پایگاه اطلاع رسانی وااسلاماه

 

باید یقین کامل داشته باشی که با قرآن زنده ای و بدون قرآن مرده

با قرآن بینایی و بدون قرآن نابینا

با قرآن هدایت یافته ای و بدون قرآن گمراه

با قرآن دانشمندی و بدون قرآن نادان

اول الله، آخر الله ، ظاهر الله، باطن الله، فقط الله

بهترین یاد خدا ورد (لااله الا الله) است

کاربران گرامی؛ سوالات شرعی شما از روز پنجشنبه بررسی خواهند شد ان شاءالله، سوالات بسیار زیادی دریافت شده، تکراری ها حذف خواهند شد ×
آمار کلی سایت
  • کل مطالب 2335
  • کل نظرات 9754
  • کل اعضا 1707
  • جدیدترین عضو MEHDI7
خبرنامه
وااسلاماه
| بازدیدها: 4528

 وقت نماز شب می تواند از عشا تا طلوع فجر به طورکلی باشد، ولی اوقات دیگری نیز هست که احیای آنها در شریعت اسلامی پسندیده است؛ مثلاً :

(۱) ثلث اخر شب؛ ابوهریره رضی الله عنه روایت می‌کند که ص فرموده است: «خداوند سبحان در ثلث آخر هر شب به آسمان دنیا فرود می آید و می‌فرماید: آیا کسی هست که مرا بخواند تا دعایش را بپذیرم؟ آیا کسی هست که از من بخواهد تا به او بدهم؟ آیا کسی هست که از من برای گناهانش آمرزش بطلبد، تا گناهانش را بیامرزم؟» روایت بخاری

در واقع، میتوانید تعداد ساعات شب را به سه قسمت تقسیم کنید و یک سوم اخیر وقت نزول خداوند متعال است که نماز شب مستحبتر است، مثلا اگر از وقت اذان مغرب تا وقت اذان صبح ۹ ساعت باشد، درست ۳ ساعت قبل از نماز صبح وقت نماز شب شروع میشود.

(۲) خواب نصف شب و قیام ثلث آن و خوابیدن در بخش ششم:

(الف) پیامبر اکرم ص در این مورد فرموده است: «پسندیده‌ترین نماز نزد پروردگار نماز داود و محبوبترین روزه، روزه‌ی داود است، با این کیفیت که نصف شب را می‌خوابید و ثلث دیگر را قیام می‌کرد و حصه‌ی ششم را نیز به استراحت می‌پرداخت» روایت بخاری.

تعداد رکعات و کیفیت آنها:

چنانچه ثابت شده است پیامبر صلی الله علیه وسلم به سؤال‌کننده‌ای در مورد کیفیت نماز شب، این چنین پاسخ داد که نماز شب دو دو رکعت گزارده می‌شود؛ روایت بخاری. یعنی در پایان هردو رکعت سلام دهد و دو رکعت دیگر را آغاز نماید.

از عایشه رضی الله عنها روایت شده است: «آن پیامبر صلی الله علیه وسلم هرگاه برای قیام شب بیدار می‌شد، نماز شب را با دو رکعت کوتاه و مختصر آغاز می‌کرد» روایت مسلم.

نماز شب پیامبر صلی الله علیه وسلم یازده رکعت بوده، حدیث دیگری است که عایشه رضی الله عنها در آن چنین تبیین می‌کند: «زمانی که در مورد کیفیت نماز پیامبر ص در ماه رمضان از ایشان سؤال شد، فرمود: «چه در ماه رمضان و چه در غیر آن، از یازده رکعت بیشتر نمی‌خواند» روایت بخارای، حدیث شماره ۱۱۴۷٫

پس بهتر آن است که دو دو رکعت خوانده شود تا هشت رکعت و در آخر سه رکعت نماز وتر را آدا نماید تا ۱۱ رکعت شوند .

موضوع:, فقه و احکام
| ۵ اسفند ۱۳۹۳

یک دیدگاه بگذارید

جستجو
آخرین مطالب
پیوندهای محبوب
آمار سایت
  • کاربران آنلاین 33نفر
  • بازدید امروز 27902
  • بازدید دیروز 112414
  • بازید کل 107626525

این سایت در ستاد ساماندهی پایگاه های اینترنتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به ثبت رسیده است.

کلیه حقوق برای پایگاه اطلاع رسانی وااسلاماه محفوظ میباشد.

استفاده از محتوای وااسلاماه با ذکر منبع و آدرس سایت بلامانع است. | تگ ها

Powered By Vaislamah.com - Copyright © 2010-2015 Vaislamah.com