پایگاه اطلاع رسانی وااسلاماه

 

باید یقین کامل داشته باشی که با قرآن زنده ای و بدون قرآن مرده

با قرآن بینایی و بدون قرآن نابینا

با قرآن هدایت یافته ای و بدون قرآن گمراه

با قرآن دانشمندی و بدون قرآن نادان

اول الله، آخر الله ، ظاهر الله، باطن الله، فقط الله

بهترین یاد خدا ورد (لااله الا الله) است

آمار کلی سایت
  • کل مطالب 2331
  • کل نظرات 9705
  • کل اعضا 1698
  • جدیدترین عضو Mohammadrahmani6435
خبرنامه
الخلیل
| بازدیدها: 738

یَا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُوا إِن تَنصُرُوا اللَّهَ یَنصُرْکُمْ وَیُثَبِّتْ أَقْدَامَکُمْ [محمد : ۷] وَالَّذِینَ کَفَرُوا فَتَعْساً لَّهُمْ وَأَضَلَّ أَعْمَالَهُمْ [محمد : ۸]

حضرت شیخ القرآن مولانا محمد عثمان (مدظله) در خطبه های نماز جمعه این هفته ( ۱۶ خرداد ۹۳) مسجد جامع الخلیل شهرستان خاش پس از تلاوت آیات ۷ و ۸ سوره محمد به موضوع اهمیت علم پرداختند و افزودند:

علم بزرگترین نعمت است و علم در حقیقت صفت رب العالمین است.

 (حم تَنزِیلُ الْکِتَابِ مِنَ اللَّهِ الْعَزِیزِ الْعَلِیمِ ) الله تعالی در سوره حم مومن می فرماید: که این کتاب از جانب الله کم کم نازل می شود آن اللهی که عزیز و دارای قدرت کامل ، قادر بر هر شئی است  صفت دوم، الله متعال علیم به کل شئی است و همه چیز را می داند الله تعالی صفت علم را برای خود پسندید. صفتی که الله تعالی برای خود پسندیده است مسلماً بندگانی که دنبال علم بروند آنها هم نزد الله مقبول و پسندیده خواهند شد و آنها دارای مقام ویژه و ارزشمند به درگاه الله تعالی می باشند.

علم دو نوع است: یک علم ابدان و اجسام. دوم علم دین ، علم وحی است علم مطلقاً در کتاب ها و گفته ها می آید مراد از علم، علم وحی وعلم آسمانی ، علم قرآن و حدیث و علمی است که بنده را به الله می رساند.

دوم علم ابدان یعنی حرفه که برای کسب معاش و کسب مال است. آن هم ارزش دارد اما بین علم آسمانی و علم شریعت و دین ،علم ابدان و اجسام فرق بین آسمان و تا زمین است علم آسمانی از بالا آمده است انسان را به رب می رساند وهرکسی علم آسمانی را حاصل کند او را بالا می برد.

سیدنا عمر رضی الله تعالی عنه از رسول الله صلی الله علیه و سلم روایت می کند: (ان اللَّهِ یَرْفَعُ بِهَـذَا الْکِتَابُ اقواما و یزر بهی آخرین)  که این علم کتاب قرآن عظیم الشان بلند می کند قومی را که به قرآن چنگ می زند قرآن را محکم می گیرد ،قرآن تلاوت می کند و به قرآن ایمان می آورد و عمل می کند. الله تعالی آن گروه از انسان وآن طائفه از انسان ها را بلند می کند.

حضرت عمر رضی الله تعالی عنه می فرماید: ما قبل از آمدن قرآن پست ترین انسان بوده ایم ما را الله تعالی به وسیله اسلام و قرآن عزت داده و بلند کرده است. و کسانی که از قرآن فاصله می گیرند و قرآن تلاوت نمی کنند و ایمان نمی آورند آنها را الله تعالی پست و ذلیل می کند. نگاه کنید کفار و انسانهایی که از قرآن و ایمان فاصله گرفته اند ، از عمل به قرآن فاصله گرفته اند و خار ، ذلیل هستند. لذا علم آسمانی سبب ترقی ، والایی ، بلندی ، عزت و کمال در دنیا و در آخرت می شود.

الله می فرماید: (یَرْفَعِ اللَّهُ الَّذِینَ آمَنُوا مِنکُمْ وَالَّذِینَ أُوتُوا الْعِلْمَ دَرَجَاتٍ ) الله تعالی بلند می کند کسانی را که ایمان آورده اند مؤمنین را از غیر مؤمنین آنهایی که دارای ایمان هستند خدا بلند می کند.

( وَالَّذِینَ أُوتُوا الْعِلْمَ دَرَجَاتٍ )  از میان مؤمنین آنهایی که علم دارند وعالم هستند  نیز درجات ، مراتب و مقام های بلندی به نزد الله تعالی دارند.

مدیر مدرسه مدینه العلوم خاش در ادامه سخنان خود بیان نمود: در این فصل حوزه ها ، مساجد ، مکاتب و طرح های تابستانی در حال آغاز برنامه های دینی و قرآنی هستند لذا همه مردم استفاده کنید و این فرصت ها را مهم و غنیمت بشمارید و فرزندانتان را برای یادگرفتن علم دین بفرستید. فرزندان هم در حوزه های علوم دینی درس بخوانند و هم در دانشگاه به علم دنیوی بپردازند. هم در مساجد انس و ارتباط داشته باشند و هم درس های دانشگاهی داشته باشند. با دو دست خود یک دست علم آسمانی را فرا بگیرند و با دست دیگر علم دنیوی را فرا گیرند. لذا دین مقصد ما است و دنیا ضرورت ما است.

(وَمَا خَلَقْتُ الْجِنَّ وَالْإِنسَ إِلَّا لِیَعْبُدُونِ) الله می فرماید: من جنس و انس را پیدا نکرده ام مگر برای این که مرا فقط عبادت و بندگی کنند. خالص مرا عبادت کنند و شرک نکنند و غیر الله را در عبادت با من شریک نگردانند و خالصاً مرا عبادت و بندگی کنند.

کسب معاش و مال ، این ضرورت و نیاز ما در دنیا است هریکی به اندازه ضرورت باید تلاش کند ، لباس ،خوردنی ، پوشیدنی ، مسکن و سواری اینها همه و همه ضروریات ما هستند. ما به وسیله مال می توانیم بزرگترین خدمت را برای جامعه اسلامی ارائه بدهیم مساجد و مدارس دینی بسازیم و به فقرا ، مساکین و مستمندان کمک کنیم و اینها خیلی ثواب دارند شما می توانید به وسیله انفاق رضایت الله تعالی را حاصل کنید. روزه گرفتن ، زکات دادن و نماز خواندن عباداتی اند که فقط تا حیات ما هستند و وقتی که از این دنیا می رویم این عبادات بدنی ، مالی ، خیر و ثوابش برای ما باقی می ماند.

اشاره حضرت مولانا محمد عثمان به فضیلت ماه شعبان و رمضان : این ماه ها ، ماه های زکات هستند و زکات خود را جمع آوری کنید و سرمایه ها ، مفازه ها و اموال خود را محاسبه و حساب کنید و زکات خود را به مدارس دینی بپردازید.

8ب54 (1)

مولانا محمد عثمان در بخش (اول) پایانی بیانات خود به دوره تفسیر قرآن عظیم الشان در شهرستان خاش اشاره داشت و بیان نمود: این فرصتی است در شهرستان خاش در حد توان که خدا به بنده عاجز داده است که در این دو ماه شعبان و رمضان قرآن عظیم الشان تفسیر و ترجمه می شود و دعا کنید الله تعالی موانع را  از بین راه دور کند و به بنده و شرکت کنندگان توفیق بدهد که بتوانیم یک ذره ای از اقیانوس بزرگ کلام الله مجید را بخوانیم ، بگویم و بشنویم.

 روزانه سه جلسه در روز برگزار می شود ساعت شروع کلاس در جلسه اول: صبح از ساعت ۷:۳۰ الی ۱۱ جلسه دوم: بعدازظهر از ساعت ۴ الی ۶ و جلسه سوم: از نماز مغرب تا نماز عشاء می باشد.

این هفته که گذشت مقدمه ای از درس تفسیر را خوانده ایم و از (شنبه ۱۷/۰۳/۹۳) ان شاء الله درس قرآن در حوزه مدینه العلوم شهرستان خاش از سوره حم مومن شروع می شود. لذا از شما شهروندان عزیز علما، طلاب و معلمین ، دانشجویان ، کسبه ، افراد عام و (خواهران) اعلام و دعوت می شود که شرکت نمائید.

قرآن کتابی است که برای هر فردی گوش کردنش درس و نفعی دارد این نیست که فقط ویژه علما ، مدرسین و طلاب باشد بلکه این قرآن برای همه آمده است و هرکسی در جلسه قرآن بنشیند به اندازه خود بهره می برد.

ایشان در بخش (دوم) سخنان پایانی خود از حفاظ کرام که قرآن خواندن آنها قلب ها را تسخیر و نور می بخشد و قرآن را با صوت زیبا و آرام می خوانند برای نماز تراویح ماه مبارک رمضان درخواست آمادگی نمود.

منبع: (الخلیل آنلاین) http://www.alkhalilonline.com/?p=879

| ۱۸ خرداد ۱۳۹۳

یک دیدگاه بگذارید

جستجو
آخرین مطالب
پیوندهای محبوب
آمار سایت
  • کاربران آنلاین 39نفر
  • بازدید امروز 131221
  • بازدید دیروز 141647
  • بازید کل 104928221

این سایت در ستاد ساماندهی پایگاه های اینترنتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به ثبت رسیده است.

کلیه حقوق برای پایگاه اطلاع رسانی وااسلاماه محفوظ میباشد.

استفاده از محتوای وااسلاماه با ذکر منبع و آدرس سایت بلامانع است. | تگ ها

Powered By Vaislamah.com - Copyright © 2010-2015 Vaislamah.com