پایگاه اطلاع رسانی وااسلاماه

 

باید یقین کامل داشته باشی که با قرآن زنده ای و بدون قرآن مرده

با قرآن بینایی و بدون قرآن نابینا

با قرآن هدایت یافته ای و بدون قرآن گمراه

با قرآن دانشمندی و بدون قرآن نادان

اول الله، آخر الله ، ظاهر الله، باطن الله، فقط الله

بهترین یاد خدا ورد (لااله الا الله) است

آمار کلی سایت
 • کل مطالب 2335
 • کل نظرات 9754
 • کل اعضا 1707
 • جدیدترین عضو MEHDI7
خبرنامه
عبدالرحمن
| بازدیدها: 1074

آثار گناهان و نافرمانی بر قلب و بدنdownload

از آثار زشت و ناپسند نافرمانی کردن خداوند ضرر آن بر قلب و بدن است که وسعت آن را جز خداوند کسی نمی داند. گناهان و نافرمانی ها عواقب خطر ناکی به دنبال دارد و چنانچه  فرد از آن دست نکشد دچار پشیمانی خواهد شد. در زیر به بعضی از این عواقب می پردازیم.

از بین رفتن علم

علم نوری است که خداوند آن را به دل می تاباند و نافرمانی این نور را خاموش می کند.

از بین رفتن رزق

گناه کردن باعث می شود رزق و روزی کم شود و در مقابل تقوی خداوند باعث می شود که روزی افزایش یابد.

ترس و وحشت

یکی از عواقب گناه این است که فرد در دلش ترس و وحشت ایجاد می شود و اگر تمام لذت های دنیا برایش یکجا جمع شود با این ترس و وحشت بی ارزش می شود. این ترس و وحشت را جز انسانهایی که دل زنده ای دارند احساس نمی کنند پس بر انسان عاقل لازم است تا از معاصی دست بر دارد تا ترسش بر طرف شود.

افتادن ترس و وحشت بین او و مردم

کسی که گناه می کند بین او و مردم ترس می افتد و هر چقدر که او از حزب خدا دور شود به حزب شیطان نزدیک شده و سود و برکت همنشینی با صالحین را از دست می دهد و از آن حزب فاصله می گیرد تا جایی که این ترس بین او و خانواده اش ایجاد می شود و حتی تا جایی پیش می رود که از خودش هم وحشت پیدا می کند. حتی از بعضی از سلف نقل شده است که اگر گناهی انجام دهم در اخلاق همسرم و حتی الاغی که سوارش می شوم تاثیرش را مشاهده     می کنم.

سخت شدن کارها

شخص با وجود گناهان کارها برایش سخت می شود تا جایی که احساس می کند همه کارهایش قفل شده است و راه چاره ای ندارد و به همین ترتیب کسی که تقوای خداوند را پیشه کند خداوند کارش را آسان می گرداند. چنانچه  خداوند می فرماید :

وَمَنْ یَتَّقِ اللَّهَ یَجْعَلْ لَهُ مَخْرَجًا (۱) ترجمه : و هرکس تقوای خداوند را پیشه کند خداوند برای او راه خروجی را قرار میدهد.

تاریکی دل

گناه دل شخص را مانند شب تاریک می گرداند و این تاریکی مانند آن است که چشمانش تاریکی داشته باشد، چرا که اطاعت نور و گناه تاریکی است و هر چند که شما تاریکی داشته باشید، بیشتر سرگردان می مانید پس گناه نیز قلب شما را تاریک کرده و گمراه و سرگردان می شوید، تا اینکه به دام خرافات و شرک و بدعت خواهید افتاد و اصلا فکرش را هم نمی کردید که زمانی به این مسائل دچار شوید.

عبدالله بن عباس فرمود : برای نیکی نقطه روشنی در صورت است و نوری در قلب است و افزایش روزی و بیشتر شدن توان بدنی است و محبت در دل مردم ایجاد می کند و برای گناه نقطه سیاهی در چهره است و در دل تاریکی است و خستگی در بدن و کاهش رزق و دشمنی در دل مردم است.

 تخریب دل و بدن

تخریب دل فقط امری ظاهری است بلکه گناه کاری با او می کند که تمام حیاتش را نابود می کند. کسی که گناه نمی کند قلبش قوی است و در نتیجه بدنش نیز قوی است. اما انسان گناه کار و فاجر هر چند بدنی نیرومند داشته باشد ولی در مشکلات ضعیف ترین افراد است و این بدن نیرومندش به او خیانت می کند. نگاه کن و ببین که قوت نیرومند روم و فارس چطور به آن ها خیانت کرد که اهل ایمان نه تنها با بدنی تنومند بلکه با دلی قدرتمند هم با آن ها دشمن شدند.

کم شدن عمر و برکه زندگی

نیکی عمر را زیاد می کند و در حالی که نافرمانی و گناه عمر را کوتاه می کند. راز مسئله در این است که انسان مدتی زندگی می کند و در این مدت به سوی خدا رو می کند و ذکر و عبادت او را انجام می دهد و تلاش برای راضی شدن خداوند انجام می دهد.

همه معصیت ها میراثی هستند که از امت های گذشته به ما رسیده است که خداوند آن ها را هلاک کرده است.

لواط میراثی از قوم لوط است.

گرانفروشی و کم فروشی میراثی از قوم شعیب است

فساد در زمین از میراث قوم فرعون است

تکبر و غرور میراث قوم هود است

رسوایی در محضر خداوند

و خداوند هر کسی را رسوا کند دیگر گرامی کننده نخواهد داشت چنانچه می فرماید :

وَمَنْ یُهِنِ اللَّهُ فَمَا لَهُ مِنْ مُکْرِمٍ (۲)

ترجمه : و هرکس خداوند او را بی ارزش کند هیچ کسی نمی تواند او را گرامی بدارد

از مصیبت های گناهکاران این است که گناهان را کوچک بشمارند و هر چند گناه انجام دهند برایشان مهم نباشد و این بسیار خطرناک است چنانچه در حدیثی از رسول الله (صلی الله علیه و سلم) آمده است :

«إِنَّ المُؤْمِنَ یَرَى ذُنُوبَهُ کَأَنَّهُ قَاعِدٌ تَحْتَ جَبَلٍ یَخَافُ أَنْ یَقَعَ عَلَیْهِ، وَإِنَّ الفَاجِرَ یَرَى ذُنُوبَهُ کَذُبَابٍ مَرَّ عَلَى أَنْفِهِ

ترجمه : مومن گناهی که انجام می دهد فکر می کند کوهی بر سر او افتاده است و فاجر و گناهکار گناهش را مانند این می بیند که مگسی بر بینیش قرار دارد.

به وجود آمدن ذلت و خواری

کسی که معصیت انجام می دهد ذلت در او راه می یابد چراکه عزت و بزرگی تنها در طاعت خداوند است چنانچه   می فرماید :

مَنْ کَانَ یُرِیدُ الْعِزَّهَ فَلِلَّهِ الْعِزَّهُ جَمِیعًا(۳)

ترجمه : هر کس عزت و قدرتی می خواهد همه عزت و قدرت برای خداست.

بعضی از سلف نیز چنین دعا می کردند که خداوندا با اطاعتت مرا عزت بخش و با گناهانت ذلیلم مگردان.

از عواقب دیگر گناهان این است که انواعی از فساد در زمین و هوا و کشاورزی و میوه جات به بار می آورد چنانچه می فرماید:

ظَهَرَ الْفَسَادُ فِی الْبَرِّ وَالْبَحْرِ بِمَا کَسَبَتْ أَیْدِی النَّاسِ لِیُذِیقَهُمْ بَعْضَ الَّذِی عَمِلُوا لَعَلَّهُمْ یَرْجِعُونَ(۴)

ترجمه: در خشکی و دریا به خاطر آنچه مردم کسب کردند فساد آشکار گشت تا اینکه بعضی از این افراد که این فساد ها را انجام دادند برگردند.

حدیثی بزرگ در مورد عواقب گناهان

پیامبر(صلی الله علیه و سلم) وقتی خوابی می دید از صحابه می پرسید که آیا کسی خوابی دیده است و هر کس خوابی می دید آن را تعریف می کرد. سمره بن جندب(رضی الله عنه) می گوید روزی ایشان برای ما فرمود: شبی دو نفر پیش من آمدند و از خواب بیدارم کردند و به من گفتند بیا و من با آن دو رفتم. به مردی رسیدیم که دراز کشیده بود و شخصی دیگر بر بالین او حضور داشت و سنگ بزرگی در دست داشت و هر دفعه آن سنگ را بر سر این شخص دراز کشیده می انداخت و سرش را مثله می کرد و دوباره سر به حالت اول بر می گشت و دوباره آن شخص بر سر شخص دراز کشیده آن سنگ را می کوباند و دوباره سرش مثله میشد رسول الله(صلی الله علیه و سلم) فرمود : سبحان الله این دیگر چیست؟ به من گفتند بیا بیا، سپس به مردی رسیدیم که بر پشت افتاده بود شخصی دیگر با قلابی آهنینی که داشت بر آن شخص افتاده می زد و صورت و چشمانش را پاره پاره می کرد و سپس از جانب دیگر این کار را انجام میداد.هر دفعه که یک طرف خوب می شد و آن شخص دوباره قلاب را می زد و پاره پاره اش می کرد و دوباره طرف دیگر که خوب می شد دوباره از آن جهت این کار را انجام می داد. رسول الله(صلی الله علیه و سلم) فرمود: سبحان الله این  دیگر چیست؟ به من گفتند بیا بیا، سپس به جایی رسیدیم که شبیه تنور بود و شعله ور بود و وقتی به تنور رسیدیم مردان و زنانی لخت در آن دیدیم،رسول الله(صلی الله علیه و سلم) فرمود: سبحان الله این دیگر چیست؟ به من گفتند بیا بیا،سپس به رودی رسیدیم که از خون سرخ تر بود شخصی در آن شنا می کرد و هر دفعه که می خواست بیرون بیاد شخصی بیرون از رودخانه سنگی به او می زد و آن شناگر دوباره به رود می افتاد و هر دفعه که می خواست بیرون بیاد باز سنگی به او می خورد و درون آب می افتاد. رسول الله(صلی علیه و سلم) فرمود: این دیگر چیست؟ گفتند بیا بیا ، سپس به مردی رسیدیم که بسیار زشت بود و نزدش آتشی بود که آن را گرم می کرد و اطرافش را جستجو می کرد.رسول الله(صلی الله علیه و سلم) فرمود: این چیست؟ گفتند بیا بیا، سپس به باغی پر از نعمت رسیدیم که از هر رنگ بهاری در آن بود و در آن مردی بسیار دراز بود و نمی توانستم به خاطر دراز بودنش سرش را ببینم چراکه سرش در آسمان بود و نزدیک این مرد کودکانی بود که مانندشان را هرگز ندیدم. ایشان فرمود: این ها دیگر چیست؟ به من گفتند بیا بیا، به باغی رسیدیم که مانند آن را ندیده بودم و بزرگ بود و به من گفته شد بالا برو. بالا رفتیم سپس به شهری رسیدیم که خانه هایش بر اساس طلا و نقره ساخته شده بود. به نزدیک در شهر آمدیم و سپس در را برای ما بازکردند. سپس در آن کسانی بودند که نیمی از چهره شان زشت و نیمی دیگر زیبا بود. سپس  به داخل آب رفتند و سپس بیرون آمدند و چهره هایش کاملا زیبا شد . رسول الله(صلی الله علیه و سلم) فرمود:به من گفتند این بهشت جاودان است و منزل تو در بهشت است. سپس من گفتم خدا به شما برکت بدهد بگذارید داخل آن شوم.به من گفته شد الان نمی توانی ولی به زودی وارد آن خواهی شد. پیامبر(صلی الله علیه و سلم) فرمود: امشب چیزهای عجیبی دیدم، این چه بودند که دیدم؟ به من گفته شد الان خبرت می دهم.

اما در مورد کسی که با سنگ بر سر او می زدند تا اینکه مثله می شد کسانی هست  که قرآن را حفظ می کرد سپس آن را ترک می کرد و برای نماز فرض می خوابید.

اما کسی که با قلاب صورت و چشمانش پاره پاره می شد کسی هست که بین مردم دروغ و شایعه پخش می کرد و به سراسر جهان این دروغ می رسید.

اما مردان و زنانی که در جایی شبیه تنور بودند زنان و مردان زناکار بودند.

اما کسی که در رودخانه شنا می کرد وهروقت که می خواست بیرون بیاد با سنگ درون آب می افتاد رباخوار بود و شخص زشتی که آتش بر می افروخت مالک خزانه دار جهنم بود.

اما مرد درازی قدی که در باغ دیدی ابراهیم(علیه الصلاه و السلام ) بود و کودکانی که پیشش بودند هر کودکی است که بر فطرت می میرد(یعنی کودکانی که قبل از سن بلوغ بدون گناه می میرند). بعضی از مسلمین پرسیدند ای رسول الله(صلی الله علیه و سلم) حتی کودکان مشرکین هم شامل اینها می شود فرمود: حتی کودکان مشرکین.

اما کسانی که بعضی از چهره هایشان زیبا و بعضی زشت بود کسانی هستند که عمل صالح انجام می دهند و در کنار آن گناهکار هستند پس خداوند از آنان درگذشت.(۵)

۱) طلاق آیه ۲

۲) حج آیه ۱۸

۳) فاطر آیه ۱۰

۴) روم آیه ۴۱

۵) بخاری و مسلم

بر گرفته از کتاب مختصر الداء و الدواء تالیف ابن قیم الجوزیه

| ۱۳ آذر ۱۳۹۴
یک پاسخ به “عواقب خطرناک گناهان در زندگی انسان”
 1. وضعیت کاربر : مهمان
  حامد says:

  بسیارعالی بود با آرزوی شادکامی برای شما

یک دیدگاه بگذارید

جستجو
آخرین مطالب
پیوندهای محبوب
آمار سایت
 • کاربران آنلاین 41نفر
 • بازدید امروز 530
 • بازدید دیروز 112414
 • بازید کل 107599153

این سایت در ستاد ساماندهی پایگاه های اینترنتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به ثبت رسیده است.

کلیه حقوق برای پایگاه اطلاع رسانی وااسلاماه محفوظ میباشد.

استفاده از محتوای وااسلاماه با ذکر منبع و آدرس سایت بلامانع است. | تگ ها

Powered By Vaislamah.com - Copyright © 2010-2015 Vaislamah.com