پایگاه اطلاع رسانی وااسلاماه

 

باید یقین کامل داشته باشی که با قرآن زنده ای و بدون قرآن مرده

با قرآن بینایی و بدون قرآن نابینا

با قرآن هدایت یافته ای و بدون قرآن گمراه

با قرآن دانشمندی و بدون قرآن نادان

اول الله، آخر الله ، ظاهر الله، باطن الله، فقط الله

بهترین یاد خدا ورد (لااله الا الله) است

دوستان گرامی، وااسلاماه شدیدا به کمک مالی شما خیرین محترم نیازمند است با کمک به سایت در فعالیت های آن سهیم شوید کمک های خود را می توانید از طریق لینک زیر پرداخت نمایید http://vaislamah.com/donate ×
آمار کلی سایت
 • کل مطالب 2322
 • کل نظرات 9631
 • کل اعضا 1684
 • جدیدترین عضو اسحق
خبرنامه
اسلام
| بازدیدها: 35860

شیخ‌الاسلام مولانا عبدالحمید ضمن تاکید بر عمل به سنت‌های رسول اکرم صلی الله علیه وسلم، “خیر و برکت در زندگی” و “محبوب رب‌العالمین قرار گرفتن” را از مهمترین ثمرات عمل به سنت‏‌ها عنوان کردند.

امام جمعه اهل‌سنت زاهدان در خطبه‌های نماز جمعه (۳۰ آبان ۱۳۹۳) پس از تلاوت آیه «قُلْ إِن کُنتُمْ تُحِبُّونَ اللّهَ فَاتَّبِعُونِی یُحْبِبْکُمُ اللّهُ وَیَغْفِرْ لَکُمْ ذُنُوبَکُمْ وَاللّهُ غَفُورٌ رَّحِیمٌ» [آل عمران:۳۱] خاطرنشان کردند: انبیاء- علیهم السلام- ماهرترین کارشناسان دینی هستند. آنها صاحبان وحی بوده و مستقیما با الله تعالی ارتباط داشتند. انبیاء- علیهم السلام- چیزهایی را می‌دیدند و درک می‌کردند که سایر انسان‌ها از مشاهده و درک آنها عاجزاند. لذا ما باید آنچه را که انبیاء- علیهم السلام- از جانب الله تعالی به ما خبر داده‌اند بدون چون و چرا قبول کرده و از آنها اتباع کنیم؛ آنچه از رسول‌الله صلی‌الله علیه و سلم به ما رسیده است، چه اینکه فلسفه و حکمتش را بدانیم و چه ندانیم، باید بپذیریم و بر آن عامل باشیم.

ایشان در ادامه اظهار داشتند: سنت‎های رسول اکرم صلی‌الله علیه و سلم بر دو نوع هستند؛ یکی “سنت‌های عبادی” هستند؛ سنت‌هایی که مربوط به دین بوده و رسول اکرم صلی‌الله علیه و سلم ضمن تاکید بر انجام آنها، ثواب آنها را نیز بیان فرموده است. رعایت این دسته از سنت‌ها لازم و ضروری است. دوم “سنت‌های عادی”؛ سنت‌هایی که جزو عادات رسول اکرم صلی الله علیه و سلم هستند. انجام این دسته از سنت‌ها مستحب بوده و دارای فضیلت و اجر و ثواب هستند. 

خطیب جمعه اهل‌سنت زاهدان عادات آن‌حضرت صلی‌الله علیه وسلم را “بر مسیر فطرت” توصیف کردند و گفتند: عادات آن‌حضرت صلی‌الله علیه و سلم بر مسیر فطرت قرار دارند. ممکن است عادات ما صحیح و درست و بر مسیر فطرت نباشند، ولی عادات انبیاء- علیهم السلام- به‌ویژه عادت رسول اکرم صلی‌الله علیه و سلم بر مسیر صحیح و فطرت قرار داشتند.

ایشان در ادامه به بیان تعدادی از سنت‌های عادی آن‌حضرت صلی‌الله علیه وسلم پرداختند و افزودند: آن‌حضرت صلی‌الله علیه وسلم آغاز هر کار خوب و پسندیده‌ای را از سمت راست و پایان آن را از سمت چپ می‌پسندیدند. به عنوان مثال هنگام پوشیدن لباس یا کفش از قسمت راست آغاز می‌کردند و هنگام بیرون آوردن آنها را از سمت چپ بیرون می‌آوردند. با پای راست وارد مسجد و با پای چپ از مسجد خارج می‌شدند. با دست راست غذا می‌خوردند. هنگام استراحت بر پهلوی راست و رو به قبله می‌خوابیدند. این‌ها سنت‌های عادی رسول الله صلی‌الله علیه و سلم هستند که انجام آنها برای انسان اجر و ثواب داشته و باعث روشنی قلب و زندگی می‌شوند.

مدیر دارالعلوم زاهدان ادامه دادند: اما اعمالی از قبیل برگزاری نماز با جماعت، پایبندی به نمازهای سنت در نمازهای پنجگانه، مسواک زدن در هنگام وضو و سایر اعمالی که پیامبر اکرم صلی‌الله علیه وسلم بر انجام آنها تاکید و توصیه فرمودند، جزو سنت‌های عبادی آن‌حضرت صلی الله علیه وسلم هستند. در هر سنت حبیب خدا- صلی الله علیه وسلم- خیر و برکت وجود دارد. پایبندی به سنت‌های رسول اکرم صلی الله علیه وسلم اعمال و زندگی ما را ارزشمند می‌کند. در روایتی آمده است است که اگر در هنگام وضو از مسواک استفاده کنید و نماز بخوانید نماز شما هفتاد برابر ثواب دارد.

مولانا عبدالحمید ضمن اظهار تاسف از عدم اهتمام برخی از مردم به نمازهای سنت خاطرنشان کردند: بسیار جای تأسف است که برخی از مسلمانان به سنت‎ها توجه ندارند و فقط نمازهای فرض را می‌خوانند و نمازهای سنت را ترک می‌کنند. درحالی‌که باید به سنت‌ها نیز توجه کرد و به آنها پایبند بود، البته سنت را باید سنت بدانیم و انجام دهیم، نه اینکه آن را واجب قرار دهیم.

ایشان تاکید کردند: سنت همان راه اعتدال و میانه است.  سنت‌ها و عادات آن‌حضرت صلی الله علیه و سلم بهترین و کوتاه‌ترین راه برای رسیدن به پروردگار هستند. اگر صحابه بزرگوار- رضوان الله علیهم- به چنان مقام والایی رسیدند و محبوب الله تعالی قرار گرفتند و الله تعالی از آنها اعلام رضایت کرد، فقط به خاطر این بود که آنها پایبند شریعت اسلام و تابع سنت‌های آن‌حضرت صلی الله علیه و سلم بودند. آنها همواره تلاش می‌کردند تا مانند رسول اکرم صلی‌الله علیه و سلم زندگی کنند. زندگی صحابه نمونه‌ای از زندگی آن‌حضرت صلی الله علیه و سلم بود و زندگی آن‌حضرت صلی الله علیه و سلم نمونه‌ای از قرآن مجید و آموزه‌های دین اسلام و دستورات پروردگار بود. تمام قرآن در زندگی آن‌حضرت صلی الله علیه و سلم چنان پیاده بود که عمل بر قرآن، اخلاق و سیرت آن‌حضرت صلی الله علیه و سلم قرار گرفته بود.

خطیب جمعه اهل‌سنت زاهدان افزودند: عملکرد صحابه کرام رضوان الله تعالی علیهم اجمعین- نمونه‌ای از سیرت رسول الله صلی الله علیه و سلم بود. در صدر اسلام کسی که آن‌حضرت صلی الله علیه و سلم را ندیده بود، با مشاهده صحابه متوجه می‌شد که آن‌حضرت صلی الله علیه و سلم چگونه شخصیتی بوده و چگونه زندگی کرده است.

مدیر دارالعلوم زاهدان در پایان سخنان‌شان ضمن توصیه همگان بر عمل به سنت‌های رسول اکرم صلی الله علیه وسلم گفتند: همه ما باید تلاش کنیم تا بر سنت‌های آن‌حضرت صلی الله علیه و سلم عمل کنیم. عمل به سنت‌ها در زندگی ما خیر و برکت می‌آورد و زندگی ما را مشابه زندگی حضرت رسول صلی الله علیه و سلم می‌گرداند و ما را به خدا و رسول نزدیک می‌کند. خداوند متعال می‌فرماید: «قُلْ إِن کُنتُمْ تُحِبُّونَ اللّهَ فَاتَّبِعُونِی یُحْبِبْکُمُ اللّهُ» اگر شما خدا را دوست دارید از رسول اکرم صلی الله علیه و سلم اتباع کنید تا خدا نیز شما را دوست داشته باشد. بزرگترین تأثیر و فایده عمل به سنت این است که انسان را محبوب رب‌العالمین می‌گرداند.

منبع: پایگاه اطلاع رسانی شیخ الاسلام مولانا عبدالحمید

| ۲ آذر ۱۳۹۳
۲ پاسخ به “عمل به سنت‌، باعث برکت در زندگی و محبوبیت انسان نزد الله می‌شود”

 1. هوتن بختیاری says:

  ۰۰۰۰


 2. مصطفی says:

  خداوند شیخ الاسلام را در پناه خویش حفظ بفرماید امین یا رب العلمین

یک دیدگاه بگذارید

جستجو
آخرین مطالب
پیوندهای محبوب
آمار سایت
 • کاربران آنلاین 39نفر
 • بازدید امروز 58257
 • بازدید دیروز 124418
 • بازید کل 101414049

این سایت در ستاد ساماندهی پایگاه های اینترنتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به ثبت رسیده است.

کلیه حقوق برای پایگاه اطلاع رسانی وااسلاماه محفوظ میباشد.

استفاده از محتوای وااسلاماه با ذکر منبع و آدرس سایت بلامانع است. | تگ ها

Powered By Vaislamah.com - Copyright © 2010-2015 Vaislamah.com