پایگاه اطلاع رسانی وااسلاماه

 

باید یقین کامل داشته باشی که با قرآن زنده ای و بدون قرآن مرده

با قرآن بینایی و بدون قرآن نابینا

با قرآن هدایت یافته ای و بدون قرآن گمراه

با قرآن دانشمندی و بدون قرآن نادان

اول الله، آخر الله ، ظاهر الله، باطن الله، فقط الله

بهترین یاد خدا ورد (لااله الا الله) است

کاربران گرامی؛ سوالات شرعی شما از روز پنجشنبه بررسی خواهند شد ان شاءالله، سوالات بسیار زیادی دریافت شده، تکراری ها حذف خواهند شد ×
آمار کلی سایت
 • کل مطالب 2335
 • کل نظرات 9754
 • کل اعضا 1707
 • جدیدترین عضو MEHDI7
خبرنامه
وااسلاماه
| بازدیدها: 47200

کرامت زن در اسلام

از لطف آفریدگار مهربان وجود زن است. زن این موجود لطیف را خدا آفرید تا همسری مهربان مادری دلسوزمربی عالیقدربه وجود بیاید . زن بعنوان یک انسان، دارای کرامت وارزش ویژه می باشد. ترجمه آیه ( ما فرزندان آدم را کرامت بخشیدیم) با ظهور اسلام ارزش واقعی زن بازگشت. اما قبل اسلام زن درجامعه زندگی میکرد، که بسیارپست وحقیر شمرده می شد تا جائیکه زنده به گورمی شد. اسلام آمد واین عقاید جاهلی را باطل اعلام کرد، اسلام درتمام مسائلی که ارتباط با زن دارد صحبت کرده، که در این مورد آیات واحادیث زیادی وجود دارد. زن ازنگاه اسلام وقرآن همان است که درطبیعت هست.
اسلام بزرگترین خدمت را با اصولی که در قوانین و احکام مربوط به زن قرار داده به زن اعطا کرده. همزمان با آشنا کردن زنان به حقوق واقعی خود شخصیت و کرامت فراموش شده ایشان را احیا نمود.
اسلام به روشهای مختلف، کرامت انسانی زن را به همگان آشکار می سازد، کرامتی که از روزی که جنس بشر به وجود آمده چنین طرزتفکری وجود نداشته است. درواقع اسلام در این نظریه خود با تمام جهان درافتاد، وزن را آنطور که هست وبراساسی که آفریده شده، به جهان معرفی کرد.

آیا زن و مرد حقوق مساوی دارند؟

سوالی که این روزها مطرح است وعده را تحت تاثیر قرار داده است جواب: بله زن ومرد حقوق مساوی دارند اما نه تشابه، اما غربیها سعی می کنند تا تساوی وتشابه را یکی فرض کنند. بدون شک مساوات دراسلام غیرقابل انکاراست وریشه در تمام قوانین ودستورات اسلامی دارد،گرچه این اصل، قلمرو گسترده دارد و نمی توان آن را محدود به بعضی مسائل کرد، اما به طور نمونه می توان به موارد زیر اشاره نمود

ازدواج

در امرازدواج زن همانند مرد در تصمیم گیری و انتخاب آزاد است و هیچ اجباری در کارنیست وبدون رضایت اوعقد معنی ندارد

تعلیم و تربیـت

دراسلام برای زن ومرد بطورمساوی کسب علم ودانش سفارش شده است چنانچه پیامبرمی فرماید (طلب العلم فریضه علی کل مسلم ومسلمه) کسب دانش برمرد وزن مسلمان واجب است.

ارث

قبل ازاسلام زنان ازحق ارث محروم بودند اما اسلام این تفاوت بین زن ومرد را از بین برد وحق ارث به زنان بخشید قرآن می فرماید: «للرجالِِ نصیبٌ مما ترک الوالدانِ و الاقربون و للنساء نصیبٌ مما ترک الوالدان و الاقربون مما قل منه و کثر نصیباً مفروضاً»: براى مردان، از آنچه پدر ومادر و خویشاوندان ازخود بر جاى مى گذارند، سهمى است و براى زنان نیز، ازآنچه پدر ومادروخویشاوندان مى گذارند، سهمى است خواه آن مال کم باشد یا زیاد، این سهمى است تعیین شده و پرداختنی نساء،آیه ۷ سوره

سوال چرا ارث زن نصف ارث مرداست ؟

قانون ارث درنظام حقوقی اسلام، بر پایه عدالت بنیان گذاری شده است و اگر به این نکته توجه شود که زن هیچگونه مسئولیت مالی در برابر اطرافیانش ندارد، بسیارمنصفانه و منطبق بر شأن و کرامت زن نشان می دهد. البته در مواردی سهم الارث زن برابرسهم مرد وشاید بیشتر هم باشد.
پس به عبارت بهترمی توان گفت: اسلام ارث را بر اساس زن یا مرد بودن بنیان نکرده، بلکه برپایه مسئولیتها و وظایفی که افراد درقبال دیگران دارند، وضع نموده است.

وحدت هویت

زن و مرد ازیک گوهر و سرشت، بدون هیچگونه برتری از نظر خلقت نسبت به یکدیگر آفریده شده اند. هو الذی خلقَکم من نفسٍ واحدهٍ و جعل منها زوجَها لیسکنَ الیها… سوره اعراف، آیه ۱۸۹: اوست که همه شما را از یک تن بیافرید و از آن یک تن زنش را نیز بیافرید تا با او آرامش یابد
و مِن ایاتِه اَن خلق لکم مِن انفسکم ازواجاً لِتَسکنوا اِلیها… سوره روم، آیه ۲۱ و از نشانه های قدرت اوست که برایتان از جنس خودتان همسرانی آفرید تا در کنار ایشان آرامش یابید.
پس زن درخلقت ازهمان جوهرمرد است. وعقاید باطلی که دراین زمینه مخصوصا در دوره جاهلیت رواج داشته، همه توسط آیات نورانی قرآن نسخ شده است

پاداش اعمال

زن و مرد هردو، درتکالیف و وظایف معنوی خود یکسان و برابرند و به صورت یکسان از ثواب وعقاب اعمال خود بهره می گیرند. در قرآن حتی یک آیه هم وجود ندارد، که درآن به مردان برتری خاصی ببخشد، ویا آنان را مستحق عنایتی بیشتری از زنان قرار دهد. آیات الهی هر دو جنس را در واجبات و اوصاف عالی برابر می داند.
و مَن یَعمل مِن الصالحات مِن ذکرٍ اَو اُنثی و هو مُؤمِن فَاولئک یَدخُلون الجنه و لایظلمون نَقیرا سوره نساء،آیه ۱۲۴ هرکس کاری شایسته کند، چه زن و چه مرد، اگر مومن باشد به بهشت می رود و به قدر آن گودی که بر پشت هسته خرماست به کسی ستم نمی شود.

تفاوت طبیعی بین زن و مرد

بدون شک بین زن و مرد از لحاظ های گوناگون تفاوت است و به هیچ عنوان نمی توان آن را انکار کرد، اما هرگز نمی توان این تفاوتها را کمبود و نقص برای یک جنس و برتری برای جنس مخالف برشمرد.
به عبارت دیگر تفاوتهای زن و مرد تناسب است نه نقص و کمال، قانون خلقت خواسته است با این تفاوتها تناسب بیشتری میان زن و مرد که قطعا برای زندگی مشترک ساخته شده اند به وجود آورد.
همچنین از نظرجسمی مرد از زن قویتره و هیچ فردی این را انکار نمی کند. حتی هر یک ازسلولهای بدن هر انسانی نشان از جنسیت خویش دارد. و این تفاوتها دلیل بر فرق در توان کاری و قدرت بدنی شده که به طور معمول مردان از زنان قویتر می باشند و از این نظر برتری دارند. اما رشد دختران از پسران شدیدتر و بلوغ آنها زودتر صورت می گیرد. وفرق دیگری که با مردان دارند ازنظرعاطفی بودن است.

اجتماعی

در اسلام زنان در مسائل اجتماعی شرکت می کنند و هیچ منعی برای شرکت در فعالیتهای گروهی ندارند. مانند شهادت دادن، سرگرمی در اوقات قراغت، حق امر به معروف و نهی ازمنکر قرآن می فرماید : والمؤمنینَ و المؤمنات بعضهم اولیاء بعض یأمرون بالمعروف و ینهَون عن المنکر و یقیمون الصلوه و یؤتون الزکوه و یُطیعون الله و رسوله اولئک سیرحمهم الله اِن الله عزیٌز حکیمٌ. سوره توبه، آیه ۷۱: مردان مؤمن و زنان مؤمن برخی بر برخی ولایت (سرپرستی) دارند. به معروف یکدیگر را امرمی کنند و از منکر بازمی دارند و نماز می گذارند و زکات می دهند، و ازخدا و پیامبرش فرمان می برند، خدا اینان را رحمت خواهد کرد، خدا پیروزمند و حکیم است.
توضیح: البته اسلام حضور زن دراجتماع را مشروط بر حفظ حجاب و پوشش کامل او دانسته، که این به معنی محدود کردن زن نیست. به عبارت دیگر اسلام با حضور اجتماعی زن مخالف نیست، بلکه با بی بندوباری و بی پروائی و بی عفتی اجتماعی مخالف است. حجاب در اسلام به معنی منع حضور زن در جامعه نیست،بلکه به معنی حضور تحت شرایط معین است.

بعد اقتصاد

اسلام زن را در مباحث مالی و اقتصادی آزاد گذاشته است. للرجال نصیبٌ مما اکتسبوا و للنساء نصیبٌ مما اکتسبن: مردان نصیبى از آنچه به دست مى آورند دارند، و زنان نیز نصیبى (و نباید حقوق هیچ یک پایمال گردد) سوره نساء، آیه ۳۲٫ اسلام به شکل بی سابقه ای جانب زن را در مسائل مالی و اقتصادی رعایت کرده، از طرفی به زن استقلال و آزادی کامل اقتصادی داده و دست مرد را از مال و کار او کوتاه کرده، و از طرف دیگر با برداشتن مسؤولیت تأمین بودجه خانوادگی از دوش زن، او را از هر نوع اجبار و الزامی برای دویدن به دنبال پول معاف کرده است.
اسلام برای زن مهریه و نفقه قرار داده است، به این علت که نیروی جسمانی او کم است و همچنین قوای بدنش در اثر دوران بارداری و شیردهی و تربیت فرزند نیز کمتر می شود و پرداخت نفقه و مهریه بر مردان واجب است.

در نقش همسری

قرآن می فرماید: وعاشروهن بالمعروف: با آنها با نیکی رفتار و زندگی کنید. سوره نساء، آیه ۱۹٫ معروف همان چیزی است که متضمن هدایت عقل و حکم شرع و فضیلت و محاسن خلق نیکو و سنتهای حسنه در آداب است. در روایات نیز مردان به نیکی کردن و حسن معاشرات با همسرانشان سفارش شده اند.
پیامبر اسلام (ص) می فرمایند: خیرکم، خیرکم لأهله و أنا خیر لأهلی: بهترین شما کسی است که برای خانواده خود بهترین باشد و من برای خانواده ام بهترینم
در آیات و روایات، بسیاربرحسن معاشرت و نیکویی به زنان سفارش شده و از آزار رساندن به زنان نهی شده است. در دوران تاریک قبل از اسلام به این دلیل که برای زن هویت انسانی قائل نبودند، از هرگونه آزار و اذیت نسبت به او دریغ نمی کردند.

در نقش مادری

در مکتب انسان ساز اسلام بر احترام به پدر و مادر سفارش شده است. و قضی ربک ألا تعبدوا إلا ایاه و بالوالدین إحسانا..: و پروردگارت فرمان داده: جز او را نپرستید! و به پدر و مادر نیکى کنید! هر گاه یکى از آن دو، یا هر دوى آنها، نزد تو به سن پیرى رسند، کمترین اهانتى به آنها روا مدار! و بر آنها فریاد مزن! و گفتار لطیف و سنجیده و بزرگوارانه به آنها بگو (سوره اسری، آیه ۲۳) «و وصینا الانسان بوالدیه…»: و ما به انسان درباره پدر و مادرش سفارش کردیم مادرش او را با ناتوانى روى ناتوانى حمل کرد (به هنگام باردارى هر روز رنج و ناراحتى تازه اى را متحمل مى شد)، و دوران شیرخوارگى او در دو سال پایان مى یابد (آرى به او توصیه کردم) که براى من و براى پدر و مادرت شکر بجا آور که بازگشت (همه شما) به سوى من است (سوره لقمان، آیه ۱۴)اما در مورد مادر و احترام نسبت به او بیشتر سفارش شده است.«الجنه تحت اقدام الامهات») بهشت زیر پای مادران است.

در نقش فرزندی

تا قبل از ظهور اسلام به علت وجود عقاید جاهلی که بین مردم رواج داشت، فرزند دختر را ننگ و حقیر می شمردند. اما اسلام به دختر ارج نهاد و شخصیت و کرامت انسانی او را احیا کرد.در روایات آمده هرکس دو یا چند دختر داشته باشد وآنهارا به خوبی تربت کند بهشت برای او واجب میگردد.
اسلام کرامت و شخصیت زن را زنده و احیا کرد، شخصیتی که به فراموشی سپرده شده و از بین رفته بود. زنانی که در دوره جاهلیت از حقوق انسانی خود محروم بودند و حتی به دید یک انسان به آنها نگاه نمی شد، با حقوق خود آشنا شدند
ودر آن روزگاری که برای زن ارزش و منزلتی قائل نبودند، اسلام مردان را به پرداخت نفقه و مهر فرمان داد و آن را به عنوان یک وظیفه و مسئولیت برعهده مردان نهاد.
اسلام در تمام مسائلی که مطرح می کند، سیستم خاص خودش را دارد

کرامت واقعی زن

کرامت زن از دیدگاه اسلام همانند مرداست. این نکته قابل توجه است، هنگامیکه حلیمه سعدیه مادرشیرده پیامبر تشریف آوردند حضرت به احترامش ازجا برخاست، وعبای خودش را پهن کرد تا حلیمه سعدیه بر عبای رسولخدا بنشیند. همچنین زمانیکه گوسفند ذبح میکردند، به احترام همسرش خدیجه ازگوشت گوسفند برای اقوام خدیجه می فرستادند. روایت سوم. شخصی بنام اویس قرنی درحیات پیامبر میخاستند برای ملاقات پیامبر بیاید، ومقام صحاببیت را کسب کند، آنحضرت پیغام فرستادند بشین ومادرت را خدمت کن، تا اینکه حضرت از دنیا رفتند . همچنین زنی که در خانه همسرش کارانجام میدهد از قبیل تهیه غذا نظافت وشیر دادن بچه اینا وظیفه اش نیستند بلکه زن بعنوان احسان انجام میدهد وحتی میتواند از همسرش تقاضا کند برای این کارا مستخدم بگیرد.

ارزش ازدست رفته زن

زن با آن مقام بلندی که دارد که تمام پیامبران وامامان از اول متولد شده اند، ودرواقع مربی پیامبران وامامان این زنان هستند، متاسفانه برخی از زنان امروزمربی سگ ها شدند که یک حیوان نجسی هست، این خانما مربی موجود پستی شدند. که در این مورد وقت گرانبهای خویش را جهت مطالعه آموزشهای غربیها برای سگ صرف میکند، تا یاد بگیرد وبه نحواحسن این موجود پست را آموزش دهد. ودر خانه که یک انسان شریف درآن زندگی میکند این حیوان نجس نیزقراردارد. بدتراز این زنانی با تشکلیل انجمن اززنان مربی سگها دعوت میکنند، تا درانجمن شان فعالیت کنند. این فرهنگ شوم غربیهاست که مسلمانان را تحت تاثیر قرار داده است.

سوء استفاده از زن

برخی خیال میکنند غرب به کرامت اصلی زن پی برده است، وبه آن احترام میگزارد، وبه زنان جامعه خودشان آزادی داده است! در جامعه غرب زن تا وقتی جوان است، وازصورت زیبای برخوردارست، به آن احترام میگزارند. اما این زن زمانیکه سنش بالا برود، ویا بدقیافه باشد نه تنها توجهی به آن نمیشود، بلکه بعنوان یک انسان مورد احترام قرار نمیگیرد، پست شمرده میشود. درحقیقت این یک سوء استفاده آشکاراست از زن. اما دراسلام زن با هر سن وقیافه مورد احترام می باشد . متاسفانه در جامعه اسلامی ما نیز از زنان این گونه سوءاستفاده می شود. برای کارگزینی درشرکت های خصوصی صندلی زن را خالی میگزارند، واز بین مراجعین زنی را انتخاب میکنند، که جوان وازصورت زیبائی برخوردارباشد، این یک رفتارحقارت آمیزاست به مقام زن. بسیاریها مورد توجه قرار نمیگیرند. درحالیکه مقامی که اسلام به زن اعطاء کرده است، صرف نظر از جوان بودن یا یا زیبا بودن اوست واین مقام ومنزلت فقط بخاطرانسان بودنش می باشد.

| ۸ آبان ۱۳۹۰
۶ پاسخ به “کرامت و منزلت زن از دیدگاه اسلام”
 1. وضعیت کاربر : مهمان
  مهسا says:

  سلام ممنون از مطالب عالی و مفیدتون.


 2. حسن شیرزاد says:

  سلام عرض می کنم خدمت شما دوست عزیز، مطالب تون رو خوندم خیلی عالی بود ممنون
  جزاکم الله خیرا


 3. خال مرادعرب اوغلی says:

  کرامت زن ازدیدگاه اسلام
  اسلام ازبرای زنان بسیارحقوق را قایل شده است ازآن جمله حق زنده گی رابرای زنان داده است قبل ازاسلام دخترهارازنده به گورمیکردند.
  ودیگراینکه هیچ گاهحقوق زن مردبرابرشده نمی تواند دربعضی مواردخداوندازبرای زنان حقوق بیشتری قایل شده ودربعض مواردازبرای مردها.
  اگرما دین اسلام رابطورکامل برسی کنیم درمیابیم که زنان نسبت به مردانازآسایش راحت بیشتری برخوردارمیباشند.


 4. boardaaa says:

  مومن آنچه را که برای خودش می پسندد برای برادرش نیز می پسندد .
  لایمومن احدکم حتی یحب لاخیه ما یحب لنفسه .


 5. محمد says:

  بنام خداوند بخشنده مهربان : کرامت وشرف حقیقی را اسلام به زن داده خداوند زن را مایه رشد وتعالی مردان قرار داده برای همین کنار هر مرد موفقی مادر ویاهمسری باکمال گذاشته تا زمینه رشد وتعالی اورا فراهم کنند ضمنا از نظر اقتصادی صحیح است که نصف برادر سهم ارث می گیره اما برایش مهریه معین کرده که مجموع ارثیه زن بعلاوه مهریه اش از سهم ارث برادر بیشتر می شود


 6. زین العابدین says:

  سلام برادر شما هم وبلاگ مفیدی دارید، سایت شمارا لینک کردم..بسیار ممنونم از تشویق تان
  با آرزوی موفقیت

یک دیدگاه بگذارید

جستجو
آخرین مطالب
پیوندهای محبوب
آمار سایت
 • کاربران آنلاین 21نفر
 • بازدید امروز 43046
 • بازدید دیروز 112414
 • بازید کل 107641669

این سایت در ستاد ساماندهی پایگاه های اینترنتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به ثبت رسیده است.

کلیه حقوق برای پایگاه اطلاع رسانی وااسلاماه محفوظ میباشد.

استفاده از محتوای وااسلاماه با ذکر منبع و آدرس سایت بلامانع است. | تگ ها

Powered By Vaislamah.com - Copyright © 2010-2015 Vaislamah.com