پایگاه اطلاع رسانی وااسلاماه

 

باید یقین کامل داشته باشی که با قرآن زنده ای و بدون قرآن مرده

با قرآن بینایی و بدون قرآن نابینا

با قرآن هدایت یافته ای و بدون قرآن گمراه

با قرآن دانشمندی و بدون قرآن نادان

اول الله، آخر الله ، ظاهر الله، باطن الله، فقط الله

بهترین یاد خدا ورد (لااله الا الله) است

دوستان گرامی، وااسلاماه شدیدا به کمک مالی شما خیرین محترم نیازمند است با کمک به سایت در فعالیت های آن سهیم شوید کمک های خود را می توانید از طریق لینک زیر پرداخت نمایید http://vaislamah.com/donate ×
آمار کلی سایت
 • کل مطالب 2321
 • کل نظرات 9630
 • کل اعضا 1684
 • جدیدترین عضو اسحق
خبرنامه
وااسلاماه
| بازدیدها: 39177

مسلم بن حجاج بن ورد بن کرشان نیشابوری قشیری (از طایفه ی بنی قشیر قبیلهای از عرب)، مشهور به مسلم نیشابوری (منسوب به زادگاهش نیشابور)، یکی از رجال برجسته و از نامداران علم حدیث است. در سال ۲۰۴ یا ۲۰۶ هجری قمری متولد شد در سال ۲۶۱ در سن ۵۵ یا ۵۷ سالگی زندگی را بدرود گفت.
او، در “خراسان” از “یحیی بن یحیی” و “اسحاق بن راهویه” استماع حدیث نمود و در “ری، عراق، حجاز، و مصر” نیز، از استادان مشهور حدیث، کسب فیض کرد و از مشهورترین استادان او “احمد بن حنبل (امام حنبلیان)” در عراق بوده است و در “تاریخ یافعی” مذکوز است که: “مسلم، صحیح خود را از سیصد هزاز احادیث مسموعه، تصنیف کرده است”. علما، صحیح امام بخاری را “فقه امام بخاری” و صحیح مسلم را “احسن السیاق للروایات” وصف کرده اند؛ کنیهی او ابوالحسن یا ابوالحسین و لقب هر دو (بخاری و مسلم) شیخ، بوده است و لذا، هرگاه در حدیث، کلمهی شیخین به کار رود منظور از آن مسلم و بخاری است.
صحیح او، شامل چهار هزار حدیث منتخب از سیصد هزار حدیث مسموعه و محفوظه ی اوست؛ محل وفات او، “نصراباد نیشابور” و مزار او مدتها زیارتگاه مسلمانان بوده است. ترمذی و مسلم، بیشتر در خدمت بخاری بودند و برای او احترام خاص قایل میشدند و او را برخود مقدم و استاد میشمردند. کار او غیر از غور و تتبع در علم حدیث و فقه، تجارت بوده است و چنان که مشهور است او نیز، بلاعقب از دنیا رفته و فرزندی از خود بجا نگذاشته است. در تقوای او، مشهور است که میگویند: از حکومت کنار گرفت و جز به کار فقه و حدیث و عبادت و گاهی تجارت، بهکار دیگری نمیپرداخت. با این که بدخواهان از امام بخاری بدگویی کردند و حاکم دستور داد که مردم را از تماس با او ممانعت کنند، مسلم بدون ترس از دستور امیر، گاهی نزد امام بخاری میرفت و از غضب امیر و لومهی لائمان نمیترسید.
در طول زندگی کمتر از شصت سال خود، مسافرتهای زیادی نمود و آخرین سفر او، به “بغداد” در سال ۲۵۹ بوده است. آثار و مصنفات او را، ۲۴ یا بیشتر نوشتهاند و مهمترین آنها همان صحیح مسلم است که حدود چهارهزار حدیث برگزیده از سیصد هزار حدیث او است و “مسندالکبیر”، “جامعالکبیر”، “العلل”، “اوهام المحدثین” و… از دیگر تألیفات او میباشد. رحمه الله علیه.

منبع : پایگاه وااسلاماه

موضوع:, شخصيتها
| ۱ بهمن ۱۳۹۱
۲ پاسخ به “محتصری از زندگینامه امام مسلم نیشابوری”

 1. maede says:

  سلام،چقدر حیف که ما جوان های امروزی در مورد بیوگرافی بزرگامون اطلاعات چندانی نداریم.متشکرم

یک دیدگاه بگذارید

جستجو
آخرین مطالب
پیوندهای محبوب
آمار سایت
 • کاربران آنلاین 38نفر
 • بازدید امروز 18515
 • بازدید دیروز 134971
 • بازید کل 101249889

این سایت در ستاد ساماندهی پایگاه های اینترنتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به ثبت رسیده است.

کلیه حقوق برای پایگاه اطلاع رسانی وااسلاماه محفوظ میباشد.

استفاده از محتوای وااسلاماه با ذکر منبع و آدرس سایت بلامانع است. | تگ ها

Powered By Vaislamah.com - Copyright © 2010-2015 Vaislamah.com