پایگاه اطلاع رسانی وااسلاماه

 

باید یقین کامل داشته باشی که با قرآن زنده ای و بدون قرآن مرده

با قرآن بینایی و بدون قرآن نابینا

با قرآن هدایت یافته ای و بدون قرآن گمراه

با قرآن دانشمندی و بدون قرآن نادان

اول الله، آخر الله ، ظاهر الله، باطن الله، فقط الله

بهترین یاد خدا ورد (لااله الا الله) است

کاربران ارجمند؛ به سوالات تکراری پاسخ داده نمی شود لطفا ابتدا سوال خود را در سایت جستجو نمایید ×
آمار کلی سایت
  • کل مطالب 2336
  • کل نظرات 9765
  • کل اعضا 1709
  • جدیدترین عضو AminSh
خبرنامه
وااسلاماه
| بازدیدها: 1074

در حدیث براء بن عازب رضی الله عنه آمده که رسول‎الله صلی الله علیه وسلم فرمود: فرشتگان از بنده مؤمن در قبر سوال می‌کنند و بنده مؤمن هم جواب درست و صحیح می‌دهد، آنگاه منادی از آسمان ندا در می‌دهد و می‌گوید: بنده من راستگو است، پس از فرش‌های بهشت برایش بیاورید و او را لباس بهشت بپوشانید و از طرف بهشت دری برایش باز کنید. رسول‎الله صلی الله علیه وسلم فرمود: (فَیأْتِیهِ مِنْ رَوْحِهَا وَطِیبِهَا وَیفْسَحُ لَهُ فِی قَبْرِهِ مَدَّ بَصَرِهِ قَالَ وَیأْتِیهِ رَجُلٌ حَسَنُ الْوَجْهِ حَسَنُ الثِّیابِ طَیبُ الرِّیحِ فَیقُولُ أَبْشِرْ بِالَّذِی یسُرُّک هَذَا یوْمُک الَّذِی کنْتَ تُوعَدُ فَیقُولُ لَهُ مَنْ أَنْتَ فَوَجْهُک الْوَجْهُ یجِیءُ بِالْخَیرِ فَیقُولُ أَنَا عَمَلُک الصَّالِحُ فَیقُولُ رَبِّ أَقِمْ السَّاعَهَ حَتَّى أَرْجِعَ إِلَى أَهْلِی وَمَالِی )

(نسیم و بوی خوش بهشت از آن روزنه به مومن می‌رسد و تا دید چشم، قبر او وسعت پیدا می‌کند و فرمود: برای او یک مرد زیبا صورت با لباس زیبا که بوی خوش از وی می‌طراود ظاهر می‌شود و می‌گوید: با چیزی که موجب خوشحالی است خوشحال باش. خشنودی خداوند در باغ هایی که مملو از نعمت‌های سرمدی هستند، امروز به تو داده می‌شوند. این همان روز موعود دنیا است، بنده مومن از آن مرد نیکو سیرت و صورت می‌پرسد: تو چه کسی هستی؟ از چهره‌ی تو آرامش و نیکویی می‌بارد، آن مرد نیکو سیرت و زیبا صورت می‌گوید: من اعمال نیکوی تو هستم. من در دنیا تو را چنین دیدم که در عبادت و اطاعت خداوند می‌شتافتی به سوی معصیت و نافرمانی بسیار کند رفتار بودی، لذا خداوند تو را پاداش نیکو داده است. بعد دری از بهشت و دری از سوی دوزخ برایش باز می‌شود، با اشاره بسوی دوزخ به او گفته می‌شود: اگر خدا را معصیت می‌کردی، اینجا (دوزخ) جای تو می‌بود. اما خداوند به جای آن (دوزخ) این (بهشت) را به تو داده است، وقتی آن بنده مومن به سوی بهشت نگاه می‌کند و نعمت‌های بهشت را می‌بیند، می‌گوید: پروردگارا! قیامت را هرچه زودتر برپا دار تا من نزد اهل و مال خود برگردم. به او گفته می‌شود: تا قیامت برپا نشده همین جا (در قبر) زندگی کن.

رسول‎الله صلی الله علیه وسلم فرمود:(فَینَادِی مُنَادٍ مِنْ السَّمَاءِ أَنْ کذَبَ فَافْرِشُوا لَهُ مِنْ النَّارِ وَافْتَحُوا لَهُ بَابًا إِلَى النَّارِ فَیأْتِیهِ مِنْ حَرِّهَا وَسَمُومِهَا وَیضَیقُ عَلَیهِ قَبْرُهُ حَتَّى تَخْتَلِفَ فِیهِ أَضْلَاعُهُ وَیأْتِیهِ رَجُلٌ قَبِیحُ الْوَجْهِ قَبِیحُ الثِّیابِ مُنْتِنُ الرِّیحِ فَیقُولُ أَبْشِرْ بِالَّذِی یسُوءُک هَذَا یوْمُک الَّذِی کنْتَ تُوعَدُ فَیقُولُ مَنْ أَنْتَ فَوَجْهُک الْوَجْهُ یجِیءُ بِالشَّرِّ فَیقُولُ أَنَا عَمَلُک الْخَبِیثُ فَیقُولُ رَبِّ لَا تُقِمْ السَّاعَهَ)

بنده کافر یا فاجر وقتی سوال منکر و نکیر را بد جواب می‌دهد منادیی از آسمان ندا در می‌دهد که بنده من دروغ می‌گوید، لذا فرشی از آتش دوزخ را برایش پهن کنید و دری را بسوی دوزخ برایش باز نمایید تا حرارت و تندی آتش دوزخ به او برسد و قبرش را چنان تنگ کنید تا پهلوهایش در همدیگر داخل شوند. آنگاه مردی نزد وی می‌آید در روایت دیگر (ظاهر می‌شود)، مردی بسیار بد شکل و بد قیافه، که بوی بد از وی می‌طراود و خطاب به بنده کافر یا فاجر می‌گوید: آنچه که مایه ناراحتی تو است، به تو می‌رسد و این همان روزی است که در دنیا به تو وعید می‌دادند. بنده کافر می‌گوید: تو چه کسی هستی؟ چهره تو همواره بدی را همراه خود دارد. آن مرد بد شکل و بد سیرت می‌گوید: من اعمال ناپاک تو هستم، به خدا سوگند من در دنیا تو را دیدم که در اطاعت و بندگی الله بسیار کند و کسل بودی، ولی در نافرمانی او بسیار کوشا و فعال بودید، لذا خداوند تو را سزای مناسب خواهد داد، سپس خداوند متعال ماموری کر، گنگ و کوری را که شلاق و تازیانه در دست دارد بر وی می‌گمارد و ضربه‌اش چنان محکم و کاری است که اگر بر کوه وارد شود، به خاک مبدل می‌گردد. این مامور گماشته شده او را چنان می‌کوبد که به خاک مبدل می‌شود و دوباره او را به حالت اول بر می‌گرداند و بار دیگر او را می‌زند و بر سر وی چنان می‌کوبد که به خاک مبدل می‌شود و چنان جیق می‌کشد که به جز جن و انس همه موجودات صدای او را می‌شنوند. بعد دری از طرف دوزخ برایش گشوده می‌شود و فرش آتشین برایش پهن می‌گردد. چون آینده‌اش را بدتر می‌بیند، می‌گوید: پروردگارا قیامت را به تاخیر بینداز.

و در حدیث انس رضی الله عنه چنین آمده است: وقتی بنده مومن درست و صحیح جواب منکر و نکیر را در قبر بدهد، به او گفته می‌شود: به منزل و مسکن خود در دوزخ نگاه کن، خداوند به جای آن مکانی را در بهشت به تو ارزانی داده است. رسول‎الله صلی الله علیه وسلم فرمود: مومن هر دو منزل خود را می‌بیند. قتاده می‌گوید: رسول‎الله صلی الله علیه وسلم برای ما چنین نیز فرمود که قبر مومن بعد از این سوال و جواب گشاد کرده می‌شود و کافر و منافق بعد از جواب دروغین که در پاسخ فرشته‌ها می‌دهند، خطاب به آنها گفته می‌شود: تو نه خودت فهمیدی و نه از دیگران پیروی کردی. بعد میان دو گوش‌هایش به وسیله چکش مورد ضربه قرار می‌گیرد و جیق می‌کشد و به جز جن و انسان‌ها همه موجودات صدای جیق او را می‌شنوند. بخاری و مسلم.

آنچه که در حدیث بدان اشاره شد مبنی بر اینکه هر انسانی مسکن و منزل خود را در دوزخ یا بهشت مشاهده خواهد کرد، محدود به چند ساعت یا چند روز نیست، بلکه بنا به تصریح پیامبر صلی الله علیه وسلم در تمام مدت اقامت در قبر چنین چیزی به او نشان داده می‌شود، در حدیثی از حضرت عبدالله بن عمر رضی الله عنه چنین آمده است که رسول‎الله صلی الله علیه وسلم فرمود:

(إِنَّ أَحَدَکمْ إِذَا مَاتَ عُرِضَ عَلَیهِ مَقْعَدُهُ بِالْغَدَاهِ وَالْعَشِی إِنْ کانَ مِنْ أَهْلِ الْجَنَّهِ فَمِنْ أَهْلِ الْجَنَّهِ وَإِنْ کانَ مِنْ أَهْلِ النَّارِ فَمِنْ أَهْلِ النَّارِ فَیقَالُ هَذَا مَقْعَدُک حَتَّى یبْعَثَک اللَّهُ یوْمَ الْقِیامَهِ)

(هرگاه یکی از شما بمیرد صبح و شام منزل و مسکنش را به او نشان خواهند داد، اگر از اهل بهشت باشد منزل بهشت و اگر اهل دوزخ باشد در جهنم منزلش را می‌بیند و خطاب به او گفته می‌شود: این منزل تو است و تا روز قیامت در قبر هستی و بعد از برپا شدن قیامت بدان جا منتقل خواهی شد.)

امام ترمذی از حضرت ابوهریره رضی الله عنه حدیثی را چنین نقل می‌کند: رسول‎الله صلی الله علیه وسلم فرمود: (قَدْ کنَّا نَعْلَمُ أَنَّک تَقُولُ هَذَا ثُمَّ یفْسَحُ لَهُ فِی قَبْرِهِ سَبْعُونَ ذِرَاعًا فِی سَبْعِینَ ثُمَّ ینَوَّرُ لَهُ فِیهِ ثُمَّ یقَالُ لَهُ نَمْ فَیقُولُ أَرْجِعُ إِلَى أَهْلِی فَأُخْبِرُهُمْ فَیقُولَانِ نَمْ کنَوْمَهِ الْعَرُوسِ الَّذِی لَا یوقِظُهُ إِلَّا أَحَبُّ أَهْلِهِ إِلَیهِ حَتَّى یبْعَثَهُ اللَّهُ مِنْ مَضْجَعِ)

(منکر و نکیر بعد از پاسخ صحیح بنده مؤمن خطاب به او می‌گویند: ما می‌دانستیم که تو همین پاسخ را خواهی داد، سپس طول و عرض قبر او به میزان هفتاد ذراع گشاد می‌شود و منور می‌گردد و سپس به او گفته می‌شود: بخواب و استراحت کن. او می‌گوید: می‌خواهم نزد زن و فرزندان و فامیل خود بروم. به او گفته می‌شود: مانند عروسی که تنها نزدیک و محبوب‌ترین فرد می‌تواند او را بیدار کند تا روز رستاخیز بخواب).

ولی آن دو فرشته به منافق می‌گویند: (قَدْ کنَّا نَعْلَمُ أَنَّک تَقُولُ ذَلِک فَیقَالُ لِلْأَرْضِ الْتَئِمی‌عَلَیهِ فَتَلْتَئِمُ عَلَیهِ فَتَخْتَلِفُ فِیهَا أَضْلَاعُهُ فَلَا یزَالُ فِیهَا مُعَذَّبًا حَتَّى یبْعَثَهُ اللَّهُ مِنْ مَضْجَعِهِ ذَلِک)

(ما می‌دانستیم که تو همین پاسخ دروغین را می‌گویی. آنگاه به زمین دستور داده می‌شود که او را بفشارد و زمین هم او را چنان می‌فشارد که پهلوهایش در هم آمیخته می‌شوند و او همواره در عذاب می‌ماند تا روز قیامت که خداوند او را از قبر بلند کند).

وصلی الله وسلم علی نبینا محمد وعلی آله وصحبه أجمعین.‏

وآخر دعوانا أن الحمدلله رب العالیمن.‏

دکتر عمر سلیمان اشقر

منبع: کتاب “قیامت صغری و قیامت کبری”؛ دکتر عمر سلیمان اشقر

منبع : عصر اسلام

| ۱۶ شهریور ۱۳۹۱

یک دیدگاه بگذارید

جستجو
آخرین مطالب
پیوندهای محبوب
آمار سایت
  • کاربران آنلاین 25نفر
  • بازدید امروز 53684
  • بازدید دیروز 106154
  • بازید کل 107925249

این سایت در ستاد ساماندهی پایگاه های اینترنتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به ثبت رسیده است.

کلیه حقوق برای پایگاه اطلاع رسانی وااسلاماه محفوظ میباشد.

استفاده از محتوای وااسلاماه با ذکر منبع و آدرس سایت بلامانع است. | تگ ها

Powered By Vaislamah.com - Copyright © 2010-2015 Vaislamah.com