پایگاه اطلاع رسانی وااسلاماه

 

باید یقین کامل داشته باشی که با قرآن زنده ای و بدون قرآن مرده

با قرآن بینایی و بدون قرآن نابینا

با قرآن هدایت یافته ای و بدون قرآن گمراه

با قرآن دانشمندی و بدون قرآن نادان

اول الله، آخر الله ، ظاهر الله، باطن الله، فقط الله

بهترین یاد خدا ورد (لااله الا الله) است

دوستان گرامی، وااسلاماه شدیدا به کمک مالی شما خیرین محترم نیازمند است با کمک به سایت در فعالیت های آن سهیم شوید کمک های خود را می توانید از طریق لینک زیر پرداخت نمایید http://vaislamah.com/donate ×
آمار کلی سایت
  • کل مطالب 2321
  • کل نظرات 9622
  • کل اعضا 1684
  • جدیدترین عضو اسحق
خبرنامه
الخلیل
| بازدیدها: 1160

20150313_130928الرَّحْمَنُ (۱) عَلَّمَ الْقُرْآنَ (۲) خَلَقَ الْإِنسَانَ (۳) عَلَّمَهُ الْبَیَانَ (۴) الشَّمْسُ وَالْقَمَرُ بِحُسْبَانٍ (۵) وَالنَّجْمُ وَالشَّجَرُ یَسْجُدَانِ (۶) وَالسَّمَاء رَفَعَهَا وَوَضَعَ الْمِیزَانَ (۷) أَلَّا تَطْغَوْا فِی الْمِیزَانِ (۸) وَأَقِیمُوا الْوَزْنَ بِالْقِسْطِ وَلَا تُخْسِرُوا الْمِیزَانَ (۹) وَالْأَرْضَ وَضَعَهَا لِلْأَنَامِ (۱۰) شیخ التفسیر مولانا محمد عثمان (حفظه الله) در خطبه های نماز جمعه اهل سنت این هفته (۲۲ اسفند۹۳) مسجد جامع الخلیل خاش ضمن تلاوت آیات اول تا دهم سوره الرحمن به موضوع این سوره پرداخت و افزود: خالق و برکت دهنده همه مخلوق ذات الله تعالی است.

(تَبَارَکَ اسْمُ رَبِّکَ ذِی الْجَلَالِ وَالْإِکْرَامِ) نام الله با برکت است ، صاحب جلال و عظمت  است با وجود اینکه با عظمت است صاحب کرم و جنود است. او غنی ، بی نیاز است ، با وجود اینکه غنی ، بی نیاز است دارای صفت بخشش ، عطا ، برکت و خیر است . تمام برکات ، خیرات ، نعمت های حسی و معنوی از وجود او هستند. اوست که نعمت روحانی قرآن  ، کلمه توحید ، جسمانی و رحمت باران داده است.

مولانا محمد عثمان در ادامه تشریح نمود: یکی از عقاید باطل مشرکین مکه این بود که می گفتند در زمزمه و ورد نام معبودان برکت است. عقیده شان این بود که وقتی نام آنها را می خوانیم در زندگی به مال و اولاد ما برکت می دهند. لذا الله تعالی عقیده غلط آنها را رد کرد و فرمود: (تَبَارَکَ اسْمُ رَبِّکَ ذِی الْجَلَالِ وَالْإِکْرَامِ) برکت فقط در نام الله است. اوست صاحب جلال ، بزرگی ، جود ، عطا و بخشش.

ایشان گفتند: مخلوق چیزی ندارد ، از انبیاء و اولیا گرفته تا ملائکه ، جنات همه و همه محتاج خداوند هستند. لذا در ورد و وظیفه کردن نام ملائکه هیچ تاثیری وجود ندارد. آن تعویض نویسانی که نام ملائکه را می نویسند در دعا و تعویضات خود اینها همه غلط است.

استاد تفسیر با تلاوت آیه کریمه (فَسَبِّحْ بِاسْمِ رَبِّکَ الْعَظِیمِ) تفسیر نمودند: تسبیح بخوان به نام رب بزرگ ، وظیفه و ورد بخوان به نام الله. سبحان الله ، الحمدلله ، لااله الالله ، الملک، القدوس و…

 (له الاسماء الحسنی)نام های پسندیده  وخوب برای اوست ، نام هایی که برکت و طلب مغفرت است.

شیخ القرآن در ادامه با تلاوت(غَافِرِ الذَّنبِ وَقَابِلِ التَّوْبِ شَدِیدِ الْعِقَابِ ذِی الطَّوْلِ لَا إِلَهَ إِلَّا هُوَ إِلَیْهِ الْمَصِیرُ) بیان کرد:  عزیز و علیم اوست و خداوند بخشنده گناهان و قبول کننده توبه تابعین است ، کسانی که به وحدانیت الله تعالی ایمان نمی آورند برای آنها عذاب سخت است. نعمت فراوان از آن خداوند است وقتی که رحمتش سرازیر می شود هزاران کیلومتر را آبیاری می کند ، یک مکان برف ، یک مکان باران و یک مکانی را تگرگ می باراند. لذا آسمان و زمین یکی است اما الله تعالی نظام را طوری تقسیم نموده که در یک نقطه از زمین را برف و در نقطه دیگر باران و تگرگ می بارد. لایق است او را بخوانید چراکه سزاوار تعریف است.

سوره الرحمن در روایات آمده که عروس قرآن است. قلب قرآن هم سوره یاسین است.

ایشان در ادامه آیات الرَّحْمَنُ (۱) عَلَّمَ الْقُرْآنَ (۲) خَلَقَ الْإِنسَانَ (۳) عَلَّمَهُ الْبَیَانَ (۴) را تلاوت و تشریح ، تصریح کردند: ذات مهربان با قرآن انسان را تعلیم داد این نعمت از آسمان  لوح محفوظ نازل شد و خداوند انسان را از زمین آفرید. او را از ماده آدم  برچید و در او ماده نطق ، گویایی گذاشت. این نعمت را او داده است. الله تعالی بعضی از انسان ها را لال و بعضی را کر آفرید و هیچ کسی نمی تواند اینها را شنوا بگرداند. بعضی ها را هم نابینا آفرید و کسی نمی تواند قوت بینایی و روشنایی به آنها ببخشد.

وی با تلاوت آیه کریمه (فَبِأَیِّ آلَاء رَبِّکُمَا تُکَذِّبَانِ) تفسیر کرد: ای انسان و جنات کدام یک از این نعمت های پروردگار را شما تکذیب می کنید. پیغمبر وقتی این آیه را خواند جنات پاسخ دادند: ای خدایا ما هیچ یک از نعمت های تو را تکذیب نمی کنیم و برای تو حمد ، تعریف است. صحابه هم این کلمه را بر زبان جاری نمودند. لذا وقتی اقرار می کنید که این نعمت ها از جانب خداوند هستند برکت دهنده هم او را بدانید و تسبیح او را بخوانید.

تریبون این مسجد جامع الخلیل متعلق به اسلام،نظام و کشور بوده و از این تریبون مسائل اسلام و کشور بیان می شود. 

مولانا محمدعثمان بیان کرد: تریبون این مسجد متعلق به دولت و همه اقشار مردم بوده و هرگز مخالف نظام و دولت نبوده و نیست. کسانی که فکر می کنند کمک کردن به این مسجد و نماز خواندن در آن جرم محسوب می شود و از نظر دولت رد صلاحیت می گردند بدانند که همه مسائل مطرح شده از تریبون الخلیل در اختیار نهادهای مختلف نظام از جمله دفتر رهبری و …گذاشته می شود و از نظر دولت هیچ گونه مانعی برای انجام فعالیتهای آن وجود ندارد. 

خطیب جمعه مسجد جامع الخلیل اظهار داشت:پایه این مسجد بر روال قانونی نهاده شده و مجوز ساخت و فعالیت آن از سوی دولت داده شده و مورد تایید آیت الله سلیمانی نماینده ولی فقیه در سیستان و بلوچستان،اداره کل اوقاف و امور خیریه ،استانداری،فرمانداری،اداره اطلاعات و شهرداری و غیره بوده و هیچ گونه کار غیر قانونی در مسیر اجرا و فعالیت آن وجود ندارد.

وی تاکید کرد:برای ساخت این مسجد نیز از هیچ گونه کمک خارجی استفاده نشده و از ظرفیتهای کمک عربستان،قطر،امارات و غیره بهره نبرده ایم و همین کمک های مردم خاش بوده که کار را تا این مرحله پیش برده است.کمک های این مسجد از طریق صندوقهای صدقات در سطح شهر،مساجد،مغازه ها،خودروها و منازل و نیز کمک های زنان و مردان جمع آوری می گردد.

مدیر مدرسه علوم دینی مدینه العلوم خاش  اظهار نمود: می شنویم که برخی افراد از سر دلسوزی بیان می کنند این مسجد حساب میلیاردی دارد و برای ساخت آن هزینه نمی گردد و کار آن به کندی پیش می رود،به اطلاع این دوستان می رسانیم ، حسابهای مسجد معلوم بوده و همه مردم و دولت از وجود آن و نیز موجودی آن خبر دارند و اگر حسابی به نام مسجد هست به ما بگویند تا ما بدانیم.

ایشان در ادامه اشاره به ضرورت برگزاری کلاسهای درس ترجمه و تفسیر قرآن کریم در اول تا دهم فروردین ماه را یاد آوری و همکاری مردم را برای کمک به این موضوع و نیز ساخت سریعتر مسجد خواستار شد.

امام جمعه مسجد جامع الخلیل اهلسنت شهرستان خاش سپس بر اهمیت شکر گذاری نعمتهای خداوندی تاکید کرد و گفت: بارشهای برف و باران در سطح کشور و استان نشانگر لطف و توجه پروردگار عالم به مردمان این کشور و منطقه است.

وی در آخر افزود:در طول ماه قبل و هفته های گذشته مردم برای بارش باران دعا کردند و از خداوند رحمتهای با برکت را طلب کردند، لذا خداوند ندای شما را شنیدند و لبیک گفتند، اما لازم است ما شکر گذار باشیم و افزونی برکت را از خدا طلب کنیم.

منبع: پایگاه اطلاع رسانی الخلیل آنلاین

 

| ۲ فروردین ۱۳۹۴

یک دیدگاه بگذارید

جستجو
آخرین مطالب
پیوندهای محبوب
آمار سایت
  • کاربران آنلاین 38نفر
  • بازدید امروز 171022
  • بازدید دیروز 110002
  • بازید کل 100880616

این سایت در ستاد ساماندهی پایگاه های اینترنتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به ثبت رسیده است.

کلیه حقوق برای پایگاه اطلاع رسانی وااسلاماه محفوظ میباشد.

استفاده از محتوای وااسلاماه با ذکر منبع و آدرس سایت بلامانع است. | تگ ها

Powered By Vaislamah.com - Copyright © 2010-2015 Vaislamah.com