امکانات کاربری
پیام مدیر

اگر مردم، منکر را ببینند و آن را تغییر ندهند، به زودی خداوند آنها را دچار عذابی فراگیر و همگانی خواهد کرد. نبی معظم اسلام . ص

خبرنامه
وااسلاماه
| بازدیدها: 37322

افضلترین انسانها، پیامبران الهی هستند و در بین پیامبران هم، پیامبران اولوالعزم یعنی (نوح  ابراهیم و موسی و عیسی و محمد علیهم الصلاه و السلام) از دیگر انبیاء با فضیلت تر هستند.

پیامبران اولوالعزم کسانی هستند که صاحب بردباری و صبر بسیار بوده اند. الله تعالی می فرماید:«فَاصْبِرْ کَمَا صَبَرَ أُولُو الْعَزْمِ مِنَ الرُّسُلِ» «پس چنانکه پیامبران اولوالعزم شکیبائی ورزیدند، شکیبا باش». احقاف ۳۵

و در میان پیامبران اولوالعزم نیز، پیامبر اسلام یعنی محمد مصطفی صلی الله علیه وسلم از همه ی آنها افضلتر است و بعد از آن ابراهیم خلیل علیه السلام و سپس موسی علیه السلام ، اما در مورد اینکه آیا عیسی علیه السلام از نوح علیه السلام افضلتر است یا خیر ما بین علما تفاوت نظر وجود دارد؛

از ابوهریره رضی الله عنه روایت است که پیامبر صلی الله علیه وسلم فرمودند: «خیار ولد آدم خمسه نوح وإبراهیم وعیسی وموسی ومحمد صلی الله علیه وسلم  وخیرهم محمد صلی الله علیه وسلم وصلی الله وسلم علیهم أجمعین» هیثمی در المجمع (۸ / ۲۵۵) وگفته:« رجاله رجال الصحیح».

یعنی: «بهترین فرزندان آدم پنج تن هستند: نوح، ابراهیم، عیسی، موسی و محمد صلی الله علیه وسلم و بهترین آنها محمد صلی الله علیه وسلم است که سلام و درود خدا بر همه آنها باد».

و برترین آنها محمد صلی الله علیه وسلم است به دلیل آنچه که بخاری از ابوهریره رضی الله عنه روایت می کند که پیامبر صلی الله علیه وسلم می فرماید:«أَنَا سَیِّدُ وَلَدِ آدَمَ یَوْمَ الْقِیَامَهِ وَأَوَّلُ مَنْ یَنْشَقُّ عَنْهُ الْقَبْرُ وَأَوَّلُ شَافِعٍ وَأَوَّلُ مُشَفَّعٍ»«من روز قیامت سرور فرزندان آدم و اولین کسی هستم که قبرش شکافته می شود و اولین شفاعت کننده و اولین کسی هستم که شفاعتش پذیرفته می شود». مسلم برقم (۲۲۷۸) ، وأبو داود : ۵ / ۳۸ ، برقم (۴۶۷۳).

بعد از پیامبر اسلام صلی الله علیه وسلم و دیگر پیامبران اولوالعزم و همچنین دیگر پیامبران الهی، اصحاب رسول خدا صلی الله علیه وسلم افضلترین انسانها بعد از انبیاء هستند، و در میان اصحاب هم مهاجرین و انصار و از جمله عشره ی مبشره از دیگران افضلترند، و در میان عشره ی مبشره هم خلفای راشدین از دیگر صحابه با فضیلتر هستند، و در میان خلفا هم به ترتیب ابوبکر و عمر رضی الله عنهما، از عثمان و علی رضی الله عنهما فضیلت بیشتری دارند، ولی در مورد فضل عثمان و علی رضی الله عنهما و اینکه کدامیک بافضیلتر است ما بین علما تفاوت نظر وجود دارد، ولی رای صحیح نزد اهل سنت و جماعت، عثمان رضی الله عنه از علی رضی الله عنه بافضیلتر است..

سپس بقیه ی عشره ی مبشره که عبارتند از: عبدالرحمن بن عوف، زبیر بن عوام حواری پیامبر صلی الله علیه وسلم، طلحه بن عبیدالله، سعد بن ابی وقاص، امین امت ابوعبیده بن جراح، و سعید بن زید بن نفیل رضی الله عنهم اجمعین می باشند. سپس اهل بدر، بعد از آنها اهل احد، سپس اهل جنگ احزاب سپس اهل بیعت رضوان، و سپس کسانی که قبل از فتح مکه هجرت و جهاد نمودند از درجه و منزلت کسانی که بعد از آن انفاق نمودند و جنگ کردند، بیشتر است. گرچه خداوند به همه آنها وعده نیکو داده است. (منبع: اصول عقاید اهل سنت؛ تالیف جمعی از علمای متخصص عقیده در دانشگاه مدینه: (دکتر صالح بن سعد سحیمی، دکتر عبدالرزاق بن عبدالمحسن عباد و دکتر ابراهیم بن عامر رحیلی)).

بعد از آنها تابعین که در سه قرن اول اسلام زیسته اند و خصوصا کبار تابعین و سپس اولیاءالله از جمله شهداء و صدیقین و صالحین تمامی پیروان انبیاء الهی که بر آیین واقعی پیامبر قوم خود بودند..

‏نگاه کنید به: (اصول عقاید اهل سنت؛ تالیف جمعی از علمای متخصص عقیده در دانشگاه مدینه: ‏‏(دکتر صالح بن سعد سحیمی، دکتر عبدالرزاق بن عبدالمحسن عباد و دکتر ابراهیم بن عامر ‏رحیلی)).‏

و در مورد فضیلت سه قرن اول اسلام که صحابه و تابعین در آن زمان زیسته اند می فرماید:

« خیْرُ القرون القرن الذی بُعِثْتُ فیهم، ثم الذین یَلُونَهُمْ، ثم الذین یَلُونَهُم» (بهترین دوران زمانی است که من در آن مبعوث شده ام سپس کسانی که به دنبال آنها می آیند و سپس کسانی هم که به دنبال آنها می آیند.) بخاری و مسلم

که در این حدیث اشاره فرموده که “خیْرُ القرون” یعنی بهترین تمامی اعصار و دورانها کسانی هستند که در دوران پیامبر صلی الله علیه وسلم زیسته اند و به ایشان ایمان آوردند..

پس بطور خلاصه می توان چنین گفت:

۱- محمد مصطفی صلی الله علیه وسلم

۲- ابراهیم علیه السلام

۳- موسی علیه السلام

۴- نوح و عیسی علیهما السلام

۵- سایر پیامبران الهی

۶- ابوبکر صدیق رضی الله عنه

۷- عمر ابن خطاب رضی الله عنه

۶- عثمان ابن عفان رضی الله عنه

۸- علی ابن ابطالب رضی الله عنه

۹- بقیه ی عشره ی مبشره (عبدالرحمن بن عوف، زبیر بن عوام حواری پیامبر صلی الله علیه وسلم، طلحه بن عبیدالله، سعد بن ابی وقاص، امین امت ابوعبیده بن جراح، و سعید بن زید بن نفیل رضی الله عنهم اجمعین)

۱۰- کسانی که در غزوه بدر حضور داشتند

۱۱- کسانی که در غزوه احد حضور داشتند

۱۲- کسانی که در غزوه احزاب حضور داشتند

۱۳- کسانی که در بیعه الرضوان شرکت داشتند

۱۴- کسانی که قبل از فتح مکه هجرت و جهاد نمودند

۱۵- دیگر اصحاب رسول خدا صلی الله علیه وسلم

۱۶- تابعین بزرگوار و کسانی که در قرون طلایی اسلام می زیستند و به نیکی و احسان از صحابه پیروی می کردند.

۱۷- صالحین و صدیقین و شهدای امت اسلام و سایر امتهایی که بر آیین واقعی و تحریف نشده ی پیامبران خود بودند.

۱۸- تمامی مسلمانان (حتی آنهایی که اهل فسق و فجورند از با اخلاقترین کفار برترند) زیرا مسلمانان ولو اینکه اهل فسق باشند ایمان دارند ولی کفار آن ایمان را ندارند.

برای اطلاعات بیشتر در این باره کتاب بسیار کوچکبهترین انسان ها بعد از پیامبران را اینجا دانلود نمایید

| ۷ اسفند ۱۳۹۱
۸ پاسخ به “افضلترین انسانها به ترتیب چه کسانی هستند؟”
 1. وضعیت کاربر : مهمان
  امیر شیعه می‌گه:

  حضرات شیعه و سنی که هر کدوم خودتونو حق میدونید نقل از جناب حضرت احمدی نژاد رضی الله عنه که آنقدر قطعنامه بدید تا قطعنامه دونتون پاره بشه شما هم انقدر فحش بدید تا اونجاتون پاره بشه
  بس کنید دیگه هی تو سر هم میزنید سر هر دوتون کلاه رفته ،مثل بچه آدم نظر بدید شاید یکی این وسط یه چی حالیش شد

 2. وضعیت کاربر : مهمان
  سید مصطفی می‌گه:

  چگونه حضرت علی(ع) که طبق حدیث مشهور رسول خدا، حضرت محمد مصطفی(ص) که فرمود:ند ضربه على یوم الخندق افضل من عباده الثقلین
  یعنی یک ضربه ی امیرالمومنین علی(ع) در روز خندق از عبادت جن و انس افضل است از نظر مقام از سه خلیفه ی اول کمتر هستند؟
  پر واضح است که وقتی یک ضربه ی ایشون از عبادت جن و انس افضل است ، از جمع اعمال سه خلیفه ی اول نیز بیشتر است و آنگاه حضرت علی(ع) از ایشان برترند.
  وفقکم الله و ایانا

  پاسخ:
  هیچ ضربه ای نمی تواند از سجده هایی که برای الله تعالی توسط خلایق میشود بهتر باشد عبادات نزد خداوند محبوب هستند ، چطوری ممکن است عبادات تمامی انسانها و جن ها از یک ضربه کمتر باشند؟! یعنی ما خداوند را ۶۰ سال می پرستیم در حالیکه ارزش آن کمتر از یک ضربه است چنین حدیثی نزد ما وجود ندارد، از اشکال این سخن این است که علی رض از رسول الله و از تمام انبیای الهی بهترست! این یک اغراق و غلو است و غلو در اسلام جایگاهی ندارد خداوند مومنان را از آن نهی کرده است سرورگرامی .


 3. سعید جلالی می‌گه:

  با سلام.
  اگر محمد افضل الناس است.پس نفس و جان پیامبر هم افضل است.
  و طبق آیه ۶۱ سوره مبارکه آل عمران(فَمَنْ حَاجَّکَ فِیهِ مِنْ بَعْدِ مَا جَاءَکَ مِنَ الْعِلْمِ فَقُلْ تَعَالَوْا نَدْعُ أَبْنَاءَنَا وَأَبْنَاءَکُمْ وَنِسَاءَنَا وَنِسَاءَکُمْ وَأَنْفُسَنَا وَأَنْفُسَکُمْ ثُمَّ نَبْتَهِلْ فَنَجْعَلْ لَعْنَتَ اللَّهِ عَلَى الْکَاذِبِینَ) و به استناد تفاسیر علمای اهل سنت علی علیه السلام جان پیامبر است . ضمنا در سنت مباهله دو طرف برترین امتشان را می آوردند که پیش خدا آبرو دارند.لذا می بینیم پیامبر با علی و فاطمه و حسنین آمده که ای فضیلت ایشان را نشان می دهم. ضمنا طبق حدیث ثقلین و آیه تطهیر و اجر رسالت حضرت ختمی مرتبت و طبق بیان ام المومنین عایشه اهل بیت مشخصا بهترین امت هستند.


 4. پاسخ سیدی از اولاد علی بن ابی طالب می‌گه:

  جناب سیدی از اولاد علی بن ابی طالب برو خودتو جمع کن که با این تربیت خانوادگیت ابرو رو بردی !


 5. سیدی از اولاد علی بن ابی طالب می‌گه:

  خاک بر سرت .


 6. یا حق می‌گه:

  آمَنَ الرَّسُولُ بِمَا أُنزِلَ إِلَیْهِ مِن رَّبِّهِ وَالْمُؤْمِنُونَ ۚ کُلٌّ آمَنَ بِاللَّهِ وَمَلَائِکَتِهِ وَکُتُبِهِ وَرُسُلِهِ لَا نُفَرِّقُ بَیْنَ أَحَدٍ مِّن رُّسُلِهِ ۚ وَقَالُوا سَمِعْنَا وَأَطَعْنَا ۖ غُفْرَانَکَ رَبَّنَا وَإِلَیْکَ الْمَصِیرُ (۲۸۵)

  معنی لا نفرق بین احد من رسله اینجا چیست ؟ وا اسلاماه؟ ضمنا فارسی فاضلترین میگویند نه افضلترین. ضمنا مراتب صحابه و اولیا را با ماشین حساب حساب کردید یا نماینده خداوند در زمین هستید؟

یک دیدگاه بگذارید

پاسخ کد امنیتی را در فیلد خالی تایپ کنید * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

جستجو

آخرین مطالب

آمار سایت

 • کاربران آنلاین 29نفر
 • بازدید امروز 146288
 • بازدید دیروز 139863
 • بازید کل 50017314

آمار کلی سایت

 • کل مطالب 2184
 • کل نظرات 8649
 • کل اعضا 1556
 • جدیدترین عضو iran4556

این سایت در ستاد ساماندهی پایگاه های اینترنتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به ثبت رسیده است.

کلیه حقوق برای پایگاه اطلاع رسانی وااسلاماه محفوظ میباشد.

استفاده از محتوای پایگاه اطلاع رسانی وااسلاماه با ذکر منبع بلامانع است. | تگ ها

Powered By Vaislamah.com - Copyright © 2010-2015 Vaislamah.com