پایگاه اطلاع رسانی وااسلاماه

 

باید یقین کامل داشته باشی که با قرآن زنده ای و بدون قرآن مرده

با قرآن بینایی و بدون قرآن نابینا

با قرآن هدایت یافته ای و بدون قرآن گمراه

با قرآن دانشمندی و بدون قرآن نادان

اول الله، آخر الله ، ظاهر الله، باطن الله، فقط الله

بهترین یاد خدا ورد (لااله الا الله) است

کاربران گرامی؛ سوالات شرعی شما از روز پنجشنبه بررسی خواهند شد ان شاءالله، سوالات بسیار زیادی دریافت شده، تکراری ها حذف خواهند شد ×
آمار کلی سایت
  • کل مطالب 2335
  • کل نظرات 9760
  • کل اعضا 1708
  • جدیدترین عضو Shahram
خبرنامه
عبدالخالق احسان
| بازدیدها: 1358

بسا از مردمان عمرهای طولانی را سپری کرده و سپس مرگ آنان را درهم می پیچد و دیگر وجود کسى از ایشان را حس نمى کنى یا صداى آرامى از ایشان نمی شنوی ، بسا از علماء، دعوتگران و مصلحان عمرهای کوتاهی حیات بسر برده اند؛ اما آثار، گسترش اندیشه ها و تأثیرات شان آنقدر زیاد است که با مدت اندک عمر شان قابل مقایسه نمی باشد.

سردار مخلوقات و حبیب حق محمد رسول الله صلی الله علیه و سلم را ببینید که مدت بیست و سه از عمر دعوت خویش را در مکه و مدینه سپری کرد، در این مدت زمانی چهره زمین را دگرگون ساخته و مجرای گردش جهان را تغییر داد و درین دو مدت کوتاه زمنی تاریخ منطقه و جهان را به شکل دیگری در آورد که هنوز پژواک آن گوش نواز است و بر مبنای این تطورارت، سیاست های اتخاذ شده و موقف ها و حوادثی در شرق و غرب اساس گذاری می شود.

حضرت ابوبکر و عمر رضی الله عنهما و کسانی که بعد از ایشان آمده اند را ببینید که چقدر تغییرات مثبتی به وجود آورده و چقدر خوبی و هدایت را به جای گذاشته اند و چه اندازه پیروزی و گسترش را نصیب اسلام نموده اند، اگر همه این دستاوردها را با مدت فرمانروایی و زندگی شان مقایسه کنی، برابری خواهد کرد؟  هرگز.

امام شافعی رحمه الله (۱۵۰- ۲۰۴هـ) را ببینید که (۵۴) سال عمر نموده و مذهب کاملی را تأسیس نمود که تا حالا مردم زیادی ازین طریق به عبادت الله متعال می پردازند، او کتاب های در اصول فقه، اصول حدیث و فقه نوشته که تا حال متخصص های این میدان ها نیازمند او هستند؛ هیچ علمی با این قوتی که امام شافعی علم اصول فقه و اصول حدیث را آغاز کرده بود، آغاز نشده است.

سیبویه را ببینید که (۳۲) سال عمر نمود و « الکتاب» را از خود به میراث گذاشت که تا هنوز از جمله مراجع اصلی در آموزش علوم عربی محسوب می گردد.

امام نووی را ببینید که چهل و چند سال عمر نمود و میراث بزرگ تربیتی و فقهی از خود بر جا گذاشت که می توان آنها را پروژه تدریب و تکوین علماء، مربیان و فقهاء دانست، برخی از کتاب های او را نام می گیریم: اربعین نووی، اذکار، ریاض الصالحین، شرح صحیح مسلم، المنهاج، الروضه، التقریب و التیسیر و المجموع ( کتاب اخیر مرجع بزرگی در فقه شافعی و فقه مقارن به شمار می رود)

عبدالحمید بن بادیس را ببینید که (۵۱) سال زندگی نمود و درین مدت در مقابل استعمار مقاومت کرده و حرکت الجهاد را رهبری نمود و جمعیت علماء را تأسیس کرد. او تجدید، اجتهاد و تطور را در زندگی اش عملی ساخت و از خود آثاری به میراث گذاشته که حتی مسلمانان امروزی از آنها بهره می گیرند.

امام حسن البنا را ببینید که (۴۲) سال عمر نموده و حرکتی را تأسیس کرد که دنیا را فراگرفته و مردم زیادی را مشغول خود ساخت و امروز در تمام جهان پیروان و مدافعانی دارد، هیچ محله، قریه و شهری نمیابی؛ مگر این که در آنجا اخوان المسلمین وجود دارد، او امور فراموش شده اسلام را تجدید نموده و الله متعال نامش را بلند نمود، زندگی دوباره اسلام را بازگرداند، مفاهیم مغلوطه را تصحیح نمود. او مردانی را تربیه نمود که برنامه تجدید در فکر، اجتهاد در فقه، رهنمایی در دعوت و آسانگیری در فتوا را رهبری کنند؛ آرزوهای امروز بعد از بهار عربی و غیر آن به این دعوت و رهبران آن ربط می گیرد.

این برکت عمر، علم، عمل و تأثیرگذازی می باشد و گفته امام ربانی ابن عطاء الله را متحقق می سازد که گفته بود ( بسا عمرهای طولانی وجود دارد که دستاور اندکی دارد و بسا عمرهای کوتاهی وجود دارد که دستاور های زیاد از خود بر جا می گذارد، کسی که عمر با برکت داشته باشد در مدت کمی از زمان به نعمت های دست میابد که  قابل ذکر و احصائیه نمی باشند).

به قلم: د. وصفی عاشور أبو زید 

ترجمه: عبدالخالق احسان

موضوع:, شخصيتها
| ۱۸ اسفند ۱۳۹۳

یک دیدگاه بگذارید

جستجو
آخرین مطالب
پیوندهای محبوب
آمار سایت
  • کاربران آنلاین 17نفر
  • بازدید امروز 29874
  • بازدید دیروز 18366
  • بازید کل 107710874

این سایت در ستاد ساماندهی پایگاه های اینترنتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به ثبت رسیده است.

کلیه حقوق برای پایگاه اطلاع رسانی وااسلاماه محفوظ میباشد.

استفاده از محتوای وااسلاماه با ذکر منبع و آدرس سایت بلامانع است. | تگ ها

Powered By Vaislamah.com - Copyright © 2010-2015 Vaislamah.com