پایگاه اطلاع رسانی وااسلاماه

 

باید یقین کامل داشته باشی که با قرآن زنده ای و بدون قرآن مرده

با قرآن بینایی و بدون قرآن نابینا

با قرآن هدایت یافته ای و بدون قرآن گمراه

با قرآن دانشمندی و بدون قرآن نادان

اول الله، آخر الله ، ظاهر الله، باطن الله، فقط الله

بهترین یاد خدا ورد (لااله الا الله) است

کاربران ارجمند؛ به سوالات تکراری پاسخ داده نمی شود لطفا ابتدا سوال خود را در سایت جستجو نمایید ×
آمار کلی سایت
 • کل مطالب 2335
 • کل نظرات 9765
 • کل اعضا 1708
 • جدیدترین عضو شهرام گلی
خبرنامه
عبدالرحمن
| بازدیدها: 2519

الحمد لله رب العالمین و صلی الله علی نبینا محمد و علی آله و اصحابه اجمعین و من تبعهم باحسان الی یوم الدین اما بعد :

محبت الله و رسول و نتایج آن در زندگیاا

هر انسانی در زندگی محب و دوستاری دارد.هیچ کس در دنیا یافت نمی شود که کسی را دوست نداشته باشد. هر کسی هم به دلیلی کسی را دوست دارد. یکی به خاطر معامله دیگری به خاطر رابطه خویشاوندی و کسی دیگر به خاطر حزب و گروه. اما آن کسانی سعادتمند هستند که محبت الله و رسول را در دل خود بپرورانند و هیچ کس را دوست نداشته باشند مگر برای رضایتمندی الله. محبت الله و رسول بر انسان واجب است و همین کافی نیست بلکه باید آن ها را از پدر و مادر و فرزندان و حتی از روح خودمان بیشتر دوست داشته باشیم. عَنْ أَنَسٍ قَالَ: قَالَ رَسُولُ اللهِ صَلَّى اللهُ عَلَیْهِ وَسَلَّمَ: ” لَا یُؤْمِنُ عَبْدٌ – وَفِی حَدِیثِ عَبْدِ الْوَارِثِ: الرَّجُلُ – حَتَّى أَکُونَ أَحَبَّ إِلَیْهِ مِنْ أَهْلِهِ وَمَالِهِ وَالنَّاسِ أَجْمَعِین (رواه مسلم). ترجمه : از انس(رض) روایت است که رسول الله(صلی الله علیه و سلم) فرمود: هیچ بنده ای و در روایت دیگری، هیچ مردی ایمان نمی آورد تا زمانی که مرا از خانواده و ثروتش و همه مردم بیشتر دوست داشته باشد (به نقل از صحیح مسلم). و در روایتی دیگر آمده است که روزی امام عمر(رض) پیش رسول الله(صلی الله علیه و سلم) بود به ایشان گفت که شما را از همه بیشتر دوست دارم غیر از نفس خودم. ایشان فرمودند: خیر ای عمر، به الله که نفس محمد در دست اوست ایمانت تمام نمی شود تا زمانی که مرا از نفس خودت بیشتر دوست داشته باشی.امام عمر(رض) کمی فکر کرد سپس گفت: الان شما را از نفس خودم بیشتر دوست دارم. رسول الله(صلی الله علیه و سلم) فرمود: ای عمر الان ایمانت کامل شد ( به نقل از صحیح بخاری).

محبت الله و رسول آثار و نتایجی در پی دارد که به طور مختصر به ذکر برخی از آن ها می پردازیم :

نتیجه اول محبت الله و رسول

کسی که محبت الله و رسول را داشته باشند طعم و لذت و شیرینی ایمان را در دل احساس می کند چناچه رسول الله(علیه الصلاه و السلام) می فرماید : عَنْ أَنَسِ بْنِ مَالِکٍ رَضِیَ اللَّهُ عَنْهُ، عَنِ النَّبِیِّ صَلَّى اللهُ عَلَیْهِ وَسَلَّمَ قَالَ: ” ثَلاَثٌ مَنْ کُنَّ فِیهِ وَجَدَ حَلاَوَهَ الإِیمَانِ: أَنْ یَکُونَ اللَّهُ وَرَسُولُهُ أَحَبَّ إِلَیْهِ مِمَّا سِوَاهُمَا، وَأَنْ یُحِبَّ المَرْءَ لاَ یُحِبُّهُ إِلَّا لِلَّهِ، وَأَنْ یَکْرَهَ أَنْ یَعُودَ فِی الکُفْرِ کَمَا یَکْرَهُ أَنْ یُقْذَفَ فِی النَّار ( رواه البخاری).  ترجمه : از انس بن مالک(رض) روایت است  که رسول الله(صلی الله علیه و سلم) فرمودند : سه دسته هستند که شیرینی و طعم ایمان را احساس می کنند : ۱- الله و رسول را از همه کس و همه چیز بیشتر دوست داشته باشد. ۲- هر کسی را دوست داشته باشد تنها به خاطر رضایتمندی الله دوست داشته باشد  ۳- به همان اندازه که دوست ندارد وارد آتش شود به همان اندازه از برگشتن به کفر نفرت داشته باشد ( به نقل از صحیح بخاری). همانطور که در حدیث بسیار زیبای بالا دیده شد اولین نتیجه محبت الله و رسول به وجود آمدن لذت و زیبایی ایمان در دل است به طوری که شخص شیرینی آن را در دل احساس می کند. بسیاری از مردم امروز از ضعف ایمان و سستی در دین رنج می برند و اگر به این حدیث توجه کنند ایمانشان در زندگی شان نمایان می شود و تاثیر آن را بسیار بیشتر از این احساس می کنند.

نتیجه دوم محبت الله و رسول

یکی دیگر از نتایج محبت الله و رسول این است که انسان در روز قیامت با آن ها حشر می شود. در آن روز که گرمای آن بسیار زیاد است و عذاب شدید است و همه از هم فرار می کنند و کسی به فکر کس دیگری نیست و ( انسان از برادر خود و پدر و مادر خود و زن و فرزندانش فرار می کند و هر کس مشغول حال و وضع خودش هست / آیات ۳۳-۳۷ سوره عبس) چه افتخاری بالاتر از اینکه با رسول الله(صلی الله علیه و سلم) حشر شوید. عَنْ أَنَسِ بْنِ مَالِکٍ، أَنَّ أَعْرَابِیًّا، قَالَ لِرَسُولِ اللهِ صَلَّى اللهُ عَلَیْهِ وَسَلَّمَ مَتَى السَّاعَهُ؟ قَالَ لَهُ رَسُولُ اللهِ صَلَّى اللهُ عَلَیْهِ وَسَلَّمَ:”مَا أَعْدَدْتَ لَهَا؟ قَالَ: حُبَّ اللهِ وَرَسُولِهِ، قَالَ:«أَنْتَ مَعَ مَنْ أَحْبَبْتَ»(رواه مسلم)

ترجمه : از انس بن مالک(رض) روایت است که شخصی اعرابی به رسول الله(صلی الله علیه و سلم) گفت : کی قیامت است؟ ایشان فرمودند: چه چیزی برای آن آماده کردی که انتظارش را می کشی؟ آن اعرابی گفت محبت الله و رسولش را آماده کردم. رسول الله(صلی الله علیه و سلم) فرمودند : روز قیامت همراه کسی خواهی بود که دوستش داشتی. ( به نقل از صحیح مسلم).

عَنِ الزُّهْرِیِّ، عَنْ أَنَسٍ، قَالَ: قَالَ رَجُلٌ: یَا رَسُولَ اللهِ مَتَى السَّاعَهُ؟ قَالَ: «وَمَا أَعْدَدْتَ لَهَا؟» فَلَمْ یَذْکُرْ کَبِیرًا، قَالَ: وَلَکِنِّی أُحِبُّ اللهَ وَرَسُولَهُ، قَالَ: «فَأَنْتَ مَعَ مَنْ أَحْبَبْتَ»

ترجمه : از زهری و او از انس بن مالک(رض) روایت است که شخصی اعرابی گفت: ای رسول الله(صلی الله علیه و سلم) کی قیامت است؟ فرمود: چه چیزی برای آن آماده کردی؟ آن شخص کارهای خوب بزرگی ذکر نکرد ولی گفت: الله و رسولش را دوست دارم. رسول الله(صلی الله علیه و سلم) فرمود: تو همراه کسی هستی که آن را دوست داشتی.(به نقل از صحیح مسلم)

عَنْ أَنَسِ بْنِ مَالِکٍ، قَالَ: جَاءَ رَجُلٌ إِلَى رَسُولِ اللهِ صَلَّى اللهُ عَلَیْهِ وَسَلَّمَ فَقَالَ: یَا رَسُولَ اللهِ مَتَى السَّاعَهُ؟ قَالَ: «وَمَا أَعْدَدْتَ لِلسَّاعَهِ؟» قَالَ: حُبَّ اللهِ وَرَسُولِهِ، قَالَ: «فَإِنَّکَ مَعَ مَنْ أَحْبَبْتَ» قَالَ أَنَسٌ: فَمَا فَرِحْنَا، بَعْدَ الْإِسْلَامِ فَرَحًا أَشَدَّ مِنْ قَوْلِ النَّبِیِّ صَلَّى اللهُ عَلَیْهِ وَسَلَّمَ: «فَإِنَّکَ مَعَ مَنْ أَحْبَبْتَ» قَالَ أَنَسٌ: فَأَنَا أُحِبُّ اللهَ وَرَسُولَهُ، وَأَبَا بَکْرٍ وَعُمَرَ، فَأَرْجُو أَنْ أَکُونَ مَعَهُمْ، وَإِنْ لَمْ أَعْمَلْ بِأَعْمَالِهِمْ. (رواه مسلم)

ترجمه : از انس بن مالک(رض) روایت است که مردی پیش رسول الله(صلی الله علیه و سلم) آمد و گفت: کی قیامت است؟ ایشان فرمودند: چه چیزی برای آن آماده کردی؟ آن مرد گفت: محبت الله و رسولش را آماده کردم. انس می گوید بعد از این سخن رسول الله(صلی الله علیه و سلم) بسیار خوشحال شدیم. انس گفت : من الله و رسولش(صلی الله علیه و سلم) و ابابکر و عمر(رضی الله عنهما) را دوست دارم و دوست دارم با آن ها حشر شوم، هر چند اعمالم به اندازه رسول الله(صلی الله علیه و سلم) و ابابکر و عمر نیست.(به نقل از صحیح مسلم) در روایتی دیگر  از صحیح مسلم تقریبا همین مطالب مآمده است فقط آن شخص اعرابی نماز و روزه و صدقه زیادی را ذکر نکرد فقط گفت که الله و رسول را دوست دارم. عَنْ أَبِی وَائِلٍ، عَنْ عَبْدِ اللهِ، قَالَ: جَاءَ رَجُلٌ إِلَى رَسُولِ اللهِ صَلَّى اللهُ عَلَیْهِ وَسَلَّمَ فَقَالَ: یَا رَسُولَ اللهِ کَیْفَ تَرَى فِی رَجُلٍ أَحَبَّ قَوْمًا وَلَمَّا یَلْحَقْ بِهِمْ؟ قَالَ رَسُولُ اللهِ صَلَّى اللهُ عَلَیْهِ وَسَلَّمَ: «الْمَرْءُ مَعَ مَنْ أَحَبَّ» (رواه مسلم)

ترجمه :از ابی وائل و عبدالله(رض) روایت است که مردی پیش رسول الله(صلی الله علیه و سلم) آمد و گفت شخصی که قومی را دوست داشته باشد ولی به آن ها نرسیده باشد حالشان چگونه است؟ ایشان فرمودند: انسان با کسی خواهد بود که دوستش داشته باشد.(به نقل از صحیح مسلم)

نتیجه سوم محبت الله و رسول

یکی دیگر از نتایج محبت الله پیروی از رسولش است یعنی اینکه کسی که الله را دوست دارد باید دنبال اوامر و نواهی رسولش باشد چنانچه می فرماید 🙁 بگو اگر الله را دوست دارید از من پیروی کنید تا اینکه الله هم شما را دوست بدارد و گناهانتان را بیامرزد و الله آمرزنده ی مهربان است/۳۱-آل عمران). قطعا کسی که الله و رسولش را دوست دارد باید دنبال اوامر و نواهی آن ها باشد یعنی کسی که ادعا کند محبت آن ها را دارد ولی پایبند به آن احکام یعنی قرآن و سنت نباشد در ادعای خود صادق نیست.

خطر کمبود محبت الله و رسول در زندگی

الله در قرآن ما را تهدید کرده است که اگر محبت خود و رسولش در زندگی مان کمتر از مسایل زندگی بود باید منتظر عذاب او باشیم چنانچه می فرماید :

قُلْ إِنْ کَانَ آبَاؤُکُمْ وَأَبْنَاؤُکُمْ وَإِخْوَانُکُمْ وَأَزْوَاجُکُمْ وَعَشِیرَتُکُمْ وَأَمْوَالٌ اقْتَرَفْتُمُوهَا وَتِجَارَهٌ تَخْشَوْنَ کَسَادَهَا وَمَسَاکِنُ تَرْضَوْنَهَا أَحَبَّ إِلَیْکُمْ مِنَ اللَّهِ وَرَسُولِهِ وَجِهَادٍ فِی سَبِیلِهِ فَتَرَبَّصُوا حَتَّى یَأْتِیَ اللَّهُ بِأَمْرِهِ وَاللَّهُ لَا یَهْدِی الْقَوْمَ الْفَاسِقِینَ                               

 ترجمه : بگو اگر پدرانتان و فرزندانتان و برادران و همسران و طایفه شما و اموالی که بدست آورده اید و تجارتی که از کساد شدنش می ترسید و منازلی که مورد علاقه شما هست در نظرتان از الله و رسولش و جهاد در راه او محبوب تر است در انتظار باشید که الله کار خود را می کند(عذابش را فرو می فرستد) و الله قوم نافرمان بردار را هدایت نمی کند/توبه آیه ۲۴

نتیجه گیری :

در پایان باید این را متذکر شویم که محبت الله و رسول بر ما واجب است و کسانی که کمی احساس می کنند محبت فرزندان و یا همسران و یا قوم خویششان بیشتر است باید فکری به حال قیامتشان بکنند چون تا زمانی که محبت آن ها حتی از روح خودشان بیشتر نباشد ایمانشان کامل نشده و در قیامت پشیمان خواهند شد پس محبت آن ها را بیشتر در دل پرورانده و بر قرآن کریم بیشتر پایبنده بوده و همچنین سنت های رسول الله را به جا آورید که تنها راه سعادت و نجات در قیامت اسلام، یعنی قرآن و سنت است.

و آخر الدعوانا ان الحمد لله رب العالمین و صلی الله و سلم و بارک علی نبینا محمد و علی آله و صحبه اجمعین

| ۲ مرداد ۱۳۹۴
۵ پاسخ به “محبت با خدا و رسول با اطاعت از خدا و رسول”
 1. وضعیت کاربر : مهمان
  خواهر دینی شما says:

  بگذار تا دیوارها را خراب کنند، بکذار تا خشت و آجرها را از جا برکنند، اما هرنقطه از این کره خاکی سجده گاه من است و خدای را در لای دیوارها نمی جویم، خدای من درون سینه من است و عقیده من در اندیشه و در قطره قطره خون من است، خراب کنید و من خراب نخواهم شد چرا که با ذکر خدایم آبادم و ویران نخواهم شد‌ ، چرایی این عمل هزاران نفر را به سوی حقیقت رهنمون خواهد شد و خدا آگاه بر همه اموراست، می دانم که آن چه بهتر است برای بندگانش فیصله خواهد کرد.

  امام سید ابوالحسن علی حسنی ندوی رحمه‌الله ٬ می‌فرماید:
  ?”وأنَّ التّارِیْخَ یَشْهَدُ أَنَّ کُلَّ مَنْ حاوَلَ أَنْ یَصْرِفَ شَعْباً عَنْ مَرْکَزِه الإسْلامی و عَنْ عَقِیْدتِه الإسْلامِیَّهِ و عنْ تُراثِه الإسلامی٬ کانَ حَظُّهُ الْفَشلُ والإِخْفاق٬ فَلْیدرکُ ذالکَ کُلُّ مَنْ یَمْلکُ زمامَ الأُمور”؛

  غافل از آن که خداست در اندیشه ما


 2. خواهرمسلمان says:

  مطلب بسیار مفید وجامعی بود.

  انشاءالله سعیمان بر این باشد که محبت خدا و رسولش رانه تنها زبانی بلکه قلبا هم  دوست بداریم  ومحبت شان جز با پیروی از قرآن وسنت امکان پذیر نیست.*جزاکم الله خیرا*

 3. وضعیت کاربر : مهمان
  مجید says:

  با سلام به شما و خسته نباشین بدون شک رستگاری همه در اطاعت از خدا و از پیامبر خدا می باشد و محبت یعنی پیروی و نه محبت شعاری اسلام دین شعار نیست دین عمل است مسلمونای امروزه راه  نجات رو گم کردن و گرفتار هوس شدن و هوس بر دین و عقاید شون غالب گشته . خدا همه رو به راه مستقیم هدایت کنه 

 4. وضعیت کاربر : مهمان
  محمد says:

  سلام ممنون بخاطر وب سایت خوبتون

  اما لطفا منبع مطالب انتشاریتون رو هم بنویسید 

  با تشکر 

یک دیدگاه بگذارید

جستجو
آخرین مطالب
پیوندهای محبوب
آمار سایت
 • کاربران آنلاین 22نفر
 • بازدید امروز 30837
 • بازدید دیروز 84411
 • بازید کل 107796248

این سایت در ستاد ساماندهی پایگاه های اینترنتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به ثبت رسیده است.

کلیه حقوق برای پایگاه اطلاع رسانی وااسلاماه محفوظ میباشد.

استفاده از محتوای وااسلاماه با ذکر منبع و آدرس سایت بلامانع است. | تگ ها

Powered By Vaislamah.com - Copyright © 2010-2015 Vaislamah.com