پایگاه اطلاع رسانی وااسلاماه

 

باید یقین کامل داشته باشی که با قرآن زنده ای و بدون قرآن مرده

با قرآن بینایی و بدون قرآن نابینا

با قرآن هدایت یافته ای و بدون قرآن گمراه

با قرآن دانشمندی و بدون قرآن نادان

اول الله، آخر الله ، ظاهر الله، باطن الله، فقط الله

بهترین یاد خدا ورد (لااله الا الله) است

کاربران گرامی؛ سوالات شرعی شما از روز پنجشنبه بررسی خواهند شد ان شاءالله، سوالات بسیار زیادی دریافت شده، تکراری ها حذف خواهند شد ×
آمار کلی سایت
  • کل مطالب 2335
  • کل نظرات 9760
  • کل اعضا 1708
  • جدیدترین عضو Shahram
خبرنامه
وااسلاماه
| بازدیدها: 715

ازدی نقل می‌کند که چون حضرت عمر، رضی‌الله‌عنه، پیش مسلمانان که در بیت‌المقدس بودند آمد، حضرت ابوعبیده، رضی‌الله‌عنه،  به مردم شهر پیام فرستاد که پیش امیرمؤمنان بیایید و بر جان خود امان بگیرید. ابن‌الجعد و به روایتی ابن‌الجعید همراه گروهی از بزرگان پیش حضرت عمر آمد و حضرت عمر برای ایشان امان‌نامه و پیمان صلح را نوشت و حضرت ابوعبیده، عمروبن‌عاص، رضی‌الله‌عنه،  را به حکومت فلسطین گماشت. ازدی متن امان‌نامۀ حضرت عمر را نیاورده است ولی طبری آن‌را به‌شرح زیر نقل کرده است.
حضرت عمر، رضی‌الله‌عنه،  با مردم ایلیا یعنی بیت‌المقدس در جابیه [دهکده‌ای نزدیک جولان در جنوب‌شرقی دمشق] صلح کرد و همانجا برای ایشان صلح‌نامه نوشت برای همه بخش‌ها به یک صورت مگر برای مردم بیت‌المقدس، ظاهراً نامه‌های دیگر هم بر همین منوال بوده است.

«بسم‌الله‌الرحمن‌الرحیم، این امان‌نامه‌ای است که بندۀ خدا عمر امیرمؤمنان به مردم بیت‌المقدس داده است. به آنان از لحاظ جان و مال، و کلیساها و صلیب‌هایشان، و سالم و دردمندشان امان می‌دهد و برای دیگر مردمی که در آنند. کسی در کلیسای آنان سکونت نخواهد کرد و آن‌را ویران نخواهد ساخت و چیزی از آن و حدود آن و صلیب‌ها و اموال ایشان کاسته نخواهد شد. آنان را مجبور به ترک دین و آیین نمی‌کنند و به هیچ کس از ایشان زیانی نخواهد رسید و در بیت‌المقدس هیچ یهودی همراه ایشان اسکان داده نخواهد شد.
و بر مردم ایلیاست که همچنان جزیه بپردازند که اهل دیگر شهرها می‌پردازند، و بر عهدۀ ایشان است که رومیان و دزدان را از آن شهر بیرون کنند، هرکس از آنان که از بیت‌المقدس بیرون آید تا هنگامی که به جایگاه امنی برسد بر جان و مال خویش در امان خواهد بود و هر کس از ایشان که در شهر بماند هم در امان است و بر اوست که همان جزیۀ مردم بیت‌المقدس را بپردازد، هر کس از مردم ایلیا هم که بخواهد با رومیان  برود مشروط بر این‌که پرستش‌گاه و صومعه خود را خالی کند، آنان هم بر جان و صلیب خود در امانند تا به جایگاه امنی برسند، زمین‌دارانی که پیش از کشته شدن فلان کس؟ در بیت‌المقدس بوده‌اند اگرچه بخواهند همانجا بمانند بر عهدۀ ایشان است که جزیه‌ای همچون جزیۀ مردم بیت‌المقدس بپردازند و هر کس بخواهد می‌تواند با رومیان برود و تا هنگام درو و برداشت محصول از آنان چیزی گرفته نمی‌شود.
بر آنچه در این نامه نوشته شده عهد و ذمۀ خدا و رسولش می‌باشد و ذمۀ خلفا و مؤمنان، به شرط آن‌که ایشان جزیه‌ایی را که برعهده‌شان مقرر شده است بپردازند.
بر این کار خالدبن‌ولید و عمروبن‌عاص و عبدالرحمن‌بن‌عوف و معاویه‌بن‌ابی‌سفیان گواهند و عهدنامه به سال پانزدهم آماده و نوشته شد. »

منبع:
وثائق؛ نامه‌های حضرت ختمی‌مرتبت و خلفای راشدین ـ تألیف: دکتر حمیدالله حیدرآبادی.

مجله ندای اسلام

| ۱ فروردین ۱۳۹۱

یک دیدگاه بگذارید

جستجو
آخرین مطالب
پیوندهای محبوب
آمار سایت
  • کاربران آنلاین 16نفر
  • بازدید امروز 25707
  • بازدید دیروز 18366
  • بازید کل 107706707

این سایت در ستاد ساماندهی پایگاه های اینترنتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به ثبت رسیده است.

کلیه حقوق برای پایگاه اطلاع رسانی وااسلاماه محفوظ میباشد.

استفاده از محتوای وااسلاماه با ذکر منبع و آدرس سایت بلامانع است. | تگ ها

Powered By Vaislamah.com - Copyright © 2010-2015 Vaislamah.com