پایگاه اطلاع رسانی وااسلاماه

 

باید یقین کامل داشته باشی که با قرآن زنده ای و بدون قرآن مرده

با قرآن بینایی و بدون قرآن نابینا

با قرآن هدایت یافته ای و بدون قرآن گمراه

با قرآن دانشمندی و بدون قرآن نادان

اول الله، آخر الله ، ظاهر الله، باطن الله، فقط الله

بهترین یاد خدا ورد (لااله الا الله) است

آمار کلی سایت
 • کل مطالب 2331
 • کل نظرات 9705
 • کل اعضا 1698
 • جدیدترین عضو Mohammadrahmani6435
خبرنامه
اسلام
| بازدیدها: 4143

شهادت حضرت عمر ـ رضی الله عنه ـ از آن مصایبی است که تلافی نشده و نخواهد شد؛ روزی که او مشرف به اسلام شد، شوکت و عزت دین الٰهی روز به روز افزون گشت و در دوران خلافتش چنان کارهایی را انجام داد که چشم فلک نظیر آن‌ها را ندیده است و روزی که ایشان دنیا را بدرود گفتند، اقبال، مسلمانان را ترک کرد.

حادثه‌ی شهادت ایشان مختصراً از این قرار است:
وقتی که از آخرین حج خود برگشتند، در وادی محصب چادر خود را پهن کرده بر آن دراز کشید. همین که به سوی ماهتاب نظر انداخت، درخشندگی و تدویر آن برای آن جناب واضح شد، فرمود: ببینید این در ابتدا ضعیف بوده و تدریجاً بزرگ شده و کامل گردیده؛ حال همه‌ی چیزها در دنیا همین است.

باز دعا کرد: بار خدایا! رعیت من افزون گشته و من ضعیف شده‌ام. خداوندا! پیش از این‌که از من نسبت به امور خلافت قصور و کوتاهی پیش بیاید، مرا از جهان ببر.

بعد از ورود به مدینه، در خواب دید که مرغی ‌قرمز رنگ سه بار به شکم مبارکش منقار زد؛ وی این خواب را برای مردم بیان نموده و فرمود: وقت مرگ من نزدیک است.

بعد از این روزی حسب معمول زودتر برای نماز فجر به مسجد تشریف برد؛ تازیانه در دست داشت و مردم خوابیده را به وسیله‌ی تازیانه‌ی خویش بیدار می‌کرد. وقتی در مسجد وارد شد، به درست کردن صف‌ها دستور ‌داد و نماز را شروع می‌فرمود و در نماز سوره‌های درازی می‌خواند، در آن روز هم آن جناب همین طور کرد؛ همین که نماز را شروع کرده و فقط تکبیر گفت، یک کافر مجوسی به نام «ابولؤلؤ» غلام مغیره بن شعبه – رضی الله عنه – که خنجری زهرآلود در دست داشت و در محراب پنهان شده بود، به وسیله‌ی همین خنجر سه ضربه‌ی کاری بر شکم مبارک ایشان زد.

آن جناب بیهوش شده و بر زمین افتاد. حضرت عبدالرحمٰن بن عوف ـ رضی الله عنه ـ جلو رفته و به جای ایشان امامت فرمود و نماز را مختصر خوانده، سلام داد.[۱] ابولؤلؤ خواست که به نحوی از مسجد بیرون رفته و بگریزد، اما صفوف نماز به مثل دیواری حایل بود که عبور از آن کار آسانی نبود؛ بنابراین او شروع به جرح صحابه ـ رضی الله عنهم ـ کرد که سیزده صحابی مجروح شدند که از آن جمله هفت نفر نتوانستند، جان سالم به در برند در این اثنا نماز به پایان رسید و ابولؤلؤ دستگیر شد و چون خود را اسیر یافت با همان خنجر خودکشی کرد.

واقعه‌ی بسیار وخیمی بود، اما هیچ کسی نماز را نشکست و نماز با کمال اطمینان به پایان رسید. بعد از نماز، مردم حضرت عمر ـ رضی الله عنه ـ را برداشته و به منزل رسانیدند. پس از مدت کوتاهی که ایشان به هوش آمدند، در همان حال نماز صبح را ادا فرمود. اوّل از همه پرسید: قاتل من کیست؟

حضرت عباس ـ رضی الله عنه ـ فرمودند: ابولؤلؤ کافر مجوسی.

این را شنیده به آواز بلند تکبیر خواند تا جایی که صدایش به بیرون از خانه رفت و فرمود: خدا را شکر که شهادت من به دست کافری قرار گرفت.[۲]

روزی ابولؤلؤ نزد حضرت عمر ـ رضی الله عنه ـ رفت و از مغیره شکایت کرد که بر من مالیات سنگینی مقرر کرده است، شما دستور بفرمایید تا مقداری را کم کند. ایشان از مقدار مالیات سؤال کرد و فرمود: چه شغلی داری؟

گفت: من سنگ آسیاب می‌سازم.

پس آن جناب فرمود: این مالیات نسبت به شغل تو زیاد نیست؛ زیرا غیر از تو کسی دیگر این شغل را انجام نمی‌دهد.

باز آن جناب فرمود: برای من هم یک جفت سنگ آسیا درست کن.

گفت: خیلی خوب، برای شما چنان سنگ آسیایی درست می‌کنم که در تمام جهان مشهور گردد.

آن جناب فرمود: ببینید این برده مرا به قتل تهدید می‌کند.

شخصی عرض کرد: یا امیر المؤمنین! دستور بفرمایید تا الآن او را مؤاخذه کنیم.

آن جناب فرمود: آیا پیش از جرم سزا داده شود؟!

از آن وقت ابولؤلؤ در فکر ساختن خنجر و زهر آلود کردن آن برآمده بود.

حادثه‌ی شهادت فاروق اعظم ـ رضی الله عنه ـ تمام مدینه را پریشان کرد؛ تمام مهاجرین و انصار به دور او نشسته و می‌گفتند: کاش عمرهای ما به تو داده می‌شد و تو برای خدمت اسلام باقی گذاشته می‌شدی.

برای مداوا و معالجه‌ی آن جناب تلاش بسیاری انجام گرفت، اما هیچ تدبیری مؤثر نشد. وقتی صحابه ـ رضی الله عنهم ـ از زندگی ایشان مأیوس گشتند، همه به حسرت عجیبی مبتلا شدند. در محضر ایشان حضور یافته و عرض می‌کردند: یا امیر المؤمنین! خداوند به تو جزای خیر بدهد؛ شما از کتاب الله پیروی کرده و بر سنت پیامبر ـ صلى الله علیه وسلم ـ عمل کردید.

بعد از این، آن جناب حضرت صهیب ـ رضی الله عنه ـ را به جای خود امام نماز مقرر کرده و فرمود: بعد از درگذشت من ظرف سه روز خلیفه را انتخاب کنید. سپس به فرزند خویش حضرت عبدالله ـ رضی الله عنه ـ دستور داد که نزد حضرت ام المؤمنین عایشه ـ رضی الله عنها ـ رفته و از طرف من سلام برسان و بگو: آرزوی دل من این است که به همراه دو رفیقم، دفن شوم و اگر در این برای شما زحمت یا نقصانی رخ می‌دهد، جنت البقیع برایم بهتر است.

چنان که حضرت عبدالله بن عمر ـ رضی الله عنه ـ رفت و به ام المؤمنین پیام را رساند. ایشان در جواب فرمودند: این‌جا را من برای خود گذاشته بودم، اما او را بر خود ترجیح خواهم داد.

وقتی که این خوش‌خبری را حضرت عبدالله آورد، آن جناب بسیار مسرور شده و فرمود: بزرگ‌ترین آرمان من همین بود؛ خدا را شکر که این را هم تکمیل فرمود.

سپس حالت نزع شروع شد و در همین حال نوجوانی حاضر شد که ازارش، از شتالنگ پایین بود، به او فرمود: برادرزاده! ازار را از شتالنگ بالا بزن که به سبب آن لباس نظیف می‌ماند و از خدا هم اطاعت می‌شود.

وقتی که جنازه‌ی آن جناب برای نماز آورده شد، حضرت علی ـ رضی الله عنه ـ فرمود: من قبلاً همین‌طور گمان می‌کردم که مدفن شما دو تا، با رسول خدا ـ صلى الله علیه وسلم ـ یک‌جا خواهد شد؛ زیرا از آن‌حضرت ـ صلى الله علیه وسلم ـ شنیده بودم که در هر امری شما دو نفر را با هم ذکر می‌کرد.

حضرت علی ـ رضی الله عنه ـ می‌فرمود: من از خدا می‌خواستم که خدایا! اعمال‌نامه‌ی مرا مانند اعمال‌نامه‌ی عمر بن خطاب ـ رضی الله عنه ـ بگردان.

در روز چهارشنبه، بیست و هفتم ماه ذوالحجه مجروح شدند و بعد از پنج روز، در روز یک‌شنبه، یکم محرم به سن ۶۳ سالگی به مقام رفیع شهادت نایل آمد ـ رَضِیَ اللهُ عَنْهُ وَأَرْضَاهُ ـ.

حضرت صهیب ـ رضی الله عنه ـ نماز جنازه را خواندند و در روضه‌ی مخصوص نبوی ـ صلى الله علیه وسلم ـ، کنار ابوبکر صدیق ـ رضی الله عنه ـ دفن شدند. در این روضه‌ی مقدس فقط سه قبر وجود دارد؛ اوّل رسول خدا ـ صلى الله علیه وسلم ـ ، دوم ابوبکر صدیق ـ رضی الله عنه ـ که سر آن برابر به دوش اقدس است؛ سوم قبر حضرت عمر فاروق ـ رضی الله عنه ـ که در جانب پایین قرار گرفته است.

نویسنده: مولانا عبدالشکور فاروقی  لکهنوی

ترجمه: مولانا سید محمد یوسف حسین‌پور

منبع : کتاب خلفای راشدین


[۱] جای تأمل است که چنین واقعه‌ی بزرگی پیش آمد، لیکن هیچ مسلمانی نماز را نشکست.

[۲] سخنان تفصیلی حضرت عمر ـ رضی الله عنه ـ از این قرار است: خدا را سپاس که قاتلم کسی نیست که یک بار برای خدا سجده کرده باشد و بتواند با آن یک سجده، به پیشگاه خدا اقامه‌ی دلیل کند. یقین می‌دانستم که هیچ فرد عرب به قتل من اقدام نخواهد کرد. (اسد الغابه: ۴/۴۷)

| ۱۸ آبان ۱۳۹۲
۴۰ پاسخ به “شهادت امیر المؤمنین عمر فاروق رض”

 1. محمد رضا says:

  با سلام منظورم اینکه می گم به نام شیعه یا سنی کارهایی می کنن یا مطالبی رو میگن که باعث اختلاف و کدورت می شه باور بفرمایید این مطلب برای خودم پیش اومد یکی از برادران که خودش رو سنی مذهب معرفی می کرد ادعا داشت که ما شیعیان بعد از نماز به جبرئیل ناسزا میگیم ((نعوذبالله)) من باورم نمیشه که واقعا برادران اهل سنت یه همچین نظری رو نسبت به شیعیا نداشته باشند چون واقعا مسخره است ولی ایشان خیلی قاطعانه این حرف رو می زدن من از شما برادر بزرگوار سؤال می کنم آیا واقعا بین برادران اهل سنت چنین باوری در مورد شیعیان وجود دارد چون من خودم تا به این سن رسیدم نه دیده ام و نه شنیده ام کسی در نمازش بعد از سلام سه مرتبه …. بگوید


 2. محمد رضا says:

  یهودیان سالهای سال با فریب و نیرنگ تمامی ادیان را دچار چاش ساخته اند فاتحه مسیحیت را که خواندند و در اسلام نیز فتنه های زیادی بر پا کرده اند و متأسفانه من و شما بردار سنی خواسته و یا نا خواسته با اعمال و رفتارمان تبدیل به پیاده نظام یهودیان شده ایم برای رسیدن به مقصود پلیدشان در حرف همه می دانیم ولی در عمل کافیست با سیاست کثیف یهود یک به ظاهر شیعه توهینی به عایشه رضی الله کند یا یک به ظاهر سنی توهین به علی علیه سلام دیگه همه عقل را ول کرده و به جان همدیگر می افتیم و یهود در کنار معرکه به حماقت ما می خندد شما را به خدا ما با هم مشترکات بیشتری داریم تا اختلاف خدایمان کتابمان و قبله مان یکی است آیا این سه چیز برای یک اتحاد به جهت ضربه ضدن به دشمن کافی نیست یا ناکام گذاشتن دسیسه ها امیدوارم خداوند به من و شما بصیرت عنایت بفرماید تا خدای ناکرده آن دنیا شرمنده نشویم که زمانی که دشمن تیشه بر ریشه دینمان می زد من و شما مشغول مشاجره های بیهوده بودی

  پاسخ :
  بنام شیعه توهین به حضرت عایشه می کنند صحیح است و بنام سنی توهین به حضرت علی می کنند صحیح نیست چرا که از سنی کسی که به حضرت علی اهانت کند از مادر متولد نشده است و اهل سنت اخلاق نبوی دارند و به دور از اهانت و نفرین هستند دوست محترم . از طرفی اهل سنت روی اصول دین تمرکز دارند تا شخصیات دینی چرا که وظیفه ما از دیدگاه قرآن پرستش الله بزرگ و آماده شدن برای ملاقات اوست نه چیز دیگر برادربزرگوار
  خداوند همه مسلمانان را از هواهای نفس و شیطان در پناه خویش حفظ بفرماید و توفیق دهد تا همه مشغول یاد الله باشند.


 3. امیر مهدی says:

  نویسنده این داستان فرمودند:حضرت علی ـ رضی الله عنه ـ می‌فرمود: من از خدا می‌خواستم که خدایا! اعمال‌نامه‌ی مرا مانند اعمال‌نامه‌ی عمر بن خطاب ـ رضی الله عنه ـ بگردان.

  مشکل این است که شما یک بار هم محض رضای خدا نمیگویید که این نقلهای شما از کدام راوی هست؟نوشته اید از کتاب خلفای راشدین نقل کرده اید.بالاخره این مستدات شما باید به افرادی که شاهد قضیه بوده اند برسد وگرنه بنده و شما که در آن روزگار نبوده ایم. این شاهدان قضیه که این کلمات را به گوش خود از علی شنیده اند چه کسانی هستند؟ چرا از آنان نام نمیبرید؟عزیزان! اگر اینگونه بخواهیم نقل کنیم که بنده همین الان ۱۰۰۰ روایت از خودم به رسول نسبت میدهم بدون اینکه ماخذی ذکر کنم. من از جناب مولانا انتظار دارم که مانند عوام صحبت نکنند. یک دانشمند باید بتواند با ماخذ و سند صحبت کند. شما هم شدید مثل عوامی چون یاسر الحبیب فاسق که طامات میبافید؟؟


 4. مهدیار says:

  در فقه اسلامی اصلی بنام تزاحم مطرح است یعنی وقتی دو مسئله با هم تزاحم دارند باید اهم را انجام داد و مهم را رها کرد در این داستانی که شما بیان کردید وقتی امنیت مسلمانان خصوصا جان خلیفه مسلمین در بین بوده تکلیفی برای ادامه نماز وجود نداشته چرا عبدالرحمن و بقیه بجای دفع و کنترل فرد مهاجم نماز را ادامه داده اند؟!
  شما گفتید ابولولو (فیروز) پس از اینکه دید راه فراری ندارد خودکشی کرد اگر این صحت دارد پس چرا قبر وی در کاشان است؟!


 5. ثثثث says:

  هزاران صلوات بر اولین شهید محراب امیرالمومنین فاروق اعظم عمر رض آنکه اسلام را قدرت و عزت بخشید .


 6. رضا مجنون says:

  سلام یه سوال داشتم ایا واقعیت داره که عمر میدان جنگ احد را ترک کرد؟و اگر واقعیت دارد دلیلش چه بود؟

  پاسخ :
  خیر چنین چیزی اصلا واقعیت ندارد و بلکه دروغگویان خدا بی خبر این تهمت هارا می تراشند .
  امیرالمومین عمر فاتح ایران و روم و بخشهای دیگری از جهان بود شجاعت بی نظیر عمر زبان زد برای همه بود ، اگر امروزه ایمان عمری در بین مسلمانان بود روزگارشان سیاه نبود .


 7. محمد- says:

  چرت وپرت …………
  ………. حروم زاده ………. زنا زاده ………مرقد مطهر ابو لولو ………. حروم زاده …………
  …..لعنت ……. عوضی ……
  بر ال محمد صلوات

  ۱۸۸٫۲۴۵٫۱۱۵٫۵۵
  پاسخ :
  قضاوت با مسلمانان ناب محمدی


 8. علی رضا says:

  برو در تحقیق کن عمر رضی الله عنه در آسیاب که ابولولو براش ساخته بود شهید شد نه در مسجد
  دوم چه دلیلی داره که موضوع به این مهمی یعنی سرنوشت دختر پیامبر که (شهادت از نظر شیعیان) در کتب اهل سنت نیامده
  سوم ای اهل سنت قبر دختر پیامبر کجاست چرا خلیفه ی آن زمان بر دختر پیامبر نماز نخوانده
  چهارم


 9. هدیه says:

  به چه جرعتی حادثه عظیم غدیر را تکذیب میکنید؟
  وقتی رهبری این حادثه شگرف اسلام را مایه وحدت مسلمانان میدانند شما چگونه بخود اجازه میدهید بر سخن ولایت فقیه حرف بزنید!
  این است اسلام شما!
  حرف رهبری را در مورد غدیر نشنیده و یا نخوانده اید!
  خدا لعنت کند منکرین حقیقت را وجاعلان حدیث را.

  رهبری نظام اسلامی مولانا خامنه ای حادثه غدیر را وحدت آفرین یاد کردند و فرمودند این حادثه ی الهی و بزرگ مورد اتفاق تمامی علمای بزرگ اسلام از سنی و شیعه است.
  شما پاسخ گوی سایت چگونه به خود اجازه میدهید کلام رهبر را رد کنید و این احادیث را جعلی بخوانید.؟
  شما کذب را حق جلوه میدهید تا از اسلام دفاع کنید!
  این است اسلام شما!اینگونه سنی هستید! سنی و رد کردن حرف رهبری!!!!!!
  ویل للمکذبین…


 10. حقیقت says:

  ی عده هنوز امیرالمومنین عمر فاروق را نشناخته اند حرجی بر آنان نیس بگذار در جهل و نادانی خویش بمانند


 11. محسن 2 says:

  ……. سگ صفت ……… اراذل و اوباش ………. اسمشون نحس …………..

  ……….. هر چه زودتر تحقیق کنین و حقیقت رو دریابید،…………………….

  ۹۱٫۹۸٫۱۹۹٫۱۶۶

  پاسخ :
  فقط بدانید روش مقبول و محبوب در دین اسلام این نیست این راه ابلیس است .


 12. ابوالفضل says:

  این اظهار نظر غیرمودبانه حذف گردید .


 13. ابوالفضل says:

  بترسید از آون روزی که خداوند فوج فوج را به محک یگانه امیرالمومنین و وصی و جانشین بحق رسول الله میسنجد…
  چرا مطالبی که براتون فرستادمو نمایش ندادین!
  از کتب خودتون بود.باسند.نکنه منتظرین رنگ کتابو بهتون بگم!!!!!!!!!
  یا نکنه آقایان شافعی و حنبل رو قبول ندارین!!!
  بالا گفتین با محققین طرفین.حالا چرا جواب ندادین به من.
  من بیش از ۱۵ساله که بتحقیق به اسلام گرویدم.
  وخوشحالم که تحقیقاتی واقع از متن قرآن دارم و دینم رو از اهل بیت پیامبر دارم ولاغیر…
  صحبت کنید…
  بگید…
  البته از قرآن.واحادیثی که مورد توافق خاص و عامه.

  پاسخ :
  کاش خودتان از خدا می ترسید و از مقوله جعلی استفاده نمی کردید .

  و این را هم می فهمیدید که کینه از صفات یک مسلمان نیست که متاسفانه هرگز این را نخواهید فهمید .

  وای کاش در ۱۵ سال تحقیق ادب را هم یاد می گرفتید .
  مقوله جعلی شما هم تائید شد .


 14. ابوالفضل says:

  قسمتی از خطبه رسول الله در روز غدیر که علمای بزرگ اهل سنت از جمله امام محمد غزالی در رساله ی سر العالمین ص۱۰
  و امام احمد حنبل(موسس شاخه ی حنبلیان اهل سنت)در المسندخود وسیوطی در
  درالمنثور و….آورده اند واین خطبه را تصدیق کرده اند.
  مَعاشِرَالنّاسِ، إِنَّ عَلِیّاً وَالطَّیِّبینَ مِنْ وُلْدی (مِنْ صُلْبِهِ) هُمُ الثِّقْلُ الْأَصْغَرُ، وَالْقُرْآنُ الثِّقْلُ الْأَکْبَرُ، فَکُلُّ واحِدٍ مِنْهُما مُنْبِئٌ عَنْ صاحِبِهِ وَ مُوافِقٌ لَهُ، لَنْ یَفْتَرِقا حَتّی یَرِدا عَلَی الْحَوْضَ.
  أَلا إِنَّهُمْ أُمَناءُ الله فی خَلْقِهِ وَ حُکّامُهُ فی أَرْضِهِ. أَلاوَقَدْ أَدَّیْتُ.

  أَلا وَقَدْ بَلَّغْتُ، أَلاوَقَدْ أَسْمَعْتُ، أَلاوَقَدْ أَوْضَحْتُ، أَلا وَ إِنَّ الله عَزَّوَجَلَّ قالَ وَ أَنَا قُلْتُ عَنِ الله عَزَّوَجَلَّ، أَلاإِنَّهُ لا «أَمیرَالْمُؤْمِنینَ» غَیْرَ أَخی هذا، أَلا لاتَحِلُّ امیْرَ الْمُؤْمِنینَ بَعْدی لاَِحَدٍ غَیْرِهِ.
  هان مردمان! همانا علی و پاکان از فرزندانم از نسل او، یادگار گران سنگ کوچک ترند و قرآن یادگار گران سنگ بزرگ تر. هر یک از این دو از دیگر همراه خود خبر می دهد و با آن سازگار است. آن دو هرگز از هم جدا نخواهند شد تا در حوض کوثر بر من وارد شوند.
  هان! بدانید که آنان امانتداران خداوند در میان آفریدگان و حاکمان او در زمین اویند.
  هشدار که من وظیفه ی خود را ادا کردم. هشدار که من آن چه بر عهده ام بود ابلاغ کردم و به گوشتان رساندم و روشن نمودم. بدانید که این سخن خدا بود و من از سوی او سخن گفتم. هشدار که هرگز به جز این برادرم کسی نباید امیرالمؤمنین خوانده شود. هشدار که پس از من امیر مؤمنان بری کسی جز او روا نباشد.

  پاسخ ابوالفضل :
  الحمدلله که این حرف های جعلی در هیچ یک از کتابهای اهل سنت وجود ندارند و نسبت دادن این مقوله ها به کتب اهل سنت دلیل بی اطلاع بودن شما از دین و تاریخ است .


 15. sadegh adel says:

  سلام

  خب من از روی کتاب دارم میگم و توی کتاب هم چیزی ننوشته بود. باید جای دیگه ایش رو نگاه می کردم؟
  خب اگه راه رو اشتباه دارم میرم، بهم بگید باید کجا رو نگاه می کردم تا سند حدیث رو از توی کتاب در بیارم تا بتونیم صحبت کنیم
  با تشکر


 16. sadegh adel says:

  سلام

  بنده روایتی از جنگ احد نقل کردم ، شما فاعل " قال " را خواستید که برایتان عنوان کردم.
  آیا این فرد دروغگو بوده؟

  پاسخ :
  متاسفانه شما هنوز یاد نگرفتید سند حدیث به چه می گویند ، پس لطفا از ایجاد مزاحمت بپرهیزید شما نسبت به خیلی مسائل جهل دارید و سایت در سطح فکری محققین است نه شماها .


 17. sadegh adel says:

  سلام

  این حدیث را جلال الدین سیوطی از ابن جریر ( که همان محمد ابن جریر ابن یزید طبری است) نقل کرده است که مؤلف کتاب تاریخ طبری است.

  پاسخ :
  کدام حدیث ، لطفا متن و سند را بیان کنید ؟


 18. sadegh adel says:

  این متن به دلیل شیوه بیان غیرمودبانه و خارج از منطق حذف گردید .


 19. sadegh adel says:

  در باب رشادت های جناب عمر و عزت بخشیدن به دین !

  درالمنثور فی التفسیر بالمأثور
  تالیف جلال الدین سیوطی
  صفحه ۸۱ ذیل آیات ۱۵۴ و ۱۵۵ سوره آل عمران:

  قال خطب عمر یوم الجمعه فقرأ آل عمران وکان یعجبه إذا خطب ان یقرأها فلما انتهى إلى قوله ان الذین تولوا منکم یوم التقى الجمعان قال لما کان یوم أحد هزمناهم ففررت حتىکلها. صعدت الجبل فلقد رأیتنی أنزو کأننی أروى(۱) والناس یقولون قتل محمد
  و در پی نوشت همان صحفه برای شماره ۱ آورده:
  الاروی: الانثی الوعل

  پاسخ :
  قبل از اینکه طومار بنویسید بهتره از ابتدا با تعمق جلو بریم تا مبحث به مبحث علمی و عقلی تبدیل شود نه مبحث غیر مودبانه و مغرضانه ، و شما نیز حق شیوه بیان غیر مودبانه را ندارید .
  خوب اینجا که نوشته ( قال خطب عمر) گوینده قال کیست ؟ و افراد در سند این روایت کیا هستند ، چون قبل از اینکه دروغ بودن آن فرد را با دلیل ثابت کنم بهترش این است که خود شما بدانید آن فرد کیست ؟


 20. sadegh adel says:

  سلام و رحمت الله
  آیا نظر مفسر معتبر خودتان سیوطی و راوی معتبر خودتان ابن مسعود کذب است؟ آیا اینها بیهوده گو بوده اند؟
  من چه اهانتی کردم که اینگونه بیان می کنید؟
  خوشحال می شود شما به دور از تعصب و غرض ورزی به جای پاک کردن نظر، پاسخم را بدهید
  و السلام علی من اتبع الهدی

  پاسخ :
  خدائیش خودتان تفسیر سیوطی را دیده اید ، اصلا میدانید چه رنگی دارد ؟
  لطفا متن عربی اش را ذکر کنید، البته اگر خودتان تفسیر سیوطی را دیده باشید


 21. sadegh adel says:

  این نظر عامیانه و بیهوده گویی حذف گردید .


 22. ulvhggi says:

  درود بر عمر حادثه‌ی شهادت فاروق اعظم ـ رضی الله عنه ـ تمام مدینه را پریشان کرد؛ تمام مهاجرین و انصار به دور او نشسته و می‌گفتند: کاش عمرهای ما به تو داده می‌شد و تو برای خدمت اسلام باقی گذاشته می‌شدی……….


 23. sadegh adel says:

  سلام
  این متن به دلیل اهانت، کذب و مغرضانه بودن حذف گردید .

  ۳۷٫۲۵۴٫۱۹۳٫۱۱


 24. جویره says:

  سلام علیکم واقعاواقعه دردناکی بودمرگ هرصحابی به هرطریقی دردناک است امامن شنیده بودم که برای حفظ جان وامنیت می توان نمازراقطع کردچرامقتدی هانمازشان راقطع نکردندتاشایدبتوانندجان خلیفه مسلمین رانجات دهند؟


 25. محمد عباسي says:

  باسلام وادب قطعا عمر از نخبگان وبزرگان صدر اسلام بوده اند ونمونه ایشان وابوبکر وعلی تکرار شدنی نیست با توجه به عدل عمر ایا به نظر شما قتل ایشان یک ترور سیاسی و برنامه ریزی شده توسط دنیا پرستان وپول دوستان به عاملیت ابولولو نبود .


 26. محمد عباسي says:

  با سلام به نظر میرسد انقدر وسواس بیجا پیدا کرده ایم که اصل رسالت حضرت محمد را گم کرده ایم ایشان بشیر ونذیر برای تمام انسانها از طرف خدا بودند اینقدر بیجا بحث نکنیم اصول درست زیستن در کلام خدا ،قران موجود است به نظر من مردم اروپای غربی امریکای شمالی وسایر ملل پیشرفته دانسته یا ندانسته بیشتر از ما مسلمانها به اموزه های بسیار روشنفکرانه وعملی قران عمل میکنند

  پاسخ :
  زیبا و منطقی بود .


  • بهراد says:

   رفقای ایرانی بیخیال بشید اگر وقت دارید برید دوقرن سکوت دکتر زرین کوب رو بخونین و اگر دق کردید و مردید اونوقت میرید بهشت حالا نشستید دعوای سال۳۵هجری قمری رو به رخ هم میکشید


 27. عباس احمدی says:

  این متن به دلیل چرند گوئی حذف گردید .


 28. emr says:

  اون اشخاصی که خودشونو به ظاهر پیرو امیرالمومنین حضرت علی (رض)میدونن .بدونندکه اسم فرزندان حضرت علی (رض).ابوبکرعمروعثمان وعایشه بوده
  حال از خودشون بپرسن که اگر کدورتی بین حضرت علی(رض)باحضرت ابوبکر(رض)حضرت عمر(رض)وحضرت عثمان (رض)وحضرت عایشه(رض)بود اسم جگرگوشه هایش را هم نام بااین بزرگواران میکرد.


 29. دارالولایه says:

  من از خدا می‌خواستم که خدایا! اعمال‌نامه‌ی مرا مانند اعمال‌نامه‌ی عمر بن خطاب ـ رضی الله عنه ـ بگردان.

  (مردک ………ملعون)


 30. maede says:

  جز لعن و نفرین درس دیگه ای نگرفتین!!!.اگه فاطمه زهرا می دونست که همچین افرادی بهش میگن مادرمطمئنم انقدر به حالتون می گریست وکلی براتون متاسف بود که در روز محشر نمی تونید سربالا بگیرید.امیدوارم اگه قابل هدایتین خداهدایتتون کنه.خداروشکر ما یه درس از شما جلوتریم حداقل علمامون درس کینه توزی و فحاشی به دیگران رو نمیدن.خداوند حق را نصرت فرماید.آمین
  خیلی متشکر از مدیریت زحمتکش سایت


 31. farid01001 says:

  فقط حیدر امیرالمونین است…

  ابوبکر ملعون …………..عمر ملعون ………….. عثمان ملعون …………….غاصب ………………….

  پاسخ :
  دوست گرامی ؛ اگر تمام خوبان این زمان جمع شوند، به هیچ یک از صحابه که رسول خدا ص را با ایمان دیده است نمی رسند .
  خلفای راشدین را آنحضرت در دنیا مژده بهشت دادند .


 32. مسلم says:

  این اظهار نظر به دلیل کذب و تهمت گردید .


 33. فاطمه f says:

  سلام با تشکر از شما برادران گرامی اهل سنت که پاسخ دادید
  میخواستم سوالات دیگری هم بپرسم امیدوارم به ایمیلم پاسخ بدید.

  پاسخ :
  منتظر باشید .


 34. فاطمه f says:

  سلام سوالی از شما برادران اهل سنت داشتم که شماآیه یا ایها الرسول بلغ ما انزل الیک…..را چگونه میتوانید توجیه کنید؟فرمان پیامبر راه هر شک و شبهه ای را بسته است.پس چرا بر عقاید خود پافشاری میکنید؟آیه انما ولیکم الله و رسوله والذین آمنوالذین یقیمون الصلوه و یوتون الزکوه وهم راکعون را چه طور؟آیه انما یرید الله لیذهب عنکم الرجس را چگونه؟یا آیه الیوم اکملت لکم دینکم؟چرا در قسمت دیگر سایت مربوط به تفسیر آیه قل لا اسئلکم علیه اجرا الا الموده فی القربی سعی میکنید به زور آیه را طور دیگری تفسیر کنید و نص صریح قرآن را طبق خواسته و عقاید خود تفسیر کنید؟این که دیگر نص قرآن و کتاب خداست!چرا هزار بار مسئله را میپیچانید و به خورد مردم میدهید؟قرآن در این آیه منظورش را روشن و واضح بیان کرده چرا شما با هزار حرف نامربوط مسئله را سخت میکنید؟جالب است که علمای بزرگ اهل سنت در تفسیر همه آیات بالا معتقد به نزول این آیات مبارکه در بیان شان و امامت امام علی و فرزندانشان دارند.مانند بخاری و مسلم و…
  به قول قرآن :
  فاین تذهبون؟؟؟؟؟
  وان فریقا منهم لیکتمون الحق و هم یعلمون

  پاسخ :
  فاین تذهبون ؟؟؟؟
  فانا الی ربنا ذاهبون هو مولنا و مولی کل مومن
  ما آیه (ا ایها الرسول بلغ ما انزل الیک) را توجیه نمی کنیم، بلکه همانگونه که هست ترجمه و تفسیرش می کنیم .
  خواهر گرامی کسانی که آیات قرآن را طبق میل خودشان تفسیر می کنند ما در مسلمانی شان شک می کنیم .
  و نحن فریق من المومنین لیعلنون الحق .

  برای ترجمه و تفسیر آیه (یاایهاالرسول) کلیک کنید


 35. الدين نصيحه says:

  رضا حیدرى,

  این ابیات شعر جواب نظر وسؤال شماست. امیدوارم معنیش رو بفهمید.

  إذَا نَطَقَ السَّفِیهُ فَلاَ تُجَــــبْهُ ×xxxxxx×× فَخیْرٌ مِنْ إجَابَتِهِ السُّکُـــــــوتُ

  فإنْ کَلَّمْتَهُ فَرَّجْتَ عَنْـــــــهُ ×xxxxxx×× وَإنْ خَلَّیْتَهُ کَمَــــــــــــداً یَمُوتُ

  قَالُوا سَکتَّ وَقَد خُوصِمْتَ قُلْتُ لَهُمْ ×xxx×× إنَّ الجَوابَ لِبَابِ الشَّرِّ مِفْتاحُ

  وَالصَّمتُ عَنْ جَاهِلٍ أَوْ أحْمَقٍ شَرَفٌ ××× وَفیهِ أیْضاً لِصَوْنِ الْعِرْضِ إصْلاَحُ

  أما تَرَى الأُسْدَ تُخْشى وهْی صَامِتهٌ؟ ×x×× والْکَلْبُ یُخْسَى لَعَمْری وهْوَ نَبَّاحُ


 36. احمدخاني says:

  درود بر شرفت ، آقای حیدری ، لعنت بر قاتلین مادرمان فاطمه زهرا


 37. رضا حیدری says:

  مرگ عمر را به شما تبریک وتهنیت عرض میکنم.راستی چرا آ ن مرد مومن عمر را کشت


 38. امیرعباس says:

  سلام من همیشه دوست داشتم داستان شهادت یگانه دختر رسول خدا را از زبان یک مفتی اهل تسنن بشنوم اگر لطف کنید این داستان را هم بنویسید ممنون می شوم

  پاسخ :
  سعی کن چیزی را دوست داشته باشی که دوست داشتن آن به ضرر دین و ایمانت نباشد . مفتیان اهل سنت بخاطر رضایت شما نمی توانند فتوایی را جعل کنند . وقتی شهادت دختر پیامبر وجود خارجی نداشته و در کتابهای شما نیز نوشته شده است، چطوری انتظار خلاف واقعیت دارید ؟!


 39. aveen says:

  من اقوال الخلیفه عمر الفاروق…
  لیس خیرکم من عمل للاخره وترک الدنیا…او عمل للدنیا و ترک الاخره
  ولکن خیرکم من اخذ من هذه و هذه..
  ..
  کتب عمر رضی الله عنه إلى سعد بن أبی الوقاص رضی الله عنه :
  یا سعد ، إن الله إذا أحب عبداً حببه إلى خلقه ، فاعتبر منزلتک من الله بمنزلتک من الناس..
  واعلم أن ما لک عند الله مثل ما لله عندک.
  ..
  رضـــــی اللـــــه عنــــک أیها الفاروق وأرضاک
  وجمعنا الله بک فی دار کرامته
  برحمته وهو خیر الراحمین

یک دیدگاه بگذارید

جستجو
آخرین مطالب
پیوندهای محبوب
آمار سایت
 • کاربران آنلاین 14نفر
 • بازدید امروز 52841
 • بازدید دیروز 141647
 • بازید کل 104849841

این سایت در ستاد ساماندهی پایگاه های اینترنتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به ثبت رسیده است.

کلیه حقوق برای پایگاه اطلاع رسانی وااسلاماه محفوظ میباشد.

استفاده از محتوای وااسلاماه با ذکر منبع و آدرس سایت بلامانع است. | تگ ها

Powered By Vaislamah.com - Copyright © 2010-2015 Vaislamah.com