پایگاه اطلاع رسانی وااسلاماه

 

باید یقین کامل داشته باشی که با قرآن زنده ای و بدون قرآن مرده

با قرآن بینایی و بدون قرآن نابینا

با قرآن هدایت یافته ای و بدون قرآن گمراه

با قرآن دانشمندی و بدون قرآن نادان

اول الله، آخر الله ، ظاهر الله، باطن الله، فقط الله

بهترین یاد خدا ورد (لااله الا الله) است

آمار کلی سایت
  • کل مطالب 2331
  • کل نظرات 9703
  • کل اعضا 1697
  • جدیدترین عضو majidhami
خبرنامه
اسلام
| بازدیدها: 343

 پاسخ به شبهات مسیحیان و دیگر غیر مسلمانان در باره ی تعدد زوجات در اسلام

به قلم استاد  مصطفی حسینی طباطبایی

هیچ مسیحی منصفی ممکن نیست بتواند در برابر اسلام بایستد و بگوید که محمد –صلی الله علیه و سلم- چون با تعدد زوجات موافقت نموده است پس پیامبر خدا نیست! زیرا به گواهی کتب مقدس مسیحیت، پیغمبر بزرگی چون ابراهیم –علیه السلام- پس از آن که به مقام شامخ نبوت نائل شد دارای دوهمسر بود، یکی ساره و دیگری هاجر.

تورات در باب ۱۶ از سفر پیدایش شهادت می‌دهد که: « پس زمانی که ده سال از سکونت اَبرام در سرزمین کنعان ‌گذشته بود، سارای، همسر اَبرام، کنیز مصری خویش هاجَر را گرفته او را به شوهر خود اَبرام به زنی داد. اَبرام به هاجَر درآمد، و او باردار گردید.»

همچنین یعقوب –علیه السلام- پیغمبری که یهودیان و مسیحیان و مسلمانان همگی او را به نبوت شناخته‌اند بنابر آنچه در باب ۲۹ و ۳۰ از سفر پیدایش آمده است در یک زمان دارای چهار همسر بود که لیه و راحیل و زلفه و بلهه نام داشتند.

اینک کدام یهودی و یا مسیحی می‌تواند رسالت خدائی ابراهیم –علیه السلام- و یعقوب –علیه السلام- را بدلیل داشتن همسران متعدد انکار کند؟

به علاوه در تورات در باب ۲۱/۱۵-۱۷ از سفر تثنیه تعدد زوجات را قبول کرده و می‌گوید: «هرگاه مردی را دو زن باشد، یکی محبوب و دیگری نامحبوب ، و هر دو زن برایش پسران بزایند، هم زن محبوب و هم نامحبوب، اگر پسر نخست‌زاده از زن نامحبوب باشد، . . . سهم دو برابر از تمامی داراییِ خود به او بدهد، زیرا نخستین ثمرۀ قدرت پدرش است و حق نخست‌زادگی از آنِ اوست.»

و به وضوح این نص می‌رساند که یک مرد در آن واحد می‌تواند دو زن داشته باشد.

اگر قرار باشد در مسائل مربوط به زناشویی بنارا بر اعتراض بیکدیگر بگذاریم حق اینست که مسلمین به مسیحیان اعتراض کنند نه مسیحیان به مسلمانان! زیرا در انجیل متی باب ۱۹/۱۰-۱۱ از زبان حواریون اظهار می‌دارد که: «شاگردان به او گفتند:  «. . . ازدواج نکردن بهتر است!» عیسی گفت: «همه نمی‌توانند این کلام را بپذیرند، مگر کسانی که به ایشان عطا شده باشد.»!

یعنی ترک زناشوئی بهتر است ولی همه مردم طاقت این مقام را ندارند، از همین قسمت می‌توان ایراد گرفت که این سخن نشان می‌دهد که آخرین درجه فعالیت مبشرین مسیحی؛ با نابودی بشر برابر است! زیرا اگر همه افراد بشر به مسیحیت بگروند و در ایمان بدرجات عالی برسند و بخواهند که «یه ایشان هم عطا شود»! باید مانند کشیشهای بزرگ و زنان تارک دنیا از ازدواج خودداری کنند و در این صورت بشر را به نابودی و انقراض می‌کشند و به علاوه با این کار، مخالفت خود را با قانون طبیعی خدا که میل به ازدواج را برای بقاء نسل بشر در وجود هر انسان سالنی قرار داده است اعلام می‌دارند! آیا این سزاوار سرزنش است یا عملی که پیامبران بزرگ خدا انجام داده‌اند و هیچ مانع طبیعی هم برای کار ایشان در خلقت نبوده و نیست؟

به این همه شگفت است که مسیحیان به نام خدا و به طرفداری از قوانین و سنت‌های او و به اسم دفاع از بشریت بما و به پیغمبر ما حمله می‌کنند!

ما بر سر آنیم که نشان دهیم حکم «تعدد زوجات» قانونی کاملاً حکیمانه و طبیعی است و بهمین جهت چندان به بحث مذهبی با مسیحیان نمی‌پردازیم و روی سخن را بجانب کسانی برمی‌گردانیم که در اروپای متمدن! زندگی می‌کنند و به هیچ دین و آئینی هم پایبند نیستند، نه ابراهیم و نه یعقوب –علیهما السلام- را قبول دارند و نه بعیسی مسیح –علیه السلام- ایمان آورده‌اند! اما پیش از این که با این عده از سنن طبیعی و اجتماعی و اجتماعی و ضرورتهای آنها سخن به میان آوریم می‌خواهیم بگوییم که اگر ایشان نیز حب و بغض را کنار بگذارند و چشمان خود را بدرستی بازکنند خواهند دید که به تعدد زوجات (نه آنطور که اسلام خواسته بلکه) بصورت ظالمانه‌ای معتقددند و آن را کاملا اجرا می‌کنند زیرا این آقایان و هم مسلکهای ایشان سراسر عمر را با یک زن رسمی و ده‌ها زن غیر رسمی بسر می‌برند و این مسئله در دنیای غرب بسیار پیش‌پا افتاده و ساده تلقی می‌شود. آنوقت تا سخن از اسلام و قرآن بمیان می‌آید بخود حق می‌دهند که بر سر مسئله تعدد زوجات بما مسلمانان اعتراض نمایند در حالی که میان عمل تباهکارانه آنها و قانون تعدد زوجات ما فاصله‌ای عظیم وجود دارد. لذا مناسب است که ابتدا حدود و ثغور این قانون را بنویسیم و اختلافات خود را با ایشان روشن کنیم سپس بسوی بحث‌های طبیعی و اجتماعی برویم.

ما ازدواج می‌کنیم، آنها زنا می‌کنند! ما مقید هستیم، آنها آزادند! ما تمام حقوق زن را از کابین و نفقه و تهیه لباس و مسکن و مخارج فرزندان و غیره ره بعهده داریم و پس از مرگ نیز بخشی از ثروت ما به زنانمان منتقل می‌شود در حالی که آقایان و تنها عده‌دار لذت‌ها هستند! ما بدستور اسلام ده‌ها قید و بند بر خود هموار می‌کنیم تا مبادا ظلم و ستمی به زنی بنمائیم آن‌ها فقط به دنبال  ارضاء هوسها و اطفاء شهوت‌های خویشند و باز هم بما اعتراض می‌کنند!

قانون تعدد زوجات پیش از اسلام نیز بود و اسلام قانون مزبور را اصلاح و تعدیل نموده و آن را با ضرورتهای طبیعی تطبیق داده است.

طبری مورخ و مفسر شهیر در تفسیر جامع البیان در سوره نساء می‌نویسد: (کان الرجل فی الجاهلیه یتزوج العشره) یعنی: (پیش از اسلام یک مرد با ده زن زناشویی می‌نمود)، اسلام آمد و آنرا تعدیل نمود و محدودش ساخت. فخرالدین رازی در تفسیر مفاتیح الغیب می‌نویسد: (روی ان غیلان، اسلم و تحته عشره نسوه فقال رسول الله –صلی الله علیه و آله و سلم- امسک اربعا و فارق باقیهن) یعنی: (مردی به نام غیلان، اسلام آورد در حالی که ده زن تحت همسری او بودند، پیغمبر اسلام –صلی الله علیه و سلم- فرمود: چهار زن را نگهدار و از باقی آنها جدا شو.)

قرآن مجید در سوره نساء آیه ۳ می‌فرماید: «فَإِنْ خِفْتُمْ أَلاَّ تَعْدِلُواْ فَوَاحِدَهً» یعنی: «اگر می‌ترسید که نتوانید میان زنان دادگری را مراعات دارید ، به یک زن اکتفاء کنید»

باز در آیه ۱۲۹ از همین سوره تأکید می‌کند: «فَلاَ تَمِیلُواْ کُلَّ الْمَیْلِ فَتَذَرُوهَا کَالْمُعَلَّقَهِ» یعنی: «(به یکی از زنها) چندان متمایل نشوید که دیگری را بلا تکلیف واگذارید».

اگر اسلام تعدد زوجات را روا داشته است برای آن اینچنین شرایطی را هم گذاشته است نه مانند متمدنان! غرب فقط لذت بردن و شهموترانی را مد نظر قرار دهد.

در عمل نیز پیامبر اسلام ایت عدالت را میان همسران خویش را داشته تا جایی که در روایات وارد است که ایشان در دوران بیماری نیز برای به دست آوردن دل همسرانش با وجود بیماریشان هر روز را به خانه یکی از همسران خود می‌رفتند و زمانی که توان جا به جایی ما بین خانه زنانشان را نداشتند در بخاری جامع الصحیح در «باب مرض النبی –صلی الله علیه و سلم- و وفاته» از عائشه همسر پیامبر آورده است: «زمانی که بیماری رسول خدا –صلی الله علیه و سلم- سنگین شد و دردش شدت یافت (چون دیگر مشکل بود حرکت بنماید) از همسرانش اجازه خواست تا دوران بیماری خود را در خانه‌ی من بگذراند، همه به او اجازه دادند، آن‌گاه بسوی خانه‌ی من بیرون آمد در حالیکه میان دو مرد قرار گرفته بود و پاهایش بزمین کشیده می‌شد.»

پیغمبری که بر جان و قلب هزاران نفر حاکم بود نگاه کنید که چگونه و در چه وضعی از زنانش کسب اجازه می‌نمود؟

 ابوالفتوح رازی در تفسیرش می‌نویسد: «معاذ جبل، دو زن داشت هردو بیک روز بمردند بطاعون، قرعه برافکند تا ابتدا به تجهیز و دفت کدام بپردازد؟» و نمونه عدالت میان زنان در میان اصحاب –رضی الله عنهم- نیز بسیار است که برای کوتاهی سخن از آوردن آنان خود داری می‌نماییم.

آری ما به وجود تعدد زوجات در اسلام عزیز با وجود این عدالت و همسانی میان زنان نه تنها اعتراض نمی‌کنیم بلکه آن را افتخاری می‌دانیم که اسلام بتواند اعراب جاهلیتی را که دختران خود را می‌کشتند و زنان خود را مال زنده و منقولی می‌دانستند و در ردیف چهارپایان به ارث می‌بردند بتواند به این درجه از عدالت و انسانیت برساند. و بر آنان بانگ زند که: «لاَ تَقْتُلُواْ أَوْلادَکُمْ» (الاسراء/۳۱) فرزندانتان را نکشید! «لاَ یَحِلُّ لَکُمْ أَن تَرِثُواْ النِّسَاء» (النساء/۱۹) بر شما حلال نیست که زنان را به ارث ببرید!

قرآن کریم می‌گوید عدالت را درباره‌ی زنان اجرا کنید و پیامبر –صلی الله علیه و سلم- و اصحابش –رضی الله عنهم- نیز اجرا نمودند و آن را به زنان خود نیز یاد دادند به طوری که بعد از مرگشان نیز این تعالیم از بین نرفت.

طبری مورخ مشهور در جزء سوم تاریخ الرسل و الملوک پس از بیان ماجرای فتح ایران و تقسیم غنائم آن می‌نویسد: (عمر –رضی الله عنه- خلیفه‌ی مسلمین به هر یک از همسران پیغمبر –صلی الله علیه و سلم- ده‌هزار سهم داد مگر زنانی را که مملوک بودند، زنان رسول خدا –صلی الله علیه و سلم- گفتند: «پیغمبر –صلی الله علیه و سلم- ما را بر ایشان در قسمت برتری نمی‌داد تو نیز مساوات را رعایت کن.» پس عمر چنان کرد.)

در جامعه‌های اروپایی نه مردان به این روش عادت دارند و نه زنان به این امور خو گرفته‌اند بنابراین از دیدگاه قرآن نمی‌وانند به قانون تعدد زوجات عمل کنند مگر آنکه رنگ قرآنی به خود بگیرند و اجتماع اسلامی به وجود آورند.

اصل قانون تعدد زوجات با یک نوع ضرورت طبیعی منطبق است به طوری که اگر مسلک و مذهبی از ریشه به مخالفت با آن بپردازد دچار مشکلات و گرفتاری‌های بسیاری خواهد شد از جمله:

در برخی از کشورها مانند آلمان و انگلیس و غیر از این دو، جمعیت زنان بیشتر از مردان است، بویژه پیش آمدن جنگ‌های بین‌المللی و کشته شدن  هزاران سرباز مرد، به این عدم تعادل کمک زیادی می‌کنند، در این هنگام جامعه با زنان بی‌همسری و بدون سرپرستی روبرو می‌شود که نیازهای جنسی، آنان را به انحراف سوق می‌دهد و یکی از بزرگترین علل توسعه فحشاء پس از جنگ‌های بزرگ همین عدم تعادل زن و مرد و بی‌همسر ماندن زنان است. در اینجا اسلام تعدد زوجات را به شرط عدالت پیشنهاد می‌کند و جامعه را از انحراف اخلاقی و نسل جنگ‌زده را از فساد و تباهی نجات می‌دهد.

دیگر اینکه می‌دانیم هرزنی بطور طبیعی در سنین معین (درحدود ۵۰ سالگی) قدرت باردار شدن را از دست می‌دهد و نازا می‌گردد با اینکه مرد تا سالهای بالاتر می‌تواند صاحب فرزند شود پس در صورتی که مرد، فرزندی نداشت یا به علت سانحه‌ای اولاد خود را از دست داده بود به چه دلیل باید از یک حق طبیعی که داشتن اولاد و نسل است محروم بماند؟ مرد می‌تواند درعین این که زن چندین ساله خود را رها نکند و او را از این حیث نیازارد، همسر دیگری انتخاب نماید و دارای فرزندانی شود همانطور که پیغمبر بزرگ، ابراهیم –علیه السلام- به همین علت با همسر دوم خود ازدواج نمود بطوریکه در تورات به آن تصریح شده است.

دیگر اینکه در ساختمان جسمانی زنان پیاپی تحولاتی انجام می‌پذیرد که تا مدتی آمادگی آنان را برای مقاربت از میان می‌برد، مانند خونریزی‌های ماهانه و خونریزی‌های پس از دوران بارداری که در همه این موارد بتصدیق کلیه متخصصان فن، مرد باید از رابطه‌ی جنسی با زن خودداری نماید ولی این موانع هیچگاه بطور طبیعی برای مردان پیش نمی‌آید بنابر این در یک مرد سالم از جهت فعالیت جنسی هیچ گونه توقفی نیست ولی در زن تحرک با توقف و سکون همراه است و این عدم موازنه را تنها همسر دیگری می‌تواند پاسخ دهد بویژه اگر مرد بطور طبیعی حاد و تند بوده در نیازهای جنسی قوی باشد.

اصولاً آفرینش زنان بصورتی است که نمی‌توانند در عین حال شوهران متعدد بپذیرند و نوزادی که پدید می‌آید معلوم نخواهد شد از آن کدامیک از مردان بوده است بخصوص که می‌دانیم این مشکل از راه تعیین گروه خونی نیز حل نمی‌شود زیرا چه بسا بیگانه‌هائی که در گروه خون با یکدیگر مشترکند و چه بسیار نزدیکانی که گروه خون مختلف دارند اما در آفرینش مرد این مشکل وجود ندارد و طبیعت مانعی از اینراه برای او ایجاد ننموده و او را برای تعدد زوجات بعکس زن آمادگی بخشیده است، به این فلسفه در آثار اسلامی نیز توجه گشته چنانکه ابن بابویه در کتاب علل الشرائع می‌نویسد:

علت اینکه یک مرد با چهار زن می‌تواند زناشوئی نماید ولی حرام است که یک زن با بیش از یک مرد ازدواج کند اینست که مرد چون چهار زن گرفت فرزند به او منسوب خواهد بود و زن اگر دو همسر و یا بیشتر داشت شناخته نمی‌شود که فرزند از آن کیست؟ زیرا مردان همه در هم بستری با آن زن شریک هستند و در اینکار تباهی نژادها و میراث‌ها و شناسائی‌ها است.)

دیگر اینکه اسلام واقعیت‌ها را در نظر می‌گیرد و برپندار و آرزو تکیه نمی‌کند، واقعیت اینست که مردان متأهل معمولا بیشتر از زنان شوهردار از حیث امور جنسی منحرف می‌شوند و موجبات هزاران سقط جنین و قتل نفس و تبهکاری‌های گوناگون دیگر را فراهم می‌آورند در صورتی که اگر برای آن‌ها در همه‌جا حق ازدواج بیش از یک زن وجود داشت به بسیاری از این آدمکشیها و تبهکاری‌ها خاتمه داده می‌شد.

به علاوه هر مکتب و آئین و مسلکی مایل است اکثریت قابل توجهای را در جهان حائز گردد تا در راه ترویج مبانی خود انکانات بیشتر و عالیتری در دست داشته باشد و تعدد زوجات با شروط و قیود خود یکی از راه‌هایی است که می‌تواند رساننده به مقصود باشد به همین نظر در آثار اسلامی میان ازدواج و تکثیر مسلمانان (و در نتیجه قدرت اسلام) رابطه‌ای دیده می‌شود و بنابر آنچه سیوطی در الجامع الصغیر از پیامبر اسلام –صلی الله علیه و سلم- آورده است آنحضرت فرمود «تناکحوا تکثروا . . .» یعنی: «زناشوئی کنید تا زیاد شوید».

بطور خلاصه ملاحظه می‌شود که گاهی ضرورت‌های کاملاً طبیعی و گاهی حوادث اجتماعی مسائلی برای فرد و جامعه پیش می‌آورند که ناچار بشر باید در برابر آنها قانونی داشته باشد و مخالفت با تعدد زوجات بطور مطلق صحیح نیست همانگونه که موافقت با آن بطور مطلق و بدون شرط درست نمی‌باشد.

برگرفته از رساله ی «دفاع از تعدد زوجات»

برای دانلود فایل، رساله دفاع از تعدد زوجات کلیک نمایید
images
موضوع:, فقه و احکام
| ۲۵ مهر ۱۳۹۶

یک دیدگاه بگذارید

جستجو
آخرین مطالب
پیوندهای محبوب
آمار سایت
  • کاربران آنلاین 36نفر
  • بازدید امروز 70021
  • بازدید دیروز 141237
  • بازید کل 104725374

این سایت در ستاد ساماندهی پایگاه های اینترنتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به ثبت رسیده است.

کلیه حقوق برای پایگاه اطلاع رسانی وااسلاماه محفوظ میباشد.

استفاده از محتوای وااسلاماه با ذکر منبع و آدرس سایت بلامانع است. | تگ ها

Powered By Vaislamah.com - Copyright © 2010-2015 Vaislamah.com