امکانات کاربری
پیام مدیر

اگر مردم، منکر را ببینند و آن را تغییر ندهند، به زودی خداوند آنها را دچار عذابی فراگیر و همگانی خواهد کرد. نبی معظم اسلام . ص

خبرنامه
خواهرمسلمان
| بازدیدها: 796

ریاکاری+وااسلاماه

وقتی فرد در حضور مردم برای کارهای نیک شاد و شتابان بوده و در تنهایی بی حال و کسل است، چنانچه از او تعریف کنند سعی و تلاش کرده و اگر از او بدبگویند کم کاری می نماید.

خداوند متعال ویژگی های ریاکاران منافق را اینچنین بیان می کند: {إن المنافقین یخادعون الله و هو خادعهم و إذا قاموا إلى الصلاه قاموا کسالى. یراءون الناس و لا یذکرون الله إلا قلیلاً.} [نساء: ۱۴۲] یعنی: “منافقان با خدا نیرنگ مى‏کنند و حال آنکه او با آنان نیرنگ خواهد کرد و چون به نماز ایستند با کسالت برخیزند با مردم ریا مى‏کنند و خدا را جز اندکى یاد نمى‏کنند.”

ریاکاری جزو صفات منافقان است و انسان مسلمان تا جاییکه ممکن است باید از آن دوری نماید و قلب و نیت درونی اش را پیوسته برای خداوند پاک و خالص نگه دارد. پیامبر صلی الله علیه و سلم فرموده است: : (إن الله لا ینظر إلى أجسادکم و لا إلى صورکم، و لکن ینظر إلى قلوبکم) [مسلم] یعنی: ” همانا خداوند به تن ها و پیکره های شما نمی نگرد، بلکه به دلها و اعمال شما می نگرد.”

ریاکاری، شرک است:

مسلمان ریا نمی ورزد؛ زیرا که ریا شریک قرار دادن با خداوند سبحانه و تعالی است. پیامبر صلی الله علیه و سلم می فرماید: (إن أَخْوَفَ ما أتخوَّف على أمتی الإشراک بالله، أما إنی لستُ أقول: یعبدون شمسًا و لا قمرًا و لا وَثَنًا، ولکن أعمالا لغیر الله و شهوه خفیه) [ابن ماجه] یعنی: ” بیشترین ترس و نگرانی من برای امتم تنها شرک به خداست، منظور من این نیست که: آن ها خورشید یا ماه و یا بت خواهند پرستید، بلکه کارهایی بخاطر غیر خدا و شهوت و تمایل پنهانی.” و نیز فرموده است: (إن أخوف ما أخاف علیکم الشرک الأصغر). قالوا: و ما الشرک الأصغر یا رسول الله؟ قال صلى الله علیه و سلم: (الریاء، یقول الله -عز وجل- یوم القیامه -إذا جزی الناس بأعمالهم-: اذهبوا إلى الذین کنتم تراءون فی الدنیا؛ فانظروا هل تجدون عندهم جزاءً؟) [احمد] یعنی:‌ ” بیشترین ترس من درباره ی شما شرک کوچکتر است. گفتند: یا رسول الله، شرک کوچکتر چیست؟ آنحضرت صلی الله علیه و سلم فرمود: ریاء، خداوند عزوجل در روز قیامت و هنگام جزا و پاداش اعمال مردم می فرماید: بروید نزد آنان که در دنیا برای آنان ریا می ورزیدید؛ ببینید آیا پاداشتان نزد آنان می یابید؟

به این ترتیب فرد ریاکار پاداشی در برابر کاری که می کند دریافت نمی نماید؛ چون هدف او از آن عمل کسب خوشنودی مردم و مدح و ستایش آنان و دست یافتن به منزلت در بین دیگران بوده است و چیزی در قیامت به عنوان پاداش نخواهد داشت.

جای ریاکار در آتش است:

رسول خدا صلی الله علیه و سلم در یکی از جنگها به یاران خویش خبر داد که فلان کس داخل آتش (جهنم) خواهد شد، فرد مذکور هم همراه مسلمانان در نبرد شرکت داشت. به کارهای آن مرد نگاه کرده و او را درنظر گرفتند تا ببینند قضیه ی او چیست؟ اما مشاهده کردند به سختی در حال نبرد می باشد. صحابه تعجبشان افزون شد ولی کمی بعد چیز عجیبی رخ داد. مرد جنگجو دچار جراحتی شد و شمشیرش را برداشته و با آن به خود ضربتی وارد ساخت. انگاه صحابه به او گفتند: وای بر تو! آیا خودت را به قتل می رسانی؟ مرد پاسخ داد: من برای ان می جنگیدم تا دیگران بی پروایی مرا دیده و به شجاعت من پی ببرند. آن مرد فوت کرده و سخن رسول خدا صلی الله علیه و سلم درباره اش راست پدیدار گشت.

همچنین پیامبر صلی الله علیه و سلم ما را باخبر ساخته است که ریاکاران اولین گروه عذاب شوندگان در روز قیامت می باشند. سه گروه نخست وارد شوندگان به آتش جهنم اینان هستند: عالم، قاری قرآن و شهید! چون در اعمالشان آن را خالص و پاک برای خداوند ننموده و از آن کارها خوشنودی خدا را منظور نداشتند.

ریا، عبادت ها را باطل می کند:

وقتی انسان عبادتی را بدون اخلاص به جای می آورد، درمقابل آن هیچ گونه اجر و پاداشی را دریافت ننموده و درعوض مرتکب گناه و مستحق کیفر می گردند؛ چرا که آن را خالص و پاک برای پروردگار جهانیان نگردانیده است. خداوند می فرماید: {فویل للمصلین. الذین هم عن صلاتهم ساهون. الذین هم یراءون. و یمنعون الماعون.} [ماعون: ۴-۷] یعنی: “پس واى بر نمازگزاران. همآنانکه از نمازشان غافلند. آنان که ریا مى‏کنند. و از [دادن] زکات [و وسایل و مایحتاج خانه] خوددارى مى‏ورزند.”
کسانی که صدقه و خیرات می دهند و بخاطر کارهایشان منت نهاده و آن را خالص برای خداوند انجام نمی دهند، درعوض صدقات خویش اجری از جانب خدا دریافت ننموده و مانند زمین سفت و سختی می شود که در آن هیچ کشتی و کاری به عمل نمی آید، که در قرآن در وصف ریاکار آمده است: {فمثله کمثل صفوان علیه تراب فأصابه وابل فترکه صلدًا لا یقدرون على شیء مما کسبوا} [بقره: ۲۶۴] یعنی: “…پس مَثَل او همچون مَثَل سنگ خارایى است که بر روى آن‏، خاکى (نشسته‏) است‏، و رگبارى به آن رسیده و آن (سنگ‏) را سخت و صاف بر جاى نهاده است‏. آنان (یعنی: ریاکاران‏) نیز از آنچه به دست آورده‏اند، بهره‏اى نمى‏برند …”

خداوند عزوجل عبادت ریاکاران را برایشان بیهوده و بی فایده دانسته و می فرماید: {وقدمنا إلى ما عملوا من عمل فجعلناه هباء منثورًا} [فرقان: ۲۳] یعنی: “و به هر گونه کارى که کرده‏اند مى‏پردازیم و آن را [چون] گردى پراکنده مى‏سازیم!

_________________

مترجم: مسعود

| ۲ مرداد ۱۳۹۴

یک دیدگاه بگذارید

پاسخ کد امنیتی را در فیلد خالی تایپ کنید * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

جستجو

آخرین مطالب

آمار سایت

  • کاربران آنلاین 24نفر
  • بازدید امروز 9645
  • بازدید دیروز 136445
  • بازید کل 50178419

آمار کلی سایت

  • کل مطالب 2183
  • کل نظرات 8612
  • کل اعضا 1555
  • جدیدترین عضو iran4556

این سایت در ستاد ساماندهی پایگاه های اینترنتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به ثبت رسیده است.

کلیه حقوق برای پایگاه اطلاع رسانی وااسلاماه محفوظ میباشد.

استفاده از محتوای پایگاه اطلاع رسانی وااسلاماه با ذکر منبع بلامانع است. | تگ ها

Powered By Vaislamah.com - Copyright © 2010-2015 Vaislamah.com