پایگاه اطلاع رسانی وااسلاماه

 

باید یقین کامل داشته باشی که با قرآن زنده ای و بدون قرآن مرده

با قرآن بینایی و بدون قرآن نابینا

با قرآن هدایت یافته ای و بدون قرآن گمراه

با قرآن دانشمندی و بدون قرآن نادان

اول الله، آخر الله ، ظاهر الله، باطن الله، فقط الله

بهترین یاد خدا ورد (لااله الا الله) است

آمار کلی سایت
 • کل مطالب 2330
 • کل نظرات 9697
 • کل اعضا 1695
 • جدیدترین عضو mohammad
خبرنامه
aveen
| بازدیدها: 38085

همانا محبت و علاقه به اصحاب رسول الله (ص) در نزد اهل سنت و جماعت از اصول ایمان قلمداد می‌شود. چرا که این گروه (صحابه) برگزیدگان بشریت به شمار می‌آیند. آنان کسانی هستند که خداوند عز وجل ایشان را برای مصاحبت با رسولش و انتشار دینش انتخاب کرد. همان کسانی که وظیفه سنگین حفظ دین و تبلیغ آن را به نسل‌های آینده به نحو احسن انجام دادند. و گفتنی است که اگر این گروه برگزیده نبود شریعت اسلام نیز مانند دین یهود و مسیحیت دستخوش تحریف می‌شد. حال اگر کسی در صلاحیت و صداقت صحابه ایراد وارد کند در واقع به کتاب و سنتی که به وسیله ایشان به ما رسیده است طعن وارد کرده است.

از جانب دیگر، آیات و احادیث زیادی در فضیلت صحابه وارد شده است که دوست داشتن و دفاع از آنها، و دشمنی با کسانی که به ایشان توهین می‌کنند را بر ما واجب می‌کند.

بنابراین ما صحابه را دوست داریم برای اینکه:

۱ـ خداوند ازصحابه راضی گشته وازآنها اعلان رضایت کرده است، چنان که می‌فرماید: لَقَدْ رَضِیَ اللَّهُ عَنِ الْمُؤْمِنِینَ إِذْ یُبَایِعُونَکَ تَحْتَ الشَّجَرَهِ فَعَلِمَ مَا فِی قُلُوبِهِمْ فَأَنْزَلَ السَّکِینَهَ عَلَیْهِمْ وَأَثَابَهُمْ فَتْحًا قَرِیبًا.(الفتح: ۱۸).
«خداوند از مؤمنان ـ هنگامى که در زیر آن درخت (بیعه‌الرضوان‌ که‌ در حدیبیه‌ انجام‌ گرفت) با تو بیعت کردند ـ راضى و خشنود شد; خدا آنچه را در درون دلهایشان (از ایمان و صداقت) نهفته بود می‏دانست; از این رو آرامش را بر دلهایشان نازل کرد و پیروزى نزدیکى (یعنى فتح‌ خیبر) بعنوان پاداش نصیب آنها فرمود».

۲ـ  خداوند مهربان با صفت ایمان از صحابه یاد کرده است، چنانکه فرموده است: فَإِنَّ حَسْبَکَ اللَّهُ هُوَ الَّذِی أَیَّدَکَ بِنَصْرِهِ وَبِالْمُؤْمِنِینَ(الأنفال: ۶۲).«خداوند است که تو را، با یارى خود و مؤمنان، تقویت کرد».

۳ـ صحابه را دوست داریم زیرا خداوند آنها را تایید کرده و آنها را رستگار خوانده و به ایشان وعده بهشت داده است، در این باره می‌فرماید:{لکِنِ الرَّسُولُ وَالَّذِینَ آمَنُوا مَعَهُ جاهَدُوا بِأَمْوالِهِمْ وَأَنْفُسِهِمْ وَأُولئِکَ لَهُمُ الْخَیْراتُ وَأُولئِکَ هُمُ الْمُفْلِحُونَ (۸۸) أَعَدَّ اللَّهُ لَهُمْ جَنَّاتٍ تَجْرِی مِنْ تَحْتِهَا الْأَنْهارُ خالِدِینَ فِیها ذلِکَ الْفَوْزُ الْعَظِیمُ (۸۹)}.(التوبه: ۸۸-۸۹).
«ولى پیامبر و کسانى که با او ایمان آوردند، با اموال و جانهایشان جهاد کردند; و همه نیکیها براى آنهاست; و آنها همان رستگارانند! خداوند براى آنها باغهایى از بهشت فراهم ساخته که نهرها از زیر درختانش جارى است; جاودانه در آن خواهند بود; و این است رستگارى (و پیروزى) بزرگ!».

۴ـ صحابه را دوست داریم زیرا خداوند درباره آنها فرموده است:کُنْتُمْ خَیْرَ أُمَّهٍ أُخْرِجَتْ لِلنَّاسِ.(آل عمران: ۱۱۰).«شما بهترین امتى بودید که به سود انسانها آفریده شده‏ اند».ابن عباس  در تفسیر این آیه می‏گوید: منظور کسانی هستند که با محمد (ص) هجرت کردند.

۵ ـ صحابه را دوست داریم زیرا خداوند عز وجل نیز آنها را دوست دارد، آنچنانکه فرموده است:  فَسَوْفَ یَأْتِی اللهُ بِقَوْمٍ یُحِبُّهُمْ وَ یُحِبُّونَهُ (المائده: ۵۴). «خداوند به زودی قومی را به وجود می‏آورد که آنها را دوست دارد و آنها نیز خداوند را دوست دارند».

۶ـ صحابه را دوست داریم زیرا که خداوند از آنها با صفات ایمان، هجرت وجهاد فی سبیل الله یاد کرده است، در این باره می‌فرماید:وَالَّذِینَ آمَنُوا وَهَاجَرُوا وَجَاهَدُوا فِی سَبِیلِ اللَّهِ وَالَّذِینَ آوَوْا وَنَصَرُوا أُولَٰئِکَ هُمُ الْمُؤْمِنُونَ حَقًّا ۚ لَهُمْ مَغْفِرَهٌ وَرِزْقٌ کَرِیمٌ.(الأنفال: ۷۴).
«و آنها که ایمان آوردند و هجرت نمودند و در راه خدا جهاد کردند، و آنها که پناه دادند و یارى نمودند، آنان مؤمنان حقیقى‏اند; براى آنها، آمرزش (و رحمت خدا) و روزى شایسته ‏اى است».

۷ ـ صحابه را دوست داریم زیرا پیامبر (ص) آنها را سبب امنیت امت اسلام دانسته است، در این باره فرموده‏ اند: «النجوم أمنه للسماء، فإذا ذهبت النجوم أتى السماء ما توعد، وأنا أمنه لأصحابی فإذا ذهبتُ أتى أصحابی ما یوعدون، وأصحابی أمنه لأمتی، فإذا ذهب أصحابی أتى أمتی ما یوعدون».(مسلم).

ستاره ‏ها سبب امنیت آسمان هستند پس هر گاه از بین بروند وعده‏ ی (ناآرامی) آن فراخواهد رسید، و من سبب امنیت اصحابم هستم، پس هر گاه از دنیا رفتم وعده ‏ی ناآرامی در آنها فراخواهد رسید، و اصحابم سبب امنیت امتم هستند، پس هرگاه آنها از دنیا رفتند وعده‏ ی ناآرامی در امت من فراخواهد رسید.

۸ – صحابه را دوست داریم زیرا که پیامبر (ص) ما را از ناسزا گفتن به آنها باز داشته است، و فرموده است: «لا تسبوا أصحابی ، فوالذی نفسی بیده لو أنَّ أحدکم أنفق مثل أحد ذهباً ما بلغ مُدَّ أحدهم ولا نصیفه».(مسلم).به اصحاب من ناسزا نگویید، قسم به آن کسی که جان من در دست اوست (خداوند) اگر هر یک از شما به اندازه‏ ی کوه احد طلا بخشش کند، نمی‏تواند به اندازه‏ ی نصف کف دست، حسنات آنها نیکی کرده باشد، چه برسد به اندازه یک کف دست.


۹ ـ صحابه را دوست داریم زیرا پیامبر (ص) فرموده‏ اند که نصرت و گسترش دین توسط ایشان و یارانشان خواهد بود، و این چنین هم شد. ایشان در این باره فرموده‏ اند: «یأتی على الناس زمان، یغزو فئام من الناس، فیقال: فیکم من صاحب رسول الله (ص)؟ فیقولون: نعم، فیفتح لهم، ثم یأتی على الناس زمان، فیغزو فئام من الناس، فیقال لهم: فیکم من صاحب أصحاب رسول الله (ص)؟ فیقولون: نعم، فیفتح لهم، ثم یأتی على الناس زمان، فیغزو فئام من الناس، فیقال لهم: هل فیکم من صاحب من صاحب أصحاب رسول الله (ص)؟ فیقولون: نعم، فیفتح لهم».(بخاری). یعنی: زمانی فرا می‏رسد که گروهی از مردم جهاد می‏کنند، از آنها پرسیده می‏شود که آیا در بین شما کسی هست که همراهی رسول الله (ص) کرده باشد، می‏گویند بله، و بدین وسیله پیروز می‏شوند، سپس زمان دیگری فرا می‏رسد و گروهی از مردم جهاد می‏کنند، به آنها گفته می‏شود: آیا در میان شما کسی که صحابه‏ ی پیامبر را همراهی کرده باشد، می‏گویند: بله، آنگاه پیروز می‏شوند، سپس زمانی فرا می‏رسد که گروهی از مردم به جهاد می‏پردازند، از آنها سوال می‏شود که آیا در بین شما کسی هست که همراهان صحابه را همراهی کرده باشد، می‏گویند: بله، پس پیروز می‏شوند.

۱۰ ـ صحابه را دوست داریم زیرا آنها از اهل علم و فضیلت و اخلاق و راستگویی هستند، آنچنانکه پیامبر (ص) در این باره می‏فرماید: «أرأف أمتی بأمتی أبوبکر، وأشدهم فی دین الله عمر، وأصدقهم حیاء عثمان، وأقضاهم علی، وأفرضهم زید بن ثابت، وأقرؤهم أبیّ، وأعلمهم بالحلال والحرام معاذ بن جبل، ألا وإن لکل أمه أمیناً، وأمین هذه الأمه أبوعبیده بن الجراح».(صححه الالبانی).

مهربانترین فرد امتم برای امتم ابوبکر است، و محکم‏ترینشان در امر دین عمر است، و باحیاترینشان عثمان و بهترینشان در قضاوت علی و داناترینشان در علم میراث زید بن ثابت و آگاه‏ترینشان به قرائت قرآن ابیّ بن کعب و عالم‏ترینشان در حلال و حرام معاذ بن جبل می‏باشد، و در هر امتی امینی وجود دارد و امین امت من ابو عبیده بن الجراح است.

ابن مسعود  اینگونه اصحاب پیامبر (ص) را توصیف می‏کند:

وقتی که خداوند به قلب بندگانش نظر افکند قلب محمد (ص) را بهترین قلب بندگانش یافت، آنگاه بود که او را برای خود برگزید و به پیامبری مبعوث کرد، سپس برای بار دیگر به قلب بندگانش نظر افکند و قلب اصحاب پیامبر (ص) بهترین قلبهای بندگانش یافت، آنگاه بود که آنها را وزیران پیامبر (ص) قرار داد تا در راه دینش جنگ کنند.

و همچنین می‏فرماید: هر کس که می‏خواهد از سنت پیروی کند به کسانی که فوت کرده‏ اند اقتدا نماید، زیرا نمی‏دانی آن کسی که زنده است دچار فتنه می‏شود یا نه، و آن کسانی که از دنیا رفته ‏اند اصحاب پیامبر (ص) هستند، کسانی که از بین امت اسلام از همه در باور دینی‏شان قوی‏تر و عالمتر بودند و تکلفشان در دین از همه کمتر بود، قومی بودند که خداوند آنها را برای همراهی پیامبرش (ص) و برپا کردن دینش برگزید، قدر و منزلت آنها را بدانید و به روش آنها اقتدا کنید چرا که آنها بر هدایت و راه راست بودند.
…………………………………………………………….
برگرفته از کتاب: سیزده مقاله سودمند ./تهیه:خالد ابو صالح
منبع: پایگاه اطلاع رسانی وااسلاماه.

| ۷ بهمن ۱۳۹۲
۱۷ پاسخ به “چرا صحابه را دوست داریم؟”

 1. الهام says:

  چه نعت پسندیده گویم ترا علیک السلام ای نبی الورا

  درود ملک بر روان تو باد بر اصحاب و بر پیروان تو باد

  نخستین ابوبکر پیر مرید عمر ، پنجه بر پیچ دیو مرید

  خردمند عثمان شب زنده دار چهارم علی شاه دلدل سوار

  ( بوستان سعدی دیباچه در ستایش پیغمبر


 2. می می says:

  اصحاب وازواج همان اهل بیت پیامبرهستنداهل بیت زنان پدرزن نوه دختر پسر دامادهمه اینها جزئ اهل بیتندنه چهارنفر


 3. مجتهد says:

  در این که باید از اصحاب واقعی پیامبر و فدا کاران راه حق متشکر باشیم حرفی نیست. شیعیان هم به اصحاب بسیاری مثل سلمان و مقداد و ابوذر و جعفربن ابی طالب و حمزه ی سید الشهدا و عمار و عثمان بن مظعوه و مصعب و … رضی الله تعالی عنهم اجمعین احترام ویژه می گذارند.

  پاسخ :
  با این تفسیر ضد قرآنی و ضد نبوی شما پیامبر خدا را یک پیامبر (نعوذباالله) شکست خورده می دانید . پیامبر با آن همه مقام و مرتبه ای که خداوند به آنحضرت عطا فرمود شما اورا از حضرت عیسی و حضرت نوح و دیگران پیامبران کمتر می دانید !!
  این یعنی اینکه پیامبر در مدت ۲۳ سال فقط ۹ نفر مسلمان تربیت کرد !! ……. و طبق تفسیر شما آنحضرت بیشتر منافق تربیت کرد ! ( نعوذباالله) منافقین به رسول الله بیشترند از مومنین به رسول الله !!! ….. یعنی شما پیامبر خدا را تا این حد شکست خورده و پائین می آورید ؟! محصول دیگر پیامبران الهی از او بیشتر هستند حضرت عیسی ۷۲ تن حواریون داشت .
  آقای مجتهد دست از اهانت به رسول خدا بردارید توبه کنید …
  در یک مدرسه دینی هزاری نفری شما مطمئنا ۹۹۰ نفر سالانه پذیرفته می شوند چطور امکان دارد در مدرسه رسول الله همه مردود شوند ؟؟!!
  اگر رسول الله صلی الله علیه و سلم تا این حد پائین باشد همه شاگردان او و اهل بیت او زیر سوال میروند به دلیل آنکه اینها اگر خوبی داشتند بنابر وجود رسول الله بوده است .
  فاعتبروا یااولی الابصار

  بدانید و شک نکنید رسول الله موفق ترین پیامبر بود و در مدت ۲۳ سال تحول عظیمی در جهان ایجاد کرد ، دنیای تاریک را با نور هدایت منور ساخت .


 4. هادی حیدریان says:

  سلام علیکم/ من از شما دوتا سوال دارم
  ۱) اینکه آیا ما حدیث وروایتی دال بر بیعت کردن حضرت زهرا با خلیفه اول داریم یانه (با توجه به حدیث رسول خدا که فرمودند هرکسی بمیرد درحالیکه بیعتی برگردنش باشد به مرگ جاهلیت مرده است/ یا هرکسی بمیرد درحالیکه امام زمانش را نشناسد به مرگ جاهلیت مرده است

  ۲) اینکه در زمان بیماری حضرت زهرا ایا حضرت ابوبکر وعمر به عیادت حضرت فاطمه رفتند.

  اگر رفته اند روایت وحدیثی مستند برای بنده بنویسید به همراه متن روایت. واگر هم نرفته اند که بنده حتم دارم که ایشان رفته باشند پس به سنت رسول اکرم مبنی برعیادت از بیمار عمل نکرده اند. وعلی الخصوص اگر بیمار دختر رسول اکرم و همسر علی مرتضی باشد .

  منتظر جواب سوالاتم هستم از شما عزیزانم تشکر می کنم.


 5. هلیا says:

  رضی الله عنهم ورضوا عنه راست گفت خداوندبلندمرتبه
  خداوندماراباپیامبر(ص)واصحابش محشورنماید

  آمین آمین آمین


 6. الهام says:

  چه نعت پسندیده گویم ترا علیک السلام ای نبی الورا

  درود ملک بر روان تو باد بر اصحاب و بر پیروان تو باد

  نخستین ابوبکر پیر مرید عمر ، پنجه بر پیچ دیو مرید

  خردمند عثمان شب زنده دار چهارم علی شاه دلدل سوار


 7. مسلم says:

  هم متن و هم نظرات عالی بود


 8. پرسشگر says:

  آیا تمامی صحابه عادل بودند؟اگر بگویید همه عادل بودند پس تکذیب رسول الله و الله کردند.

  وَمِمَّنْ حَوْلَکُم مِّنَ الأَعْرَابِ مُنَافِقُونَ وَمِنْ أَهْلِ الْمَدِینَهِ مَرَدُواْ عَلَى النِّفَاقِ لاَ تَعْلَمُهُمْ نَحْنُ نَعْلَمُهُمْ سَنُعَذِّبُهُم مَّرَّتَیْنِ ثُمَّ یُرَدُّونَ إِلَى عَذَابٍ عَظِیمٍ ﴿۱۰۱﴾
  و برخى از بادیه‏نشینانى که پیرامون شما هستند منافقند و از ساکنان مدینه [نیز عده‏اى] بر نفاق خو گرفته‏اند تو آنان را نمى‏شناسى ما آنان را مى‏شناسیم به زودى آنان را دو بار عذاب مى‏کنیم سپس به عذابى بزرگ بازگردانیده مى‏شوند (۱۰۱)


 9. بهروز says:

  جزاکم الله خیرا

  بسیارزیبا بود درود برشما دوست گرامی

  عشق یعنی چون ابوبکر یار غار أولین صدیق راه حق شمار عشق یعنی تاسحر رازونیاز چون عمر شمشیر خوردن درنماز عشق یعنی عشق عثمان با خدا روی قران قطره خونش گواه عشق یعنی شوراصحاب روزبدر چون علی پرواز درشبهای قدر عشق یعنی عشق مصعب بن عمیر اهل جنت طلحه باشد با زبیر


 10. alkhalil says:

  صحابه را دوست بداریم چراکه الله آنها را دوست دارد و الگو بگیریم از آنها که متأسفانه الگو بردار در جامعه امروزی کم یافت می شود.


 11. جواد. says:

  این اظهار نظر توهین آمیز حذف گردید .


 12. عبد خدا says:

  سلام بر رسول و سلام بر یاران پاک او
  خدایا مارا با اصحاب بخصوص خلفای راشدین حشر بگردان


 13. حفصه says:

  خدایاماراباپیامبرص واصحابشان محشوربگردان وهمنشینی باپیامبرص وصحابه رض رادربهشت نصیبمان کن.آمین
  واقعامطلب زیبایی بود.متشکرم.درپناه حق سربلندباشید.


 14. مریم7 says:

  خداوند به ما توفیق بده تا رهروان ان حضرات باشیم .


 15. جانم فدای صحابه says:

  جانم فدای صحابه اونایی که در رکاب رسول الله برای اعلای کلمه الله جهاد کردند و نهاله نو رس اسلام را با خون خود آبیاری نمودند و امروزه مسلمانان جهان از ثمرات آن نهال استفاده می کنند ، زمانی که رسول مکرم اسلام تنها بود صحابه بودند در گسترش اسلام و حمایت از رسول مکرم تلاش های بی وقفه ای کردند .
  ای صحابه ای نمونه های ایمان
  ای نمونه های دیانت و تقوا
  ای نمونه های تاریخ اسلام
  ای جان بر کفان در راه قرآن
  ای آنانی که رب جهان از شما اعلام رضایت کرد
  امروز راحت بخوابید زیرا شما با پروردگارتان معامله ای نیکی کردید و بهشت او نصیب شماست. بدانید ما مسلمانان ایمان را از شما یاد گرفتیم و با ایمان کامل نزد شما خواهیم آمد .. رضی الله عنهم و رضوا عنه

یک دیدگاه بگذارید

جستجو
آخرین مطالب
پیوندهای محبوب
آمار سایت
 • کاربران آنلاین 19نفر
 • بازدید امروز 51382
 • بازدید دیروز 128139
 • بازید کل 104565498

این سایت در ستاد ساماندهی پایگاه های اینترنتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به ثبت رسیده است.

کلیه حقوق برای پایگاه اطلاع رسانی وااسلاماه محفوظ میباشد.

استفاده از محتوای وااسلاماه با ذکر منبع و آدرس سایت بلامانع است. | تگ ها

Powered By Vaislamah.com - Copyright © 2010-2015 Vaislamah.com