پایگاه اطلاع رسانی وااسلاماه

 

باید یقین کامل داشته باشی که با قرآن زنده ای و بدون قرآن مرده

با قرآن بینایی و بدون قرآن نابینا

با قرآن هدایت یافته ای و بدون قرآن گمراه

با قرآن دانشمندی و بدون قرآن نادان

اول الله، آخر الله ، ظاهر الله، باطن الله، فقط الله

بهترین یاد خدا ورد (لااله الا الله) است

آمار کلی سایت
  • کل مطالب 2330
  • کل نظرات 9698
  • کل اعضا 1695
  • جدیدترین عضو mohammad
خبرنامه
aveen
| بازدیدها: 38956

ماه رمضان همان ماه است که در آن قرآن نازل شده؛ کتابی که مردم را هدایتگر و در بر گیرنده‌ی دلایل آشکار هدایت و میزان تشخیص حق از باطل است. 

مسلمان در ماه رمضان چندین اعمال و وظایف شرعی دارد که رسول الله (ص) ان را برای ما در سنت  قولی وسیرت فعلی اش بیان کرده است  و به انجام آن در ماه مبارک رمضان تأکید شده است:

 ۱- روزه: در صحیحین آمده که رسول خدا ـ صلی الله علیه وسلم ـ فرمود:من صام رمضان ایمانا واحتسابا غفر له ماتقدم من ذنبه.«هرکه رمضان را از روی ایمان و احتساب پاداش روزه گیرد گناهان گذشته‌اش آمرزیده می‌شود».محافظت بر روزه به صورت صحیح و شرعی آن تا مقبول حضرت حق قرار گیرد: مثلا با ترک غیبت؛ در حدیث نبوی آمده است « فمن لم یدع قول الزور والعمل به، والجهلَ، فلیس لله حاجهٌ فی أن یدع طعامه وشرابه» (رواه البخاری) « کسى که سخن ناحق وعمل بدان را رها نکند خدا را به خودداری وی از خوردن ونوشیدن نیازى نیست».عادت دادن نفس به بیان سخن نیکو و ترک دشنام و ناسزا گویی به دیگران: همان طور که در حدیث نبوی آمده است: « وَالصِّیامُ جُنَّهٌ، فَإذَا کَانَ یومُ صَوْمِ أحَدِکُمْ فَلاَ یرْفُثْ وَلاَ یسْخَبْ فإنْ سَابَّهُ أحَدٌ أَوْ قَاتَلَهُ فَلْیقُلْ: إنِّی صَائِمٌ. » (رواه مسلم) « روزه سپر است وچنانچه یکی از شما روزه دار بود پس ناسزا نگوید واعمال فسق وهمچنین اعمال جاهلانه انجام ندهد واگر کسی به وی ناسزا گفت پس بگوید همانا من روزه دار هستم.»

 ۲- صدقه دادن: پرداخت صدقه به روزه داران در ماه مبارک رمضان از اعمالی می باشند که ثواب بی شمار داشته و نسبت به این  عمل در روایات تأکید بسیار شده است.و صدقه نمونه های فراوانی دارد من جمله غذا دادن پروردگار می فرماید « و یطعمون الطعام على حبه مسکیناً و یتیماً و اسیرا×انما نطعمکم لوجه الله لا نرید منک جزاء ولا شکورا× انا نخاف من ربنا یوما عبوسا قمطریرا× فوقاهم الله شر ذلک الیو ولقّاهم نضره وسرورا× وجزاهم بما صبروا جنه وحریرا» (انسان ۱۲-۸ ) (وخوراک می دادند به بینوا ویتیم واسیربه خاطر دوست داشت خدا.{وبه زبان حال به ایشان می گویند:} ما شما را تنها به خاطر ذات خدا خوراک می دهیم واز شما پاداش وسپاسگذاری نمی خواهیم . ما از عذاب پروردگارمان می ترسیم از روز بس ترشرو،وسخت اخموئی .به همین خاطر خداوند ،آنان را از شر وبلای آنروز محفوظ می داردوایشان را به خرمی وشادمانی می رساند. ودر برابر صبری که نموده اند خداوند بهشت وجامه ابریشمین را پاداششان می کند )

 ۳- قیام  اللیل «نماز شب‏»: رسول الله صلی الله علیه وسلم می فرمایند : (من قام رمضان ایمانا واحتسابا غفر له ما تقدم من ذنبه).( اخرجه البخاری ومسلم) کسی که قیام رمضان را بر پا دارد همراه با ایمان واحتساب پاداش، گناهان پیشین او آمرزیده خواهند شد. وپروردگار در قرآن می فرماید: (واللذین یبیتون لربهم سجدا وقیاما) (وکسانید شب را با سجده وقیام به روز می آورند). شب زنده داری از کارهای همیشگی رسول الله علیه الصلاه والسلام بود. ام المؤمنین عائشه می فرمایند: قیام شب را رها مکن زیرا پیامبر آنرا رها نمی کرد ودر آن هنگام که بیمار بودند ویا کسالت داشتند در حال نشسته قیام شب را بجای می آوردند.در میان نوافل، «نماز شب‏» جایگاه خاصى دارد و تاکید فراوانى که‏ در آیات قرآن و احادیث درباره آنست،به مراتب بیش از نمازهاى دیگر مستحب است و به همین جهت، اولیاء خدا بر آن مداومت و مواظبت‏ داشتند و به تهجد و عبادت نیمه شب مى‏پرداختند.

۴- افطاری دادن: افطاری دادن به روزه داران و میزبانی از این بندگان شایسته، از سنت های نخستینِ مسلمانان در ماه رمضان است و افزون بر آنکه پاداش فراوانی برای افطاردهنده به همراه دارد، در ایجاد هم دلی و اتحاد میان مسلمانان بسیار مؤثر است. پیامبر گرامی اسلام با سفارش به افطاری دادن به روزه داران می فرماید: (من أفطر صائما کان له مثل أجره غیر أنه لا ینقص من أجرالصائم شیء ) (کسی که روزه داری را افطاری دهد برای او از پاداش مانند شخص روزه دار است بدون اینکه از اجر روزه دار کاسته شود.

 ۵- تلاوت قران: بهترین اعمال در شبها و روزهاى ماه مبارک رمضان، تلاوت قرآن است. اگر چه تلاوت قرآن در تمام اوقات ثواب دارد، ولى چون قرآن در ماه رمضان نازل شده است، از اجر و ثواب ویژه‏اى برخوردار است چنانچه وارد شده . ماه رمضان ماه قران است وبر هر مسلمانی شایسته است که بیش از اوقات دیگر به قرائت قرآن بپردازد. وجبرئیل در ماه رمضان قرآن را بر پیامبر علیه الصلاه والسلام مدارسه مى کرد. در صحیح امام بخاری از عبدالله بن مسعود روایت شده است که پیامبر علیه الصلاه والسلام فرمودند:قرآن را بر من بخوان . عرض کردم یا رسول الله آیا قرآن را بر شما بخوانم درحالی بر شما نازل شده است ایشان فرمودند : مى خواهم از کسى غیر از خودم بشنوم ومن شروع کردم به قرائت سوره نساء تا اینکه به آیه رسیدم که ( فکیف اذا جئنا من کل امه بشهید وجئنا بک علی هؤلآ شهیدا) (نساء۴١) (چگونه خواهد بود بدانگاه که از هر ملتی گواهی بیاوریم وتورا شاهدى بر اینان بیاوریم) پیامبر فرمود کافی است.هنگامی که به ایشان نگریستم مشاهده کردم اشک از دیده گانشان سرازیر شده است .

 ۶- نشستن در مسجد تا هنگام طلوع خورشید: پیامبرعلیه الصلاه و السلام تا هنگامی که نماز صبح را می خواندند در محل نماز می نشستند تا اینکه خورشید طلوع کند.(اخرجه مسلم)

 ۷- اعتکاف: پیامبر علیه الصلاه و السلام در هر رمضان ده روز اعتکاف مى کرد و چون سال آخر حیاتشان فرا رسید بیست روز در مسجد اعتکاف نمود. ( اخرجه البخاری) اعتکاف عبادتی است که عبادات فراوان دیگری چون، تلاوت ،نماز ،ذکر،دعاء وغیره را در پی دارد.وچه بسا عده ای از انسانها که چون آنرا تجربه نکرده اند می پندارند که اعتکاف عملی بسیار شاق وطاقت فرساست ،در حالیکه این عمل آسان است برای کسى که خداوند آنرا برایش آسان بگرداند .وکسى که به نیتى صالح وعزیمتى صادق مسلح شد یقینا پروردگار او را یارى خواهد نمود.ودر شریعت به اعتکاف در دهه اخیر جهت تحری ویافتن شب قدر تأکید شده است. واعتکاف خلوت شرعى است که انسان خود را در جهت طاعت خدا ویاد او محبوس می کند واز تمام مشغله هایى که میان قلب او وپروردگار فاصله ایجاد می کند دوری می گزیند وروح وجسم خود را به خدا می سپارد.

 ۸-  عمره: در ماه مبارک رمضان از پیامبر علیه الصلاه والسلام ثابت شده است که ایشان فرمودند: (عمره فی رمضان تعدل حجه ) (أخرجه البخاری ومسلم) ( عمره در ماه رمضان مساویست با یک حج ).

 ۹- شب قدر: جستجوى شب قدر پروردگار مى فرماید: (انا انزلناه فی لیله القدر* وما أدرئک ما لیله القدر* لیله القدر خیر من ألف شهر * ) (قدر۳-۱) ( ما قرآن را در شب قدر فرو فرستادیم وتو چه می دانى شب قدر کدام است .شب قدر شبی است که از هزار ماه بهتر است) و رسول الله علیه الصلاه والسلام مى فرمایند: (من قام لیله القدر ایمانا واحتسابا غفر له ما تقدم من ذنبه ) کسی که شب قدر را با ایمان واحتساب اجر بر پای دارد گناهان پیشین او آمرزیده می شوند) وخود پیامبر به جستجوی شب قدر می پرداخت ویارانش را تشویق می نمود به جستجوی آن بپردازند.ودر دهه آخر خانواده خویش را بیدار می نمود، به امید اینکه شب قدر را دریابند. در مسند از عباده بصورت مرفوع روایت شده است: کسى که در جهت یافتن شب قدر، شب را بر پاى دارد وموفق به درک آن شود گناهان پیشین و آینده وى آمرزیده خواهد شد . و در مورد بعضی از گذشتگان از صحابه وتابعین وارد شده است که در دهه اخیر غسل می زدند وخوشبویى استعمال می نمودند به امید اینکه با بهترین وجه شب قدر را دریابند.

 ۱۰- کثرت ذکر و دعا واستغفار: شب ها وروزهای ماه مبارک رمضان اوقات بسیار ارزشمندی است که باید آنها را با ذکر خدا ودعا ،خصوصا در اوقات اجابت دعا غنیمت شمرد. خصوصا در اوقات افطار: زیرا دعای روزه دار به هنگام افطار رد نخواهد شد.و در یک سوم آخر شب که پروردگار به آسمان دنیا می آید وندا می زند.رسول الله(ص)میفرماید:((یتنزل ربنا تبارک وتعالى کل لیله إلى السماء الدنیا، حین یبقی ثلث اللیل الآخر ، فیقول :من یدعونی فأستجیب له؟ من یسألنی فأعطیه ؟ من یستغفرنی فاغفر له؟ )).( آیا خواهنده ای هست تا خواسته اش را به او عطا کنم .وآیا کسی هست که طلب بخشش کند تا او را ببخشم.) استغفار به هنگام سحر:پروردگار می فرماید: ( وبالأسحارهم یستغفرون) (ذاریات ۱۸) ( وبه هنگام سحر، طلب آمرزش مى کنند ) .

پایان: چه کسانی را می‌شناختیم که سال‌ها با ما به استقبال رمضان رفتند و امروزه ساکن قبرهایند و در انتظار قیامت… و چه بسا این رمضان برای بعضی از ما آخرین رمضان زندگی‌شان باشد… این که به رمضان رسیده‌ایم نعمتی است ربانی و عطایی است الهی… ماهی که نیکی‌ها در آن چند برابر می‌شود و بدی‌ها بخشیده می‌شود. پس بیایید  فرصت این ماه مبارک را از دست ندهیم وعهدمان را با خدا تجدید کنیم و با توبه صادقانه از همه گناهان گذشته مون توبه کنیم و به طاعت خداوند التزام کنیم ان هم به قبول سفارشات خدا و پرهیزکردن از سیئات تا اینکه از برندگان بشویم روزی که هیچ مال و فرزندی سود نمی دهد مگر کسی که دلی پاک به سوی خدا بیاورد.

…………………………………………….

۱-صحیح البخاری والمسلم مع اصحاب السنن

۲-کتاب:بندگان رحمان، نه بندگان رمضان  /شیخ محمد بن عبد الرحمن العریفی:مترجم:محمد امین عبد اللهی.وبا استفاده از مطلب حال گذشتگان در ماه مبارک رمضان نوار اسلام.

منبع:پایگاه اطلاع رسانی وااسلاماه

| ۷ تیر ۱۳۹۳

یک دیدگاه بگذارید

جستجو
آخرین مطالب
پیوندهای محبوب
آمار سایت
  • کاربران آنلاین 35نفر
  • بازدید امروز 133281
  • بازدید دیروز 128139
  • بازید کل 104647397

این سایت در ستاد ساماندهی پایگاه های اینترنتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به ثبت رسیده است.

کلیه حقوق برای پایگاه اطلاع رسانی وااسلاماه محفوظ میباشد.

استفاده از محتوای وااسلاماه با ذکر منبع و آدرس سایت بلامانع است. | تگ ها

Powered By Vaislamah.com - Copyright © 2010-2015 Vaislamah.com