پایگاه اطلاع رسانی وااسلاماه

 

باید یقین کامل داشته باشی که با قرآن زنده ای و بدون قرآن مرده

با قرآن بینایی و بدون قرآن نابینا

با قرآن هدایت یافته ای و بدون قرآن گمراه

با قرآن دانشمندی و بدون قرآن نادان

اول الله، آخر الله ، ظاهر الله، باطن الله، فقط الله

بهترین یاد خدا ورد (لااله الا الله) است

آمار کلی سایت
  • کل مطالب 2332
  • کل نظرات 9706
  • کل اعضا 1698
  • جدیدترین عضو محمد رحمانی
خبرنامه
اسلام
| بازدیدها: 1511

یکی از راه های حیاتی برای رسیدن به خدا روی آوردن به نوافل پس از انجام فرایض است نوافل به عبادات اضافی گفته می شود این مطلب را در پرتوی حدیث زیر روشن تر می توان دید.

رسول الله صلی الله علیه و سلم فرموده است: إِنَّ اللَّه تعالی قال: منْ عادی لی ولیًّاً. فقدْ آذنتهُ بالْحرْب. وما تقرَّبَ إِلَیَّ عبْدِی بِشْیءٍ أَحبَّ إِلَیَ مِمَّا افْتَرَضْت علیْهِ، وما یَزالُ عبدی یتقرَّبُ إِلیَّ بالنَّوافِل حَتَّی أُحِبَّه، فَإِذا أَحبَبْتُه کُنْتُ سمعهُ الَّذی یسْمعُ به، وبَصره الذی یُبصِرُ بِهِ، ویدَهُ التی یَبْطِش بِهَا، ورِجلَهُ التی یمْشِی بها، وَإِنْ سأَلنِی أَعطَیتُه، ولَئِنِ اسْتَعَاذَنِی لأُعِیذَّنه (صحیح بخاری).

ترجمه : خداوند متعال می‌فرماید: هر کس با ولی و دوست من دشمنی کند (او را بیازارد)، من با او اعلان جنگ می‌کنم، و محبوب‌ترین چیز نزد من که بنده ام به وسیله‌ی آن به من نزدیک می‌شود، اعمالی است که بر او فرض کرده‌ام و بنده‌ی من همیشه با انجام دادن سنت‌ها (نوافل) به من نزدیک می‌شود تا آن که او را دوست می‌دارم و چون او را دوست داشتم، گوش او خواهم شد که با آن می‌شنود و چشم او می‌شوم که با آن می‌بیند و دست او خواهم شد که با آن حمله و دفاع می‌کند و پای او می‌شوم که با آن راه می‌رود و اگر از من چیزی بخواهد، به او عطا می‌کنم، و اگر از شر چیزی به من پناه جوید، او را پناه می‌دهم ( یعنی من او را حفاظت می کنم همانگونه که بنده خود را از گناه حفظ نموده و برای نزدیک شدن به من تلاش می کند)

فرایض و واجبات در اسلام شناخته شده هستند مهم ترین شان در حوزه عبادات، نمازهای پنجگانه ، روزه رمضان، زکات و حج بیت الله الحرام می باشند، در این قسمت به بعضی از نوافل و اعمالی که موجب تقرب بسوی الله تعالی می شوند اشاره می کنیم :

_ نمازهای نافله مانند نماز چاشت ، نماز تراویح در رمضان، نماز شب و غیره می باشند.

_ روزه های نفلی مانند روزه گرفتن در ایام بیض (۱۵،۱۴،۱۳ هرماه قمری  نه شمسی)، روزه گرفتن در روز های دو شنبه و پنجشنبه هر هفته، روزه گرفتن شش روز ازشوال ، روزه گرفتن روزهای تاسوعا عاشورا و روز عرفه و غیره هستند.

_ صدقات نفلی، مشارکت در امور خیراست مانند ساخت و یا مشارکت درساخت مساجد، مدارس، موسسات خیریه، کمک به نیازمندان ، بی سرپرستان و ایتام .

_ دعا و تضرع به درگاه الله تعالی و دعا خود عبادت کردن است.

_ بجا آوری اذکار صبح و شام که در قرآن و سنت وارد شده اند .

_ اعتکاف در مسجد باالخصوص اعتکاف ده روز آخر رمضان .

_ بجا آوردن حج عمره بیت الله الحرام .

 _ تلاوت قرآن کریم ، در حالی که پاداش هر حرفی از قرآن کریم ده نیکی است و بهترست تلاوت قرآن بصورت روزانه باشد و یا تلاوت آیاتی از قرآن بعد از هر نماز و یا تلاوت سوره های مشخصی بصورت مداوم باشد.

_ تسبیح و تحمید خداوند را در صبح و شام بیان کردن همانگونه که خداوند در قرآن به آن امر فرموده است (بعنوان نمونه الحمدلله و سبحان الله گفتن).

_ تلاوت سوره کهف در روز جمعه.

_ درود خواندن بر پیامبرص به روش سنت .

_ استغفار کثیر و بصورت مداوم ، این عمل محبوب ابتدا بنده را از گناهان پاکسازی نموده

 و سپس موجب نزدیکی او به خداوند می شود.

_ کمک به طلاب علوم دینی.

_ آدای نماز در وقت شان ، این از بزرگترین اعمال در اسلام است که بنده را با خالق اش نزدیک می کند وبدون نمازهای پنجگانه در وقت شان و با جماعت حاصل نمودن قرب الهی ممکن نیست و تلاش نمودن برای آن بی نتیجه است.

نتیجه : فرائض و واجبات برای انجام وظایف هستند و نوافل یا عبادات اضافی برای نزدیک شدن به الله تعالی هستند اگر کسی در انجام فرائض و واجبات کوتاهی کند به وظایف اش عمل ننموده و مستحق تعذیب می گردد و اگر به نحو احس به انجام واجبات التزام داشته باشد از تعذیب اخروی و تنبیهات دنیوی رهایی می یابد اما برای حصول قرب الهی و کسب درجات عالی بایستی به نوافل تمسک جست .

در این باره بیشتر بخوانید:

محبت و دوستى با خدا

محبت بنده به خداوند

چگونه یک زندگی اسلامی و خدا پسندی داشته باشیم ؟

اصول دهگانه معرفت خداوند

شناخت خدا در قرآن

دیدن خدا بهترین نعمت اهل بهشت

images

| ۲۹ خرداد ۱۳۹۶

یک دیدگاه بگذارید

جستجو
آخرین مطالب
پیوندهای محبوب
آمار سایت
  • کاربران آنلاین 39نفر
  • بازدید امروز 63493
  • بازدید دیروز 152833
  • بازید کل 105013326

این سایت در ستاد ساماندهی پایگاه های اینترنتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به ثبت رسیده است.

کلیه حقوق برای پایگاه اطلاع رسانی وااسلاماه محفوظ میباشد.

استفاده از محتوای وااسلاماه با ذکر منبع و آدرس سایت بلامانع است. | تگ ها

Powered By Vaislamah.com - Copyright © 2010-2015 Vaislamah.com