امکانات کاربری
پیام مدیر

اگر مردم، منکر را ببینند و آن را تغییر ندهند، به زودی خداوند آنها را دچار عذابی فراگیر و همگانی خواهد کرد. نبی معظم اسلام . ص

خبرنامه
shina
| بازدیدها: 38415

« ذِی الْقُرْبَی» به معنای : “صاحب قرابت” یا همان “خویشاوندان” است، یعنی اقارب و بستگان نَسَبی فامیل که معمولا صله رحم با آنها واجب است. بعبارتی یعنی کسانی که “صاحب قرابت” یا “دارای قرابت” با شما هستند، مثلا می فرماید:

« إِنَّ اللّهَ یَأْمُرُ بِالْعَدْلِ وَالإِحْسَانِ وَإِیتَاءِ ذِی الْقُرْبَی» (نحل ۹۰).

یعنی: خداوند به عدل و احسان امر می کند و به بخشش نسبت به کسانی (که با شما) دارای قرابت و نزدیکی هستند فرمان می‏دهد.

اما عبارت « فِی الْقُرْبَی» یعنی: “در قرابت ” یا “بخاطر قرابت” که در آیه چنین معنا می یابد:

«قُل لَّا أَسْأَلُکُمْ عَلَیْهِ أَجْرًا إِلَّا الْمَوَدَّهَ فِی الْقُرْبَی» (شوری ۲۳).

یعنی: «از شما بر آن‌ هیچ‌ مزدی‌ نمی‌طلبم‌» یعنی: از شما بر تبلیغ ‌رسالت‌ و قرآن‌، هیچ‌ پاداش‌ و مقرری‌ و منفعتی‌ نمی‌طلبم‌ «جز دوستی‌ در قرابت ‌را» یعنی: بلکه‌ آنچه‌ از شما می‌طلبم‌، مودت‌ و دوستی‌ در قرابت‌ و نزدیکی ‌نسبی‌ای‌ است‌ که‌ میان‌ من‌ و شما وجود دارد پس‌ فقط بخاطر قرابت و پیوندی‌ را که‌ میان‌ من‌ و شما وجود دارد، در نظر آورید و همان‌ را رعایت‌ کنید و ( در یک کلام : حقّ خویشاوندی مرا به جای آورید) و اگر فقط این‌ را در نظر داشته‌ باشید، بر من‌ عجولانه‌ نمی‌تازید و میان‌ من‌ و مردم‌ را خالی‌ کرده‌ و اجازه‌ می‌دهید که‌ این‌ دعوت‌ را به‌ آنان‌ برسانم‌.

امام بخاری‌ روایت‌ کرده‌ است‌ که: «ابن‌عباس تفسیر این‌ فرموده‌ خدای‌ متعال: « إِلَّا الْمَوَدَّهَ فِی الْقُرْبَی» را از حاضران‌ پرسید، سعیدبن‌جبیر در پاسخش‌ گفت: مراد از «قربی‌» آل‌بیت‌ پیامبر صلی الله علیه وسلم اند. ابن‌عباس‌ گفت: «عَجِلْتَ إِنَّ النَّبِیَّ صَلَّی اللهُ عَلَیْهِ وَسَلَّمَ لَمْ یَکُنْ بَطْنٌ مِنْ قُرَیْشٍ، إِلَّا کَانَ لَهُ فِیهِمْ قَرَابَهٌ، فَقَالَ: «إِلَّا أَنْ تَصِلُوا مَا بَیْنِی وَبَیْنَکُمْ مِنَ القَرَابَهِ»». بخاری (۴۸۱۸ و ۳۴۹۷).

یعنی: «شتاب‌ کردی‌! چراکه هیچ‌ تیره و شاخه‌ای‌ از شاخه‌های‌ قریش‌ نیست‌ جز این‌که‌ رسول‌ خدا صلی الله علیه وسلم با آنان ‌قرابت‌ و پیوند نسبی‌ و خویشاوندی‌ای‌ داشتند (لذا معنی‌ چنان‌که‌ تو فهمیده‌ای‌ نیست ‌بلکه‌ معنی‌ این‌ است‌ که):‌ پیامبر به‌ حکم‌ وحی‌ به‌ آنان‌ فرمودند: از شما هیچ‌ مزدی‌ نمی‌طلبم‌ جز این‌که‌ حق قرابت‌ موجود میان‌ من‌ و خود را در نظر بگیرید و آن‌ را وصل‌ کنید (پس‌ این‌ همه‌ به‌ من‌ آزار نرسانید!)».

بر طبق تفسیر ابن‌عباس‌: رسول‌ خدا صلی الله علیه وسلم با تمام‌ قریش‌ نسبت‌ و قرابتی‌ داشتند پس‌ چون‌ با تکذیبشان‌ روبرو شد و قریشیان‌ نپذیرفتند که‌ از ایشان‌ پیروی‌ کنند، پیامبر صلی الله علیه وسلم مأمور شدند که‌ به‌ آنان‌ بگویند: ای‌ قوم‌ من‌! هرگاه‌ از پیروی‌ من‌ سرباز زده‌ و اطاعتم‌ را برنمی‌تابید، حداقل‌ حق‌ و حرمت‌ قرابت‌ و نزدیکی‌ای‌ را که‌ در میان‌ شما دارم‌، نگاه‌دارید و چنان‌ نباشد که‌ اعراب‌ دیگر (که‌ با من‌ نزدیکی‌ نسبی‌ و خویشاوندی‌ای ‌ندارند) سزاوارتر به‌ نگهداری‌ و نصرت‌ من‌ از شما باشند».

صاحب تفسیر “فی ضلال” می گوید: «..بنابراین معنی چنین خواهد بود: (از شما چیزی نمی خواهم) مگر این‌ که برای مراعات قرابت و خویشاوندی، اذیت و آزار خود را بازگیرید، و گوش فرا دهید و نرمش داشته باشید در حق چیزی‌که شما را  به  سوی  آن  رهنمود و رهنمون می‌کنم‌. این پاداش و مزدی است‌ که از شما درخواست می‌کنم و بس».

و علامه عبدالرحمن سعدی در تفسیر این آیه دو دیدگاه را بیان می کند که هر دو دیدگاه از علمای سلف نقل شده است: « احتمال دارد که معنی آیه این باشد که فقط یک چیز از شما می خواهم که فایده آن به خود شما بر می گردد و آن این که به خاطر خویشاوندی ]که با شما دارم[ مرا دوست بدارید. و این دوست داشتن اضافه بر دوست داشتنِ براساس ایمان است، زیرا دوست داشتن پیامبر(صلی الله علیه وسلم) از روی  ایمان و مقدم داشتن محبت ایشان بر همه محبّت ها بعد از محبّت خدا، بر هر مسلمانی فرض است. ولی از کسانی که در این آیه به آنان اشاره شده است، درخواست شده که اضافه بر این محبت ایمانی، محبتی دیگر را نیز نسبت به پیامبر داشته باشند، و آن  عبارت است از: محبت خویشاوندی، چون پیامبر(صلی الله علیه وسلم) نزدیک ترین مردم و خویشاوندان خود را دعوت می کرد تا جایی که می گویند هیچ کس در تیره های قریش نبود مگر این که پیامبر با او نسبتی داشت و به نوعی خویشاوند  او بود.

و احتمال دارد که منظور این باشد که: از شما هیچ مزدی نمی خواهم مگر این که صادقانه خدا را دوست بدارید و این با نزدیکی جستن به خدا و متوّسل شدن به او به وسیله طاعت و عبادتش که بر محبّت صادقانه و درستِ خدا دلالت می نماید همراه است. بنابراین فرمود: « إِلَّا الْمَوَدَّهَ فِی الْقُرْبَی» مگر محبت به خاطر نزدیکی جستن به تقّرب به خدا.

طبق هر دو گفته این استثنا دلیلی است بر این که پیامبر(صلی الله علیه وسلم) در برابر دعوت از آنان هیچ پاداشی نمی طلبد مگر چیزی که فایده اش به خودشان بر می گردد، و این مزد نیست، بلکه مزد و پاداش همان است که پیامبر(صلی الله علیه وسلم) به آنها داد».

دیدگاه دوم علامه عبدالرحمن سعدی را بعضی از سلف صالح نیز ذکر کردند، چنانکه حسن بصری رحمه الله منظور « إِلَّا الْمَوَدَّهَ فِی الْقُرْبَی » را چنین بیان کرده:

«دربرابر حجت‌های‌ روشن‌ و هدایتی‌ که‌ به‌ شما آورده‌ام‌، پاداشی‌ از شما نمی‌طلبم‌، جز این‌که‌ با خداوندأ  دوستی‌ کرده‌ و به‌سوی‌ او با طاعتش‌ تقرب‌ جویید».

آیه ۵۷ سوره فرقان که بصورت زیر است، می تواند معنای دومی را که علامه عبدالرحمن سعدی برای ۲۳ شوری ذکر کرده، تقویت نماید:

« قُلْ مَا أَسْأَلُکُمْ عَلَیْهِ مِنْ أَجْرٍ إِلَّا مَن شَاءَ أَن یَتَّخِذَ إِلَی رَبِّهِ سَبِیلًا»

یعنی: «بگو: بر آن‌» یعنی: بر تبلیغ‌ قرآن‌ یا تبلیغ‌ رسالت‌ «هیچ‌ مزدی‌ از شما نمی‌طلبم‌، جز این‌که‌ هر کس‌ بخواهد راهی‌ به‌سوی‌ پروردگارش‌ در پیش‌ گیرد» یعنی: ولی‌ کسی‌که‌ می‌خواهد به‌سوی‌ پروردگارش‌ با عمل‌ شایسته‌ و با انفاق‌ مال‌ در جهاد و صدقات‌ و غیره‌، راهی‌ بجوید که‌ به‌ رحمت‌ و ثواب‌ می‌انجامد پس‌ باید هیچ‌ تردیدی‌ به‌ خود راه‌ نداده‌ و چنین‌ کند. مراد این‌ است‌ که: با دادن‌ اجر و مزد تبلیغ و رسالت‌، به‌ من‌ احسان‌ نکنید بلکه‌ با انجام‌ کار خیر و عبادت‌ و شکر خداوند متعال‌ به‌ خود احسان‌ کنید و این‌ همان‌ مزد من‌ است‌ زیرا خدای‌ عزوجل‌ مرا بر آن ‌پاداش‌ می‌دهد.

نکته: چنانکه‌ از نحوه‌ تفسیر سعیدبن‌ جبیر (در روایت بخاری) دانستیم‌، برخی‌ از مفسران‌ آیه‌ مبارکه‌ را به‌ حب‌ آل‌بیت‌ رسول‌اکرم‌ صلی الله علیه وسلم تفسیر کرده‌اند ولی‌ امام ابن‌کثیر بعد از آن‌که‌ روایت ‌فوق‌ از ابن‌عباس‌ نقل‌ می‌کند، می‌گوید: «حق‌ این‌ است‌ که‌ تفسیر این ‌آیه ‌کریمه‌، همان‌ تفسیری‌ است‌ که‌ دانشمند امت‌ و ترجمان‌ قرآن‌، ‌عبدالله بن‌عباس‌ از آن‌ کرده‌ است‌، اما در عین‌حال‌ اضافه‌ می‌کنیم‌ که‌ ما منکر سفارش‌ نیک‌ در حق‌ اهل‌ بیت‌ رسول‌اکرم‌ صلی الله علیه وسلم و منکر دستور به‌ احسان‌ و احترام‌ واکرام‌ ایشان‌ نیستیم‌، زیرا ایشان‌ از تبار پاک‌ نبوت‌ بوده‌ و در فخر و حسب‌ و نسب‌، از گرامی‌ترین‌ و شریف‌ترین‌ خانواده‌هایی‌ هستند که‌ بر روی‌ زمین‌ وجود دارند. آن‌گاه‌ ابن‌کثیر درباره‌ حب‌ اهل ‌بیت‌ و وجوب‌ حرمت‌ گذاشتن‌ به‌ ایشان‌ حدیث‌ شریف ‌مربوط به‌ «غدیر خم‌» را نقل‌ می‌کند که‌ رسول‌ خدا صلی الله علیه وسلم در آنجا فرمودند: «إنی ‌تارک‌ فیکم‌ الثقلین: کتاب‌ الله‌ وعترتی‌، وإنهما لم‌ یفترقا حتی‌ یردا علی‌ الحوض: همانا من‌ در میان‌ شما ثقلین‌ (دو امر سنگین‌ و پراهمیت)‌ را به ‌جا گذارنده‌ هستم‌، اول‌ آن‌ کتاب‌ خدا  و دوم‌، عترت‌ (اهل‌بیت‌) من‌ اند، آن‌ دو از هم‌ جدا نمی‌شوند تا این‌که‌ بر سر حوض‌ کوثر بر من‌ وارد شوند».

و چنان‌که‌ در برخی‌ از احادیث‌ آمده‌ است‌، آل‌ بیت‌ پیامبر صلی الله علیه وسلم عبارتند از: علی‌، فاطمه‌، حسن‌ و حسین‌ ، و امهات المؤمنین رضی الله عنهم اجمعین.

موضوع:, قرآن و حديث
| ۹ فروردین ۱۳۹۲

یک دیدگاه بگذارید

پاسخ کد امنیتی را در فیلد خالی تایپ کنید * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

جستجو

آخرین مطالب

آمار سایت

  • کاربران آنلاین 32نفر
  • بازدید امروز 6117
  • بازدید دیروز 142008
  • بازید کل 49656858

آمار کلی سایت

  • کل مطالب 2183
  • کل نظرات 8640
  • کل اعضا 1554
  • جدیدترین عضو 365mahdi

این سایت در ستاد ساماندهی پایگاه های اینترنتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به ثبت رسیده است.

کلیه حقوق برای پایگاه اطلاع رسانی وااسلاماه محفوظ میباشد.

استفاده از محتوای پایگاه اطلاع رسانی وااسلاماه با ذکر منبع بلامانع است. | تگ ها

Powered By Vaislamah.com - Copyright © 2010-2015 Vaislamah.com