پایگاه اطلاع رسانی وااسلاماه

 

باید یقین کامل داشته باشی که با قرآن زنده ای و بدون قرآن مرده

با قرآن بینایی و بدون قرآن نابینا

با قرآن هدایت یافته ای و بدون قرآن گمراه

با قرآن دانشمندی و بدون قرآن نادان

اول الله، آخر الله ، ظاهر الله، باطن الله، فقط الله

بهترین یاد خدا ورد (لااله الا الله) است

آمار کلی سایت
 • کل مطالب 2335
 • کل نظرات 9754
 • کل اعضا 1707
 • جدیدترین عضو MEHDI7
خبرنامه
وااسلاماه
| بازدیدها: 2601

ترک بعضی از گناهان نیازمند شجاعت است کسی که قهرمان از نظر ایمان باشد،  وقتی سوال شود قهرمان چه کسی است و یا اسمی از قهرمان به میان بیاید فورا ذهن ها بطرف وزنه بردار متمایل می گردد و یا بسوی کشتی گیری که رتبه کسب نموده است متمایل می گردد .  ظاهرا این افراد به دلیل تلاشهای سنگینی که انجام میدهند قهرمان شناخته می شوند.  اما قهرمان واقعی خصوصیتهای دیگری هم دارد که هر کسی با نیل به آن خصوصیتهای تربیتی و اخلاقی می تواند قهرمان باشد، پیاده کردن آن خصوصیتها در زندگی فردی و اجتماعی ممکن است برای بسیاری ها دشوارتر از وزنه برداری و کشتی گیری باشد که هر کس قدرت کسب آنرا شاید هیچ وقت داشته نباشد لذا شایسته است از آن بعنوان قهرمان واقعی تعبیر

image-aa0d4c0a1be37431a2103b907a3583ddd87a02a077835e17332299c04ce83cb3-V

شود . در جامعه اسلامی ما دروغ گفتن از شایع ترین گناهان است بطوری که دروغ گفتن جزء جدا نشدنی بخش اعظم افراد جامعه گشته است ، شما نگاهی به اطراف ، دوستان، آشنایان وو… بیندازید آیا می توانید یک نفر بیابید که هیچ وقت دروغ نگفته باشد و زبان او از لوث این گناه پاک باشد ؟! خیلی سخت است که فرد بتواند هر زمان و در هر شرایطی خودرا از گناه دروغ مصون بدارد، اگر کسی قدرت دروغ نگفتن را دارا باشد قهرمان واقعی است و در مسابقات الهی برنده است مسابقه ای که جوایزآن باغها و بستانهای بهشت هستند . بنابر این ما این خصوصیات قهرمانانه را برای عزیزان و سروران ذکر می کنیم .

۱_ دروغ گفتن :

همانطور که بیان شد دروغ گفتن از شایع ترین گناهان و از رذایل اخلاقی است ، استارت آن از پدر و مادر زده می شود که به کودک خود مرتب دروغ می گویند و کودک معصوم را دروغگو ببار می آورند، شوهران به زنان شان دروغ غیرمصلحتی می گویند ( دروغ مصلحتی که برای ایجاد محبت و استحکام روابط زناشوئی باشد جایزاست ) ، زنان به شوهران دروغ های حرفه ای می گویند ، دانش آموزان به معلم دروغ های بی نظیر را تقدیم می کنند، کارمندان به همکاران و کسبه و بازاریاب ها به مشتریان دروغ های نا یابی را تقدیم می کنند ،با این حساب رشد جامعه با دروغ است و هر فرد جامعه پس از رسیدن به سن جوانی و قرار گرفتن در اجتماع هیچ ضعفی در خصوص دروغ گفتن ندارد، نتیجه این می شود که یک مسلمان درک نکند که دروغگو شده است و مرتکب هزاران گناه گشته است و اعتبار خودرا نزد خداوند کم نموده است. این در حالی است که رسول الله صلی الله علیه وسلم می فرماید : الکذب من الکبائر ، دروغ از گناهان کبیره است .

در حدیث دیگری فرمودند :

 بخاری و مسلم  ترجمه : (آیه المنافق ثلاث: إذا حدَّث کذب، وإذا وعد أخلف، وإذا ائتمن خان)

نشانه ی منافق سه چیز است: چون سخن بگوید، دروغ گوید، وعده خلافی کند، و خیانت  در امانت نماید .

اسماء رضی الله عنها از حضرت رسول الله صلی الله علیه و سلم پرسیدند : ای رسول خدا، اگر کسی از ما در برابر چیزی که دوست دارد بگوید: دوست ندارم. آیا این دروغ است؟ پیامبر صلی الله علیه سلم فرمودند: دروغ، دروغ نوشته می شود. حتی دروغ کوچک هم دروغی حساب می شود

از جمله بدی های دروغ گفتن این است که سبب می شود مخاطب فریب بخورد و رسول الله صلی الله علیه و سلم فرمودند کسی که مارا فریب دهد از ما نیست .

۲_ چشم چرانی :

یکی دیگر از رزایل اخلاقی چشم چرانی است ، کسانی که معتاد چشم چرانی هستند در واقع حیاء شان از بین رفته است و حیاء جزو ایمان می باشد و از انسانهای بی حیاء هر کار مذمومی قابل انتظاراست و بدتر اینکه بی حیاء زشت بودن کردارش را درک نمی کند! و از مضرات این گناه این است که فرد دچار کندی ذهن می گردد یعنی با آنکه دارای تحصیلات بالایی هم باشد اما درکش ضعیف شده و اشتباهات فاحشی از او سر می زند.

بنابر حکمتهای فراوانی خداوند این عمل را مورد نکوهش قرار داده ودر کلام پاکش ممنوع اعلام کرده است و ممنوعات الهی محرمات هستند .

چشم چرانی شامل این موارد می باشد :

نگاه های خیابانی به نا محرم و تدبر کردن در آنها .

 کار کردن در کنار نا محرم .

خلوت گزینی پزشک مرد با زن جوان و باالعکس .

گفتگوی اینترنتی و طولانی با نا محرم از طریق محیط های چت .

نگاه کردن تصاویر نا محرم در اینترنت و در خلوت .

ذخیره کردن تصاویر نا محرم در حافظه گوشی و هارد کامپیوتر .

بهانه های شیطانی ! :

دل آدم پاک باشد .

چشم خواهر و برادری داریم .

جای پدر و دختر هستیم

قصد گناه نداریم .

قصد ازدواج داریم .

خانواده های ما در جریان ارتباط ما هستند .

عنقریب توبه می کنیم .

اینها همان انسانهای ضعیف النفسی هستند که خودرا به شیطان باختند  و خداوند از این جماعت اعراض نموده است .

۳_ فحاشی و بد زبانی :

زشت بودن این کار از نام او هویداست و یکی دیگر از گناهان فراموش شده می باشد ، علاوه بر فحاشی هرآن کلماتی که اهانت آمیز و بد دهنی باشد از اخلاق اسلامی و انسانی به دور است .

فحاشی گری از مشکلات روانی ناشی می شود و بعید است که یک فرد سالم زبان و شخصیت خودرا خراب کند، و همینطور غیر منطقی است که به افراد فحاشگر جامعه به چشم افراد سالم نگریسته شود.

مهمترین بدی فحاشگرها و بد زبان ها :  این است که این دسته به اخلاق نبوی ص پشت کرده اند و چه بسا که ادب نسبت به پروردگار عالم را درک نکنند .

اینها کلمات فحاشی هستند :

بیشعور، پست، احمق و امثال اینها !

اینها کلمات بد دهنی هستند :

کذاب و خبیث و امثال اینها .

اینها کلمات نا شایستی هستند :

به درک واصل بشود، به جهنم برود و امثال آن ، چرا که انسانها مسئول بهشت و جهنم نیستند فقط خداوند مسئول آن دوتا است ، ما مسئول تبلیغ و نجات امت هستیم و تلاش مسلمان نجات جهنمی ها است نه هول دادن به جهنم .

چقدر پسندیده است عملکرد خانواده هایی که کودکان شان را از عادت کردن به فحاشی و بد دهنی مانع می شوند باید دیگران از خانواده های سالم و نجیب الگو بگیرند و همه افراد از آنها پیروی کنند چرا که حضرت رسول الله  نه فحاش بودند و نه بد دهن .

بنابر این بر مسلمانان واجب است تا برای پیروی از حضرت رسول الله صلی الله علیه وسلم زحمت زیادی بکشند همانطور که برای پوشاک و خوراک خود و خانواده خود زحمت زیادی می کشند ،  مطمئن باشند که هیچ گوهر گرانبهایی نصیب کسی بطور مجانی نمی شود ، مسلمانان سالها انتظار کشیدند که یک روزی مسلمان قرآنی و نبوی خواهند شد اما می بینیم که انتظار خیال است و انتظار بدون تلاش مثمرنخواهد بود.

۴_ غیبت :

غیبت از گناهان  کبیره و از زنا بدتراست، این گناه به قدری افراد جامعه را گرفتار کرده است که گناه بودنش فراموش شده است . غیبت برای سرگرمی وغیبت برای خالی کردن عقده از عادات بسیار نا پسند مسلمان است که روزانه حد و حساب ندارد، هم برای گوینده غیبت و هم برای شنونده غیبت گناه می باشد .

مسلمان، هوشیار باش غیبت کردن بسیار مضراست، چرا که وقتی غیبت می کنی گناه فرد غیبت شده به تو بر میگردد و بارگناه تو سنگین و بار گناه آن فرد سبک می شود، و پس از آن نوبت جابجایی اعمال صالحه ات می رسد که در زندگی انجام دادی ، یعنی از اعمال نیکت گرفته شده و به اعمال نیک فرد غیبت شده افزوده می شود و کوله بارخالی برایت می ماند .

غیبت چیست ؟

دقیقا یاد کردن بدی هایی که در فرد وجود دارد بدون هیچ کلمه ای اضافی در نزد دیگران را غیبت گویند. و اگر موردی را به ناحق از پیش خود بیفزاید غبت نیست  و بلکه تهمت به حساب می آید ، و غیب برای مردگان وزندگان حرام است ، اگر مسلمانی بر زبانش دائم ذکر الله جاری باشد از غیبت انسانها آزار می بیند، پس تنها راه نجات از آن برگشت بسوی آفریدگار جهان است وبرقراری ارتباط با او . مطمئن باشید که این ارتباط از غیبت کردن آرام بخش تراست .

حضرت رسول صلی اله فرمود : أَتَدْرُونَ مَا الْغِیبَهُ قَالُوا اللَّهُ وَرَسُولُهُ أَعْلَمُ قَالَ ذِکْرُکَ أَخَاکَ بِمَا یَکْرَهُ قِیلَ أَفَرَأَیْتَ إِنْ کَانَ فِی أَخِی مَا أَقُولُ قَالَ إِنْ کَانَ فِیهِ مَا تَقُولُ فَقَدْ اغْتَبْتَهُ وَإِنْ لَمْ یَکُنْ فِیهِ فَقَدْ بَهَتَّهُ

آیا می‌دانید غیبت چیست؟ اصحاب گفتند: الله و رسوله اعلم. فرمودند: تذکره و سخن‌گفتن از برادر مسلمانت به گونه‌ای که او نمی‌پسندد، گفتند: آیا اگر آن عیب واقعاً در برادر مسلمان باشد (بازهم یادآوری آن غیبت شمرده می‌شود؟) فرمودند: (آری) اگر آن عیب در او باشد از او بدگویی و غیبت کرده‌ای و اگر چنین چیزی در او باشد از او بدگویی و غیبت کرده‌ای، و اگر چنین چیزی در او نباشد به او بهتان زده‌ای/ صحیح مسلم

۵_ غفلت از خدا :

غفلت از خدا معنی فراگیری دارد، کسی که از خداوند غفلت کند چندین نا فرمانی را مرتکب می شود از جمله ترک واجبات و روی آوردن به محرمات.

غفلت و ضعف دینی چیز کوچکی نیسستند  و هرگز نبایستی حقیر شمرده شوند . خداوند مومنین را از غفلت برحذر داشته است و فرموده یا أَیُّهَا الَّذینَ آمَنُوا لا تُلْهِکُمْ أَمْوالُکُمْ وَ لا أَوْلادُکُمْ عَنْ ذِکْرِ اللَّهِ ای اهل ایمان! مبادا مال و فرزندانتان شما را از یاد خدا غافل کند/ سوره منافقون .

توجه : الله تعالی در این آیه فرمود شما را از یاد خدا غافل نسازد ،معلوم می شود که فقط محبت داشتن با خالق کافی نیست در کنار محبت اطاعت شرط است و محبت بدون اطاعت باطل است همانطور که محبت با رسول الله بدون اطاعت باطل است .

در آیه دیگر می فرماید :

المالُ وَ البَنُونَ زیِنَه الحیاهِ الدُّنیا . مال و و فرزند زینت زندگی دنیا هستند . یعنی چیز اضافی نیستند فقط زیبایی هستند، پس مراقب باشید که زیبایی دنیا دل شمارا از خداوند نکند .

توضیح : بندگان می توانند از تمام زیبایی های حلال دنیا استفاده کنند ایرادی ندارد فقط یک شرط وجود دارد و آن این است که خداوند فراموش نشود . و برای فراموش شدن از خدای یکتا هیچ استثنایی در حالات مختلف زندگی بیان نشده است .

در جای دیگر خداوند عاقبت غافلین را بیان می فرماید :

إِنَّ الَّذِینَ لَا یَرْجُونَ لِقَاءَنَا وَ رَضُواْ بِالحَْیَوهِ الدُّنْیَا وَ اطْمَأَنُّواْ بهَِا وَ الَّذِینَ هُمْ عَنْ ءَایَاتِنَا غَافِلُون/ سوره یونس‏

آنها که ایمان به ملاقات ما (در قیامت) ندارند و به زندگی دنیا خشنود شدند و بر آن تکیه کردند و آن‌ها که از آیات ما غافلند (همه) آنها جایگاهشان آتش است، به خاطر کارهایی که انجام می‌دادند

و در این آیه می فرماید :

ولا تکونوا کالذین نسوا الله فأنساهم أنفسهم اولئک هم الفاسقون/ سوره حشر

و چون کسانی مباشید که خدا را فراموش کرده‌اند و او (نیز) آنان را دچار خود فراموشی کرد، آنان همان بدکاران هستند .

بدون شک کسانی را که آنها جهنمی و فاسق بخواند انها جهنمی و فاسقی واقعی هستند و هیچ برگشتی ندارند جز توبه (پناه بر خدا).

آیا آدم ها از عزیزان خود فراموش می شوند ؟ از فرزندی که اورا خیلی دوست دارند فراموش می شوند ؟ از مادر مهربان خود در هنگام سفر فراموش می شوند ؟ آیا جایگاه خداوند نزد مسلمان از جایگاه مادر، فرزند و عزیزان کمتر است ؟!

جدی تر بگوئیم هر آنچه که باعث غفلت انسان از خداوند شود مذموم و محکوم است ، شب نشینی های طولانی و انواع سرگرمی های آن اگرباعث قضای نماز صبح گردد جایز نیستند، دوستانی که مایه گمراهی هستند باید ترک شوند مگراینکه شما مایه هدایت آنها باشید .

عواقب غفلت از خداوند :

اگر انسان مسلمان از خدایش غافل گردد از زندگی او آرامش برداشته شده و با انواع مصیبتها و آفات  دچار می گردد ، از جمله اینکه محبت زناشوئی به حد اقل می رسد و بجای محبت کدورت حاکم می گردد ، فرزندان نسبت به والدین خود بی تفاوت می شوند .

 همچنین اعتیاد که یک آفت ویرانگری است این آفت را هیچ کشور و یا دشمنی  وارد نساخته بلکه نتیجه غفلت از خداوند است ، شکست خوردن در زندگی نتیجه غفلت از خداوند است .

انواع حوادث و زلزله ها که در این روزها شاهد زلزله نپال هستیم که به گفته مقامات آن کشور حدود بیش از ۲۲ هزار کشته و زخمی بر جای گذاشته است و ملیاردها خسارات مالی ببار آورده نتیجه غفلت از الله تعالی است ، کسانی که معتقدند خانه های ضد زلزله در مقابل ویرانگی زلزله پایدار خواهد ماند سخن شان مضحک است این سخن مانند آن است که کسی بگوید می خواهم زندگی ضد مرگ میسازم ، شواهد نشان داده خداوند برای اینکه مسلمانان را بیدار کند خانه های گلی را از ویران شدن نجات داده و خانه مستحکم را ویران نموده است،  واین گونه تنگی از هر طرف از سوی خداوند سرازیر می شود .

نکته : زندگی با همسری غیر متدین یکی دیگر از آفات زندگی خواهد بود پس جوانان عزیز هوشیار باشند همسری غیر متدین انتخاب نکنند .

۶_ رباخواری

رباخواری یکی دیگر از عوامل ویرانگری است که به فراموشی سپرده شده است . در رباخواری اعلام جنگ با خداوند است ، یعنی در نبردی که یک طرف خداوند باشد و طرف دیگر رباخوار باشد مسلم است که خداوند پیروز و رباخوار شکست میخورد .

[یَا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُوا اتَّقُوا اللَّهَ وَذَرُوا مَا بَقِیَ مِنَ الرِّبَا إِنْ کُنْتُمْ مُؤْمِنِینَ (۲۷۸)فَإِنْ لَمْ تَفْعَلُوا فَأْذَنُوا بِحَرْبٍ مِنَ اللَّهِ وَرَسُولِهِ وَإِنْ تُبْتُمْ فَلَکُمْ رُءُوسُ أَمْوَالِکُمْ لا تَظْلِمُونَ وَلا تُظْلَمُونَ (۲۷۹)] سوره بقره

 (ای کسانی که ایمان آورده‌اید! از (مخالفت با) الله بپرهیزید و آنچه از (مطالبات) ربا باقی مانده رها کنید، اگر ایمان دارید. اگر چنین نمی‌کنید بدانید الله و پیامبرش، با شما پیکار خواهند کرد، اگر توبه کنید سرمایه‌های شما از آن شماست. نه ستم می‌کنید و نه بر شما ستم می‌شود).

عواقب رباخواری :

 مصیبتها و بیماری های بی درمان و یا طولانی مدت و خسارات مالی به گونه های مختلف دیر یا زود برای انسان رباخوار فرود می آید ، و دعا مستجاب نمی شود .

منیع : پایگاه اطلاع رسانی وااسلاماه

| ۱۵ اردیبهشت ۱۳۹۴
۴ پاسخ به “گناهان فراموش شده !”
 1. وضعیت کاربر : مهمان
  سوال جدی says:

  سوال اول : اگر خدایی نکرده پسر مجردی به سرطان بیضه دچار بشود وخدایی نکرده شیمی درمانی ودارو موثر واقع نشود و۳پزشک متخصص کلیه ومجاری ادرار بگویند این پسر مجرد باید هر ۲بیضه اش را بردارد آیا از نظر فقه اهل سنت جایز است که این پسر مجرد هر ۲بیضه اش را بردارد؟
  سوال دوم : اگر فرد مذکور در سوال اول براساس تشخیص پزشک در اثر سرطان ۲بیضه اش را برداشت و چندی بعد از برداشتن بیضه هایش دچار اختلال هویت جنسی شد اگر این پسر چندی بعد از برداشتن ۲بیضه اش دچار اختلال جنسی شد وخودش تمایل پیدا کرد وبا روانشناسان وپزشک متخصص مشورت کرد وتصمیم گرفت دختر بشود آیا جایز است آلت تناسلی اش را هم بردارد ودختر بشود؟

 2. وضعیت کاربر : مهمان
  سوال جدی says:

  بگویند که باید هر ۲بیضه برداشته بشود آیا جایز است که این پسر مجرد ۲بیضه اش را بردارد؟
  سوال دوم : اگر فرد مذکور در سوال اول براساس تشخیص پزشک در اثر سرطان ۲بیضه اش را برداشت و چندی بعد از برداشتن بیضه هایش دچار اختلال هویت جنسی شد اگر این پسر چندی بعد از برداشتن ۲بیضه اش دچار اختلال جنسی شد وخودش تمایل پیدا کرد وبا روانشناسان وپزشک متخصص مشورت کرد وتصمیم گرفت دختر بشود آیا جایز است آلت تناسلی اش را هم بردارد ودختر بشود؟

 3. وضعیت کاربر : مهمان
  زهرا says:

  سلام اینجا که نوشتید جوونا همسری غیر متدین انتخاب نکنن سوالم اینه که پس اونایی که غیر متدینن بدون همسر بمونن؟

  پاسخ :
  سلام علیکم
  خیر ، آنها هیچ مشکلی ندارند فقط یک توبه از گناهان کرده و بسوی خداوند باز گردند تا به این صورت خوشبختی را برای آینده شان تضمین نمایند هدف ما حمایت از شماست .

 4. وضعیت کاربر : مهمان
  الهام says:

  سلام علیکم.
  بسیار زیبا بود واقعا نادیده گرفتن وسبک شمردن این گناهان وبسیاری از کارهای دیگرباعث غفلت وهمچنین افت عبادات و اطاعتووبندی خداوند شده است.
  الله متعال همه رو راهنمایی کند وگناهان مارا درگذرد!

یک دیدگاه بگذارید

جستجو
آخرین مطالب
پیوندهای محبوب
آمار سایت
 • کاربران آنلاین 53نفر
 • بازدید امروز 56701
 • بازدید دیروز 137987
 • بازید کل 107542910

این سایت در ستاد ساماندهی پایگاه های اینترنتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به ثبت رسیده است.

کلیه حقوق برای پایگاه اطلاع رسانی وااسلاماه محفوظ میباشد.

استفاده از محتوای وااسلاماه با ذکر منبع و آدرس سایت بلامانع است. | تگ ها

Powered By Vaislamah.com - Copyright © 2010-2015 Vaislamah.com