پایگاه اطلاع رسانی وااسلاماه

 

باید یقین کامل داشته باشی که با قرآن زنده ای و بدون قرآن مرده

با قرآن بینایی و بدون قرآن نابینا

با قرآن هدایت یافته ای و بدون قرآن گمراه

با قرآن دانشمندی و بدون قرآن نادان

اول الله، آخر الله ، ظاهر الله، باطن الله، فقط الله

بهترین یاد خدا ورد (لااله الا الله) است

آمار کلی سایت
 • کل مطالب 2333
 • کل نظرات 9707
 • کل اعضا 1699
 • جدیدترین عضو سروش
خبرنامه
وااسلاماه
| بازدیدها: 1830

خبرگزاری های رسمی اعلام کردند مردم ترکیه با شرکت در همه پرسی سرنوشت ساز، به آن رای مثبت دادند.
امروز یکشنبه ۲۷ فروردین در حالیکه مخالفان اصلاحات پیشنهادی، از احزاب لائیک با برپایی تظاهرات از مردم می خواستند که به آن رای منفی بدهند، اکثر مردم ترکیه به این رفراندوم تاریخی پاسخ آری دادند که به موجب آن، نظام ترکیه از پارلمانی به ریاست جمهوری تغییر خواهد کرد و اختیارات رئیس جمهوری افزایش می یابد .
بیش از ۵۵ میلیون نفر از جمعیت ۸۰ میلیون نفری ترکیه برای شرکت در این انتخابات شرکت کرده بودند، خبرگزاری آناتولی ترکیه نوشت، شمارش بیش از ۹۸ درصد از کل آرا در همه‌پرسی ترکیه نشان می‌دهد که حدود ۵۱ درصد رای‌دهندگان به تغییرات قانون اساسی رای مثبت داده‌اند و رجب طیب اردوغان هنگام رای دادن ، آن را رفراندوم بسیار مهمی خواند.
لازم به ذکر است قانون اساسی فعلی که توسط کودتاگران نظامی تدوین شده بود در سال ۱۹۸۲ به تصویب رسیده است، از این رو هواداران اردوغان، اصلاحات پیشنهادی جدید را ضروری می‌دانند و می‌گویند، قانون اساسی کنونی را ژنرال‌های ارتش پس از کودتا در سال ۱۹۸۰ به منظور مقابله با چالش‌های امنیتی و سیاسی و جلوگیری از روی کار آمدن دولت‌های ائتلاف ناپایدار نوشتند.
با این حال احزاب مخالف که عمدتا لائیک هستند از تقویت بیشتر رجب طیب اردوغان نگرانند و با آن همچنان مخالفت می کنند.
برخی از تغییرات پیشنهادی
_رئیس جمهور مسئول تشکیل دولت است و علاوه بر وزیران، معاون یا معاونان رئیس جمهور را انتخاب می کند.
_بی طرفی سیاسی رئیس جمهور لغو می شود و او می تواند در احزاب عضو شود.
_مجلس می تواند در صورت رای نیمی از نمایندگان، زمینه استیضاح رئیس جمهور را فراهم کند اما نمایندگان دولت در برابر مجلس پاسخگو نخواهند بود.

| ۲۷ فروردین ۱۳۹۶
۲ پاسخ به “مردم ترکیه به تغییرات قانون اساسی، پاسخ آری دادند”
 1. وضعیت کاربر : مهمان
  کریم شهیاد says:

  باسلام خوشبختانه دین اسلام ازادترین قانون راداردوهیچ کس را مجبور به پذیرش ان نمکند هرکس باید بامیل ورغبت انرا بپذیرد واحکام انرا انجام دهدهیچکس حق نداردانجام موضوعی ازدین را به اجبارازکسی بخواهد مثلا بگوید باید نمازبخوانی ویاروزه بگیری وسایر…چرااگرخلوص نیت نباشد باریا هم انکارهاراانجام میده که پشیزی ارزش ندارد .ولی اگر باخلوص نیت قیام به نماز کندوباخدای خود رازونیاز کند مثل ملائک سبک باروخوشحال راضی ودرشادی معنویت قرارمیگیردباخلوص نیت خمس وزکات وصدقه میدهد وازاینکه بظاهر مالش کم میشود ولی خوشنود است حتی درجهاد ازاینکه جانش رامیدهد خوشحال است اینکه مثلا روزه خوارویازناکار را دربعضی ازکشورها مجازات میکنند بخاطر این است که حرمت جامعه اسلامی را شکسته مجازات میشود ولی اگر درخفا اینکارهارانعوذبالله انجام دهد بازهیچکس حق نداردمعترض گناهکارباشد گناهکارمیداندوخدایش.حجاب هم همینطور است خواهران عزیزمان اگر بامیل ورغبت پی به ارزش وجود نازنین خودشان پی ببرندبرای محافظت ازان حتما حجابش رامراعات خواهد کرد اگر اجبارباشد واونخواهد به هر نحوی خودنمائی خواهد کرد.اینجاست که جهاداکبر مردان شروع میشود تا بدانیم مردها هم چقدر پایبند دینشان هستند وبه نامحرم نگاه نمیکنند . .یکی خانمی را بعلت بی حجابی استنطاق میکرد من رسیدم به ایشان گفتم شماازکجامیدانید ایشان بی حجاب هستند؟گفت میبینم گفتم توراهم باید استنطاق کرد که چرا به نامحرم نگاه میکنید؟ مردباانصافی بود وسرش را پائین انداخت رفت ومهم اینجابود که ان خانم که دادوفریادراه انداخته بود یواشکی حجابش رادرست کردو بامتانت رفت .اسلام دین ازادگی است

 2. وضعیت کاربر : مهمان
  حمید says:

  سلام در بیشتر از شصت کشور مسلمانان اکثریت هستند, اما طبق اموزه ها و احکام اسلام و عهد رسول الله {ص} هیچ کشور اسلامی قوانین اسلامی را درست اجرا و رعایت نمیکنند و حتی در قانون اساسی انها تبلیغ از کفار دیده میشود حتی عربستان هم با اینکه در این رابطه بهتر از کشور های دیگر است باز هم اشکالاتی دیده میشود مگر شریعت الله واضح و قابل فهم نیست؟ مثلا موضوع حجاب که در یک یا دو کشوراسلامی الزامیست چرا عربستان فقط حجاب را فقط در دو شهر مکه و مدینه اجباری کرده ایا در زمان پیامبر که فرمانروای مسلمین بودند حجاب را اجباری نکرده بود؟ و موضوعات دیگر مانند حکم سنگسار خرید و فروش مشروبات الکلی و… یک کشور هم دیده نمیشود که شریعت را اجرا و بر ان نظارت کنند اگر هست؟ لطفا بفرمایید و توضیح دهید خواهش میکنم برام مهمه این وضعیت را که میبینم به یاد حدیثی از پیامبر در صحیحین می افتم که فرمودند اسلام با غربت از مکه و مدینه اغاز شده و به همانجا هم ختم میشود.

یک دیدگاه بگذارید

جستجو
آخرین مطالب
پیوندهای محبوب
آمار سایت
 • کاربران آنلاین 35نفر
 • بازدید امروز 122305
 • بازدید دیروز 133026
 • بازید کل 105205164

این سایت در ستاد ساماندهی پایگاه های اینترنتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به ثبت رسیده است.

کلیه حقوق برای پایگاه اطلاع رسانی وااسلاماه محفوظ میباشد.

استفاده از محتوای وااسلاماه با ذکر منبع و آدرس سایت بلامانع است. | تگ ها

Powered By Vaislamah.com - Copyright © 2010-2015 Vaislamah.com