پایگاه اطلاع رسانی وااسلاماه

 

باید یقین کامل داشته باشی که با قرآن زنده ای و بدون قرآن مرده

با قرآن بینایی و بدون قرآن نابینا

با قرآن هدایت یافته ای و بدون قرآن گمراه

با قرآن دانشمندی و بدون قرآن نادان

اول الله، آخر الله ، ظاهر الله، باطن الله، فقط الله

بهترین یاد خدا ورد (لااله الا الله) است

آمار کلی سایت
  • کل مطالب 2335
  • کل نظرات 9754
  • کل اعضا 1707
  • جدیدترین عضو MEHDI7
خبرنامه
aveen
| بازدیدها: 734

خداوند در قران کریم میفرماید:﴿ٱدۡعُ إِلَىٰ سَبِیلِ رَبِّکَ بِٱلۡحِکۡمَهِ وَٱلۡمَوۡعِظَهِ ٱلۡحَسَنَهِۖ وَجَٰدِلۡهُم بِٱلَّتِی هِیَ أَحۡسَنُ﴾ [النحل: ۱۲۵].photo.jpg
«(ای پیامبر!) مردمان‌ را با روشی حکمت‌آمیز و اندرزهای نیکو و زیبا به‌ راه‌ پروردگارت‌ فراخوان‌، و با ایشان‌ به‌ شیوه هرچه‌ نیکوتر و بهتر گفتگو و مجادله‌ کن‌!».
از تأمل‌ در این‌ آیه‌ کریمه‌ دریافت‌ میشود که‌ فقط‌ در امر به‌ جدال‌ با شیوه‌ای نیکو محدود نشده‌ است‌، بلکه‌ دستور داده‌ شده‌ که‌ با آن‌ روشی که‌ نیکوتر و بهتر است‌، مجادله‌ شود. در واقع‌ در اینجا دو روش‌ برای مذاکره‌ و مناقشه‌ عرضه‌ گشته‌ است‌ که‌ یکی «نیکو» و دیگری «نیکوتر» از آن‌ می باشد، که‌ بر شخص‌ مسلمان‌ واجب‌ است‌ با شیوه‌ای که‌ نیکوتر و بهتر است‌، مجادله‌ کند؛ زیرا این‌ روش‌، جاذب‌ قلب‌های بیزار و فراری است‌ و نزدیک‌کننده وجودهایی است‌ که‌ دور از هم‌ هستند و از یکدیگر فاصله‌ گرفته‌اند.
نکاتی چند درباره آداب‌ دعوت‌ و گفتگو به‌ خاطر اهمیت‌ ویژه‌ای که‌ دارند، یادآوری کنیم‌ و آن‌ اینکه‌:
اولاً: واجب‌ است‌ حق پدری و مادری و احترام‌ به‌ آنها رعایت‌ شود، و جایز نیست‌ با پداران‌ و مادران‌، همچنین‌ با برادران‌ و خواهران‌، با ادعای اینکه‌ چون‌ گناهکار و عاصی یا بدعت‌گذار و منحرف‌ هستند، برخوردی درشت‌ و خشن‌ نمود. این‌ امر به‌ هیچوجه‌ باعث‌ آن‌ نمی شود که‌ حقوقشان‌، خصوصاً حق والدین‌ در نرمش‌ قول‌ و گفتار با آنها از بین‌ برود:﴿وَإِن جَٰهَدَاکَ عَلَىٰٓ أَن تُشۡرِکَ بِی مَا لَیۡسَ لَکَ بِهِۦ عِلۡمٞ فَلَا تُطِعۡهُمَاۖ وَصَاحِبۡهُمَا فِی ٱلدُّنۡیَا مَعۡرُوفٗا﴾ [لقمان: ۱۵]
«هرگاه‌ آن‌ دو، تلاش‌ و کوشش‌ کنند که‌ چیزی‌ را شریک‌ من‌ قرار دهی‌ که‌ کمترین‌ آگاهی‌ از بودن‌ آن‌ سراغ‌ ندارى، از ایشان‌ پیروی‌ نکن‌، (ولى در عین‌ حال‌) با ایشان‌ در دنیا همیشه‌ به‌ طرز شایسته‌ رفتار کن‌».
در این‌ آیه‌، بحث‌ از گناهی بزرگتر از شرک‌ به‌ میان‌ آمده‌ و آن‌ اینکه‌ تلاش‌ و کوشش‌ جهت‌ کشاندن‌ و انحراف‌ مؤمن‌ به‌ شرک‌ می باشد؛ حال‌ این‌ گناه‌ هر چند از طرف‌ پدر و مادر هم‌ باشد و آن‌ دو، گناهی‌ بزرگتر از شرک‌ هم‌ انجام‌ دهند، خداوند در این‌ صورت‌ از اطاعت‌ آنها نهی‌ می‌کند، اما در عین‌ حال‌، به‌ نیکى و خوشرفتاری با ایشان‌ امر میفرماید و نشان‌ میدهد که‌ گناهان‌ هر چقدر هم‌ بزرگ‌ باشند، باعث‌ نمیشود که‌ حق پدری و مادری شان‌ رعایت‌ نشود. خداوند فرد را از اطاعت‌ والدین‌ در این‌ مورد بازمیدارد، و به‌ نیک‌رفتاری و مصاحبت‌ با آنها، به‌ شیوه‌ای شایسته‌ و پسندیده‌ امر می فرماید.
هر کس‌ بحث‌ و گفتگوی ابراهیم‌ با پدرش‌ را در قرآن‌ کریم‌ – در سوره‌ مریم‌ – بخواند، چگونگی آداب‌ فرزندان‌ در دعوت‌ پدران‌ را، ولو اینکه‌ مشرک‌ هم‌ باشند و به‌ شرک‌ هم‌ دعوت‌ کنند و اصرار داشته‌ باشند، خواهد دید.
پس‌ اگر پدر و مادر، مسلمان‌ باشند و حتّی نافرمانی کنند و مخالفت‌ هم‌ نمایند، حقشان‌ چگونه‌ خواهد بود؟!.

ثانیاً: حق سن، و بزرگی و کوچکی آن‌ را مراعات‌ کنند و به‌ آنها احترام‌ بگذارند و نباید بین‌ آن‌ فرق‌ و جدایی اندازند.. شایسته‌ نیست‌ با بزرگ‌ همچون‌ کوچک‌ سخن‌ بگویند و با پیران‌ همچون‌ جوانان‌ رفتار نمایند، به‌ پندار اینکه‌ اسلام‌ همه مردم‌ را مساوی و یکسان‌ میداند! این‌ فهم‌ غلط‌ و نادرستی از آن‌ مساواتی است‌ که‌ خواسته‌ شده‌ است‌؛ یعنی مساوات‌ و برابری در کرامت‌ و انسانیت‌ و حقوق‌ عمومی شان‌ که‌ تمامی انسان‌ها در آن‌ برابرند، و هیچ‌گونه‌ منافاتی با حقوق‌ ویژه‌ای که‌ رعایتش‌ واجب‌ است‌ ندارد؛ مثل‌: حقوق‌ خویشاوندی، همسری، همسایگی، ولایت‌ امر و غیره‌.
از آداب‌ اسلام‌ است‌ که‌: کوچک‌ به‌ بزرگ‌ احترام‌ بگذارد، همچنانکه‌ واجب‌ است‌ بزرگ‌ به‌ کوچک‌ مهربانی‌ کند.. در حدیث‌ نبوی آمده‌ است‌: «از ما نیست‌ کسی‌ که‌ کوچک‌ ما را نبخشد، با او مهربان‌ نباشد، بزرگ‌ ما را احترام‌ نگذارد و عالم‌ و دانشمند ما را نشناسد»، و این‌ یعنی اینکه‌ لازم‌ است‌ حقّشان‌ را بشناسد.
«از ما نیست‌!».. به‌ راستی‌ چه‌ چیزی از این‌ بیزاری شدیدتر است‌؟! هر کس‌، هر چقدر هم‌ بخواهد آن‌ را تأویل‌ کند!.

ثالثاً: حق سابقه‌داران‌ را حفظ‌ و مراعات‌ کنند. کسانی که‌ سابقه‌ای در دعوت‌ خدا و تعلیم‌ مردم‌ و کارهای نیک‌ و شایسته‌ دارند، و یا در نصرت‌ دین‌ خدا امتحانی نیکو پس‌ داده‌ و به‌ خوبی جهاد کرده‌اند، شایسته‌ نیست‌ فضیلت‌ و سابقه‌شان‌ انکار، و یا به‌ خاطر آشکارشدن‌ نشانه‌های پیری و ضعف‌ و سستی و بیحالی، بعد از جوانی و نیرو و نشاط‌ و فعال‌بودنشان‌، و یا به‌ دلیل‌ تفریط‌ و بیکاری، بعد از استقامت‌ و پایداری شان‌، به‌ ایشان‌ طعنه‌ زده‌ و از آنها عیبجویی شود؛ زیرا خیر و نیکی سابقه‌ای که‌ در جهادشان‌ دارند، ذخیره‌ای در حساب‌ و پس‌اندازی برایشان‌ محسوب‌ میشود که‌ میتواند برایشان‌ شفاعت‌ و وساطت‌ کند.
من‌ این‌ را همین‌ طور از طرف‌ خودم‌ نمی گویم‌، بلکه‌ این‌ چیزی است‌ که‌ پیامبر(ص) در شأن‌ «حاطب‌ بن‌ أبی‌ بلتعه‌» قرار داد؛ زمانی که‌ گام‌هایش‌ به‌ چیزی که‌ شبیه‌ خیانت‌ است‌، لغزید: در زمان‌ فتح‌ مکّه‌ به‌ مشرکین‌ قریش‌ نامه‌ای نوشت‌ و آنان‌ را از هدف‌ و نقشه پیامبر(ص) و تعداد لشگرش‌ که‌ برای فتح‌ مکّه‌ تجهیز شده‌ بود، خبر داد؛ علی‌رغم‌ خواست‌ پیامبر(ص) که‌ شدیداً علاقه‌ داشت‌ این‌ حرکت‌، مخفی‌ بماند و کاملاً محرمانه‌ صورت‌ بگیرد… در این‌ هنگام‌ چیزی که‌ عمربن‌ خطّاب‌‌ گفت‌، این‌ بود: «بگذارید ای رسول‌ خدا! تا گردنش‌ را بزنم‌؛ چون‌ این‌ مرد نفاق‌ کرده‌ و قطعاً منافق‌ است‌!». اما پیامبر(ص) در جواب‌ عمر‌ چنین‌ فرمود: «شما چه‌ می دانید! خداوند بر نیت‌ اهل‌ بدر آگاه‌ است‌ و فرموده‌: هر کاری که‌ خواستید، انجام‌ دهید؛ چون‌ من‌، شما را می بخشم‌!».
در اینجا سابقه این‌ مرد و جهادش‌ در روز بدر – روزی که‌ مؤمن‌ و منافق‌ از هم‌ جدا و شناخته‌ شدند – پیامبر(ص) را بر آن‌ داشت‌ که‌ عذرش‌ را بپذیرد، و باعث‌ شد که‌ به‌ سخن‌ اصحابش‌، این‌ چنین‌ در مورد تمام‌ کسانی‌ که‌ در واقعه‌ بدر شرکت‌ داشته‌اند، سخن‌ بگوید..

…………………………………………………
برگرفته از کتاب: نصیحت‌های پدرانه به جوانان اسلام
تألیف:دکتر یوسف القرضاوی/ترجمه:فائز ابراهیم محمد
منبع: پایگاه اطلاع رسانی وااسلاماه
 

| ۲۳ مرداد ۱۳۹۴

یک دیدگاه بگذارید

جستجو
آخرین مطالب
پیوندهای محبوب
آمار سایت
  • کاربران آنلاین 39نفر
  • بازدید امروز 81712
  • بازدید دیروز 137987
  • بازید کل 107567921

این سایت در ستاد ساماندهی پایگاه های اینترنتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به ثبت رسیده است.

کلیه حقوق برای پایگاه اطلاع رسانی وااسلاماه محفوظ میباشد.

استفاده از محتوای وااسلاماه با ذکر منبع و آدرس سایت بلامانع است. | تگ ها

Powered By Vaislamah.com - Copyright © 2010-2015 Vaislamah.com