پایگاه اطلاع رسانی وااسلاماه

 

باید یقین کامل داشته باشی که با قرآن زنده ای و بدون قرآن مرده

با قرآن بینایی و بدون قرآن نابینا

با قرآن هدایت یافته ای و بدون قرآن گمراه

با قرآن دانشمندی و بدون قرآن نادان

اول الله، آخر الله ، ظاهر الله، باطن الله، فقط الله

بهترین یاد خدا ورد (لااله الا الله) است

کاربران گرامی؛ سوالات شرعی شما از روز پنجشنبه بررسی خواهند شد ان شاءالله، سوالات بسیار زیادی دریافت شده، تکراری ها حذف خواهند شد ×
آمار کلی سایت
 • کل مطالب 2335
 • کل نظرات 9754
 • کل اعضا 1707
 • جدیدترین عضو MEHDI7
خبرنامه
وااسلاماه
| بازدیدها: 37379

پیامبراسلام (ص) ازدیدگاه دانشمندان غیر مسلمان

ولتر میگوید:« محمد(ص)بی گمان مرد بسیار بزرگی بود و مردانی بزرگ رانیز در دامن فضل و کمال خویش پرورش داد.او قانوگذاری خردمند، جهان گشایی توانا،سلطانی دادگستر و پیامبری پرهیزگار بود که بزرگترین انقلابات روی زمین را به وجود آورد.» توماس لایل می گوید:«سخنان حکیمانۀ محمد، وحی آسمانی است. علم ،عرفان،حکمت و فضیلت از مغزش تراوش کرده است.در اصلاح عالم و نفوذ افکار خود به ارادۀ قوی و عزمی راسخ اعتماد داشته است؛فضل و تقوا و رأفت و کرم کامل از مزایای وجود او بود و با خلوص و صمیمیت جهانیان را به طرف عقیدۀ توحید دعوت نمود. روح با عظمت او در افقی بالاتر از افق عالمیان بوده است. او هرگز شهوت پرست نبوده است و میان او و شهوت فاصلۀ بسیار زیادی بوده است.او به حق مردی وارسته و پیراسته در لباس و خوراک و مسکن و سایر امور خود بود؛ غالب خوراک او فقط نان و آب بود. گاهی ماهها می گذشت و دودی از خانۀ او برای پخت غذا بلند نمی شد. خوش به حال محمد که با لباس خشن و خوراک ساده سعی در اصلاح عالم و تبلیغ توحید داشت؛ روز و شب در رنج و تعب برای انتشار عدالت و فضایل اخلاقی کوشش داشت.من چه قدر دوری طبع محمد را از ریا و تصنع دوست دارم.! به راستی که او مردی با اراده بود و اعتماد کامل به نفس خویش داشت؛ نه متکبر بود و نه متملق و در میان جامه های وصله دار خویش همان بود که دست خداوندی ایجاد کرده بود. همیشه مراقب نفس خود بود و حد آن را رعایت میکرد؛ هرگز گزافه گو نبود بلکه گفتارش همیشه جدی بود. شدت تدین او همیشه بر سایر فضایل وی زینت می بخشید . آخرین سخن محمد در موقع وداع با جهان فانی تقدیس ذات حق بود که از یک دل پر رحمت میان بیم و امید به سوی خداوند حکیم بلند بود.»

جان دیون پورت می گوید:«احترام محمد به بزرگی و تواضعش به کوچک و تاب تحملش در برابر افراد گستاخ و مغرور ، احترام و تمجید همه را به خود جلب نموده است. قابلیت و استعدادی که داشت موجب برتری و فرمانروایی او گردید.با اینکه هیچ درسی نخوانده بود، فکرش به قدری توسعه داشت که هوشمندترین مخالفان را در مباحثه مغلوب می کرد و در عین حال فکرش را در اعماق ذهن نازلترین اصحابش نفوذ می داد.نیروی فصاحت و بلاغتش در عین سادگی به طوری با آثار قیافۀ موقر و سیمای جذاب وی ممزوج بود که محبت و احترام همه را به خود جلب می کرد و چنان قدرت نبوغی در نهاد او به ودیعت گذاشته بود که عارف و عامی را یکسان تحت نفوذ قرار می داد. او حتی وقتی که فرمانروای مطلق عربستان بود، شخصاً کفش و لباس خشن پشمی خود را وصله می کرد؛ بزها را می دوشید، اتاق را جارو می کشید، و آتش اجاق را روشن می نمود؛ خرما و آب غذای معمولی او و شیر و عسل غذای تشریفاتی او بود. وقتی که به مسافرت می رفت، تکه های نانی را که با خود داشت با خادمش تقسیم میکرد.»

ویل دورانت در مورد زندگی ساده و اخلاق پیامبر (ص) می گوید:«خانه هایی را که به توالی در آن اقامت گرفت، همگی از خشت بود و وسعت آن بیش از دوازده تا چهارده قدم نبود و بیش از هشت قدم بلندی نداشت،سقف آن از شاخه ها ی خرما و درهای آن پرده هایی از موی بز یا کرک شتر بود. بستر وی تشکی بود که بر زمین گسترده می شد و بالش وی نیز همان بود. بارها او را دیده اند که کفش خود را می دوخت، لباس خود را وصله می زد، آتش روشن میکرد، خانه را جارو می زد، بز خانگی خود را در حیاط می دوشید و یا از بازار خوراکی می خرید. خوراک عمده ی وی خرما و نان جو بود و شیر و عسل غذای تجملی او بود که گهگاهی از آن بهره می گرفت . با بزرگان خوش برخورد و با ضعیفان گشاده رو بود و در مقابل گردن فرازان مغرور،بزرگ و با مهابت بود؛با یاران خود سختگیر نبود و در تشییع جنازه ای که بر او می گذشت، شرکت می کرد. هرگز به ابهت قدرت تظاهر نمی کرد؛ مال فراوان به دست او می رسید برای خانواده ی خود بسیار کم خرج می کرد و آنچه را که برای خودش خرج می کرد از کم هم کمتر بود. قسمت اعظم مالی را که به دست او میرسید، صرف صدقات می کرد. مثل همه ی مردم به وضع ظاهر توجه داشت، عطر می زد، سرمه می کشید، موی خود را رنگ می کرد و انگشتری به دست داشت که نقش محمد رسول الله بر آن بود و شاید آن را به منظور مهر کردن اسناد و نامه ها به دست داشت. صدای وی بسیار حساس بود. جنگجویی شجاع بود وبا دشمن سهل انگاری نمی کرد. کمتر می توان کسی را یافت که مانند او همه ی آرزوهای خود را محقق کرده باشد. اگر بزرگی زا به میزان اثر مرد بزرگ در مردمان بسنجیم ، باید بگوییم محمد بزرگترین بزرگان تاریخ است.»

بولن ویلی یه می گوید:«محمد (ص) صفاتی عالی داشت و الطاف خداوندی فصاحتی فوق انسانی به او عطا کرده بود چنان که میتوانست نادان ترین مردم زمان خود و خردمندترین آنان را متعاقد سازد که به دین اسلام بگروند.»

ادوارد گیسبون می گوید:«شخص محمد از نظر جمال و زیبایی صوری امتیازی داشت و این امتیازات را جز از نظر کسانی که فاقد آنند، نمیتوان ناچیز انگاشت. پیش از شروع به سخنرانی، شنوندگان همه مجذوب لطف و محبت او می شدند و توجه همه به طرف او جلب می شد؛ صورت آراسته و آمرانه ، سیمای موقر و با شکوه، چشمان نافذ،تبسم ملیح و جاذب، محاسن پر مو، قیافه ای که نماینده تمام احساسات روحی او بود و بالاخره نکات و لطائفی که در محاوره به کار می برد، همه را وادار می کرد که او را تکریم کنند.»

تولستوی می گوید:«جای هیچ گونه تردید نیست که محمد از بزرگان مصلحین دنیا که نسبت به اجتماع بشری خدمات شایانی انجام داده اند، به شمار می رود. تنها این فخر برای او کافی است که ملتی پست و خونریز را از چنگال اهریمنی عادات نکوهیده رهانید و راه ترقی را بر روی آن گشود؛ هر انسان عادی نمیتواند دست به چنین کاری بزند. بنابر این شخص محمد سزاوار همه گونه احترام است.»

جرج برناد شاو می گوید:« من زندگی محمد را بررسی کرده ام ، او مرد عجیبی است و به عقیده ی من وضع و مقامش بالاتر از آن است که ضد مسیح باشد؛ او باید نجات دهنده ی بشریت شناخته شود. من عقیده دارم که اگر مردی مانند او فرمانروایی مطلق عصر جدید را احراز کند، موفق خواهد شد که مسائل جهانی را به طریقی که لازمه ی تأمین صلح و سعادت جهان باشد، حل کند. اگر محمد در این عصر آشکار می شد، تمامی مردم جهان به اسلام روی می آوردند . من اعتقاد راسخ دارم که اگر امروز شخص بزرگی مانند محمد، زمام امور عالم را در دست بگیر، همه از او پیروی می نمایند و اطاعتش را گردن می نهند.»

ژان ژاک روسو می گوید:« شریعت محمد، فرزند اسماعیل که از ده قرن پیش بر تمام دنیا حکمفرماست،هنوز هم از عظمت مردی بزرگ که آن را تدوین نموده است، حکایت می کند.»

منبع: گزیده ی گزیده ها:گردآورنده:صلاح الدین توحیدی

انتشارات :احسان /چاپ اول

| ۲۷ شهریور ۱۳۹۱
یک پاسخ به “پیامبر اسلام از دید دانشمندان غیر مسلمان”

 1. بهروز says:

  عالییییییییییییییییییییی بود واقعا

یک دیدگاه بگذارید

جستجو
آخرین مطالب
پیوندهای محبوب
آمار سایت
 • کاربران آنلاین 18نفر
 • بازدید امروز 30577
 • بازدید دیروز 112414
 • بازید کل 107629200

این سایت در ستاد ساماندهی پایگاه های اینترنتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به ثبت رسیده است.

کلیه حقوق برای پایگاه اطلاع رسانی وااسلاماه محفوظ میباشد.

استفاده از محتوای وااسلاماه با ذکر منبع و آدرس سایت بلامانع است. | تگ ها

Powered By Vaislamah.com - Copyright © 2010-2015 Vaislamah.com