پایگاه اطلاع رسانی وااسلاماه

 

باید یقین کامل داشته باشی که با قرآن زنده ای و بدون قرآن مرده

با قرآن بینایی و بدون قرآن نابینا

با قرآن هدایت یافته ای و بدون قرآن گمراه

با قرآن دانشمندی و بدون قرآن نادان

اول الله، آخر الله ، ظاهر الله، باطن الله، فقط الله

بهترین یاد خدا ورد (لااله الا الله) است

کاربران ارجمند؛ به سوالات تکراری پاسخ داده نمی شود لطفا ابتدا سوال خود را در سایت جستجو نمایید ×
آمار کلی سایت
  • کل مطالب 2335
  • کل نظرات 9765
  • کل اعضا 1708
  • جدیدترین عضو شهرام گلی
خبرنامه
وااسلاماه
| بازدیدها: 816

مولانا عبدالحمید در مراسم نماز جمعه اهل سنت زاهدان، با بیان اینکه “صبر، وسیع ترین نعمت پروردگار است” مطالبی پیرامون اهمیت صبر و استقامت در مراحل مختلف زندگی ایراد فرمود.  
خطیب جمعه اهل سنت زاهدان در خطبه های نماز جمعه (۱۸ اسفند ۱۳۹۱) ضمن تلاوت آیات ۱۵۳ تا ۱۵۵ سوره مبارکه بقره، و با اشاره به حدیث پیامبر اکرم- صلی الله علیه وسلم- صبر را وسیع ترین نعمت پروردگار معرفی نمود و خاطرنشان کرد: صبر نعمتی وسیع و فراگیر است که تمام شئونات زندگی و موفقیت انسان با آن ارتباط پیدا می کند و هر کس که خداوند او را جزو صابرین قرار دهد در حقیقت وسیع‏ترین نعمت پروردگار به او تعلق گرفته است.
مولانا عبدالحمید در ادامه، روزه را از مصادیق بارز صبر عنوان کرد و افزود: در حدیث نقل شده که روزه نصف صبر است و این بدین خاطر است که در روزه گرفتن تحمل گرسنگی و تشنگی و عمل بر خلاف خواهشات نفسانی وجود دارد و انسانی که صبر ندارد هرگز نمی تواند این سختی ها را تحمل کند. لذا روزه گرفتن در ساختن انسان و وارستگی و اصلاح نفس او بسیار موثر است و عبادت بی نظیری در شکستن نفس و غرور انسان و تزکیه نفس محسوب می شود. دامنه صبر بسیار گسترده است و هر کس که صبر داشته باشد در واقع همه چیز دارد و انسان بی صبر چیزی ندارد.
ایشان در توضیح آیه ۱۵۳ سوره بقره اذعان داشت: خداوند متعال در این آیه به دو چیز توصیه کرده است؛ اول اینکه صبر کرده و نفس خویش را کنترل کنید. دوم اینکه به نماز متوسل شوید. نماز شما را با خدا متصل می کند. یعنی به وسیله نماز با خدا به راز و نیاز بپردازید و صبر و شکیبایی اختیار کنید.
مولانا عبدالحمید اظهار داشت: خداوند پس از یادآوری صبر و نماز، سخن از قتال به میان آورده و می فرماید: «و لا تقولوا لمن یقتل فی سبیل الله أمواتا» شهدا را مرده مپندارید زیرا آنها زنده اند، اما نوع زندگی آنها با زندگی شما متفاوت است و شما نمی توانید زندگی آنها را درک کنید، زیرا زندگی برزخی با زندگی دنیا فرق دارد. اما سوال اینجاست که چرا شهید زنده است و چرا این درجه و مقام به شهید تعلق گرفته که خداوند به او زندگی خاصی عنایت کرده است؟ جواب این است که شهید صبر کرده و از میدان مبارزه فرار نکرده و در اثر صبر، جام شهادت را نوشیده است. لذا خداوند متعال پس از ذکر صبر، شهید شدن در راه خدا را ذکر کرد که این موضوع را یادآوری کنند که نتیجه صبر، شهادت است. همچنین نماز پس از صبر ذکر شد، زیرا در واقع بیانگر این مطلب است که نماز نیز نتیجه صبر است. انسان صبور در مقابل نفس ایستادگی می کند و نماز می خواند و در راه الله از خود ایستادگی نشان می دهد و فرار نمی کند و در حالی که مرگ و زخمی شدن بسیار سخت هستند، اما شهید همه اینها را تحمل می کند و در برابر آن صبر می کند، لذا خداوند به او درجه بالایی عنایت می کند.
خطیب جمعه اهل سنت زاهدان در ادامه تشریح آیات تلاوت شده، خاطرنشان کرد: خداوند متعال در ادامه این آیات با تاکید می فرماید: ما حتما شما را آزمایش خواهیم کرد؛ «و لنبلونکم بشیء من الخوف و الجوع و…» خداوند تاکید می فرماید که انسانها حتما مورد آزمایش الهی قرار می گیرند. خداوند بندگان را با ترس، گرسنگی، ضررهای مالی و جانی می آزماید تا مشخص شود چه کسی مقاومت کرده و صبر پیشه می کند. معنی صبر این است که انسان در برابر هر بلا و مصیبتی از خود استقامت نشان دهد و این مصیبت‏ها نیز برای بندگان خیر هستند و خداوند با مصیبت می خواهد بندگان را تربیت کرده و آنها را با تجربه و مقاوم گردانده و در نهایت از گناه پاک سازد. لذا این آزمایش رحمت الهی است زیرا وقتی انسان از آزمایش سالم خارج شود خداوند همه گناهان او را پاک کرده و به بهشت داخل می کند.
ایشان در ادامه و با اشاره به آیه «نبلوکم بالخیر و الشر» صبر در نعمت و ثروت را از مصادیق عمده صبر برشمرد و گفت: گاهی خداوند انسان را با ثروت و مال مورد آزمایش قرار می دهد، زیرا انسان به وسیله مال به انواع گناهها از جمله مشروبات الکلی و مواد افیونی و انواع خوراکی‏ها دسترسی پیدا می کند و انسان سرمایه دار زمینه همه گناهها برایش فراهم می شود، اما وقتی او در مقابل گناه صبر می کند و مالش را در راه فساد و گناه خرج نمی کند، جزو صابران قرار می گیرد. از صحابه نقل شده که برای ما صبر در برابر گناه آسان تر بود از صبر کردن در مقابل نعمت و فزونی مال. خداوند انسان را با انواع گناهها آزمایش می کند. گناه، انسان را به سوی خود فرا می خواند اما اگر انسان صبر داشته باشد و نفس خود را کنترل کرده و از خدا بترسد، مرتکب گناه نمی شود. اما انسان بی صبر گرفتار بی عفتی و مشروبات الکلی و دیگر گناهان می شود، زیرا او صبر ندارد و نمی تواند بر نفس خویش تسلط حاصل کند، چون مسلط شدن بر هواهای نفسانی صبر بزرگ می خواهد.
مولانا عبدالحمید در ادامه “پایبندی به تمام احکام دین را تا لحظه مرگ” را از موارد صبر مومن عنوان کرده و اظهار داشت: پایبندی به نمازهای پنج گانه و جمعه و عیدین، پرداخت زکات، رعایت حقوق انسان‏ها، خدمت به والدین و سرپرستی و مراقبت از مریضان و… کار صابران است. حضرت ایوب- علیه السلام- هفت سال مریض شد، همه از کنار او رفتند و تنها همسر ایشان با وفاداری ایشان را خدمت کرد و پس از گذشت هفت سال وقتی شیطان خواست همسر ایشان را به گناه آلوده کند و کلمات شرک آمیزی بر زبان او جاری گرداند، حضرت ایوب احساس خطر کرد و دست به دعا برداشت و چنین تضرع نمود: «أنی مسنی الضر و أنت أرحم الراحمین»، وقتی ایوبِ صابر ندا برآورد، خداوند متعال نیز بلافاصله اجابت نمود و رحمت‏های الهی حضرت ایوب- علیه السلام- را در بر گرفت؛ چشمه زلالی برای ایشان جاری شد و خداوند صحت و سلامتی و مال و اولاد را به ایشان بازگرداند. لذا دعای صابران و کسانی که در تمام شرایط به الله وفادار هستند اینگونه قبول می شود. حضرت یوسف- علیه السلام- نیز از جملۀ صابران است؛ هنگامی که در اوج جوانی به گناه دعوت داده شد، از گناه فرار کرد و «معاذ الله» گفت. خداوند متعال نیز او را نصرت کرد و تمام دربهای قفل را برای ایشان باز کرد. لذا این صاحبان صبر و استقامت هستند که الله با آنها همراه است و دروازه های بهشت برایشان باز شده و هنگام موت خوش خبری بهشت را می شنوند و فرشتگانِ مرگ به آنها خوش آمد می گویند.

| ۱۹ اسفند ۱۳۹۱

یک دیدگاه بگذارید

جستجو
آخرین مطالب
پیوندهای محبوب
آمار سایت
  • کاربران آنلاین 20نفر
  • بازدید امروز 30773
  • بازدید دیروز 84411
  • بازید کل 107796184

این سایت در ستاد ساماندهی پایگاه های اینترنتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به ثبت رسیده است.

کلیه حقوق برای پایگاه اطلاع رسانی وااسلاماه محفوظ میباشد.

استفاده از محتوای وااسلاماه با ذکر منبع و آدرس سایت بلامانع است. | تگ ها

Powered By Vaislamah.com - Copyright © 2010-2015 Vaislamah.com