پایگاه اطلاع رسانی وااسلاماه

 

باید یقین کامل داشته باشی که با قرآن زنده ای و بدون قرآن مرده

با قرآن بینایی و بدون قرآن نابینا

با قرآن هدایت یافته ای و بدون قرآن گمراه

با قرآن دانشمندی و بدون قرآن نادان

اول الله، آخر الله ، ظاهر الله، باطن الله، فقط الله

بهترین یاد خدا ورد (لااله الا الله) است

آمار کلی سایت
 • کل مطالب 2332
 • کل نظرات 9706
 • کل اعضا 1698
 • جدیدترین عضو محمد رحمانی
خبرنامه
وااسلاماه
| بازدیدها: 219

منظور از کوثر که در قرآن آمده است چیست

کوثر، نام حوض بزرگی در آخرت است که دارای آب ویژه می باشد . الله تعالی آن را به حضرت رسول الله صلی الله علیه و سلم عطا می فرماید، و هر کسی از امت پیامبر بر این حوض وارد می شود و یکباراز آن آب می نوشد و دیگر تشنه نخواهد شد. بنابر این، حوض کوثر از عطایای جهان آخرت برای ین امت می باشد.

کوثر، در لغت عربی وصفی است که دلالت در مبالغه بر کثرت می کند.

و در اصطلاح، دارای دو معنی است

۱_ نهری است در بهشت که الله جل جلاله آن را به حضرت رسول صلی الله علیه و سلم عطا فرموده است و همین معنی در سوره مبارکه (کوثر) مراد است.

همچنانکه حضرت رسول الله صلی الله علیه و سلم، آن را چنین تفسیر کرده اند :

انس رضی الله عنه می گوید: در نزد پیامبر ص بودیم که ناگهان به خواب خفیفی فرو رفتند، سپس سر را بلند کردند در حالیکه متبسم بودند، ما پرسیدیم چه چیزی باعث تبسم شما شده است ای رسول خدا ؟ فرمود: بر من سوره ای نازل گشت و شروع کرد به خواندن . بسم الله الرحمن الرحیم (انا اعطیناک الکوثر تا آخر) سپس فرمود: آیا می دانید کوثر چیست؟ در جواب گفتیم الله و رسولش بهتر می دانند. گفت او نهری است که پروردگارم مرا به آن وعده داده است و در آن خیر بزرگی است، و او حوضی است که امتم روزقیامت نزد من می آیند.

متن حدیث :

عن أنس رضی الله عنه قال : ” بینما نحن عند النبی صلى الله علیه وسلم إذ غفا إغفاءه , ثم رفع رأسه متبسما فقلنا : ما أضحکک یا رسول الله ؟ قال : نزلت علی سوره . فقرأ . بسم الله الرحمن الرحیم . ( إنا أعطیناک الکوثر إلى آخرها ) , ثم قال : أتدرون ما الکوثر ؟ قلنا : الله ورسوله أعلم . قال : فإنه نهر وعدنیه ربی علیه خیر کثیر , وهو حوض ترد علیه أمتی یوم القیامه “

منبع حدیث :

صحیح مسلم/۶۰۷ ، مشابه این حدیث را سنن ترمذی نیز روایت کرده است.

معنی دوم کوثر:

۲_ حوض بزرگی است که در میدان محشر قرار داده می شود و امت پیامبر ص بر آن وارد می شوند. و آب این حوض از نهرکوثر از بهشت می آید و به این دلیل (حوض کوثر) نامیده شده است.

روایتی در این خصوص آمده است که می گوید، حوض در سوی بهشت قرار دارد و آب آن از نهر داخل بهشت می آید.

آیا حوض مخصوص حضرت رسول است و انبیای دیگر ندارند؟

علما می فرمایند: حوض با این ویژگی مخصوص حضرت رسول صلی الله علیه و سلم است و روایتی وجود دارد که تصریح می کند هر پیامبری یک حوض دارد و امت هر کدام بر حوض پیامبرش وارد می شوند اما برخی علما این حدیث را ضعیف دانسته و برخی دیگر آن را صحیح می دانند مانند علامه آلبانی.

إِنَّ لِکُلِّ نَبِیّ حَوْضًا, وَإِنَّهُمْ یَتَبَاهَوْنَ أَیّهمْ أَکْثَر وَارِدَه, وَإِنِّی لَأَرْجُو أَنْ أَکُون أَکْثَرهمْ وَارِدَه. حضرت رسول صلی الله علیه و سلم فرمود: هر پیامبر حوضی دارد و آنان افتخار می‌کنند که بیشتر از دیگران بر حوض خود وارد شونده داشته باشند و من امیدوارم که واردشوندگان بر حوض من از همه بیشتر باشند.

(ترمذی، کتاب القیامه، باب ما جاء فی صفه الحوض)

چه کسی، اول از آب حوض کوثر می نوشد؟

اولین گروهی که از حوض کوثر آب می نوشند مومنین کشور یمن هستند و روایتی از صحیح مسلم به نقل از حضرت ثوبان رضی الله عنه، به این امر اشاره می کند.

ویژگی های آب حوض کوثر

آب حوض کوثر، از لحاظ رنگ ازشیر سفید ترهستند و از لحاظ طعم، از عسل شرینی تر و از لحاظ بو، از مشک خوشبو ترند.
در باره حوض، احادیث متواتری وجود دارد و ده ها تن از یاران آنحضرت این روایات را از رسول الله صلی الله علیه و سلم نقل کرده اند از جمله امام بخاری و امام مسلم از عبدالله بن عمروبن عاص روایت کرده اند که آنحضرت علیه السلام فرمود:
حوضی مسیره شهر، وزوایاه سواء. ماؤه أبیض من اللبن، وریحه أطیب من المسک، وکیزانه کنجوم السماء، من یشرب منها فلا یظمأ أبداً.
ترجمه : وسعت حوضم به مسافت یک ماه است، آبش از شیر سفیدتر و از مشک خوشبوتر و کوزه‌هایش به اندازه ستارگان آسمان است. هرکس یک بار از آن بنوشد هرگز تشنه نخواهد شد (متفق علیه).

روایت دوم:
إن حوضی أبعد من أیله من عدن لهو أشدُّ بیاضاً من الثلج، وأحلی من العسل باللبن، ولآنیته أکثر من عدد النجوم، وإنی لأصد الناس عنه کما یصد الرجل إبل الناس عن حوضه، قالوا: یا رسول الله! أتعرفنا یومئذ؟ قال: “نعم لکم سیماء لیست لأحد من الأمم، تردون علی غراً محجلین من أثر الضوء (صحیح مسلم)
حضرت ابوهریره ری الله عنه روایت کرده که رسول الله صلی الله علیه و سلم فرموده اند :
مسافت حوضم بیشتر از مسافت ایله تا عدن است. از برف سفیدتر و از عسل شیرین‌تر است، و ظرف‌هایش از تعداد ستارگان بیشتر است. من مردم را پس می‌زنم همانطوری که انسان شتران دیگران را از حوضش دور می‌سازد، گفتند: ای رسول ‎خدا الله صلی الله علیه وسلم! آیا ما را در آن روز خواهی شناخت؟ فرمود: آری، چهره‌های شما با دیگران متفاوت است. شما با چهره‌ای نورانی و دست و پایی درخشان، بر اثر وضو بر من وارد می‌شوید.
روایت سوم:

آنحضرت به نقل از انس فرموده است : تری فیه أباریق الذهب والفضه کعدد نجوم السماء (مشکاه المصابیح).
تعداد آفتابه‎های طلایی و نقره‎ای به‌ اندازه‌ی ستاره‎های آسمان می باشند.

روایت چهارم:

رسول الله صلی الله علیه وسلم فرمودند : أشد بیاضاً من اللبن، وأحلی من العسل یغت فیه میزابان یُمدَّانه من الجنه، أحدهما من ذهب والآخر من وَرِق (مشکاه المصابیح).
ترجمه : آبش از شیر سفیدتر است، از عسل شیرین‌تر است، دو میزاب که از بهشت سرچشمه گرفته و یکی از طلا و دیگری از نقره است به آن می‌ریزند.

چه کسانی بر حوض کوثر وارد می شوند؟

همه ی مومنین بجز مرتدان وارد خواهند شد ، رسول معظم اسلام صلی الله علیه وسلم می فرمایند: امتم نزد من بر حوض می‌آیند، و من مردم را از آنان پس می‌زنم همانطوری که انسان شتران دیگران را از شترش دور می‌سازد، گفتند: ای رسول ‎خدا الله صلی الله علیه وسلم! آیا ما را در آن روز خواهی شناخت؟ فرمود: آری، چهره‌های شما با دیگران متفاوت است. شما با چهره‌ای نورانی و دست و پایی درخشان، بر اثر وضو بر من وارد می‌شوید، اما گروهی از شما که‌ نماز را برگزار نمی‌کردند، از ورودشان جلوگیری می‌شود، می‌گویم: پروردگارا! اینان از امتم هستند. فرشته‌ای می‌آید و می‌گوید: آیا می‌دانی آنها بعد از تو چه کارها کرده‌اند؟

متن حدیث بالا:

ترد علیَّ أمتی الحوض، وأنا أذود الناس عنه، کما یذود الرجل إبل الرجل عن إبله، قالوا: یا نبی الله تعرفنا؟ قال: نعم، لکم سیما لیست لأحد غیرکم، تردون غراً محجلین من آثار الوضوء، ولیصدن عنی طائفه منکم، فلا یصلون، فأقول: یا رب، هؤلاء من أصحابی، فیجیء ملک، وهل تدری ما أحدثوا بعدک.
این حدیث را امام مسلم در صحیح خود روایت کرده است.

خلاصه سخن:

احادیثی که درباره‌ی حوض وارد شده است به حد تواتر می‌رسد، تعداد زیادی از صحابه رض آن را از رسول الله ص روایت کرده‌اند وتعداد شان بیش از ۵۰ نفر می باشد و متون آن احادیث همگی بر اثبات حوض دلالت دارد و برخی از تفاصیل آن متفاوت است، قاضی عیاض/ می‌گوید: «حدیث (حوض) ثابت و روایت آن متواتر است و گروهی از صحابه آن را روایت کرده‌اند» و در پی آن راویان آن را نام برده و سپس افزوده است: «برخی از این احادیث چنانند که این حدیث (حوض) را از خبر واحد فراتر می‌برد و به حد حدیث مستفیض و متواتر می‌رساند (أکمال المعلم).

منبع: وااسلاماه، پایگاه تخصصی اهل سنت ایران

| ۲۳ آبان ۱۳۹۶
۳ پاسخ به “منظور از “کوثر” که در قرآن آمده است چیست و کجا قرار دارد؟”
 1. وضعیت کاربر : مهمان
  شیرآلات says:

  ممنونم از سایت خوب و مفیدتون.

 2. وضعیت کاربر : مهمان
  رضا says:

  سلام.سوره کوثر در مقام حضرت زهرا(س) نازل شده مانند سوره قدر.همه ی دشمنان حضرت زهرا(س) الهی نابود شوند

 3. وضعیت کاربر : مهمان
  محسن says:

  در سوره کوثر در آیه اشاره دارد که به قربانی کردن و همچنین مقطوع النسل بودن دشمن که به این تفاسیر کوثر در این آیه بیشتر به فرزند اشاره دارد تا به حوض کوثر

یک دیدگاه بگذارید

جستجو
آخرین مطالب
پیوندهای محبوب
آمار سایت
 • کاربران آنلاین 38نفر
 • بازدید امروز 24957
 • بازدید دیروز 152833
 • بازید کل 104974790

این سایت در ستاد ساماندهی پایگاه های اینترنتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به ثبت رسیده است.

کلیه حقوق برای پایگاه اطلاع رسانی وااسلاماه محفوظ میباشد.

استفاده از محتوای وااسلاماه با ذکر منبع و آدرس سایت بلامانع است. | تگ ها

Powered By Vaislamah.com - Copyright © 2010-2015 Vaislamah.com