پایگاه اطلاع رسانی وااسلاماه

 

باید یقین کامل داشته باشی که با قرآن زنده ای و بدون قرآن مرده

با قرآن بینایی و بدون قرآن نابینا

با قرآن هدایت یافته ای و بدون قرآن گمراه

با قرآن دانشمندی و بدون قرآن نادان

اول الله، آخر الله ، ظاهر الله، باطن الله، فقط الله

بهترین یاد خدا ورد (لااله الا الله) است

آمار کلی سایت
 • کل مطالب 2331
 • کل نظرات 9705
 • کل اعضا 1698
 • جدیدترین عضو Mohammadrahmani6435
خبرنامه
وااسلاماه
| بازدیدها: 19209

maxresdefault

روش خواندن نماز عید بر اساس فقه حنفی

نماز عید نزد اهل سنت فقط دو رکعت است و بدین طریق نماز بخواند : بعد از تکبیر تحریمه در رکعت اول سه تکبیر زواید بگوید، و با هر تکبیر دستها را بلند کرده، بعد از تکبیرات و ثنا، قرائت خوانده، رکوع و سجده کند، و در رکعت دوم بعد از قرائت و قبل از رکوع سه تکبیر زواید دیگر بگوید، و با هر تکبیر دستهارا بلند کند، سپس با تکبیر چهارم رکوع کند و این شش تکبیر در نماز عید واجب هستند و به آنها «تکبیرات زواید» می گویند .
توجه :
اگر کسی با امام نماز عید را نیافت، قضا لازم نیست. و اگر به موجب عذری نماز عید در روز اول از امام و مقتدیها فوت گردید، نماز عید فطر را روز دوم با جماعت و نماز عید قربان را تا روز سوم می توانند ادا کنند.
روش ادای نماز عید قربان مانند نماز عید فطر است، مگر در عید قربان مستحب است که قبل از نماز چیزی نخورد بلکه بعد از نماز نخست از گوشت قربانی خودش بخورد، اما در عید فطر قبل از نماز چیزی بخورد .
شرایط برگزاری نماز عید همانند شرایط نماز جمعه است .

روش خواندن نماز عید نزد جمهور اهل سنت از جمله شوافع

نماز عید دو رکعت است، و در آن دوازده تکبیر گفته می‌شود؛ هفت تکبیر در رکعت اول بعد از تکبیره الإحرام و قبل از قرائت فاتحه و پنج تکبیر در رکعت دوم قبل از قرائت فاتحه : از عمرو بن شعیب از پدرش از جدش روایت است : (أن رسول الله صلی الله علیه وسلم کبر فی العیدین سبعا فی الأولی و خمسا فی الآخره) «پیامبر صلی الله علیه وسلم در نمازهای دو عید هفت تکبیر در رکعت اول و پنج تکبیر در رکعت دوم گفت». صحیح : المشکاه ۱۴۴۱،ابن ماجه(۱۲۷۹).

بعد از خواندن نماز عید امام خطبه می خواند و مقتدیان به خطبه امام گوش فرا دهند

برای آشنایی با آداب و سنن عید اینجا کلیک کنید

در این باره بیشتر و کامل بدانید :

آموزش وضوء برای اهل سنت – تصویری

کلیپ آموزش کامل وضو برای اهل سنت

مبطلات وضو نزد اهل سنت (حنفی و شافعی)

پرسش و پاسخ در باره تیمم بر اساس فقه حنفی

در چه مواردی تیمم جایز است؟

روش غسل کردن نزد اهل سنت چگونه است ؟

آموزش روش غسل بعد از عادت ماهانه

آموزش نماز برای اهل سنت

مفسدات نماز برای اهل سنت (حنفی و شافعی)

اهمیت و فضیلت روز جمعه در اسلام

نماز جمعه دارای چند رکعت فرض و چند رکعت سنت است ؟

احکام و آداب نماز عید اهل سنت

آموزش کامل نماز جنازه و غسل میت بصورت پرسش و پاسخ

جدول سالانه اوقات نماز برای اهل سنت در شهرهای مختلف کشور

اناشید شاد به مناسبت عید سعید فطر

images

موضوع:, فقه و احکام
| ۱ تیر ۱۳۹۶
۸ پاسخ به “نحوه خواندن نماز عید اهل سنت (حنفی و شافعی)”
 1. وضعیت کاربر : مهمان
  آریو says:

  سلام.درکانال مولانا گرگیج گزارش تصویری نماز عید قربان قرار داده شده بود و در تصاویر و در مقابل مولانا یک تابوت به چشم میخورد…در این تابوت جنازه بود یا بصورت خالی و قسمتی از تشریفات نماز عید است؟؟؟؟؟یا داستان چیز دیگری است…ممنون میشم توضیح بدید ..چون خیلی برام سوال هست

  پاسخ :
  افرادی که همزمان با فرا رسیدن جمعه و عیدین وفات می کنند نماز بر جنازه ی شان را به دلیل جمعیت انبوه مسلمانان در مراسم ادا می نمایند.

 2. وضعیت کاربر : مهمان
  س ص ح پ ق says:

  فرقی نمی کند اهل ایمان . یعنی ایمان – بخدا ورسول خدا ؛ واین خود شرایط زیادی دارد . هر مذهبی از دید گاه خودش . خودرا حق میداند . ایمان یعنی عمل به واجبات و پرهیزاز منهیات این خود از پیروی از خدا ورسول خدا : وقبول دستورات قرآن واحادیث نبوی ؛ من جمله جهاد وپرهیز از دوستی با اهل کفر واطاعت از اهل کفررا باید از زروریات اسلام برشمرد . ما همه کارهایمان درست باشد . اگر درخط کفر قرار گرفتیم . ومسلمان هارا قتل عام کردیم . آیا پیرو سنت رسول خدا هستیم . اگر اسراایل را بر مسلمان ها ترجیح دادیم . آیا پیرو رسول خدا هستیم . شما خوب میدانید صحابه چطور زندگی کردند وائمه هم چطور زندگی کردند . خود بخدا ما هم اینگونه زندگی می کنیم . همه مان یک کمی بخود بیاییم راه درست را انتخاب کنیم . راه اصحاب مخلص وخدمت گذار اسلام . وراه ائمه اطهار علیه سلام . اکنون شمارا بخدا خودتان دقت کنید . تروریستها برای اسلام آبرو گذاشته اند . آیا میدانید چه کسانی وچه کشورهای بآنها کمل مالی ونظامی میکند . واز همه بیشتر ادعای اسلامیت را دارد ؟ عید سعید قربان بهمه مسلمانها مبارک

 3. وضعیت کاربر : مهمان
  س ص ح پ ق says:

  فرقی نمی کند اهل ایمان . یعنی ایمان – بخدا ورسول خدا ؛ واین خود شرایط زیادی دارد . هر مذهبی از دید گاه خودش . خودرا حق میداند . ایمان یعنی عمل به واجبات و پرهیزاز منهیات این خود از پیروی از خدا ورسول خدا : وقبول دستورات قرآن واحادیث نبوی ؛ من جمله جهاد وپرهیز از دوستی با اهل کفر واطاعت از اهل کفررا باید از زروریات اسلام برشمرد . ما همه کارهایمان درست باشد . اگر درخط کفر قرار گفتیم . ومسلمان هارا قتل عام کردیم . آیا پیرو سنت رسول خدا هستیم . اگر اسراایل را بر مسلمان ها ترجیح دادیم . آیا پیرو رسول خدا هستیم .

 4. وضعیت کاربر : مهمان
  کریم شهیاد says:

  این دیدگاه به دلیل بیهوده گویی حذف گردید

 5. وضعیت کاربر : مهمان
  Unknown says:

  سلام مطالب زیبایی دارید،
  فقط رنگ بندی سایتتون یکم جیغ هست و چشم آدمو خسته می کنه به طراح سایتتون بگید از رنگای ملایم مثل آبی و سبز استفاده کنه

 6. وضعیت کاربر : مهمان
  کریم شهیاد says:

  باسلام وعرض تبریک عید سعید فطر نمازعیدفطر ماشیعیان نیز طبق فقه امام جعفرالصادق علیه السلام مانند برادران اهل سنت فقه حنفی وشافعی دورکعت است دررکعت اول بعداز سوره حمد سوره اعلی میخوانیم وسپس تکبیرگفته قنوت میگیریم ودعای مخصوص قنوت عیدرامیخوانیم وسپس تکبیرگفته وچهار قنوت دیگر رامیخوانیم جمعا پنج قنوت سپس رکوع ودوسجده میکنیم ورکعت دوم حمدو سوره الشمس را میخوانیم و چهار قنوت میگیریم وپس ارقنوت ها به رکوع رفته ودوسجده به جا می اوریم وباتشهد وسه سلام نماز راتمام کرده تسبیح حضرت زهرا سلام الله علیه را میخوانیم سپس به خظبه عید که توسط امام جماعت خوانده میشود گوش میدهیم بعد دعاهائی نقل شده انها رانیزمیخوانیم قابل ذکر است شیعیان قبل ازنماز عید فطریه خودشانرا پرداخت میکنند.من نمیدانم روش نماز عید برادران سنی حنبلی ومالکی فرق دارد که از انها نام نبردید؟ ولی باز عرض میکنم رسول الله(ص) به یک طریقه نمازعید خوانده نه چندین روش !!حالاکدام روش روش پیامبراست؟علمای فرق باید روشن کنند.چرااینجور شده ؟گناه کیست که حتی نماز هم متفاوت خوانده میشود!!!!

  • وضعیت کاربر : مهمان
   محمد says:

   اهل سنت فقه شان از محمد رسول الله است نه از حنفی و نه از مالکی. اختلاف بخاطر وجود دو حدیث و ارجحیت است به این دلیل اهل سنت را اهلسنت می خوانند چون همه یک مذهب سنی دارند و پیرو یک سنت هستند و ۷۲ گروه نیستند زیبایی ها اخلاقی و سیرت حسنه در اهل سنت از نشانه های پررکت سنت نبوی است به این دلیل است که در اهل سنت کینه، حسد موجود نیست و اهل لعن و نفرین نیستند و هیچ زمان عقده سر کسی خالی نمی کنند . و از زیبایی اخلاقی دیگر در اهل سنت و الجماعت این است که مردم آزاری را بلد نیستند و همیشه با نام زیبای الله زندگی می کنند ، نمی توانم همه زیبایی در اهل سنت را بشمارم چون خیلی زیادند و واقعا بی نظیرند . فقط یک جمله می گویم، منبر و وتریبون های اهل سنت سراسر اخلاق نبوی و عشق به خداوند هستند و همین کافی است .

  • وضعیت کاربر : مهمان
   مهدی says:

   اگر اهل سنت فقط اهل عشق و محبت هستند پس عقاید و اعمال برادران حنبلی و وهابیتان را چگونه توجیه می کنید؟ راستی یک سوال، شما از چه طریقی به سنت رسول الله دست می یابید؟ ما شیعیان سنت حضرت رسول را از اهل بیت ایشان دریافت نموده ایم شما چطور؟!

یک دیدگاه بگذارید

جستجو
آخرین مطالب
پیوندهای محبوب
آمار سایت
 • کاربران آنلاین 44نفر
 • بازدید امروز 34377
 • بازدید دیروز 141647
 • بازید کل 104831377

این سایت در ستاد ساماندهی پایگاه های اینترنتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به ثبت رسیده است.

کلیه حقوق برای پایگاه اطلاع رسانی وااسلاماه محفوظ میباشد.

استفاده از محتوای وااسلاماه با ذکر منبع و آدرس سایت بلامانع است. | تگ ها

Powered By Vaislamah.com - Copyright © 2010-2015 Vaislamah.com