پایگاه اطلاع رسانی وااسلاماه

 

باید یقین کامل داشته باشی که با قرآن زنده ای و بدون قرآن مرده

با قرآن بینایی و بدون قرآن نابینا

با قرآن هدایت یافته ای و بدون قرآن گمراه

با قرآن دانشمندی و بدون قرآن نادان

اول الله، آخر الله ، ظاهر الله، باطن الله، فقط الله

بهترین یاد خدا ورد (لااله الا الله) است

کاربران گرامی؛ سوالات شرعی شما از روز پنجشنبه بررسی خواهند شد ان شاءالله، سوالات بسیار زیادی دریافت شده، تکراری ها حذف خواهند شد ×
آمار کلی سایت
 • کل مطالب 2335
 • کل نظرات 9760
 • کل اعضا 1708
 • جدیدترین عضو Shahram
خبرنامه
وااسلاماه
| بازدیدها: 5771

او بسیار روزه دار و شب زنده دار است و همسر تو (پیامبر ص) در بهشت است
ما بیشتر و بیشتر نزدیک می شویم تا بوی خوش گُلی از گلستان خانواده عمر را استنشاق کنیم.
قرار ما با ام المؤمنین حفصه دختر عمر بن خطاب ـ خداوند از او و پدرش راضی باد! ـ می باشد. آن گُلی که خداوند مکارم و فضایل را در او جمع گردانیده، مکارم و فضایلی که قلم از وصف آن یا از صرف ذکرش ناتوان است.
پدرش، فاروق این امت است.
او مردی بزرگ و توانمند است. توانمند در عدالت و مهربانی و محبت و رحمت.
او مردی است که جزیره العرب او را به دنیا آورده و اسلام او را تربیت کرده و پرورش داده است.
او عبادتگذار و وارعی است که عبادتش از لحاظ تحرک و ذکاوت و عمل فوران می کند.
او استاد و معلمی است که بسیاری از مفاهیم زندگی را تصحیح کرده و از اخلاق و سلوک خود، لباس عظمت و شکوه بر تن حیات کرده است. او پیشوای متقیان است.
او مردی است که الگو و سرمشقی به همه مردم داده که هیچ گاه کهنه نمی شود. الگویی که در حاکمی بزرگ تجلی پیدا کرده که دنیا بر آستانه درش، پربرکت و پرخیر شده و پر از غنایم و چیزهای حلال و پاکیزه شده است؛ پس عمر به زیبایی هرچه بیشتر آنها را رها کرد و بزرگوارانه به مردم داد. چیزهای حلال و پاکیزه دنیا را به آنان تقدیم می دارد و چیزهای ناپسند و گمراه کننده را از آنان دور می کند تا جایی که وقتی دستانش را از علایق و تعلقات این سرای فانی فوت می کند، در وقت گرمای مرگبار ظهر پشت سر شتری که از اموال صدقه است گام بر می دارد از ترس اینکه مبادا از بین رود.
یا خمیده بالای دیگ ایستاده تا مقداری غذای پاک برای زنی غریب که درد زایمان به سراغش آمده.
یا برای کودکانی که از گرسنگی در تاریکی شبِ بسیار تاریک گریه می کنند، بپزد.
او مردی است که آیات قرآن چندین بار موافق رأی و گفته اش نازل شد.
او مردی است که اسلام آوردنش، مایه فتح و پیروزی اسلام، هجرتش مایه نصرت و پیروزی اسلام، و خلافتش مایه عدالت برای مسلمانان بود.
او فاروق امت اسلام، عمر بن خطاب است(۱).
عمویش، زید بن خطاب است، کسی که در جنگ بدر و مقاطع حساس حضور یافت. ـ و در جنگ یمامه به شهادت رسید ـ او مردی است که عمر – رضی الله عنه – درباره اش می گوید: زید در دو کار نیکو از من پیشی گرفت: قبل از من اسلام آورد و قبل از من به شهادت رسید. هم چنین درباره اش می گوید: باد صبا نوزیده مگر این که زید بن خطاب را به یاد من آورده است.
مادرش، زینب بنت مظعون خواهر صحابی جلیل القدر، عثمان بن مظعون – رضی الله عنه – است؛ کسی که وقتی وفات یافت، پیامبر محبوبص کنار جنازه اش حضور یافت و او را بوسید و اشک هایش بر رخسار عثمان جاری شد…(۲) و عثمان اولین کسی است که در قبرستان بقیع به خاک سپرده شد… و کسی است که وقتی دختر رسول الله ص وفات یافت، پیامبرص به او گفت: «الحقی بسلفنا الخیر عثمان بن مظعون» (۳) : «به پیشینیان خیر ما، عثمان بن مظعون ملحق شو».
عمه اش، فاطمه بنت خطابک است. او یکی از زنانی است که از پیشگامان و سابقین به سوی اسلام بوده است. شوهرش سعید بن زید یکی از ده نفری است که از طرف خداوند به بهشت مژده داده شده اند.
برادرش، آن عابد و زاهد و پرهیزگار و وارع و عالم، عبدالله بن عمرک است؛ کسی که پیامبرص درباره اش می فرماید: «إن عبدالله رجل صالح» (۴): «همانا عبدالله مردی صالح است».
و مادرمان عایشه درباره اش می گوید: کسی را ندیده ام که به اندازه عبدالله بن عمر پایبند سنت باشد(۵).
پس آیا کسی می تواند با قلم یا زبانش از عظمت آن همه فضایل و مکارم و افتخارات تعبیر کند؟!!!

نشأت مبارک
پس از این مقدمه راجع به خانواده عمر که مادرمان حفصه ک در آن بزرگ شده می توانیم تصور کنیم چگونه حفصه نشأتی مبارک داشت و در سایه محیطی زندگی می کرد که خیلی به ندرت می توانیم نظیری برای آن بیابیم.
حفصه ک زمانی به دنیا آمد که قریش بنای کعبه را بازسازی می کردند. این واقعه پنج سال قبل از بعثت پیامبرص بود. آن زمانی که پیامبرص با رأی درست و بصیرت فوق العاده و درایت خاص خود، اختلاف و نزاع میان قریش بر سر قرار دادن «حجر الأسود» در جایش، را خاتمه داد.
حفصه علم و ادبیات را دوست می داشت، و نوشتن را از «شفاء» دختر عبدالله، آن زن قریشی و عدوی یاد گرفت. و پیوسته به دنبال علم بود تا این که یکی از زنان فصیح در میان قریش شد.

همانا اسلام آوردن عمر مایه فتح و پیروزی اسلام بود
وقتی که خورشید اسلام بر سرزمین جزیره العرب طلوع کرد و عمر هم چنان بر شرک بود، پیامبرص آرزو می کرد که عمر اسلام آورد تا شوکت و اقتداری علیه مشرکان باشد و آنان را بترساند. پیامبرص می فرمود: «اللهم أعز الإسلام بأحب هذین الرجلین إلیک: بأبی جهل بن هشام، أو بعمر بن الخطاب، قال: وکان أحبهما إلیه عمر» (۶): «خدایا! اسلام را با محبوب ترین این دو مرد در نظرت عزت ده: با ابوجهل بن هشام، یا با عمر بن خطاب. راوی گوید: محبوب ترین آن دو مرد در نزد خداوند عمر بن خطاب بود». یعنی عمر بن خطاب اسلام آورد و خداوند به وسیله او اسلام را عزت و اقتدار داد.
اسلام آوردن عمر سبب بزرگی برای ظهور و قدرت و توان اسلام بود. چون عمر در توان و قدرت و شجاعت برجسته بود، و به خاطر خدا از ملامت هیچ ملامت کننده ای نمی ترسید.
عبدالله بن مسعود می گوید: همانا اسلام آوردن عمر، مایه فتح و پیروزی اسلام بود، و هجرتش مایه نصرت و پیروزی اسلام بود، و خلافتش مایه رحمت بود. ما کنار کعبه نماز نمی خواندیم تا این که عمر اسلام آورد. پس وقتی که عمر اسلام آورد، با قریش پیکار و مبارزه کرد تا این که کنار کعبه نماز خواند و ما هم همراهش نماز خواندیم(۷).
این چنین اسلام وارد این خانه مبارک شد تا پناهگاهی محکم شود که از اسلام و مسلمانان پشتیبانی و حمایت کند.
این چنین، خانواده مبارکِ عمر در سایه این دین عظیم و در کنار این پیامبر گرامیص زندگی کرد، تا از سرچشمه پاک سیراب شوند و از سنت و سیرت و اخلاق و عبادت و سلوک و مهر و محبت پیامبرص یاد بگیرند.

ازدواج حفصه با خُنیس – رضی الله عنه –
وقتی حفصه به سن بلوغ رسید، یکی از پیشگامان و سابقین به سوی اسلام، به نام «خُنیس بن حذافه» برادر «عبدالله بن حذافه» م به خواستگاری او آمد. پس خُنیس با حفصه ازدواج کرد. و حفصه همراه او در خوشبختی زیاد در سایه ایمان و اطاعت زندگی کرد.
خُنیس قبل از آن که پیامبرص داخل خانه ارقم بن ابوالأرقم شود، اسلام آورد و اسلام آوردنش به دست ابوبکر صدیق – رضی الله عنه – بود.
به سوی خداوند بشتابید
اذیت و آزار مشرکان به اصحاب پیامبر محبوب ص شدت یافت، پس پیامبرص به اصحاب و یارانش اشاره کرد که به سرزمین حبشه هجرت کنند. خُنیس هم از جمله افرادی بود که به حبشه هجرت کرد و سپس به مکه بازگشت. وقتی که دید اذیت و آزار و شکنجه مشرکان روز به روز زیاد می شود، همسرش حفصه را با خود برداشت و به یثرب (مدینه منوره) هجرت کردند پس از آن که پیامبرص به اصحاب و یارانش اجازه داد که به مدینه هجرت کنند. آن جا این دو زوج در کنار انصار زندگی کردند و خوشبختی و سعادت شان با هجرت پیامبر ص به مدینه ـ شهری که با آمدن پیامبرص هر چیزی در دور و بر آن نورانی شد ـ زیاد شد. خدایا! زندگی همراه پیامبر محبوبص چه قدر زیباست!

فراق دردناک
در غزوه بدر که خداوند در آن، نصرت و عزت و پیروزی برای مسلمانان تقدیر کرده بود، خُنیس از قهرمانان این جنگ بود. او از اعماق قلبش شهادت را آرزو می کرد. وقتی که در آن غزوه شرکت کرد، زخم های زیادی در بدنش ایجاد شد اما با وجود آن هم چنان مبارزه می کرد تا کلام و دین خداوند، غالب، و آیین کافران مغلوب باشد. پس از پایان یافتن غزوه بدر خُنیس مجروح به مدینه بازگشت.
این صحابی جلیل القدر وفات یافت؛ کسی که جان خود را در راه خداوند باخت و به بزرگ ترین فضیلت و افتخار دست یافت؛ پیامبر محبوبص بر او نماز جنازه خواند و او را در قبرستان بقیع کنار قبر صحابی جلیل القدر عثمان بن مظعون به خاک سپرد.
این چنین فراق و دوری دردناک آمد … و این چنین حفصهک که هنوز جوان بود، بیوه شد. و برای مرگ شوهرش بسیار اندوهگین شد تا جایی نزدیک بود قلبش پاره شود؛ اما او در اوج سعادت و خوشبختی بود، چون شوهرش مرگ کریمانه ای داشت و زخم هایش که همه اش به خاطر خدا بود، برایش گواهی می دهند.
این چنین حفصه مادر مؤمنان شد
عمر برای دختر جوانش که در سن هیجده سالگی بیوه شد، متأسف و ناراحت شد. این مسأله عمر را دردمند می کرد که بیوه گی، جوانی حفصه را می رباید و زندگی اش را می مکد. و هر وقت داخل خانه اش می شد و دخترش را اندوهگین می دید، احساس درد و ناراحتی می کرد. پس از تفکر طولانی صلاح دید که شوهری را برایش انتخاب کند تا در کنارش آرام گیرد(۸).
پدرش او را به ابوبکر پیشنهاد کرد اما ابوبکر جوابی به او نداد. او را به عثمان پیشنهاد کرد، عثمان گفت: در نظر دارم این روزها ازدواج نکنم. پس عمر از آن دو دلخور شد و دلش شکست، و شکایت حالش را نزد پیامبرص برد، پیامبرص فرمود: «یتزوج حفصه من هو خیر من عثمان؛ ویتزوج عثمان من هی خیر من حفصه»: «کسی بهتر از عثمان با حفصه ازدواج می کند و عثمان با کسی بهتر از حفصه ازدواج می کند». سپس پیامبرص از حفصه خواستگاری کرد و عمر، حفصه را به ازدواج او درآورد(۹).
و رسول الله ص دخترش، ام کلثوم را پس از وفات خواهرش رقیه به ازدواج عثمان درآورد.
وقتی که عمر، حفصه را به ازدواج پیامبرص درآورد، ابوبکر او را دید و عذرخواهی کرد و گفت: از من دلخور نشو، چون رسول الله ص از حفصه یاد کرده بود و درست نبود که من رازش را افشا کنم و اگر پیامبرص او را رها می کرد، قطعاً با او ازدواج می کردم(۱۰).
رسول الله ص سال سوم هجری، قبل از جنگ اُحد با حفصه ازدواج کرد، و چهارصد درهم را به عنوان مهریه به او داد. و این ازدواج، بزرگ ترین اکرام و افتخار و منت و احسان برای حفصه و پدرش ـ م ـ بود.
جایگاه والای حفصه
حفصه جایگاه والایی را در قلب پیامبرص اشغال کرد، بلکه جایگاه او میان همسران پیامبرص هم والا بود.
تا جایی که مادرمان عایشه درباره اش می گفت: او کسی بود که از میان همسران پیامبرص، در جایگاه و منزلت رقیب من بود(۱۱).
البته زندگی همسران پاک پیامبرص خالی از برخی احساسات و عواطف بشری نبود؛ احساسات و عواطفی که حسادت یا هم چشمی و امثال آنها را به دنبال دارد، از این رو پیامبر محبوب ص امور زندگی اش را با تربیت ربانی در خانه اش همراه همسرانش و همراه یاران و امتش سامان می داد و همگی را به سوی طریق صحیح هدایت می کرد(۱۲).

با یک مثال، مطلب روشن می شود
این موضع گیری است که برای ما روشن می سازد چگونه حسادت گاهی اوقات میان همسران پیامبر محبوب ص ظاهر می شد … و چگونه پیامبرص آن امور را با حکمت و تفکر و اندیشه و مهر و محبت سامان می داد.
در صحیح بخاری و صحیح مسلم از روایت عایشه  آمده که وی گوید: رسول الله ص نزد زینب بنت جحش عسل می خورد و کنار او می ماند. من و حفصه با هم همدستی کردیم که پیامبرص نزد هر کدام از ما بیاید، به او بگوید گیاه مغافیر خورده ای؟ من بوی گیاه مغافیر را از تو احساس می کنم. پیامبرص فرمود: «لا ولکنی کنت أشرب عسلاً عند زینب بنت جحش فلن أعود وقد حلفت لا تخبری بذلک أحداً» (۱۳).
«نه، ولی نزد زینب بنت جحش عسل خورده ام، اما از این به بعد دیگر این کار را نمی کنم و تو را سوگند می دهم که این خبر را به کسی نگویی».
و نسائی و حاکم(۱۴) از روایت انس – رضی الله عنه – آورده اند که رسول اللهص، کنیزی داشت که با او نزدیکی می کرد. عایشه و حفصه مدام تلاش کردند تا این که پیامبر ص آن کنیز را بر خود حرام کرد. آن گاه خداوند این آیه را نازل کرد: …… (التحریم: ۱۵).
«ای پیامبر! چرا چیزی را که خدا بر تو حلال کرده به خاطر جلب رضایت همسرانت بر خود حرام می کنی؟ و خداوند آمرزنده و رحیم است» (۱۶).

حفصه برای به دست آوردن خشنودی پیامبر محبوب ص مسابقه می دهد
حفصه همراه با پیامبر محبوبص زیباترین روزهای عمرش را گذراند. هر روز علم و فقه و طاعتش برای خداوند زیاد می شد. چرا زیاد نشود در حالی که او از منبع و سرچشمه زلال علم نبوی سیراب می شد؟
حفصه با همسران پیامبران ص برای به دست آوردن خشنودی اش مسابقه می داد. او از هیچ تلاشی جهت خوشبخت کردن و مسرور کردن پیامبرص دریغ نمی کرد. و هر لحظه از عمرش که سپری می شد در حالی که در کنار پیامبرص بود، بیشتر و بیشتر به خداوند نزدیک می شد. او از پیامبر محبوب ص هر طاعت و عبادتی که او را به خداوند نزدیک کند، یاد گرفته بود.
زندگی زناشویی که باعث می شود خوشبختی بر روی خانه بال بگشاید، این چنین است.

حفصه همسر پیامبر ص در بهشت است
در روزی از روزها پیامبر محبوب ص حفصه را طلاق داد، و دل حفصه شکست و تمام دنیا در برابر چشمانش تار شد و او باور نمی کرد که شوهر و محبوب و پیامبرش ص او را طلاق داده است … ناگهان جبرئیل؛ فرمانی را از خداوند متعال که هفت طبقه آسمان را می شکافت، نازل کرد تا پیامبر محبوب ص را امر کند به این که به سوی حفصه رجوع کند و باری دیگر حفصه را نزد خود برگرداند.
در حدیثی آمده که پیامبرص حفصه را یک طلاق داد، سپس بنا به دستور جبرئیل؛ به او، حفصه را برگرداند(۱۷)، و جبرئیل گفت: «إنها صوّامه، قوّامه، وهی زوجتک فی الجنه»: «او بسیار روزه دار و شب زنده دار، و همسر تو در بهشت است».
این عجب فضیلت و افتخاری است که تمام فضایل و مناقب در برابر آن از روی خجالت و شرمساری می گریزند. این، قدر و منزلت مادرمان حفصه نزد خداست.

علم و فقه حفصه
مادرمان حفصه به علم و فقه و تقوا معروف بود. و این صفات، جایگاه کریمانه ای به او نزد رسول الله ص داده بود. و همان جایگاه در عصر خلافت راشده به ویژه در زمان خلافت پدرش، عمر هم چنان محفوظ بود. و بسیار پیش می آمد که عمر به آراء و نظرات فقهی حفصه تکیه می کرد؛ از آن جمله سئوال عمر از حفصه بود که: حداکثر مدتی که زن می تواند دوری شوهرش را تحمل کند، چه قدر است؟ حفصهک گفت: شش یا چهارماه است

ام المؤمنین حفصه در زمینه حدیث نبوی و عبادت مرجع بسیاری از صحابه بود. برادرش عبدالله بن عمر کسی که در همه چیز از رسول الله ص پیروی می کرد، آن چه را که حفصه در خانه رسول اللهص دیده بود، از او دریافت می کرد. علاوه بر آن، ابوبکر صدیق – رضی الله عنه – ام المؤمنین حفصه را از میان همسران پیامبرص انتخاب کرده بود تا حافظ قرآنی باشد که ابوبکر آن را جمع آوری نموده بود. شاید انتخاب حفصه برای این کار از جانب ابوبکر به خاطر آن صفاتی باشد که در وجود حفصه جمع شده بود؛ صفاتی از قبیل تقوا، علم و دانش و روزه داری. البته ناگفته نماند که حفصه در عصر خود قرائت خیلی خوبی داشت. مردان کمی بودند که در قرائت و کتابت معروف شده باشند، پس در میان زنان وضعیت چگونه باید باشد؟ ام المؤمنین حفصه، شاگرد نجیب نبوی بود که بسیاری از احکام نبوی را به مردم رساند(۱۸).

وفات پیامبر محبوب ص
حفصه هم چنان نمونه ای از همسر باوفا و صادقی بود که از هیچ تلاشی جهت خوشبخت کردن شوهرش دریغ نمی کرد.
خوشبختی مدام بر روی این خانه مبارک خیمه زده بود تا این که آن روز آمد که تمام هستی تار شد وقتی که پیامبر محبوبص وفات یافت. قلب حفصه به خاطر وفات پیامبرص کسی که شوهر و محبوب و پیامبرش بود، پر از غم و اندوه شد.
حفصهه پس از وفات پیامبر محبوب ص در عصر خود، هم چنان عبادتگذار برای خداوند  بود تا جایی که دور و نزدیک همه به فضل و برتری اش در نماز و عبادت گواهی می دادند.
عمر فاروق خلافت را عهده دار می شود
وقتی که عمر فاروق – رضی الله عنه – خلافت مسلمانان را عهده دار شد، حفصه هیچ تغییری نکرد بلکه هم چنان در زهد و پارسایی و بینوایی زندگی می کرد؛ روز به روز به خاطر کثرت روزه و شب زنده داری به خداوند متعال نزدیک می شد، چون او به یقین می دانست که سلطنت پدرش به او هیچ نفعی نمی رساند و تنها عمل صالح و نیک به او نفع می رساند؛ عملی که حفصه با آن در پیشگاه خداوند حاضر می شود.
حفصه هم چنان مجد و افتخارات و زهد و پارسایی و تقوا و عدالت و فتوحات پدرش را مشاهده می کرد تا این که آن روز فرا رسید که عمر با ضربات جنایتکارانه از شمشیر ابولؤلؤ مجوسی ـ علیه اللعنه ـ به قتل رسید. و عمر فاروق در لحظات آخر عمر پر از بذل و بخشش و ایثار و فداکاری اش بر بستر مرگ خوابید. دخترش حفصهک بر او داخل شد و یک ساعت به خاطر مرگش گریه کرد. سپس بیرون رفت در حالی که پدرش را به خدا می سپرد.
به عبدالله بن عباس گفتند: راجع به عمر چه می گویی؟
گفت: رحمت خداوند بر ابوحفص! به خدا قسم، او یاور و پشتیبان اسلام، پناهگاه یتیمان، مکان ایمان، یاری گر ضعیفان، و سنگر خلفا بود. او کسی بود که نیکی ها به او ختم می شد. عمر – رضی الله عنه – پناهگاه حق و یاری گر مردم بود. با صبر و پایداری و تحمل و تقوا حق خداوند را بر پای داشت تا دین را پیروز کرد و سرزمین ها را فتح نمود، و نام خدا بر تپه ها و کوه ها و مکان های مرتفع برده می شد. در فراخی و تنگدستی برای خدا عظمت قائل بود و در هر آن شکرگذار خدا بود. خداوند ندامت و پشیمانی را تا روز قیامت شامل حال کسانی گرداند که او را می رنجانند و دشمن او هستند(۱۹).

امانت قرآن بر دوش های حفصه حمل شد
مادرمان حفصه امانت قرآن را بر دوش هایش حمل کرد. او کسی بود که ابوبکر وی را انتخاب کرد تا قرآنی را که زید بن ثابت جمع آوری کرد، نگهداری کند.
و آن مصحف هایی که قرآن در آن جمع آوری شد، تا عهد خلافت عثمان هم چنان نزد حفصه بود تا این که عثمان آنها را در یک مصحف جمع آوری کرد.

این هم ماجرای جمع آوری قرآن
ابوبکر – رضی الله عنه – سپاهی را به فرماندهی خالد بن ولید همراه جمع کثیری از صحابه جهت پیکار با «مسیلمه کذاب» ـ نفرین خدا بر وی باد! ـ تدارک دید. مسلمانان با وی به شدت جنگیدند تا این که خداوند او را خوار کرد و کشته شد… در ضمن آن جنگ، تعداد زیادی از حاملان و حافظان قرآن به قتل رسیدند. عده ای می گویند: این افراد هفتصد نفر بودند و بعضی دیگر می گویند، بیشتر از هفتصد نفر بودند. این جنگ در مکانی به نام یمامه بود. از این جا اندیشه جمع آوری قرآن پیش از آن که باقی حافظان کشته شوند، به ذهن ابوبکر رسید.
اینک ماجرا را از زبان کاتب وحی رسول اللهص، زید بن ثابت می شنویم(۲۰).
زید می گوید: ابوبکر صدیق – رضی الله عنه – پس از جنگ یمامه کسی را نزد من فرستاد. دیدم که عمر بن خطاب نزدش است. ابوبکر صدیق – رضی الله عنه – گفت: عمر نزد من آمد و گفت: در جنگ یمامه تعداد زیادی از قاریان قرآن به قتل رسیده اند و می ترسم که در جاهای دیگری، دیگر قاریان به قتل برسند آنگا ه بسیاری از قرآن از بین می رود، و نظر من این است که به جمع آوری قرآن دستور دهی.
به عمر گفتم: چگونه کاری کنیم که رسول الله ص نکرده است؟!
عمر گفت: به خدا، این خیر است.
پیوسته عمر به من مراجعه می کرد تا این که خداوند سینه ام را برای آن گشود، و من هم نظر عمر را داشتم.
در روایتی دیگر آمده است: زید می گوید: ابوبکر به من گفت: «این مرد (عمر) مرا برای کاری فرا خوانده، و تو کاتب وحی هستی؛ اگر تو هم نظر عمر را داشته باشی از شما تبعیت می کنم و اگر خلاف نظر او را داشته باشی و موافق من باشی، آن کار را نمی کنم». سخن عمر را برایم گفت و من آن را انکار کردم(۲۱).
زید می گوید، ابوبکر گفت: تو مرد جوان و خردمندی هستی و ما تو را قبول داریم، و تو وحی را برای رسول الله ص می نوشتی، پس شروع به جمع آوری قرآن کن.
به خدا قسم، اگر مرا مجبور می کردند که کوهی را جابه جا کنم هرگز به اندازه آن چه که به من دستور داده اند که قرآن را جمع آوری کنم، بر من سنگینی نمی کند. گفتم: چگونه کاری می کنید که رسول الله ص نکرده است؟ گفت: به خدا، این خیر است.
و ابوبکر مدام به من مراجعه می کرد تا این که خداوند سینه ام را برای کاری گشود که سینه ابوبکر و عمر م را برای آن گشود. از این رو شروع به جمع آوری قرآن از روی شاخه های خرما که برگ را انداخته و راست و باریک شده، و از روی سنگ های نازک و سینه های حافظان قرآن بود، نمودم؛ تا این که آخر سوره توبه را نزد ابوخزیمه انصاری دیدم که غیر از او نزد کسی ندیدم. آن هم این آیات است:……… (التوبه: ۱۲۸).
«به یقین، رسولى از خود شما بسویتان آمد که رنجهاى شما بر او سخت است; و اصرار بر هدایت شما دارد; و نسبت به مؤمنان، رئوف و مهربان است».
آن صحیفه ها نزد ابوبکر تا زمان وفاتش بود، سپس نزد عمر در طول حیاتش بود، و سپس نزد حفصه دختر عمر م بود(۲۲).
در زمان عثمان، کسی را نزد حفصه فرستاد که آن صحیفه ها را از او بگیرد تا قرآن را در یک مصحف جمع آوری کند.
از انس بن مالک – رضی الله عنه – روایت شده است که: حذیفه بن یمان نزد عثمان آمد، و حذیفه آن موقع با مردم شام در فتح ارمنستان و با مردم عراق در فتح آذربایجان جنگ می کرد. اختلاف مسلمانان در قرائت، حذیفه را ترسانید از این رو حذیفه به عثمان گفت: ای امیرمؤمنان! به دادِ این امت برس قبل از آن که در قرآن اختلاف داشته باشند هم چنان که یهودیان و مسیحیان در کتاب آسمانی خودشان اختلاف داشتند. عثمان کسی را نزد حفصه فرستاد که آن صحیفه ها را برای ما بفرست تا آنها را در یک مصحف جمع آوری کنیم سپس به تو برمی گردانیم. حفصه آن صحیفه ها را برای عثمان فرستاد. آ ن گاه عثمان به زید بن ثابت و عبدالله بن زبیر و سعد بن عاص و عبدالرحمن بن حارث بن هشام دستور داد که آن صحیفه ها را در یک مصحف جمع آوری کنند. آنان نیز این کار را کردند. عثمان به آن سه نفر قریشی گفت: هرگاه شما و زید بن ثابت در چیزی از قرآن اختلاف نظر داشتید، آن را به زبان قریش بنویسید، چون قرآن به زبان شما نازل شده است. آنان کار جمع آوری قرآن در یک مصحف را شروع کردند تا این که صحیفه ها را در یک مصحف واحد و یک قرائت واحد نسخه برداری کردند. عثمان صحیفه های قبلی را به حفصه برگرداند. و از آن مصحفی که جمع آوری کرده بودند، به هر یک از نواحی فرستاد، و دستور داد که هر آن چه از قرآن در غیر از این مصحف باشد، سوزانده شود(۲۳).

اینک زمان رحلت فرا رسیده
در سال چهل و یک هجری، ام المؤمنین حفصهک احساس نزدیک شدن دیدار با خدا و دوستان خدا کرد. هنوز چند روزی از ماه شعبان همان سال نگذشته بود که به رفیق اعلی پیوست(۲۵).

————————–

 

منبع :‌ پایگاه وااسلاماه

از کتاب بانوان نمونه عصر پیامبر ص
ترجمه کتاب(صحابیات حول الرسول)

———————-
(۱) – ائمه الهدی ومصابیح الدجی، اثر شیخ محمد حسان و عوض الجزار، ص ۲۲۹٫
(۲) – ترمذی به شماره ۹۸۹ آن را روایت کرده و می گوید که حدیثی حسن صحیح است. هم چنین احمد در مسند خود، ۶/۴، ۳/۴ آن را روایت کرده است. و این حدیث با توجه به شاهدی که نزد بزار دارد، حسن است
(۳) – احمد و ابن سعد و حاکم آن را روایت کرده اند. حاکم درباره آن سکوت اختیار کرده و ذهبی می گوید: سندش صالح است.
(۴) – متفق علیه. بخاری در مبحث «المناقب»، باب: «مناقب عبدالله بن عمر بن الخطاب م شماره ۳۷۴۱؛ ومسلم در مبحث «فضائل الصحابه»، باب: «فقه فضائل عبدالله بن عمر م، به شماره ۲۴۷۸ آن را روایت کرده اند.
(۵) – سیر أعلام النبلاء، اثر ذهبی، ۳/۲۱۱٫
(۶) – ترمذی به شماره ۳۶۸۳ آن را روایت کرده، و آلبانی در «صحیح سنن الترمذی» به شماره ۲۹۰۷ آن را صحیح دانسته است.
(۷) – ابن سعد در «الطبقات»، ۱/۲۷۰؛ و حاکم در «المستدرک»، ۳/۸۳-۸۴ آن را روایت کرده اند. و حاکم می گوید: اسناد این حدیث صحیح است ولی بخاری ومسلم آن را روایت نکرده اند، و ذهبی هم با او موافقت کرده است.
(۸) – صور من سیر الصحابیات، ص ۱۱۳٫
(۹) – بخاری در مبحث «النکاح»، ۹/۱۵۲-۱۵۳؛ و ابن سعد در «الطبقات»، ۸/۸۲ آن را روایت کرده اند.
(۱۰) – حدیثی صحیح است. بخاری در مبحث «النکاح»، باب : «عرض الإنسان ابنته أو أخته علی أهل الخیر»، به شماره ۵۱۲۲ آن را روایت کرده است. و این قسمتی از حدیث قبلی است.
(۱۱) – السیر، اثر ذهبی، ۲/۲۲۷٫
(۱۲) – نساء مبشرات بالجنه، ص ۳۳۰٫
(۱۳) – متفق علیه. بخاری در مبحث «تفسیر القرآن»، باب : «(یا أیها الذین لم تحرم ما أحل الله لک)»، شماره ۴۹۱۲؛ و مسلم در مبحث «الطلاق»، باب: «وجوب الکفاره علی من حرم امرأته ولم ینو الطلاق»، به شماره ۱۴۷۴ آن را روایت کرده اند.
(۱۴) – حاکم در «المستدرک»، ۲/۴۹۳ آن را روایت کرده است. و حافظ ابن حجر در «فتح الباری»، اسنادش را صحیح دانسته پس از آن که آن را به نسائی نسبت داده است. می گویم: این حدیث نزد نسائی در مبحث «التفسیر»، به شماره ۶۲۷ وجود دارد.
(۱۵) – هیچ اشکالی ندارد که اسباب نزول یک آیه، متعدد باشد؛ چون ممکن است اموری چند روی دهد و آیه راجع به همه شان نازل شود.
(۱۶) – ابوداود به شماره ۲۲۸۳؛ و ابن ماجه به شماره ۲۰۱۶ آن را روایت کرده اند. و ارناؤوط می گوید: حدیثی صحیح است.
(۱۷) – حیاه الصحابه، ۱/۴۷۶؛ و الدر المنثور، ۱/۶۵۲٫
(۱۸) – نساء مبشرات بالجنه، ص ۳۳۶٫
(۱۹) – الریاض النضره، ۱/۳۵٫
(۲۰) – ائمه الهدی و مصابیح الدجی، اثر شیخ محمد حسان و عوض الجزار، ص ۲۰۳ و ۲۰۵٫
(۲۱) – ابن بطال می گوید: ابتدا ابوبکر آن را انکار کرد، سپس زید بن ثابت آن را انکار نمود، چون آن دو رسول الله ص را ندیدند که اندیشه جمع آوری قرآن را داشته باشد و این کار به خاطر احتیاط بیشتر برای دین بود هم چنان که پیامبر ص این احتیاط را رعایت کردند. اما وقتی که عمر فایده آن کار را برایشان خاطرنشان ساخت که این کار برای این است که این ترس وجود دارد که اگر قرآن جمع آوری نشود، وضعیت در آینده تغییر کند و قاریان قرآن همگی از بین روند آن وقت بسیاری از قرآن از بین می رود. پس ابوبکر و زید به قول عمر، رجوع کردند و آن را پذیرفتند؛ فتح الباری، ۸/۶۳۰٫
(۲۲) – حدیثی صحیح است. بخاری در مبحث «فضائل القرآن»، باب : «جمع القرآن»، شماره ۴۹۸۶؛ ترمذی در مبحث «التفسیر» شماره ۳۱۰۳؛ و نسائی در مبحث «المناقب»، ۵/۲۹۳ آن را روایت کرده اند.
(۲۳) – حدیثی صحیح است. بخاری در مبحث «فضائل القرآن»، باب : «جمع القرآن عن انس بن مالک – رضی الله عنه – »، به شماره ۴۹۸۷ آن را روایت کرده است.
(۲۴) – صفه الصفوه، ۲/۴۰؛ والطبقات، ۸/۸۶٫
(۲۵) – الحلیه ۲/۵۰٫

| ۲۰ دی ۱۳۹۱
۲۰ پاسخ به “شیر زنی بنام ام المومنین حفصه بنت عمر”
 1. وضعیت کاربر : مهمان
  استاد says:

  سلام .
  وقتی کارشناسان و متخصصین سازمانهای جاسوسی غرب دیدگاهها و نظراتی که آورده شده ، می خونند واقعا لذت می برند و میفهمند که همه توطئه ها و برنامه های آنان در ایجاد تفرق بین اهل سنت و شیعه به موفقیت رسیده است. خواهش میکنم عزیزان به خاطر این مسایل جزیی به جان همدیگر نیفتید و به هم اهانت نکنید .بنده شیعه هستم وبرای عزیزان اهل سنت بسیااااااار احترام قایل هستم….بنده شاهد بودم عزیزان اهل سنت را که گروه گروه به زیارت بارگاه امام حسین ع امده بودند و چقدر ابراز ارادت میکردند.
  شیعه و سنی اختلافاتی دارند ولی مشترکات آنها بسیااااااااااااار زیاد است و از همه مهمتر باید دست اتفاق و اتحاد به یکدیگر بدهیم تا مورد سوء استفاده دشمنان قسم خورده جهان اسلام قرار نگیریم… خدای ما و پیامبر ما یکی است و جالبتر اینکه هم شیعه و هم سنی به اهل بیت پیامبر عشق می ورزند ….. یادمان باشد توهین و تحقیر کردن شعور زیادی نمیخواهد اما اتحاد و دوستی نیازمند شعور و درایت است….متحد باشیم…..

 2. وضعیت کاربر : مهمان
  نازنین says:

  اگه اینجوریه پس اصن چرا عایشه و حفصه عقیم بودن؟ خدا این ویژگی رو در اونا به نشانه ی تنبیه و محروم کردن از یک نعمت بزرگ قرار داده و اونا همیشه به حضرت خدیجه و فاطمه سلام الله علیهما حسودی می کردن.چرا از شعب ابی طالب و سختی های کودکانه ی بانو فاطمه ی زهرا سلام الله علیها و پیامبرمون چیزی نمیگین؟؟؟؟ چرا نمیگین بهترین و با ارزش ترین و مورد علاقه ترین همسر پیامبر خدا حضرت خدیجه سلام الله علیها هستن؟؟؟؟ چرا به رسول خدا دروغ می بندین؟
  چرا دل امام زمانو میشکونین؟؟؟ اون دنیا چی می خواین جواب پس بدین؟؟؟؟؟؟

  • وضعیت کاربر : مهمان
   میهن دوست says:

   قول میدم عقل سالم در وجودت نیست !
   اگه کسی بگه بطور مثال اینو میگم ، خواهرت ، خاله ات ، عمه ات و یا دختراشون چرا عقیم شدن چون خدا تنبیه شون کرده آیا این سخن درسته ؟!
   قرآن رو سال یکبار باز می کنید ؟!
   خداوند جل جلاله در قرآن فرموده، من هر کسی رو بخوام فرزند پسر یا دختر میدم و هر کسی رو بخوام عقیم می کنم . یعنی مشیئت و قضای الهی چنین است . اما نه گفته برای تنبیه عقیم می کنم.
   اینکه مصیبت کسی زیاد گفته بشه یا کم گفته بشه و اینکه چه بانویی بهترینه و چه بانویی بهترین نیست هیچی به عقلت و دینت اضاف نمی کنه مهم اینه که خودت خوب باشی و خوب بودن رو در قرآن بیاموزی و مطابق اون خودتو از لوس جهل نجات بدی و از پریشانی راحت بشی.

 3. وضعیت کاربر : مهمان
  نازنین says:

  ما که هرچی کامنت بذاریم شما پاک می کنین ، امیدوارم و از خدا می خوام که امام زمان علیه السلام حالتونو بگیره و بفهمین مولا یعنی : امیر المومنین علی علیه السلام !!!!!

 4. وضعیت کاربر : مهمان
  faride says:

  اللهم صلی علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم


 5. رضا پاکدین says:

  من مسلمون نیستم، ولی با مطالعه بی طرفانه ای که داشتم، به این نتیجه رسیدم اسلام واقعی همان سنت است. البته شاید کمی انحراف در آن وارد شده باشد .
  اگه از یه فرد ایرانی بخوای در مورد مشکلات جامعه سوال کنی، به این نتیجه میرسی که هنوز ناراحت سند شش دانگ فدک هست. کاش می تونستم سند شش دانگش را بدم بهتون تا بی خیال بقیه بشید.
  یا اینکه شماها سراسر دروغ پرداز هستید. با شما ایرانیها هستم. بار دیگر تاکید می کنم من پاکدین هستم، ولی چطور ممکن هست که یکی مثل علی به این مردانگی و بزرگی، یکی بیاد ناموسش را لای در بگذاره و بچه اش را بکشه و سیلی تو صورت زنش بزنه و افسار گردنش بندازه؟ اونوقت علی (ع) هم با اون همه مردانگی به خاطر حفظ منافع اسلام هیچی نگفت و با افسار توی کوچه ها با مامورین حرکت کرد و رفت بیعت کرد؟! اون وقت اگه علی به خاطر حفظ منافع اسلام سکوت کرد و بیعت کرد، شما کاسه گرمتر از آش شدید؟!
  دست بردارید. خجالت داره به خدا.


 6. abdolheidar says:

  این اظهار نظر توهین آمیز حذف گردید .


 7. حسام0 says:

  اگر عمر خلیفه اسلام است چرا حکم تیمم را نمی داند و آیه تیمم را که در قرآن آمده بلد نیست؟
  توضیحات:
  – مردی نزد عمر آمد و گفت:من جنب شده وآبی برای طهارت نیافته ام حکم نمازم چیست ؟عمر گفت :نماز نخوان.پس عمار که این سخن راشنیده بود گفت :ای امیرالمومنین!آیا به یاد نداری من وتودرسریه ای بودیم وجنب شده وآبی نیافته بودیم.پس تو نماز نخواندی ومن خود را در خاک غلطاندم ونماز خواندم.پس هنگامی که جریان را برای رسول خدا گفتم , فرمود کافی بود دو دستت را بر خاک بزنی وبا آن صورت ودستانت را مسح کنی..پس عمر (که خشمگین شده بود) گفت :عمار!از خدا بترس ! عمار گفت :اگر بخواهی این جریان را دوباره برای کسی تعریف نمی کنم.
  – آیا عمر این آیه را نشنیده بود که:ان کنتم جنبا فاطهروا … فلم تجدوا ما’ فتیممواصعیدا طیبا فامسحوا بوجوهکم وایدیکم منه……که تمام دستور را داده است.معنی" اتق الله یا عمر" این است که از من بترس و عمار گفت به کسی نخواهم گفت یعنی نخواهم گفت تو حکم نمازت را نمی دانسته ای…
  – لازم به ذکر است خود همین جناب عمر ! پس از رحلت رسول اکرم فریاد برآورده بود : حسبنا کتاب الله.کتاب خدا برای ما کافی است.( الجمع بین الصحیحین ,حدیث دوم)جواب بدین؟؟؟


 8. ramin says:

  سلام خیلی جالب و مفید بود در حالیکه یارانه پیامبر(ص)با هم خوب بودن ایرانیان که همیشه احساساته ناسیونالیستیشون زیادی اکتیوه و هر روز داستان سرایی میکنند و کینه نسبت به یاران پیامبر(ص)رو در قلبشون پرورش میدن خدا همه رو به راهه راست هدایت کنه ا لهی آمین


 9. saeed says:

  این متن به دلیل فحاشی به یک میلیارد و سیصد میلیون مسلمان اهل سنت حذف گردید .


 10. ldghn says:

  بعدا معلوم میشه کی راست میگه- اون موقع عزت نفست پیش خدا دیدن داره
  شماها نمیخاین بفهمید وقبول کنید که غصب خلافت شده و…
  برو خوش باش که خدا رو مثل ادمها میپندارید وجلوش دست بسته می ایستیدوفکر میکنید خداهم مثل خودتونه- اصل و ول کردید به فرع چسبیدید-بازم میگم خداروشکر مولا محبتش تو دل این ادما ننداخته اقا سید- امید وارم متوجه منظورم بشی البته اگه باز حذفش نکنه چون وقتی ج نداره مینویسه اهانت و….


 11. احمد says:

  ldghn,
  اهانت شما سبب عزت ما نزد خدای ماست .


 12. ldghn says:

  سید جون
  اینا نمیخوان بفهمند ولشون کن داداش خدا رو شکر که دشمنای مولا از احمق ترین مردم زمان هستند-یا حق


 13. احمد. says:

  سید,
  این یک تهمت است .


 14. شیعه says:

  این کامنت به دلیل اهانت حذف گردید .
  کتابی که اسم بردید ساخته شماست وهیچ اعتباری ندارد . این کتاب فقط برای دانش آموزان بی اطلاع از دین خوب است اما محققین می دانند که چقدر کذب در آن جعل شده است .


 15. محمد امینی says:

  الهه.,
  واقعا مطالب خوب و مفیدی بود
  دستتون درد نکنه و خدا بهتون پاداش دهد
  التماس دعا


 16. احمد. says:

  سید,
  جناب آقای سید سلام علیکم
  فقط می توانم شما را به تقوا و ترس از الله توصیه کنم لطفا از بدبینی واهانت به اهل بیت پیامبر دست بکشید شما با این کار مرتکب گناه نزد الله می شوید .


 17. مینا80 says:

  سلام
  ممنون از مطلبی که برام میفرستید


 18. سید says:

  سلام اخوی چه می گوئید درباره ی حکم کسی که به صورت یادگار رسول خدا سیلی بزند؟


 19. الهه. says:

  لذت بردم عالی بود خداوند به همه زنان توفیق بده چنین باشن

یک دیدگاه بگذارید

جستجو
آخرین مطالب
پیوندهای محبوب
آمار سایت
 • کاربران آنلاین 28نفر
 • بازدید امروز 17104
 • بازدید دیروز 18366
 • بازید کل 107698104

این سایت در ستاد ساماندهی پایگاه های اینترنتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به ثبت رسیده است.

کلیه حقوق برای پایگاه اطلاع رسانی وااسلاماه محفوظ میباشد.

استفاده از محتوای وااسلاماه با ذکر منبع و آدرس سایت بلامانع است. | تگ ها

Powered By Vaislamah.com - Copyright © 2010-2015 Vaislamah.com