پایگاه اطلاع رسانی وااسلاماه

 

باید یقین کامل داشته باشی که با قرآن زنده ای و بدون قرآن مرده

با قرآن بینایی و بدون قرآن نابینا

با قرآن هدایت یافته ای و بدون قرآن گمراه

با قرآن دانشمندی و بدون قرآن نادان

اول الله، آخر الله ، ظاهر الله، باطن الله، فقط الله

بهترین یاد خدا ورد (لااله الا الله) است

کاربران گرامی؛ سوالات شرعی شما از روز پنجشنبه بررسی خواهند شد ان شاءالله، سوالات بسیار زیادی دریافت شده، تکراری ها حذف خواهند شد ×
آمار کلی سایت
 • کل مطالب 2335
 • کل نظرات 9760
 • کل اعضا 1708
 • جدیدترین عضو Shahram
خبرنامه
وااسلاماه
| بازدیدها: 2165

معنی عقب ماندگی دینی تقریبا برای همه روشن است و راه حل آن را از قرآن آموختیم و آن جاری ساختن دعوت پیامبران الهی است پس انتشار پلاکارد و اعلامیه ها تبلیغ دین نیست، به عبارتی دیگر اطلاع رسانی در امر تبلیغ دین کافی نیست بلکه نیازمند تلاش همراه با تشویق مردم است .imagesتت

دعوت الی الله یکی از وظایف مهم هر مسلمان است بدون ستثناء از فرهنگیان و حوزوی ها گرفته تا بازاریان ، دانش آموزان و افرادی که ازنظر تحصیلی در سطح پائینی قرار گرفتند ، مرد باشند یا زن ، هر کس به اندازه توان و تخصصش . الله تعالی می فرماید ” قل هذه سبیلی ادعوا الی الله علی بصیره انا و من اتبعنی؛ بگو (ای محمد) این است راه من، که من و هر کس پیروی ام کرد با بینایی به سوی خدا دعوت می کنیم» (سوره یوسف، آیه ۱۰۸) و در عصر حاضر تبلیغ احکامات الهی واجب است ، چرا که عصر کنونی در منجلاب فساد و معاصی فرو رفته است و مردم دچار غفلت گشته اند ، این در حالی است که دعوت دهندگان بسوی شیطان و هوا پرستی بی نهایت زیاد شدند و دعوت دهندگان بسوی رحمن (الله) کم شده اند یعنی پروردگارعالم فقط در حال فراموش شدن است که مساوی است با محرومیت انسانها از خیر و سعادت ، به این ترتیب حرکت جهان بسوی آفت بی خیری و شقاوت حقیقی است .

پس خلاصه دو نوع دعوت وجود دارد ۱_ دعوت حق ۲_ دعوت باطل ، که خداوند دعوت  باطل و هیچ منحرفی و هوا پرستی را نمی پسندد چرا که الله متعال پاک است و پاکان را می پسندد ، مطمئنا در نبرد حق و باطل، باطل زایل گشتنی است و این وعده الهی است، یکی از دلایل گمراهی یهود و نصارا این بود که دین تابع خواهشات گشت و کتاب شان دست خوش تحریف هواپرستانه آنها گشت و بنی اسرائیلی که مورد حمایت و مدد الهی بود، با ترجیح دادن تمایلات نفسانی قهر خدا را برای خود و نسل خود برگزیدند ، غافل از این شدند که خالق رحمن کسانی را دوست میدارد که بندگان و کنیزان مخلص او باشند و بندگان مخلص کسانی هستند که خداوند را بر زندگی به ظاهر لذت بخش خویش ترجیح میدهند و هیچ  کالایی آنها را از خدای شان غافل نمیسازد، و برای ذات یگانه ی او ظاهر، نژاد و زبان کسی مهم نیست بلکه برای او قلبی سرشار از ایمان واقعی مهم است .

با خدمات غیر دینی به جامعه وظیفه الهی از ذمه ساقط نمی گردد

کسانی که بر اساس تخصص شان در قسمت بهداشت و درمان و طرح های عمرانی و امثال آن برای جامعه خدمت می کنند قابل تحسین هستند اما وظیفه دعوت الهی از آنها ساقط نمی گردد، آنها همان وظایفی را دارند که سایر دعوتگران دارند چراکه آنها قبل از اینکه دکتر باشند مسلمان هستند و حدیثی را که حضرت رسول فرمودند من رای منکم منکراً فلیغیره بیده، فإن لم یستطع فبلسانه، فإن لم یستطع فبقلبه، وذلک أضعف الإیمان یعنی : هر کدام از شما کار زشت و ناپسندی را از کسی مشاهده کرد، باید عملاً از آن جلوگیری کند؛ اگر نتوانست، با سخن و پند و اندرز مانع وقوع آن شود، و اگر نتوانست با زبان مانع آن شود، در دل آن را ناپسند بدارد که این ضعیف‌ترین درجه ایمان است رواه مسلم . این حدیث فقط برای طلبه ها نیستند برای مسلمانان است، پس لازم است این افراد آیاتی از کلام الهی و احادیثی از رسول الله را حفظ نمایند تا در دعوت الهی از انها بهره جویند، و اینگونه خودرا از فضایل دینی و اسلامی بهره مند سازند و در کنار شایستگی علم روز شایستگی نزد پروردگار را کسب نموده وحداقل هم نوعان خویش را از عقب ماندگی دینی نجات دهند . مطمئنا دکتر و مهندس متدین از دکتر و مهندس غیر متدین بهترند و دکتر و مهندس متدین دعوتگر از دکتر و مهندس متدین بهتر هستند، و معلم متدین از معلم غیر متدین خیلی بهتر است معلم متدین می تواند بر همکارانش تاثیر گذار باشد که قابل تقدیر است و معلم غیر متدین ممکن است باعث بی دینی دانش آموزانش شود .

داعیان دینی بهترین افراد این زمان هستند

در دنیایی که مردم آن خودرا در شهوت رانی ، هواپرستی و ضلالت گم کرده اند  اگر کسی این شهامت را دارا باشد که خویشتن را از ردیف آنها جدا سازد خود یک فضل است برای او، چرا که این شهامت از نیروی ایمانی او ناشی می شود . واقعا برخی از آدم های عصر حاضرکه ممکن است در بین شان افراد نام دار و شخصیت وجود داشته باشد خیلی ضعیفند چرا که در مقابل نفس خویش عاجز ماندند و در دام نفس گرفتار شدند درست مانند گنجشکی که خودرا در دام گرفتار می کند . بر هر مسلمانی لازم است از خدای خویش قدرت نجات از دام نفس را بطلبد و در کنار کارهای روز مره زندگی به تزکیه خویش بپردازد . پس از تزکیه شایستگی دعوت الی الله را پیدا می کند چرا که لازم است داعی الله زبانی پاک و قلبی سرشار ازمحبت و عظمت الهی داشته باشد تا سخن او بر دیگران موثر واقع گردد .

قرآن کریم در بین سخنوران جهان، سخنوری را تحسین می کند که بسوی رحمن مردم را فرا می خواند و تنها این شخص مورد عنایت خاص ذات عظیم الهی قرار میگیرد چنانچه می فرماید . و من احسن قولا ممن دعا الی و عمل صالحا و قال اننی من المسلمین و قال اننی من المسلمین سوره فصلت آیه ۳۳ ، و کیست‌ خوش‌گفتارتر از آن‌ کس‌ که‌ به‌ سوی‌ خدا دعوت‌ نماید و عمل‌صالح‌ انجام‌ دهد و گوید: من‌ در برابر خدا از تسلیم‌شدگانم‌؟ ؛ آیه به یک نکته عجیب اشاره دارد و آن این است بگوید (من از مسلمانان هستم) شما اگر نگاهی  به اطراف خود بزنید می بینید که چقدرافرادی هستند که خودرا به عنوان های مختلف معرفی می کنند، بنده فلان و فلان هستم مثلا مدیرشرکت و یا دارای مدرک در مقطع فلان هستم،  اما خدای بلند مرتبه کسی را که خودرا با افتخار مسلمان عنوان می کند بیشتر می پسندد.

چرا در جوامع اسلامی غفلت از خدا زیاد شده ؟

الله تعالی همانطور که داعیان دین مبین اسلام را دوست میدارد مورد حمایت نیز قرار میدهد . چنانچه می فرماید یاایهالذین امنوا ان تنصروالله ینصرکم . ای مومنان اگر شما (دین) خداوند را یاری کنید او شما را یاری خواهد کرد ، یاری خداوند ابعاد گوناگونی دارد که به دست آوردن آن راه گشا است برای تمام خیر و برکات زندگی که هیچ نوعی از مادیات نمی تواند جایگزین آنها باشد پس اهل باطل با تمام مادیات خویش از نعمتی که عبادالرحمن برخوردار هستند محروم اند و هرگز گمشده خویش را در مادیات پیدا نخواهند کرد تا زمانی که اعتراف کنند به ( لااله الاالله محمد رسول الله ) ما می توانیم برای اثبات این سخن از زبان تازه مسلمانان بشنویم ، آنها ارزش این کلمه را بیشتر از مسلمانان ارثی مسلمان می دانند همانطور که به واجبات دینی بیشتر از ما اهتمام می ورزند ، بطور مثال جمع زیادی از مردان در جوامع اسلامی از خواندن نمازو واجبات دینی احساس سنگینی می کنند و همین مردان برای حضور در باشگاه مسابقه فوتبال ساعتها انتظار می کشند، سفر می کنند و هزینه سنگین جهت خرید حضور در باشگاه پرداخت می کنند در حالیکه سود یک بار گفتن (سبحان الله) ندارد ! و همینطور زنان جوامع اسلامی در آرزوی روزی هستند که روسری نمایشی را بیندازند در حالیکه مومنان واقعی خدا واجبات دینی را با لذت بجا می آورند و زنان شان در قلب ملت کفر برای حفظ حجاب شان مبارزه می کنند و هر نوع خفتی را بر دوش میگیرند ولی حاضر به ترک آن نمی شوند، تفاوت این دو واضح است دسته اولی خواهشات را بیشتر دوست دارند و غفلت قلب اورا لکه دار کرده و دومی قلبش معلق با عشق الهی است و حلاوت اهتمام به واجبات دینی را درک می کنند .

دلیل غفلت از خداوند در جوامع اسلامی کمرنگ شدن دعوت الهی است حتی اهل منبر و تریبون در دعوت الهی کوتاهی می کنند و بعضا خود مغلوب نفس گشته اند .

اهمیت دعوت بسوی الله بلند مرتبه

الله سبحان برای دعوت  دین مبینش مقدس ترین انسانهارا برگزیده است و آنها پیامبران الهی هستند و این پیامبران از حضرت آدم علیه السلام آغاز میگردد یعنی از اولین انسان ، مشخص می شود که خلقت آدمی زاد همراه بوده با دعوت بسوی خداوند که حکایت از اهمیت والای این امر عظیم دارد، و در زمانه ها و مکان های مختلف الله برای آگاه سازی بنی بشر یک پیامبری را حتما در میان قومی مبعوث فرموده است و اگر بطور مشخص در بین قومی پیامبری نبوده است پس حکم الهی این بوده  که این قوم از شریعت پیامبر قبلی اتباع کنند تا از ضلالت نجات حاصل نمایند، بدنبال آن سپس سنت الهی این بوده که انسانهارا به دو گروه نجات یافته و هلاک شونده تقسیم کرده است، انسانهایی که دعوت الهی را پذیرفتند نجات یافتند وانسانهایی به دعوت الهی پشت کردند با عذابهای گوناگونی هلاک شدند که در بین شان شاهانی مانند فرعون و ثروتمندانی مانند قارون هم بود که نه قدرت و نه ثروت نتوانستند آنها را به رستگاری برسانند ومانع هلاکت شان گردند.

قرآن کریم امر به دعوت دادن و امر به اجابت دعوت می کند

« ادع الی سبیل ربک بالحکمه والموعظه الحسنه؛ با حکمت و اندرز نیکو به راه پروردگارت دعوت کن» (سوره نحل، آیه ۱۲۵) و «استجیبوا لله وللرسول اذا دعاکم لما یحییکم؛ خدا و پیامبر را اجابت کنید، هنگامی که شما را به سوی چیزی می خواند که شما را حیات می بخشد» (سوره انفال، آیه ۲۴) و امثال این آیات در مورد فلسفه بعثت، اشاره به یک واقعیت یعنی دعوت خداوند، از زوایای گوناگون دارد.

پیامبران اینگونه قوم شان را بسوی خداوند فرا خواندند

وَاذْکرْ أَخَا عَادٍ إِذْ أَنْذَرَ قَوْمَهُ بِالأحْقَافِ وَقَدْ خَلَتِ النُّذُرُ مِنْ بَینِ یدَیهِ وَمِنْ خَلْفِهِ أَلا تَعْبُدُوا إِلا اللَّهَ إِنِّی أَخَافُ عَلَیکمْ عَذَابَ یوْمٍ عَظِیمٍ احقاف: ۲۱

و یاد آر حال هود پیغمبر قوم عاد را که چون در سرزمین احقاف امتش را وعظ و اندرز کرد و (از قهر خدا) بترسانید و پیش از هود و بعد از او هم بسیار پیمبر بر انذار خلق آمد. باری هود قومش را گفت: هرگز جز خدای عالم کسی را نپرستید که من بر شما از عذاب روز بزرگ قیامت می‌ترسم

فَأَرْسَلْنَا عَلَیهِمْ رِیحًا صَرْصَرًا فِی أَیامٍ نَحِسَاتٍ لِنُذِیقَهُمْ عَذَابَ الْخِزْی فِی الْحَیاهِ الدُّنْیا وَلَعَذَابُ الآخِرَهِ أَخْزَى وَهُمْ لا ینْصَرُونَ سوره فصلت آیه ۱۶

ما برآن ها تندبادی سخت و پر سر و صدا فرستادیم در روزهایی نحس تا عذاب ذلت بار در زندگی دنیا را بچشند عذاب آخرت ذلت بارتر است و به آنها مددی نخواهد رسید.

إِنَّا أَرْسَلْنَا نُوحًا إِلَى قَوْمِهِ أَنْ أَنْذِرْ قَوْمَک مِنْ قَبْلِ أَنْ یأْتِیهُمْ عَذَابٌ أَلِیمٌ (١) قَالَ یا قَوْمِ إِنِّی لَکمْ نَذِیرٌ مُبِینٌ (٢) أَنِ اعْبُدُوا اللَّهَ وَاتَّقُوهُ وَأَطِیعُونِ (نوح: ۳-۱).

ما نوح را به سوی قومش فرستادیم ( و بدو دستور دادیم ) که قوم خود را ( از عذاب خدا ) بترسان ، پیش از آن که عذاب دردناکی به سراغ ایشان بیاید

گفت : ای قوم من ! من برای شما بیم دهنده روشن و روشنگرم خدا را بپرستید ، و از او بترسید ، و از من فرمانبرداری کنید

قَالَ رَبِّ إِنِّی دَعَوْتُ قَوْمِی لَیلا وَنَهَارًا نوح آیه ۵

نوح گفت ای پروردگارم من شب و روز قومم را دعوت دادم

عذاب به حکم الله فرود آمد

فَفَتَحْنَا أَبْوَابَ السَّمَاءِ بِمَاءٍ مُنْهَمِرٍ (١١) وَفَجَّرْنَا الأرْضَ عُیونًا فَالْتَقَى الْمَاءُ عَلَى أَمْرٍ قَدْ قُدِرَ (١٢) وَحَمَلْنَاهُ عَلَى ذَاتِ أَلْوَاحٍ وَدُسُرٍ (١٣) تَجْرِی بِأَعْینِنَا جَزَاءً لِمَنْ کانَ کفِرَ}[۲۳]  (قمر: ۱۴-۱۰).

پس درهاى آسمان را به آبى ریزان گشودیم. و از زمین چشمه‏ها جوشانیدیم تا آب [زمین و آسمان] براى امرى که مقدر شده بود به هم پیوستند . و او را بر [کشتى] تخته‏دار و میخ‏آجین سوار کردیم.

[کشتى] زیر نظر ما روان بود [این] پاداش کسى بود که مورد انکار واقع شده بود

آب به مقدار ۱۵ ذراع بر بلندترین قله‌ها ارتفاع یافت و سراسر سطح زمین را پوشاند و در روی آن هیچ زنده‌ای جز ساکنان و سواران کشتی باقی نماند؛ به همین خاطر است که نوح را پدر دوم بشر (بعد از آدم) دانسته‌اند. زیرا همه‌ی اهل زمین – بعد از طوفان- از نسل اهل آن کشتی – کسانی که با نوح بودند- می‌باشند. حتی فرزند نوح که مؤمن نبود از این عذاب نجات نیافت و او هم هلاک شد.

پس اهمیت دعوت الی الله از آنجایی است که سرنوشت انسانها با آن گره خورده است .

محبت دنیا خطرناک است

محبت دنیا یکی از عوامل خطرناک برای مسلمان است چرا که محبت دنیا باعث ضعف در ایمان فرد می شود و فرد را به جایی می کشاند که آیات قرآن را بفروشد و برای کسب مال و پست دست به هر کاری بزند و عاقبت اسفباری را برای خویش کسب نماید . و طبق فرمایش حضرت رسول کسی که حریص بر متاع دنیا باشد هیچ وقت سیر نمی شود.  نمی تواند از حلاوت ایمان بهره ببرد نمی تواند عبادت بی ریا کند و نمی تواند داعی دین باشد .

بهترین ثروت آنست که با آن دین الهی احیا گردد و بدترین ثروت آنست که باعث غفلت انسان از خالقش شود و محبت دنیا یکی از دلایل عقب ماندگی دینی است .

به چه چیزی دعوت داده شود ؟

پاسخ بسیار مختصر، اما شرح پاسخ بسیار مفصل است و آن این است که به ( لااله الاالله و محد رسول الله ) دعوت داده شود .

لااله الاالله کلمه توحید است و دعوت بسوی توحید دعوت به جز جز دین مبین اسلام است چرا که توحید ریشه اسلام است هرگاه ریشه آباد گردد تنه ، شاخه و برگه های آن آباد می گردند و بدون توحید یا ایمانیات عمل به اسلام غیر ممکن است .

و این دعوت پیامبران الهی بوده است

وما أرسلنا من قبلک من رسول إلا نوحی إلیه أنه لا إله إلا أنا فاعبدون/ ص۲۵

و ما قبل از تو (ای پیامبر) نفرستادیم هیچ رسولی را مگر اینکه بسوی او وحی کردیم به اینکه هیچ معبودی نیست جز من،  پس مرا بپرستید .

به راستی که مردم از این تحفه الهی فاصله گرفتند ، وقتی به بعضی از آدم ها گفته شود از خدا بترس می گوید خدا کیست ؟!  و به گروه دیگری گفته شود نماز بخوان اینگونه عکس العمل نشان میدهد ، با خدا قهرهستم !، تو بیکاری ! حوصله ندارم ! هنوز که زود است !،  تو که نماز خواندی به کجا رسیدی ، چرا همش نماز نماز نماز ! دل آدم پاک باشد ، خدا که به عبادت ما نیاز ندارد ، ما کارهای شایسته زیاد انجام دادیم بس مان است . ، اینگونه با جملات کفر آمیز ومتمردانه واکنش نشان میدهند، دلیلش این است که توحید یا همان (لااله الاالله) در ریشه دلهای شان جا نگرفته است و دچار ضعف ایمان گشته اند و شدیدا نیازمند آشنا شدن با کلمه توحید هستند چرا که  قلب ها با گناه زیاد لکه سیاه میگیرند و تا زمانی که این لکه ها و آلودگی بر روی قلب باشند مانع درک او از خدا می شوند و لازم است که لکه ها با لااله الاالله صیقل داده شوند تا راه برای فهم او باز شود .

مردان و زنان وظیفه مشترکی در این امر الهی دارند

الله می‌فرماید: وَالْمُؤْمِنُونَ وَالْمُؤْمِنَاتُ بَعْضُهُمْ أَوْلِیَاءُ بَعْضٍ یَأْمُرُونَ بِالْمَعْرُوفِ وَیَنْهَوْنَ عَنِ الْمُنْکَرِ وَیُقِیمُونَ الصَّلاهَ وَیُؤْتُونَ الزَّکَاهَ وَیُطِیعُونَ اللَّهَ وَرَسُولَهُ أُولَئِکَ سَیَرْحَمُهُمُ اللَّهُ إِنَّ اللَّهَ عَزِیزٌ حَکِیمٌ (۷۱)]

(مردان و زنان با ایمان، ولیّ و دوست یکدیگرند؛ امر به معروف و نهی از منکر می‌کنند؛ نماز را بر پا می‌دارند؛ و زکات را می‌پردازند؛ و الله و رسولش را اطاعت می‌کنند؛ بزودی الله آنان را مورد رحمت خویش قرار می‌دهد؛ الله توانا و حکیم است).توبه/۷۱

فضیلت دعوت

شایسته ترین عنوانی که می توان برای این دسته از انسانهای نیک بکار برد این است که آنها سفیران و مددکاران دین خدا  و این عنوان از این آیه کریمه اثبات می گردد یاایهاالذین آمنوا ان تنصروالله ینصرکم . یعنی : این مومنین اگر شما (دین) خدارا یاری و مدد کنید او شما مدد و یاری خواهد کرد.

پیامبر صلی الله علیه وسلم به علی رضی الله عنه که وی را در روز خیبر به سوی کفار فرستاد، فرمود : ( أدْعُهُمْ إِلَی الإِسْلامِ وَأَخْبِرْهُمْ بِمَا یَجِبُ عَلَیْهِمْ فَوَاللَّهِ لأَنْ یَهْدِیَ اللَّهُ بِکَ رَجُلا خَیْرٌ لَکَ مِنْ أَنْ یَکُونَ لَکَ حُمْرُ النَّعَمِ ) بخاری.

یعنی : آنها را به اسلام دعوت کن و از دستورات خدا با خبر ساز، سوگند به خدا، اگر یکی از آنان بوسیله تو هدایت شود، برایت از شتران سرخ رنگ، بهتر است. شتران سرخ رنگ، در آن زمان، نزد اعراب، از ارزش بسیار بالایی بر خوردار بودند .

توصیه ها به دعوتگران

داعی اینگونه باشد

۱_ دعوتگر اعتماد به نفس بالایی داشته باشد چرا که حامی او خداست .

۲_ دعوتگر یقین کامل به خداوند و توکل بر او داشته باشد .

۳_ دعوتگر باید خودش الگو باشد .

۴_ دعوتگر باید دردعوت خود اخلاص داشته باشد .

۵_ دعوتگر بر اساس آیات قرآن و احادیث پیامبر دعوت دهد .

۶_ دعوتگر حق را بگوید و لو تلخ باشد .

۷_ دعوتگر  دارای اخلاق خوبی باشد .

۸_ دعوتگر دیگران را اکرام نماید حتی با کوچکترین هدیه باشد.

۹_دعوتگر قلبش بدون کینه باشد .

۱۰_ دعوتگر  حس خیرخواهی در خود احیا کند .

۱۱_ دعوتگر هرگز نا امید نشود حتی اگر یک نفر حرف او را گوش نکرد .

۱۲_ دعوتگر هرگز عصبانی نشود حتی اگر همه برعلیه او باشند .

۱۳_ دعوتگر برای خود و همه دعای هدایت بکند و همیشه امیدوار باشد.

۱۴_ دعوتگر برای قوت قلبش دعوت پیامبران و نحوه برخورد مشرکان با آنهارا تذکره نماید.

۱۵_ دعوتگر به واجبات دینی و اعمال صالحه مقید باشد .

۱۶_ دعوتگر با هیچ کس دشمنی نکند و برای هدایت دشمنانش نیز تلاش نماید .

۱۷_ دعوتگر از عظمت خداوند برای مخاطبان زیاد تذکره کند .

۱۸_ دعوتگر از تکرار کردن حرفهایش خسته نشود .

۱۹_ دعوتگر از سرزنش کسی نهراسد .

۲۰_ دعوتگر به کسی ناسزا نگوید .

۲۱_ دعوتگر مغلوب نفس نگردد .

۲۲_ دعوتگر از محبت پول، پست و مقام خودش را نجات دهد .

۲۳_ دعوتگر در این راه صبر زیاد داشته باشد و در مقابل هر ناگواری صبر پیشه کند .

۲۴_ دعوتگر در مسیر دعوت منتظر انواع اتهام زنی و تمسخر باشد و این سنت انبیا بوده است .

۲۵_ دعوتگر به نعمت عظیم خدادادی ببالد و به آن خوشحال باشد چرا که بسوی رستگاری انسانیت حرکت می کند .

منبع : پایگاه اطلاع رسانی وااسلاماه

| ۱ اردیبهشت ۱۳۹۴
۴ پاسخ به “عقب ماندگی دینی مسلمانان و راه حل آن”
 1. وضعیت کاربر : مهمان
  بهنام says:

  باذاستفاده از تاکتیک اسب تراوادر تهران یک هفته ای می توان حکومت اسلامی را در ایران تشکیل داد

 2. وضعیت کاربر : مهمان
  عقب ماندگی دینی says:

  با خدمات غیر دینی به جامعه وظیفه الهی از ذمه ساقط نمی گردد

 3. وضعیت کاربر : مهمان
  محمد says:

  سلام علیکم بی شک عوامل بدبختی مسلمانان دوری از خالق یکتاست نه مشکل تسلحیاتیه و نه مشکلی استکباری بلکه تسلط دشمنان بر ما عذابی از جانب خالق یکتاست تا ما مسلمانان از بسوی او برگردیم وتوبه کنیم مطلب مفیدی بودجزاکم الله خیرا

یک دیدگاه بگذارید

جستجو
آخرین مطالب
پیوندهای محبوب
آمار سایت
 • کاربران آنلاین 25نفر
 • بازدید امروز 1538
 • بازدید دیروز 64011
 • بازید کل 107664172

این سایت در ستاد ساماندهی پایگاه های اینترنتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به ثبت رسیده است.

کلیه حقوق برای پایگاه اطلاع رسانی وااسلاماه محفوظ میباشد.

استفاده از محتوای وااسلاماه با ذکر منبع و آدرس سایت بلامانع است. | تگ ها

Powered By Vaislamah.com - Copyright © 2010-2015 Vaislamah.com