پایگاه اطلاع رسانی وااسلاماه

 

باید یقین کامل داشته باشی که با قرآن زنده ای و بدون قرآن مرده

با قرآن بینایی و بدون قرآن نابینا

با قرآن هدایت یافته ای و بدون قرآن گمراه

با قرآن دانشمندی و بدون قرآن نادان

اول الله، آخر الله ، ظاهر الله، باطن الله، فقط الله

بهترین یاد خدا ورد (لااله الا الله) است

آمار کلی سایت
 • کل مطالب 2335
 • کل نظرات 9754
 • کل اعضا 1707
 • جدیدترین عضو MEHDI7
خبرنامه
خواهرمسلمان
| بازدیدها: 1656

imagesاز فضایل ماه مبارک رمضان شب قدر است، شبی است که خداوند در آن ثواب اعمال نیک را برای امت اسلامی مضاعف و بسیار زیاد می کند.

{إِنَّا أَنْزَلْنَاهُ فِی لَیْلَهِ الْقَدْرِ (۱) وَمَا أَدْرَاکَ مَا لَیْلَهُ الْقَدْرِ (۲) لَیْلَهُ الْقَدْرِ خَیْرٌ مِنْ أَلْفِ شَهْرٍ (۳) تَنَزَّلُ الْمَلَائِکَهُ وَالرُّوحُ فِیهَا بِإِذْنِ رَبِّهِمْ مِنْ کُلِّ أَمْرٍ (۴) سَلَامٌ هِیَ حَتَّی مَطْلَعِ الْفَجْرِ}

شرح و تفسیر سوره مبارکه قدر

إنا أنزلنه فی لیله القدر: ما قرآن را در شب با ارزش قدر فرو فرستادیم.

فرموده الله سبحانه وتعالی:{ ِنَّا أَنْزَلْنَاهُ}: همانا ما قرآن را در شب قدر نازل کردیم، یعنی همانا تمام قرآن یکبارگی از لوح محفوظ به آسمان دنیا نازل شده، وسپس بعد از آن در طی ۲۳ سال برحسب وقایع بر رسول اکرم rنازل شده است. این قول ابن عباس رضی الله عنهما وبعضی از صحابه می باشد.

مراد از “قدر” در فرموده الله سبحانه وتعالی:” لَیْلَهُ الْقَدْر” چیست ؟

ابن جوزی رحمه الله می فرماید: در تسمیه شب قدر پنج قول ذکر شده است:

همانا آن شب دارای عظمت وبزرگی است، وگفته می شود فلانی دارای بزرگی و عظمت است. قوله تعالی: “وما قدروا الله حق قدره” آنان آنگونه که شایسته است خدا را نشناختند.
همانا آن شب تنگ است، شبی است که بخاطر نزول فرشتگان در زمین، زمین بر آنان تنگ می شود. قوله تعالی : “ومن قدر علیه رزقه” وآن کسی که رزق و روزی بر او تنگ شده است. (خلیل ابن احمد).
قدر بمعنای حکم می باشد. مثل اینکه بگوییم اشیاء در آن اندازه گرفته می شوند. (ابن قتیبه).
همانا کسی که قدر ومنزلتی ندارد، بخاطر عبادت و طاعت در شب قدر دارای ارزش ومنزلت ” قدر” می شود. ( أبوبکر الوراق).
برای اینکه در آن شب کتابی نازل شده است که دارای قدر و ومنزلت است، ودر آن شب رحمت وفرشتگانی که دارای قدر ومنزلت خاصی هستند نازل می شود. (علی ابن عبید الله).
خداوند متعال شب قدر را در قرآن اینچنین توصیف کرده است: {إِنَّا أَنْزَلْنَاهُ فِی لَیْلَهٍ مُبَارَکَهٍ إِنَّا کُنَّا مُنْذِرِینَ (۳) فِیهَا یُفْرَقُ کُلُّ أَمْرٍ حَکِیمٍ (۴) أَمْرًا مِنْ عِنْدِنَا إِنَّا کُنَّا مُرْسِلِینَ (۵) رَحْمَهً مِنْ رَبِّکَ إِنَّهُ هُوَ السَّمِیعُ الْعَلِیمُ} الدخان: ٣ – ۶

علامه ابن عثیمین رحمه الله تعالی می فرماید: خداوند متعال شب قدر را مبارک توصیف کرده است، بخاطر زیاد بودن خیر وبرکت وفضل آن شب، واز برکات آن شب نزول قرآن در آن می باشد، وخداوند متعال آن شب را به عنوان شبی که در آن هرگونه کار حکیمانه ای بیان ومقرر گشته توصیف کرده است، یعنی اینکه تمام اوامری که از طرف خداوند متعال که در آن سال انجام می گیرد، از ارزاق و عمرها وخیر وشر وغیره، از لوح محفوظ به فرشتگانی که مسؤولیت نوشتن به عهده آنان است انتفال می یابد، وبدون شک تمام اوامر وکارهای پروردگار با حکمت ومحکم ومتقن می باشد،که در آن هیچ نقص وخلل وجهل وباطل نمی باشد.

وشب قدر از شبهای ماه رمضان می باشد، بدلیل فرموده الله سبحانه وتعالی: {شَهْرُ رَمَضَانَ الَّذِی أُنْزِلَ فِیهِ الْقُرْآَنُ} البقره: ١٨۵

{لَیْلَهُ الْقَدْرِ خَیْرٌ مِنْ أَلْفِ شَهْر} شب قدر شبی است که از هزار ماه بهتر است.

امام مجاهد رحمه الله می فرماید: قیام آن شب وعمل در آن بهتر از هزار ماه است که شب قدر در این هزار ماه نباشد.

وامام ابن کثیر رحمه الله می فرماید: واین قول که شب قدر بهتر از عبادت هزار ماهی که در آن شب قدر نیست. اختیار ابن جریر است واین قول صحیح وراجح می باشد.

{تَنَزَّلُ الْمَلَائِکَهُ وَالرُّوحُ فِیهَا بِإِذْنِ رَبِّهِمْ مِنْ کُلِّ أَمْر} فرشتگان وجبرئیل در آن شب با اجازه پروردگارشان پیاپی به سوی عبادت کنندگان شب زنده دار می آیند برای هر گونه کاری که الله دستور داده باشد.

سیدنا أبو هریره رضی الله تعالی عنه می فرماید : تعداد فرشتگان شب قدر در زمین بیشتر از سنگ ریزه ها می باشد، واین دلالت برکثرت رحمت وبرکت در این شب می باشد .

همانا نزول فرشتگان نزول رحمت وبرکت الهی است، همانطوری که فرشتگان در موقع تلاوت قرآن وحلقه های علم نازل می شوند وبالهایشان را برای طالب علم می گسترانند .

اما مراد از روح در آیه، جبریل امین علیه السلام می باشد، وآن از باب عطف خاص برعام می باشد.

{سَلَامٌ هِیَ حَتَّی مَطْلَعِ الْفَجْرِ} آن شب شب سلامت ورحمت ودرود فرشتگان برمؤمنان شب زنده داراست تا طلوع صبح.

در معنای سلام در این آیه دو قول می باشد:

امام مجاهد رحمه الله می فرماید: در آن شب هیچ بیماری ودردی صورت نمی گیرد، وهیچ شیطانی رها نمی شود.
ابن قتیبه رحمه الله می فرماید: همانا معنای سلام خیر و برکت است.
علامه ابن عثیمین رحمه الله تعالی می فرماید: منظور از سلام یعنی اینکه شب قدر شب سلامتی برای مؤمنین از هر چیز مخوف وترسناک می باشد، و بخاطر زیاد بودن اشخاصی که از آتش جهنم آزاد می شوند، واز عذاب آن نجات می یابند.

منظور از سلام یعنی اینکه شب قدر برای مؤمنین شب سلامتی می باشد، از هر جیز مخوف وترسناک، بخاطر اینکه افراد زیادی در این شب از آتش نجات می یابند واز عذابش در امان می مانند.

ومراد از {حَتَّی مَطْلَعِ الْفَجْرِ} یعنی اینکه آن شب باطلوع فجر که انتهای عمل وعبادت شب می باشد پایان می یابد.

فضایل شب قدر از خلال شرح سوره قدر

نزول قرآن کریم که آن بعنوان معجزه جاوید بر رسول اکرم صلی الله علیه وسلم برای هدایت جهانیان می باشد، وحجتی است بر معاندین.
همانا شبی است که در آن برکت ورحمت زیاد می باشد.
شبی است که در آن ارزاق وعمر وحوادث سال آینده مقدر ومشخص می شود.
شبی است که عبادت در آن بهتر از هزارماه می باشد.
شبی است که فرشتگان در آن نازل می شوند، ونزول فرشتگان همراه با خیر وبرکت ورحمت وآزاد شدن بندگان از آتش می باشد.
همانا شبی است که در آن سلامتی از امراض وعقوبات می باشد.
وقیام آن شب سبب کفاره وبخشش گناهان گذشته می شود.
رسول اکرم می فرماید: “من قام لیله القدر إیمانا وإحتسابا غفر له ما تقدم من ذنبه” متفق علیه .

«هر کس شب قدر را بپا دارد در حالی که ایمان وامید اجر دارد گناهان گذشته او بخشیده می شود» .

لیله القدر در چه شبی است ؟

شب قدر از شبهای ماه رمضان می باشد، بدلیل فرموده الله سبحانه وتعالی: {شَهْرُ رَمَضَانَ الَّذِی أُنْزِلَ فِیهِ الْقُرْآَنُ} البقره: ١٨۵

جمهور علماء می فرمایند: که شب قدر در دهه آخر ماه مبارک رمضان است، اما در چه شبی از دهه آخر می باشد اختلاف کرده اند که مشهورترین آنها عبارتند از:

شب ۲۱ و این قول امام شافعی رحمه الله است.
شب ۲۳ و این قول بسیاری از صحابه و تابعین است .
شب ۲۵ و۲۷ و۲۹ .
شب آخر رمضان است.
در دهه آخر است، اما در هر سال تغییر می کند، یعنی اینکه احتمال دارد یک سال ۲۱ وسال دیگر ۲۵ وسال دیگر ۲۳ باشد. واین قول ابی قلابه وغیره است، واین بعنوان صحیح ترین قول می باشد.
ابن کثیر رحمه الله تعالی: می فرماید از ابی قلابه روایت شده است که فرمود شب قدر در دهه آخر است وهر سال تغییر می کند، واین قول صریح بزرگانی چون امام مالک وثوری وامام احمد واسحاق ابن راهویه وابو ثور و مزنی و ابن خزیمه و دیگران می باشد، و همچنین از امام شافعی رحمه الله تعالی روایت شده است. و الله اعلم

چگونگی احیای شب قدر

ام المومنین عائشه رضی الله تعالی عنها می فرماید: رسول اکرم صلی الله علیه وسلم هنگامی که وارد دهه آخر می شد شب زنده داری می کرد، و خانواده اش را بیدار می کرد، و کمربند خود را محکم می کرد. (کنایه از دوری جستن از زنان، و به طور کلی از لذتهای دنیوی دوری می جست و به عبادت مشغول می شد).

اعتکاف در شب قدر

از بهترین وسیله برای بدست آوردن ثواب و اجر شب قدر اعتکاف کردن یعنی ماندن در مسجد بقصد عبادت می باشد، رسول اکرم صلی الله علیه وسلم دهه آخر رمضان را اعتکاف می نمودند، و به قراءت قرآن ودعا ونیایش مشغول می شدند، و متأسفانه از امروزه سنت اعتکاف (ماندن در مسجد بقصد عبادت) ترک شده است، در حالیکه رسول اکرم صلی الله علیه وسلم واهل بیتش وصحابه کرام رضوان الله تعالی علیهم اجمعین بر این عبادت مواظبت می کردند.

دعا در شب قدر
ابن کثیر رحمه الله می فرماید: مستحب است که زیاد به دعا ونیایش برداخته شود ومستحب است که این دعا زیاد خوانده شود اللهم انک عفو تحب العفو فاعف عنی

امام احمد رحمه الله از ام المؤمنین عائشه رضی الله عنها روایت کرده است که فرمود: ای رسول خدا اگر شب قدر را درک کردم چه دعایی بکنم فرمود : بگو :” اللهم انک عفو تحب العفو فاعف عنی “

“پروردگارا همانا تو بخشنده ای و بخشش و گذشت را دوست داری پس مرا ببخشای.”

_____________

منبع:پایگاه الاع رسانی وااسلاماه

| ۱۷ تیر ۱۳۹۴
۲ پاسخ به “فضایل شب قدر و دلایل آن”
 1. وضعیت کاربر : مهمان
  davesolimon says:

  سلام
  مقاله شما انقدر که باید مرا راضی نکرد تفسیر شما را میتوان از روی معانی قرآن هم برداشت حال باید دانست که کدام روز از روزهای ماه رمضان است و و ارزش و قدر این روز به چیست برای چه قرآن در این روز نازل شد فرشتگان و روح برای چه نازل شدند؟دوست دارم مقاله جامع و کاملی در همین روزها ترتیب دهید ممنون از زحمات شما.

 2. وضعیت کاربر : مهمان
  میثم قدبیگ لو says:

  به نظر من یک روز مشخص در ماه رمضان است و چرخشی نمی باشد .

یک دیدگاه بگذارید

جستجو
آخرین مطالب
پیوندهای محبوب
آمار سایت
 • کاربران آنلاین 37نفر
 • بازدید امروز 82705
 • بازدید دیروز 137987
 • بازید کل 107568914

این سایت در ستاد ساماندهی پایگاه های اینترنتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به ثبت رسیده است.

کلیه حقوق برای پایگاه اطلاع رسانی وااسلاماه محفوظ میباشد.

استفاده از محتوای وااسلاماه با ذکر منبع و آدرس سایت بلامانع است. | تگ ها

Powered By Vaislamah.com - Copyright © 2010-2015 Vaislamah.com