پایگاه اطلاع رسانی وااسلاماه

 

باید یقین کامل داشته باشی که با قرآن زنده ای و بدون قرآن مرده

با قرآن بینایی و بدون قرآن نابینا

با قرآن هدایت یافته ای و بدون قرآن گمراه

با قرآن دانشمندی و بدون قرآن نادان

اول الله، آخر الله ، ظاهر الله، باطن الله، فقط الله

بهترین یاد خدا ورد (لااله الا الله) است

آمار کلی سایت
 • کل مطالب 2335
 • کل نظرات 9754
 • کل اعضا 1707
 • جدیدترین عضو MEHDI7
خبرنامه
وااسلاماه
| بازدیدها: 36160

پیامبر اسلام صلی الله علیه وسلم تند خو و خشن نبودند، و دیگران را مورد اهانت قرار نمی دادند، ایشان دارای شخصیتی باوقار و باعزت بودند، نعمت را هر چند که ناچیز بود بزرگ می پنداشتند و نعمت خدا را بد نمی گفتند، …اخلاق نیک و نرم خویی رسول خدا صلی الله علیه وسلم تمام مردم را در برگرفته بود، ایشان مانند پدر برای آنها شده بود و همه نزد ایشان برابر بودند. مجلس ایشان، مجلس علم و حیا و صبر و امانت داری بود.


ویژگیهای اخلاقی و فطری رسول الله- صلی الله علیه وسلم-

ترجمه:ابوفؤاد
حضرت هند بن أبی هاله فرزند ام المؤمنین خدیجه الکبری، که دایی حضرت حسن و حسین رضی الله عنهما می باشد رسول خدا صلی الله علیه وسلم را اینگونه توصیف می کنند:
«پیامبر اسلام صلی الله علیه وسلم، همواره در حزن به سر می بردند، و در مورد آینده امت اسلام همیشه در فکر بودند، بطوری که راحتی نداشتند، ایشان بدون نیاز سخن به زبان نمی آوردند و در هنگام ایراد سخن تمام دهان مبارک را استعمال می کردند، اینطور نبود که مانند متکبران فقط با گوشه لبها سخن بگویند، با کلمات جامع و کامل سخن می گفتند، در قالب کلماتی معدود، دریایی از مفاهیم و معانی را بیان می فرمودند. سخنان ایشان مبّین حق و باطل بودند، کلمات گهربارشان از هرگونه کاستی و زیادی پاک و منزه بود.»
حضرت هند ابن ابی هاله در ادامه توصیف رسول خدا صلی الله علیه وسلم می فرمایند:
«پیامبر اسلام صلی الله علیه وسلم تندخو و خشن نبودند، و دیگران را مورد اهانت قرار نمی دادند، ایشان دارای شخصیتی باوقار و باعزت بودند، نعمت را هر چند که ناچیز بود بزرگ می پنداشتند و نعمت خدا را بد نمی گفتند، در عین حال رسول خدا صلی الله علیه وسلم به غذا ایراد نمی گرفتند و از آن تعریف هم نمی کردند.
هرگز دنیا و آنچه متعلق به آن است پیامبر اسلام صلی الله علیه وسلم را به خشم نمی آورد، ولی هرگاه حق پایمال می شد هیچ چیزی نمی توانست جلوی خشم ایشان را بگیرد تا اینکه احقاق حق نموده و آنرا نصرت نمایند. ولی اگر حق شخصیشان ضایع می شد خشم نمی گرفتند و در صدد انتقام بر نمی آمدند.
هرگاه آنحضرت می خواستند به چیزی اشاره کنند با تمام دست مبارک خویش اشاره می کردند طوری نبود که مانند متکبران با یک انگشت اشاره کنند. در هنگام تعجب دست مبارک را بر عکس می گرداندند. و در هنگام سخن گفتن انگشت ابهام دست چپ مبارک خویش را در کف دست راست قرار می دادند.
در هنگام خشم گرفتن شدیداً اعراض کرده و روی گردان می شدند. به طوری که دندانهای مبارکشان مانند دانه های سفید تگرگ معلوم شده و می درخشید».
حضرت علی بن ابی طالب- رضی الله عنه- که یکی از نزدیکترین و آشناترین افراد نسبت به رسول خدا- صلی الله علیه وسلم- بودند ایشان را چنین توصیف می کنند.
« رسول خدا صلی الله علیه وسلم بدی را با بدی پاسخ نمی داد، بلکه در عوض گذشت نموده ومعاف می کردند، هرگز با دست مبارک خویش کسی را نزدند، مگر اینکه در راه خدا جهاد نمایند، و نه زنی را زده و نه مردی را. هرگز ایشان را ندیدم که انتقام ظلمی را که در حق ایشان شده باشد بگیرد، مادامی که کسی حدود دین خدا را نقض می کرد هیچ کس نمی توانست جلوی خشم ایشان را بگیرد. هرگاه رسول خدا- صلی الله علیه وسلم- بین دو کار و عمل اختیار داده می شد آسانترین آن دو را اختیار می فرمودند؛ وقتی هم که وارد منزل مبارک می شدند، فردی بودند از سایر افراد بشر، طوریکه لباس های خود را تمیز نموده و گوسفند خود را می دوشیدند..
زبان مبارک خویش را فقط در اموری که مهم بود به کار می بردند، أصحاب خویش را با خود انس می دادند و آنها را از خودش دور نمی ساختند، شخصیت برتر هر طائفه ای را عزت داده و آن را کماکان بر منصبش قرار می دادند، بدون اینکه از مردم خوش رویی و اخلاق حسنه خویش را برگرداند از آنها بر حذر بوده و پرهیز می کردند.
جویای حال اصحاب خود بود، و از آنچه که در میان مردم می گذشت خویش را با خبر می کرد، به حسن خوبی ها افزوده و آنها را تقویت می کرد، و بدی را بد دانسته و آنرا تضعیف و نابود می کرد. در کارهایش بدون کم وکاستی اعتدال داشت ، رسول خدا- صلی الله علیه وسلم- برای تربیت یاران خود هرگز در امورعبادی، دعوی و جهادی که منتهی به اعلاء کلمه الله و رشد اسلام بود غفلت نمی کردند. ایشان برای هر حالتی آمادگی داشتند؛ هرگز از حق کوتاهی نکرده و از آن تجاوز هم نمی نمودند و کسانی که نزد ایشان بودند بهترین مردم بودند، و نیک ترین مردم نزد ایشان کسی بود که از همگان خیرخواه تر به شمار می رفت و نزد ایشان افضل ترین مردم کسی بود که به بهترین نحو با دیگران مواسات و همکاری داشته باشد.
جز با یاد و نام خدا بلند نمی شد و نمی نشست؛ وقتی نزد کسانی تشریف می برد جایی می نشست که مجلس تمام می شد و به همین چیز دستور می فرمود؛ هر یک از همراهان خود را مطابق ظرفیت آنان مورد عنایت و توجه قرار می داد و هر یک از یارانش فکر می کرد که از همه محبوبتر نزد رسول خدا صلی الله علیه وسلم او است. هر کس به خاطر نیازی پیش ایشان می آمد رسول خدا صلی الله علیه وسلم صبر نموده تا آن شخص نیازش برطرف شده و برود. اگر کسی از ایشان حاجتی می خواست آن را برآورده کرده و در صورت عدم توانایی با کلمات نیک آن شخص را جواب می دادند.
اخلاق نیک و نرم خویی رسول خدا صلی الله علیه وسلم تمام مردم را در برگرفته بود، ایشان مانند پدر برای آنها شده بود و همه نزد ایشان برابر بودند. مجلس ایشان، مجلس علم و حیا و صبر و امانت داری بود، صداها در آن بلند نمی شد، عیب کسی بر ملا نمی شد. ملاک برتری در مجلس رسول خدا صلی الله علیه وسلم فقط برتقوی بود، بزرگان را گرامی داشته، وکودکان را مورد ترحم قرار می داد، کسی که نیازی داشت او را بر خود ترجیح می داد».
حضرت ابوهریره رضی الله عنه رسول خدا صلی الله علیه وسلم را اینگونه توصیف نموده اند:
« پیامبر خدا صلی الله علیه وسلم چهار شانه بوده طوریکه قدشان به بلندی مایل بود، سفید پوست بودند، موی ریش مبارک بسیار سیاه بود، لب هایی زیبا داشتند، چشمان مبارک رسول خدا صلی الله علیه وسلم دارای مژه های بلندی بود… (تا اینکه فرمودند) من هرگز نه در گذشته ونه بعدها مانند رسول خدا صلی الله علیه وسلم مشاهده نکردم.»
حضرت انس رضی الله عنه در وصف رسول خدا صلی الله علیه وسلم می فرمایند:
«من هیچ ابریشم و پارچه ای نرم تر از دستان رسول خدا صلی الله علیه وسلم لمس نکردم و هیچ بویی خوشبو تر از بوی رسول خدا صلی الله علیه وسلم استشمام نکردم».

 

| ۲۰ فروردین ۱۳۹۱
۹ پاسخ به “ویژگیهای اخلاقی حضرت رسولخدا”

 1. یکی بود یکی نبود says:

  وبتان جالب انگیز توپناک است یه نظر واسه کارای اهدا کنید [لبخند]


 2. احمد says:

  رام فتاحی,
  سلام محبت کردید لطفا آدرس تان را برای ما بزارید تا لینک شوید .


 3. افلا تتفكرون says:

  ده یار بهشتی پیامبر(ص)
  عشره مبشره،ده یار بهشتی که پیامبر به آنها بشارت بهشت داده است چه کسانی هستند؟
  ۱.حضرت ابوبکر صدیق(رض)-پیامبر (ص)فرمودند:*خداوند مرا به سوی شما مبعوث کرد شما گفتید دروغ میگویی اما ابوبکر گفت راست میگویی و مرا با جان و مالش یاری داد*

  ۲.حضرت عمر بن خطاب(رض)- *پیامبر(ص)میفرماید از خدا خواستم هر یک از این دو مرد(ابوجهل و عمر)را بیشتر دوست داری اسلام را به وسیله او کمک کن و خداوند اسلام را در دل عمر گذاشت*-پیامبر(ص) به عمر(رض)فرمودند:*ای فرزند خطاب!سوگند به ذاتی که جانم در دست اوست شیطان از راهی که تو از آن گذر میکنی نخواهد رفت*

  ۳.حضرت عثمان ذی النورین-پیامبر(ص)میفرماید:*آیا از مردی حیا نکنم که فرشتگان از او شرم دارند*

  ۴.حضرت علی بن ابی طالب-پیامبر (ص)میفرماید :*من روز دوشنبه مبعوث شدم و علی روز سه شنبه ایمان آورد*-علی(رض) میفرماید:*مرا از کتاب خدا بپرسید چون آیه ای در قرآن نیست که ندانم در شب نازل شده یا روز،در کوه نازل شده یا دشت*

  ۵.حضرت ابو عبیده بن جراح(رض)-پیامبر (ص) میفرماید: *هر امتی امینی دارد و امین امت من ابو عبیده بن جراح است*

  ۶.حضرت زبیر بن عوام(رض)-پیامبر (ص) میفرماید:*هر پیامبری در بهشت یاری دارد و تو ای زبیر یار منی*

  ۷.حضرت طلحه بن عبیدالله(رض)-پیامبر (ص) در مورد طلحه چنین میفرماید:*هر کس دوست دارد به مردی نگاه کند که روی زمین راه میرود و وظیفه اش را انجام داده،به طلحه نگاه کند*

  ۸.حضرت سعید بن زید(رض)-او نیز یکی از ده نفری است که پیامبر به بهشتی بودن او بشارت داده.

  ۹.حضرت سعد بن ابی وقاص(رض)-پیامبر (ص) در جمعی از اصحاب فرمودند:*اکنون مردی از اهل بهشت بر شما وارد میشود و سپس سعد به آن جمع وارد شد*

  ۱۰.حضرت عبدالرحمن بن عوف(رض)-پیامبر (ص) فرمودند:*او در حالی که به خود پیچیده و نشسته وارد بهشت خواهد ش


 4. رام فتاحی says:

  شما را با نام وااسلاماه لینک کردم.


 5. ainaz says:

  salam dooste azizam
  kheyli khsohhal shodam ke saiti dar in rabet darin
  kheyli khoobe afarin
  baratoon arezooye behtarin haro daram


 6. مسلم says:

  سلام
  چند کتب موبایل اهل سنت


 7. ana says:

  سلام وب سایت زیبایی دارین
  ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ♥♥♥♥♥ آمنه ♥♥♥♥♥ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
  ♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥


 8. newsee.ir says:

  بلاشک پیامبر مکرم اسلام اثوه ی حسنه می باشند …


 9. لاتحزن says:

  امیدوارم خدا رفتار صالح نصیب همه ما بکنه برادر محترم لا تحزن با برگی از دفتر زندگی به روز شد

یک دیدگاه بگذارید

جستجو
آخرین مطالب
پیوندهای محبوب
آمار سایت
 • کاربران آنلاین 33نفر
 • بازدید امروز 25706
 • بازدید دیروز 112414
 • بازید کل 107624329

این سایت در ستاد ساماندهی پایگاه های اینترنتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به ثبت رسیده است.

کلیه حقوق برای پایگاه اطلاع رسانی وااسلاماه محفوظ میباشد.

استفاده از محتوای وااسلاماه با ذکر منبع و آدرس سایت بلامانع است. | تگ ها

Powered By Vaislamah.com - Copyright © 2010-2015 Vaislamah.com