۲-مسلم: ۵۹۴  مسند احمد: ۱۶۱۲۲  سنن نسائی: ۱۳۳۹
۳-مسلم: ۵۹۷  مسند احمد: ۷۲۴۳   سنن ابی داود: ۱۵۰۴

۴-مسلم: ۵۹۱  مسند احمد: ۲۲۳۶۵   سنن ابن ماجه: ۹۲۸   سنن ترمذی: ۳۰۰  سنن نسائی: ۱۳۳۷

۵-مسند احمد: ۲۳۵۶۸  سنن ترمذی ۳۵۳۴

۶-مسند احمد:۱۷۴۱۷  سنن ابی داود: ۱۵۲۳۱  سنن ترمذی: ۲۹۰۳  سنن نسائی: ۱۳۳۶  مسند احمد: ۲۲۶۶۴  سنن ابی داود: ۵۰۸۲  سنن نسائی: ۵۴۲۸  سنن نرمذی: ۳۵۷۵

۷-سنن کبری نسائی: ۹۸۴۸   الترغیب و الترهیب: ۱۵۹۵  معجم اوسط طبرانی: ۸۰۶۸

۸-مسند احمد ۲۲۱۱۹   سنن ابی داود ۱۵۲۲  سنن نسائی ۱۳۰۳

موضوع:, فقه و احکام
| ۶ مرداد ۱۳۹۴
برچسب ها : , ,

یک دیدگاه بگذارید

پاسخ کد امنیتی را در فیلد خالی تایپ کنید * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

جستجو

آخرین مطالب

آمار سایت

  • کاربران آنلاین 19نفر
  • بازدید امروز 40475
  • بازدید دیروز 142008
  • بازید کل 49691216

آمار کلی سایت

  • کل مطالب 2183
  • کل نظرات 8643
  • کل اعضا 1554
  • جدیدترین عضو 365mahdi

این سایت در ستاد ساماندهی پایگاه های اینترنتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به ثبت رسیده است.

کلیه حقوق برای پایگاه اطلاع رسانی وااسلاماه محفوظ میباشد.

استفاده از محتوای پایگاه اطلاع رسانی وااسلاماه با ذکر منبع بلامانع است. | تگ ها

Powered By Vaislamah.com - Copyright © 2010-2015 Vaislamah.com