پایگاه اطلاع رسانی وااسلاماه

 

باید یقین کامل داشته باشی که با قرآن زنده ای و بدون قرآن مرده

با قرآن بینایی و بدون قرآن نابینا

با قرآن هدایت یافته ای و بدون قرآن گمراه

با قرآن دانشمندی و بدون قرآن نادان

اول الله، آخر الله ، ظاهر الله، باطن الله، فقط الله

بهترین یاد خدا ورد (لااله الا الله) است

آمار کلی سایت
 • کل مطالب 2330
 • کل نظرات 9697
 • کل اعضا 1695
 • جدیدترین عضو mohammad
خبرنامه
اسلام
| بازدیدها: 38078

عقیده اهل سنت پیرامون عزاداری محرم

در پی انتشار تصاویری گزینشی از صدا و سیما و نسبت دادن برگزاری مراسم عزاداری به مذهب اهل سنت در ایام محرم، olama-azadariجمعی از علمای برحسته اهل سنت به این مساله واکنش نشان داده و عقیده اهل سنت را در این خصوص بیان داشتند.

شیخ الحدیث مولانا محمدیوسف حسین پور: عزاداری از معتقدات اهلسنت نبوده و نیست

شیخ الحدیث مولانا محمدیوسف حسین پور، مدیر حوزه علمیه عین العلوم و امام جمعه گُشت در بخشی از خطبه های نماز جمعه (۲۳ آبان) با اشاره به احادیثی از کتب حدیثی اهل سنت خاطرنشان کرد: «اهل سنت در ایام تاسوعا و عاشورا روزه می گیرند و این روزه هم به خاطر امام حسین نیست بلکه به خاطر الله است.»

ایشان در ادامه ضمن انتقاد از اقدام صدا و سیما به خاطر انتشار تصاویر گزینشی عزاداری محرم و انتساب آن به مذهب اهل سنت، اظهار داشت: «عزاداری از معتقدات اهل سنت نبوده و نیست و کسانی که در صدا و سیما به عنوان اهل سنت معرفی شده اند یا نادان از حکم شرعی بوده اند یا به خاطر پست و مقام این چنین کرده اند.»

 مولوی ساداتی: شرکت فردی جاهل از اهل‎سنت در مراسم سینه زنی نباید به عنوان “مذهب اهل سنت” تلقی شود

مولوی عبدالصمد ساداتی، مدیر حوزه علمیه زنگیان و امام جمعه مسجد نور سراوان نیز در خطبه های دیروز نماز جمعه این شهرستان خاطرنشان کرد: «اهل سنت در اعتقادات خود عزاداری و سینه زنی ندارند و اگر فرد جاهل و نادانی در مراسم سینه زنی شرکت کرده این عمل وی جزو مذهب محسوب نمی شود و نباید به عنوان مذهب (اهل سنت) عنوان شود.»

مدیر دارالعلوم زنگیان با اشاره به بیانات مولانا گرگیج در نماز جمعه ۱۶ آبان شهرستان آزادشهر، که برگزاری مراسم عزاداری را مغایر با عقیده اهل سنت دانسته بود، ضمن تائید سخنان ایشان اظهار داشت: «تذکر علمایی که در این مورد صحبت کردند به حق و به جا بوده است.»

امام جمعه مسجد نور سراوان در ادامه با اشاره به مصادف بودن روز عاشورا با مراسم ۱۳ آبان، خاطرنشان کرد: «ممکن است شرکت افرادی [از اهل سنت] در این جلسات (عزاداری) به خاطر مصادف بودن این روز با مراسم ۱۳ آبان بوده است و عده ای از این مساله استدلال کرده اند که اهل سنت برای [شرکت در] جلسه عزاداری رفته اند. البته اگر هم کسی [از میان اهل سنت] به خاطر عزاداری شرکت کرده باشد کارش نادرست بوده و صحیح نمی باشد و باید علما در این زمینه روشن‏گری کنند.»

مولوی یارمحمد براهویی: هرگونه عزاداری، سینه زنی و قمه زنی در نزد اهل سنت و احناف ناجایز می باشد  

مولوی یارمحمد براهویی نیز در خطبه های نماز جمعه روز گذشته مسجد جامع فاروقیه شهرستان هیرمند در رابطه با عزاداری اهل سنت گفت: «هر گونه عزاداری و سینه زنی و قمه زنی در نزد اهل سنت و احناف ناجایز می باشد. عزاداری در نزد احناف فقط در مدت سه روز پس از وفات اشخاص می باشد و آن هم بدون هیچ‏گونه گریه و زاری و سینه زنی.»

وی در ادامه خاطرنشان کرد که چیزی با عنوان ریش گذاشتن و مشکی پوشیدن به منظور عزاداری در نزد احناف وجود ندارد و اینها بدعت می باشند.

 امام جمعه مسجد جامع فاروقیه هیرمند در صحبت‏های خود به حدیثی از پیامبر اکرم صلی الله علیه وسلم استدلال کرد که فرموده اند: «هر کس در مشکلات و گرفتاری‎ها عزاداری و سینه زنی کند و گریبان چاک کنند و سر صورتش را بخراشد از امتیان من نیست.» 

مولوی عبدالوحید باهورزهی: طبق عقیده اهل سنت برگزاری سالگرد عزاداری بدعت و خلاف شرع است

مولوی عبدالوحید باهورزهی، امام جمعه بخش مرکزی شهرستان سیب و سوران ناصرآباد نیز برگزاری مراسم عزاداری را مغایر با عقیده اهل سنت دانست و در این مورد گفت: «اهل سنت عزاداری ندارند؛ از صدر اسلام تا کنون به جز سه روز بعد از وفات میت عزاداری نداشته اند.»

وی افزود: «اهل سنت نه تنها عزاداری بلکه سینه زنی، هفتم، چهلم، و چهارماه و سالگرد برای عزاداری ندارند و هرکسی این کار را کرده مرتکب بدعت و خلاف شرع شده است.»

کاک حسن امینی: اهل سنّت از صدر اسلام تاکنون هیچگاه برای هیچ یک از بزرگان خود عزاداری نکرده‌اند

کاک حسن امینی، حاکم شرع مردمی کردستان، نیز به انتساب عزاداری به مذهب اهل سنت واکنش نشان داده و در این خصوص گفته است: «اهل سنّت از صدر اسلام تاکنون هیچگاه برای هیچ یک از بزرگان خود، حتی پیامبر بزرگوار اسلام – صلی الله علیه و سلّم-، و خلفای راشدین – رضوان الله تعالی علیهم اجمعین- عزاداری نکرده‌اند. برعکس، در کتب معتبر اهل سنّت، روایات صحیح از رسول الله – صلی الله علیه وسلّم- مبنی بر حرمت این عمل وجود دارد.»

کاک حسن امینی از سخنان و اظهارات مولانا گرگیج نیز دفاع کرده و اظهار داشته است: «جناب مولانا محمد حسین گرگیج، امام جمعه محبوب و بزرگوار اهل سنّت آزادشهر در خطبه نماز جمعه به شیوه‌ای عالمانه و حکیمانه به [بیان] عزاداری در مذاهب و باور اهل سنّت پرداختند، و مطالبی بیان داشته‌اند که جزء بدیهیات عقاید اهل سنّت می‌باشند. آنچه ایشان در این زمینه بیان داشته‌اند عقیده‌ی همه‌ی اهل سنّت در طول و عرض تاریخ اسلام می‌باشد.»

مولانا عبدالحمید: دغدغه مولانا گرگیج و سایر علمای اهل سنت قابل درک است 

شیخ الاسلام مولانا عبدالحمید، امام جمعه اهل سنت زاهدان نیز طی گفتگویی که چند روز قبل با “سنی آنلاین” داشتند، با بیان اینکه «اهل‌سنت از نظر مذهبی به عزاداری اعتقاد ندارند» سخنان و دغدغه مولانا گرگیج در این خصوص را “قابل درک” توصیف کردند و گفتند: «در رابطه با سخنان استاد تفسیر، جناب مولانا محمدحسین گرگیج، امام جمعه محترم آزادشهر عرض شود، دغدغه‌ای که در تمام مناطق سنی‌نشین علماء، اندیشمندان و عموم مردم دارند این است که بعضا رسانه‌ها مخصوصا صدا و سیما که رسانه ملی ما است، گاهی افرادی را با این ادعا که به مذهب تشیع گرایش پیدا کرده‌اند و یا در عزاداری شرکت می‌کنند به نمایش می گذارد. نباید فراموش کرد که محبت اهل‌بیت، به‌ویژه حضرت علی، حضرت فاطمه و حضرات حسن و حسین رضوان الله علیهم، جزء ایمان همه شیعیان و اهل‌سنت است و آنان این بزرگان را اسوه و الگوی خود می‌دانند و به اتباع اهل‌بیت پیامبر صلی‌الله‌علیه‌و‌سلم افتخار می‌کنند؛ اما اهل‌سنت از نظر مذهبی به عزاداری اعتقاد ندارند و عزاداری مخصوص برادران شیعه ما است. در چنین مواردی توصیه همه بزرگان و اندیشمندان این است که بر مشترکات تأکید شود و باید مختلفات هر مذهب را به خود آن واگذار کنیم.»

ایشان در همچنین از پخش صحنه‌های عزاداری بعضی از اهل‌سنت در صدا و سیما انتقاد کرده و خاطرنشان کردند: «پخش صحنه‌های عزاداری بعضی از اهل‌سنت در صدا و سیما یا اعلام گرایش افراد از یک مذهب به مذهب دیگر، برای وحدت امت مسلمه مضر است؛ زیرا بسیاری گمان خواهند برد که برخی از دست‌اندرکاران در تلاش‌اند با استفاده از قدرت، پای برادران اهل‌سنت را در مسائل مذهبی خودشان بکشند و آنها را موافق عقیده خود جلوه دهند، در حالی که این امر حقیقت ندارد.»

امام جمعه اهل سنت زاهدان همچنین ضمن نامه ای به دکتر سرفراز رئیس جدید صدا و سیما از وی خواسته اند تا  احترام همه اقوام و مذاهب و ادیان در سطح جهان و به ویژه در ایران مد نظر قرار داده شود و از زبان اقوام، لباس، فرهنگ، و معتقدات دینی و مذهبی آنها با حرمت خاصی یاد شود.

منبع : سنی آنلاین

بیشتر بخوانید چرا در مذهب اهل سنت وفات و تولد بزرگان و ائمه را جشن نمی‌گیرند؟

| ۲۷ آبان ۱۳۹۳
۱۰ پاسخ به “عقیده اهل سنت پیرامون عزاداری محرم از زبان برخی علمای اهل سنت”
 1. وضعیت کاربر : مهمان
  کریم شهیاد says:

  با سلام به همه گرداندگان وخوانندگان این سایت الخصوص سلام دارم به برادر عزیزم جناب اقای عبداله عزیز.خوشحال هستم سه اظهار نظر بنده خواندید وجوابیه نوشتید ولی چون جلو جواب دادن را قرمز کردید مجبور شدم جواب جوابیه شما را دراین قسمت بدهم ۱_درمورد قاتلین سرورجوانان بهشت ویارانش فرمودید کوفیان غدار بودند برمنکرش لعنت کوفیان نیزدر لشگر به فرماندهی عمرسعد وابن زیادویزید بودند ولی مسبب اصلی چه کسانی بودند عقل کجا رفته؟ ۲_عزاداری فقط سیاه پوشیدن وزنجیروقمه زدن نیست !چرا اصل مسئله را ول کردی چسبیدید به فرع (شیوه عزاداری) ایا عزاداری دراسلام هست یا نیست؟ ۳_موضوع اولوالامر است که باید درامتداد خدا ورسولش (ص)باشد ایا اطاعت از ظالم وکافروبیسواد وزورگووسیاه بازدرراستای اطاعت از خداوپیامبر(ص)است؟ که بعد از رسول الله(ص)زمام امور مسلمین را تاکنون بدست گرفته اند؟چه کسی بغیراز تعدادانگشت شماری انطور قدرت را بدست گرفته اند که مرضی خداورسولش (ص)باشد.فکرکن ایا بنی امیه وبنی العباس ودرگذشته پهلوی هاوالسعود وجمال عبدالناصر وملک حسین و….درزمان معاصر ایا حکومتشان نفس مسلمین بوده وهستند؟ ایا اطاعت از انها برابربااطاعت خداورسولش است؟واما بند اخرت مربوط میشود به صداکردن غیرخدا..چه کسی اوالامرراخدامیداند؟وحاجاتش را ازانها بعنوان خدا خواستارهستند؟ اگر باشند مشرک هستند ولی مسئله شیفع وشفاعت درقران به اذن خداوند کسانی هستند که خداوند خودشان مجوز این کاررا داده اند مثل زتده کردن مرده وشفادادن به مریضها توسط حضرت عیسی مسیح علیه السلام ویا شکافتن دریا وزندگی کردن در شکم نهنگ و…وشفاعت پیامبروصلحاواولیای خداوراستگویا وصدیقان و. بقول خودتان اگر قران را بخوانیم وبفهمیم وطبق رای ثقل اصغر تفسیر بشود نه به رای هرکس انوقت دیگر مشرک خواندن بعضی ها تهمت وافترا است که از گناهان کبیره است .متشکرم جناب عبداله منتظر ارشادات شما هستم خدا نگهدار..

 2. وضعیت کاربر : مهمان
  کریم شهیاد says:

  باسلام حاکم مسلمین یزید ابن معاویه امیر کوفه ابن زیاد منتخب یزید وفرمانده لشگر عمرابن سعد به درخواست ابن زیاد وتائید یزید بود.خوب امام حسین (ع) به دست این لشگر شهید شدند سرور جوانان اهل بهشت بفرموده رسول الله(ص)دردشت کربلا با یارانش به دست این لشگر شهید شدتد چه کسانی مسئول شهادت این عزیزان پیامبر(ص)هستند؟؟؟

  • وضعیت کاربر : مهمان
   عبدالله says:

   چه کسانی مسئول شهادت حضرت حسین رض هستند ؟ کوفیان غدار هستند و البته قراره دادگاه شون در قیامت برگزار بشه یادت نره اونجا حاضر باشی باشه عزیزم ؟
   پس تا قیامت بی صبری نکنیا لاغر میشی؛ چون خدا احکم الحاکمین هستن .

 3. وضعیت کاربر : مهمان
  کریم شهیاد says:

  باسلام پیامبر اکرم دستوردادند زنان مدینه برای حضرت حمزه سیدالشهدا عزاداری کنند. ام المومنین عایشه به همراه زنان مدینه برای پیامبر (ص) عزاداری کردند بعداز وفات ابوبکر همسرانش عزاداری کردند به کتبتان مراجعه فرمائید حالا شما از سنت رسول الله (ص) تبعیت نمیکنید به ما چه شما از سنت کسان دیگر تبعیت کنید به ما چه فقط وظیفه ابلاغ است زور نیست فقط روز قیامت نفرمائید نشنیدیم

  • وضعیت کاربر : مهمان
   عبدالله says:

   سلام
   من سنت را خواندم و در هیچ جای سنت پیامبر ندیدم که فرموده باشند لباس سیاه به تن کنید، زنجیر بزنید، قمه بزنید، زن و مرد به خیابانها بریزید، سالگرد داشته باشید، اربعین داشته باشید، شربت بنوشید . اگر کسی دیده متن حدیث را اینجا ذکر کند فقط از کتب ما باشه . ممنون

 4. وضعیت کاربر : مهمان
  اکرم says:

  با سلام … چند سالی است نسبت به بر حق بودن مذهب شیعه یا سنی دچار سر درگمی شده ام لطفا در مورد مذهب اهل سنت راهنمایی کنید

  • وضعیت کاربر : مهمان
   کریم شهیاد says:

   با سلام قران می فرمایند (فبشر عبادلذین یستمعون القول ویتتبعون احسنه)برادرم بطور کامل ادله هردو طرف را بدون تعصب بشنو وهرکدام که فطرت وعقلت قبول کرد انرا قبول کن.مثلا بعداز خدا ورسولش (ص)چه کسی قابل اطاعت است ان کسیکه بقول برادران اهل سنت به انتخاب مردم است یا به قول شیعیان این افراد از طرف خداوند تعین شده اند .قران می فرمایند (اطیعو الله واطیعو الرسول واولامر منکم)این اولامر چه کسی را که در امتداد اطاعت از خداورسولش (ص)میتواند باشد؟ اگر این مسئله را برای خودت حل کردید بقیه راه روشن میشود

  • وضعیت کاربر : مهمان
   عبدالله says:

   بله قرآن این را هم فرموده است که وَمَنْ أَضَلُّ مِمَّن یَدْعُو مِن دُونِ اللَّـهِ . و کیست گمراه‌ تر از آن کس که به جاى خدا کسى دیگر را مى‌خواند.
   پس فقط خدا باید به فریاد خوانده بشه نه کسی دیگر .
   آن کسانی که از جانب خدا انتخاب می شوند فقط رسولان و پیامبران هستند بعد از پیامبران هیچ کسی دیگر از جانب خدا انتخاب نمی شود و هیچ دلیلی جز و هن برای این ادعا وجود نداره. اگه این ادعا درست باشه پس چرا خود حضرت علی رض خبر نداشت که از جانب خدا انتخاب شده و هیچگاه چنین ادعایی نکرد آیا حضرت علی حق را کتمان نمود ؟
   منظور از الوالامر منکم در آیه صاحبان حکومت که از نفس مسلمانان باشند هستش .
   قول میدم فقط قرآن را بفهمی مشکلت حل میشه البته اگه تمایل داشتی باشی


 5. امید says:

  علی آقا جای مشرکین کفار جهنمه نه موحدین


 6. علی says:

  واقعا که آره البته شما خودتون امام حسین را کشتید شما سنیان همیشه آدم کشتید تا با این طریق برید بهشت اما خدا شاهده جا شما وهمه ی بزرگاتون جهنمه

  پاسخ :
  شما بیمارید !

یک دیدگاه بگذارید

جستجو
آخرین مطالب
پیوندهای محبوب
آمار سایت
 • کاربران آنلاین 54نفر
 • بازدید امروز 30384
 • بازدید دیروز 128139
 • بازید کل 104544500

این سایت در ستاد ساماندهی پایگاه های اینترنتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به ثبت رسیده است.

کلیه حقوق برای پایگاه اطلاع رسانی وااسلاماه محفوظ میباشد.

استفاده از محتوای وااسلاماه با ذکر منبع و آدرس سایت بلامانع است. | تگ ها

Powered By Vaislamah.com - Copyright © 2010-2015 Vaislamah.com