پایگاه اطلاع رسانی وااسلاماه

 

باید یقین کامل داشته باشی که با قرآن زنده ای و بدون قرآن مرده

با قرآن بینایی و بدون قرآن نابینا

با قرآن هدایت یافته ای و بدون قرآن گمراه

با قرآن دانشمندی و بدون قرآن نادان

اول الله، آخر الله ، ظاهر الله، باطن الله، فقط الله

بهترین یاد خدا ورد (لااله الا الله) است

کاربران گرامی؛ سوالات شرعی شما از روز پنجشنبه بررسی خواهند شد ان شاءالله، سوالات بسیار زیادی دریافت شده، تکراری ها حذف خواهند شد ×
آمار کلی سایت
 • کل مطالب 2335
 • کل نظرات 9760
 • کل اعضا 1708
 • جدیدترین عضو Shahram
خبرنامه
وااسلاماه
| بازدیدها: 37796

مسلمانان معتقندند که زندگی رسول الله صلی الله علیه و سلم اعم از گفتار و کردارش برای ما الگو هستند و در متابعت گفتار و کردار آنحضرت برای ما عبادات محسوب می گردد . یکی از گفتارهای حضرت رسول سفارش کردن به گفتن بسم الله در ابتدای غذا خوردن است، اما چرا حضرت رسول خدا چنین سفارشی به مسلمانان کردند ؟

پاسخ :
یکی از ضررهائی که شیطان برای انسان به‌ وجود می‌آورد، این است که شیطان به‌ انسان تعدّی و تجاوز می‌کند و خود را در خوردنی و نوشیدنیهای او شریک می کند، و همچنین در خوابگاه نیز خود را شریک او می کند. مشارکت شیاطین زمانی تحقق می یابد که انسان با رهنمود های خداوند مخالفت کند یا از خداوند غافل شود، اما اگر انسان به رهنمودهای الهی پایبند باشد و از یاد او غافل نماند، هرگز شیطان بسوی خانه و اموال او راهی نمی یابد.
شیطان نمی تواند از طعام انسانها استفاده کند، مگر در صورتی که بر سر سفره و طعام نشسته باشند و بدون «بسم الله» گفتن شروع به خوردن طعام کنند و هرگاه نام و یاد خدا به میان آید، شیطان از آن طعام محروم می گردد. امام مسلم از حضرت حذیفه رضی الله عنه روایت می کند: هرگاه همراه با رسول الله بر سر سفره طعام حاضر می‌شدیم، تا رسول الله صلی الله علیه وسلم  شروع به خوردن نمی کرد، دست بسوی طعام نمی بردیم. روزی با رسول الله صلی الله علیه وسلم بر سر طعام حاضر بودیم، دختر بچه ای دوان دوان به طرف سفره آمد چنان بنظر می رسید که گوئی کسی آن را هول می دهد، آن دختر بچه می خواست دستش را بسوی طعام دراز کند، ‌رسول الله صلی الله علیه وسلم فوراً دستش را گرفت، سپس یک مرد روستایی با وضعیتی که دختر بچه می آمد، بسوی طعام آمد، رسول الله صلی الله علیه وسلم  دست او را نیز گرفت، پس پیامبر صلی الله علیه وسلم  فرمود: «إنّ الشیطان لیستحل الطعام أن لا یذکر اسم الله علیه، وإنه جاء بهذه الجاریه لیستحلّ بها، فأخذت بیدها، فجاء بهذا الأعرابی لیستحلّ به، فأخذت بیده، والذی نفسی بیدی إن یده فی یدی مع یدها».
(اگر شما در ابتدای غذا خوردن «بسم الله» را نگوئید، شیطان طعام شما را برای خود حلال می‌کند، او (شیطان)‌ همراه با این دختر بچه آمد تا طعام شما را برای خود حلال کند، من دست او را گرفتم، سپس آن مرد روستائی را آورد تا طعام شما را برای خودش حلال کند، من دست او را نیز گرفتم و بخدا سوگند دست شیطان همراه با دست دختر بچه، در دست من است). مسلم: ۳/۱۵۹۷ شماره: ۲۱۷ .
رسول الله صلی الله علیه وسلم به ما امر کرده است تا اموال خود را از دسترس شیطان دور نگاه داریم، باین صورت که درب اطاق و منازل را ببندیم، ‌ظروف ها را سرباز نگذاریم، بلکه با ذکر نام خدا سر آنها را بپوشانیم، این عمل اموال ما را از شیطان محافظت می کند. در صحیح مسلم از حضرت جابر بن عبدالله رضی الله عنه روایت شده‌ که‌ رسول الله صلی الله علیه وسلم فرمود:
« أغلقوا الأبواب، واذکروا اسم الله، فإن الشیطان لا یفتح باباً مغلقاً، وأوکوا قربکم، واذکروا اسم الله، وخمروا آنیتکم، واذکروا اسم الله، ولو أن تعرضوا علیها شیئاً، وأطفئوا مصابیحکم».
(درها را بسته نگاه دارید و نام خدا را بر زبانها بیاورید، زیرا شیطان درهای بسته را باز نمی کنند. با ذکر نام خدا دهانه مشک آب را ببندید و‌ ظرفها را بپوشانید، حتی اگر چیری برای پوشاندن ظرفها پیدا نکردید، چوبی را روی آن بگذارید و موقع خواب چراغ های تان را خاموش کنید). (مسلم: ۳/۱۵۹۴ شماره ۲۰۱۲ .)
هرگاه انسان در حالت ایستادن آب بنوشد، ‌شیطان در نوشیدن با وی شریک می شود. از حضرت ابی هریره رضی الله عنه روایت شده‌ که‌ فرمود: پیامبر صلی الله علیه وسلم شخصی را دید که در حالت ایستادن آب مینوشید‌، رسول الله صلی الله علیه وسلم خطاب به او فرمود:‌ استفراغ کن. ‌آن شخص گفت: چرا؟ رسول الله صلی الله علیه وسلم فرمود: آیا تو دوست داری که گربه همراه با تو بنوشد؟ گفت: خیر. رسول الله صلی الله علیه وسلم فرمود: بی تردید شیطان که بدتر از گربه است همراه با تو آب را نوشید.( ساسله االاحادیث الصحیحه ج – ۱ – شماره: ۱۷۵ .)
اگر میخواهید شیطان را از خانه و منزلتان دور برانید، موقع ورود به‌ خانه‌ گفتن «بسم الله» را از یاد نبرید و رسول الله صلی الله علیه وسلم ما را برای این عمل راهنمائی کرده است و می فرماید:
« إذا دخل الرجل بیته، فذکر الله عند دخوله وعند طعامه، قال الشیطان: لا مبیت لکم ولا عشاء، وإن دخل، فلم یذکر الله عند دخوله، قال الشیطان: أدرکتم المبیت، وإن لم یذکر الله عند طعامه، قال: أدرکتم المبیت والعشاء».
(هر گاه انسان موقع ورود به خانه و موقع خوردن طعام «بسم الله» را گوید، شیطان خطاب به همراهان خود می گوید: شما نمی توانید در این خانه شب را بگذرانید‌ و نمی توانید از طعام اینجا تغذیه کنید و اگر موقع ورود و طعام خوردن «بسم الله» را  نگوید، ‌شیطان می گوید: جائی که در آنجا شب بگذرانید و طعامی به شما برسد، برای شما پیدا شده است). یعنی شما برای رسیدن به چنین جائی موفق شده اید.

خوردن و آشامیدن با دست چپ ممنوع

موضوع:, قرآن و حديث
| ۱۳ بهمن ۱۳۹۲
۶ پاسخ به “چرا باید در وقت خوردن و نوشیدن بسم الله گفت ؟”

 1. امین says:

  سلام
  ازنظر علمی بلورهای آب با نامهای زیبا شکل منظم و با کلمات زشت شکل نامنظم به خود می گیرند . یکی از کلماتی که شکل بلورها را بسیار زیبا می کند بسم الله است .
  بدن انسان ۷۰% از آب تشکیل شده .دیگر خودتان قضاوت کنید.سند علمی این مطلب تحقیقات یک محقق ژاپنی است که ایران هم با آن همکاری می کند و براحتی در اینترنت قابل دسترس است.


 2. مسلمان says:

  ممنون از مطلب بیسیار مفید. واقعا بعضی چیزهارو نمی دونستم از این به بعد حتما رعایتشون می کنم. خدا خیرتون بده


 3. حفصه says:

  بسیاربسیارعالی ومفیدبود.قطعاپیروی ازسنت برای ماپسندیده ومفیداست


 4. sahar says:

  جزاکم الله خیرا کثیرا،الله شما را بر راه توحید مستحکم بگرداند،الله متعال شما را حفظ کند،،بسیار عالی بود و مفید.


 5. ramin says:

  هر کاری که با نام الله ،شروع شود بدون شک ،پایانی خوب خواهد داشت


 6. mehman says:

  بسیار عالی ومفید بود

یک دیدگاه بگذارید

جستجو
آخرین مطالب
پیوندهای محبوب
آمار سایت
 • کاربران آنلاین 48نفر
 • بازدید امروز 61071
 • بازدید دیروز 112414
 • بازید کل 107659694

این سایت در ستاد ساماندهی پایگاه های اینترنتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به ثبت رسیده است.

کلیه حقوق برای پایگاه اطلاع رسانی وااسلاماه محفوظ میباشد.

استفاده از محتوای وااسلاماه با ذکر منبع و آدرس سایت بلامانع است. | تگ ها

Powered By Vaislamah.com - Copyright © 2010-2015 Vaislamah.com