پایگاه اطلاع رسانی وااسلاماه

 

باید یقین کامل داشته باشی که با قرآن زنده ای و بدون قرآن مرده

با قرآن بینایی و بدون قرآن نابینا

با قرآن هدایت یافته ای و بدون قرآن گمراه

با قرآن دانشمندی و بدون قرآن نادان

اول الله، آخر الله ، ظاهر الله، باطن الله، فقط الله

بهترین یاد خدا ورد (لااله الا الله) است

کاربران ارجمند؛ به سوالات تکراری پاسخ داده نمی شود لطفا ابتدا سوال خود را در سایت جستجو نمایید ×
آمار کلی سایت
 • کل مطالب 2335
 • کل نظرات 9765
 • کل اعضا 1708
 • جدیدترین عضو شهرام گلی
خبرنامه
وااسلاماه
| بازدیدها: 6274

حضرت علی ابن ابی طالب رضی الله عنه (۱)
((مرا از کتاب خدا بپرسید، چون در قرآن آیه ای نیست مگر اینکه من می دانم که در شب نازل شده است یا در روز، در کوه نازل شده است یا در شب)). … … … علی بن ابی طالب کرم الله وجهه
جوان هاشمی
ابو طالب رهبر قریش وسردار اشراف آن با فاطمه دختر اسد بن هاشم ازدواج کرد وعلی ابن ابی طالب به دنیا آمده، فاطمه اولین زن هاشمی بود که فرزندی هاشمی به دنیا آورد، فاطمه اسلام را پذیرفت و به دین خدا ایمان آورد وهنگامی که هجرت کرد فضل الهی بیشتر شامل حال او شد.
ابوطالب پدر علی، فقیر وتنگدست ودارای فرزندان زیادی بود. اما فقر وتنگدستی او بر علی سایه نیافکند، چون فضل خداوند شامل حال علی شد پیامبر صلی الله علیه وسلم او را به خانه خود برد، و به تربیت او پرداخت ودر سفر وحضر همواره همراه آن حضرت صلی الله علیه وسلم بود، تا اینکه خدا آن حضرت صلی الله علیه وسلم را به پیامبری برگزید.
علی سی ودو سال بعد از میلاد پیامبر در کعبه متولد شد، مورخین فضایل علی را در دفاع از پیامبر صلی الله علیه وسلم وقتی که مشرکین قریش به اذیت و آزار او برخاستند نوشته اند. هنگامیکه پیامبر صلی الله علیه وسلم دعوت می داد علی جوانی نوپا بود قبیله قریش دست به اذیت و آزار پیامبر زدند او از پیامبر صلی الله علیه وسلم دفاع می نمود.

اسلام آوردن علی
مورخین نوشته اند که علی هرگز بتها را نپرستیده و آنها را سجده نکرده است، چون او کم سن وسال بود ودر کودکی اسلام را پذیرفت. علی می گوید: پیامبر صلی الله علیه وسلم روز دوشنبه مبعوث شد ومن روز سه شنبه ایمان آوردم. سن وسال او وقتی که مسلمان شد ۱۰ سال و یا کمتر از آن بود(۲).
روزی علی به خانه پسر عمویش پیامبر صلی الله علیه وسلم رفت دید که او و همسرش خدیجه رضی الله عنها مشغول خواندن نماز بودند، علی پرسید: این چه عملی است؟ پیامبر صلی الله علیه وسلم فرمود: این عبادت خداست که بر آن مرا برگزیده وپیامبرانش را مبعوث کرده است، من تو را به پرستش خداوند یکتا که شریکی ندارد دعوت می دهم(۳).
علی اسلام آورد واسلامش را از تمام اطرافیان پنهان می کرد. بارها همراه پیامبر صلی الله علیه وسلم مخفیانه و به دور از دید قریش به دره های اطراف مکه می رفت وبا پیامبر صلی الله علیه وسلم نماز می خواند، وهنگام غروب هر دو به مکه باز می گشتند.
ابوطالب دانست که فرزندش مسلمان شده است. به او گفت: این چه دینی است که تو برآن هستی؟ علی رضی الله عنه گفت: من به دین که محمد صلی الله علیه وسلم آورده است ایمان آورده ام، به خدا وپیامبرش ایمان آورده و با محمد نماز گزارده واز او پیروی می کنم.
ابوطالب بر علی رضی الله عنه اعتراض نکرد واو را به حال خودش رها نمود. مورخین نوشته اند، روزی ابوطالب دید که علی وپیامبر صلی الله علیه وسلم مشغول خواندن نماز هستند، علی در طرف راست پیامبر صلی الله علیه وسلم ایستاده بود، جعفر فرزند ابوطالب از راه رسید، ابوطالب فرمود: آن طرف پسر عمویت را بایست وجعفر از طرف چپ به نماز ایستاد. جعفر کمی بعد از حضرت علی اسلام را پذیرفته بود(۴).
از کودکان حضرت علی اولین نفری بود که ایمان آورده، بعد از او زید بن حارثه خادم ومولای پیامبر صلی الله علیه وسلم ایمان آورد بنابر این ابتدا، خانواده پیامبر صلی الله علیه وسلم که از علی وزید وخدیجه همسر پیامبر تشکیل می شد، اسلام را پذیرفتند.

صحنه های آغازین
علی کودکی بود که صحنه های ابتدایی دعوت محمدی را مشاهد نمود، پیامبر را می دید که هنگام نزول این آیه ها اقوام نزدیک خود را به اسلام دعوت داد:
?وَأَنْذِرْ عَشِیرَتَکَ الْأَقْرَبِینَ * وَاخْفِضْ جَنَاحَکَ لِمَنِ اتَّبَعَکَ مِنَ الْمُؤْمِنِینَ * فَإِنْ عَصَوْکَ فَقُلْ إِنِّی بَرِیءٌ مِمَّا تَعْمَلُونَ? (الشعراء: ۲۱۴-۲۱۶).
((خویشاوندان نزدیک خود را بیم بده ودر برابر مومنان فروتنی نشان بده. اگر آنان نافرمانی کردند، بگو من از اعمال شما بیزارم)).
روزی پیامبر صلی الله علیه وسلم خویشاوندان خود را برای صرف نهار به خانه خود دعوت نمود وتلاش کرد که آنها را به دین خدا دعوت دهد اما ابولهب عموی پیامبر صلی الله علیه وسلم سخن پیامبر را قطع کرد واز مردم خواست تا متفرق شوند وپیامبر صلی الله علیه وسلم را ترک کنند، علی با تعجب وحیرت نگاه می کرد، او خشونت وسنگدلی ورفتار نامناسب عمویش با پیامبر را نمی پسندید، اما پیامبر صلی الله علیه وسلم روز بعد دو باره آنها را به خانه اش دعوت کرد وچون آنها غذا خوردند، بعد از صرف غذا پیامبر به آنها گفت: انسانی را می شناسید که بهتر از آنچه که من برایتان آورده ام، برای قومش آورده باشد، من خیر دنیا وآخرت را برایتان آورده ام و پروردگارم به من دستور داده تا شما را به سوی او دعوت دهم. کدامیک از شما حاضر است که در این امر با من همکاری کند.
آنها از پیامبر صلی الله علیه وسلم روی گردانده واو را ترک گفتند اما علی نوجوان رضی الله عنه آنها را نگذاشت بروند و با اینکه نوجوانی کوچک بود در میان همه آن اشراف وبزرگان ایستاد وگفت: ای پیامبر! من تو را کمک می کنم، هر کس با تو بجنگد من با او می جنگم(۵).
افرادی از بنی هاشم که این نوجوان را دوست می داشتند از شهامت او احساس خوشحالی کردند وبعضی از آنها سخنان او را مورد تمسخر قرار داده وبرگشتند.

داماد پیامبر صلی الله علیه وسلم
در سال هشتم هجری علی رضی الله عنه به خواستگاری فاطمه زهرا دختر پیامبر صلى الله علیه وسلم رفت وپیامبر صلی الله علیه وسلم بی درنگ خواسته او را پذیرفت، علی برای بجا آوردن شکر الهی سربه سجده گذاشت. وچون سرش را از سجده برداشت پیامبر به او گفت: خداوند بر شما برکت بدهد وشما را خوشبخت کند وفرزندان زیاد وپاکیزه ای به شما عطا نماید.
در مراسم عقد فاطمه وعلی، ابوبکر وعمر وعثمان وطلحه و زبیر رضی الله عنهم وهمه مهاجرین وانصار شرکت جستند. هنگامی که مردم در جای خود نشستند، پیامبر صلی الله علیه وسلم فرمود: سپاس خداوندی را که دارای صفات نیکوست، خداوند توانا که معبود همه است وصلت نسب را پیوند می دهد، ازدواج امری ضروری است وحکمی عادلانه وخیر کاملی است خداوند بوسیله ازدواج رابطه خویشاوندی را برقرار می کند. مردم خویشاوند یکدیگر می شوند خداوند در قرآن فرموده است:
?وَهُوَ الَّذِی خَلَقَ مِنَ الْمَاءِ بَشَراً فَجَعَلَهُ نَسَباً وَصِهْراً وَکَانَ رَبُّکَ قَدِیراً? (الفرقان: ۵۴).
((خداوند آن کسی است که از آب انسان را آفرید و برای او نسب ووصلت قرارداده است و پروردگار تو قادر است)).
بعد پیامبر صلی الله علیه وسلم افزود شما را گواه می گیرم که فاطمه را به مهریه چهار صد مثقال نقره به عقد علی در آوردم اگر او به این سنت پایدار و فریضه واجب خشنود است، پیوند آنها مبارک باشد، خداوند نسل آنها را پاکیزه کند، گفته ام را پایان داده واز خداوند آمرزش می خواهم.
وبدین صورت فاطمه رضی الله عنها به خانه همسرش علی بن ابی طالب رضی الله عنه برده شد. جهیزیه فاطمه رضی الله عنها جز یک تخت که با برگ خرما بست بود ویک بالش پوستی که با پوشال خرما پر بود ویک مشک آب ویک غربال چیز دیگری نبود.
علی از فاطمه صاحب فرزندی شد، ابتدا او را حرب نامیدند اما پیامبر صلی الله علیه وسلم آمد وگفت: فرزندم را به من نشان دهید، اسم او را چه گذاشته اید؟ گفتند: ما اورا حرب نام گذاشته ایم، پیامبر صلی الله علیه وسلم فرمود: نه بلکه او حسن است.
ونیز حسین وزینب فرزندان دیگر فاطمه وعلی بودند، پیامبر صلی الله علیه وسلم پدر بزرگ آنها بود و با آنها شوخی می کرد، گاهی یکی از آنها که بر شانه اش سوار بود، سجده را طولانی می کرد تا او خودش پایین بیاید و می گفت: اگر برخیزم مبادا کودک بیافتد.
فاطمه بعد از مدت کمی پس از پیامبر صلی الله علیه وسلم چشم از جهان فرو بست وعلی درسن شصت وسه سالگی به دست ابن ملجم در کوفه به شهادت رسید، رحمت خداوند بر علی رضی الله عنه باد که همواره دعا می کرد: بار خدایا! از نگاههای ناجایز وسخنان بیهوده وخطای قلب ما در گذر فرما.
رحمت خداوند بر علی باد کسیکه پیامبر صلی الله علیه وسلم به او مژده بهشت داده بود.

منبع : پایگاه وااسلاماه

کتاب ده یار بهشتی
————-
(۱) مهمترین مراجعی که در نوشتن سیرت امام علی از آن استفاده شده است عبارتند از: الریاض النضره فی مناقب العشره، تاریخ الخلفاء سیوطی، سیرت ابن هشام، حیاه محمد، هیکل، السیره الحلبیه از برهان حلبی وطبقات ابن سعد.
(۲) تاریخ الخلفاء سیوطی.
(۳) السیره الحلبیه ج ۱ ص ۴۳۳.
(۴) السیره الحلبیه ص ۴۳۳٫
(۵) حیاه محمد د. هیکل ص ۱۵۸٫

| ۲۲ بهمن ۱۳۹۱
۳۳ پاسخ به “زندگینامه حضرت علی ابن ابی طالب رض”
 1. وضعیت کاربر : مهمان
  Mohammad says:

  🌷⚘️بســـــــــــــــــمِ ﷲِالرَّحْمَنِ الرَّحِیم⚘🌷
  اللَّهُمَّ صَلِّ عَلَى مُحَمَّدٍ وَّ عَلَى آلِ مُحَمَّدٍ کَمَا صَلَّیْتَ عَلَى إِبْرَاهِیمَ وَعَلَى آلِ إِبْرَاهِیمَ إِنَّکَ حَمِیدٌ مَجِیدٌ
  ⚘🌷🌷🌷🌷🔊🔊🔊🔊🌷🌷🌷🌷⚘
  اللَّهُمَّ بَارِکْ عَلَى مُحَمَّدٍ وَّ عَلَى آلِ مُحَمَّدٍ کَمَا بَارَکْتَ عَلَى إِبْرَاهِیمَ وَعَلَى آلِ إِبْرَاهِیمَ إِنَّکَ حَمِیدٌ مَجِید.
  جزاءکم الله خیرآ کثیرا فی‌الدنیا والاخره

 2. وضعیت کاربر : مهمان
  محمد حسین says:

  سلام علیکم
  دوست عزیز ممنونم از مطلبتون درباره حضرت علی (ع) اما باید بگم که اون حضرت عمری که شما می فرمایید همون کسی بود سیلی به دختر پیامبر (ص) حضرت فاطمه (س) زد و شما از اون طرفداری میکنید با اینکه حق با حضرت علی (ع) هست و مطلب دیگری که باید بگم اینه که قبل از رحلت پیامبر(ص) مردم و خود پیامبر(ص) هم هیچ وقت در نماز دست به سینه نمیشدند و اون همون عمر بود که این رو گفت که دست به سینه باید شد وگرنه پیامبر(ص) و حضرت علی (ع) هیچ وقت این کار رو نمی کردن مطلب بعدی که میخوام بگم اینه که علمای شما بودند که واقعا نفهمیدند که در زمان خواندن قرآن که در جمله صدق الله علی العظیم علی به معنی حضرت علی نیست و اینقدر که بر‌ اسم امام علی(ع) تعصب دارند این کار رو میکنند و خودشون هم میدونند که حق با حضرت علی (ع) هست اما عمدا خصوصیات خوب حضرت علی رو به عمر میدن و لج میکنن.
  با تشکر

 3. وضعیت کاربر : مهمان
  نیازمندیهای ایران says:

  بسیار عالی وخوب تشکر فراوان از سایت خوبتون .خیلی کامل بود

1 2

یک دیدگاه بگذارید

جستجو
آخرین مطالب
پیوندهای محبوب
آمار سایت
 • کاربران آنلاین 27نفر
 • بازدید امروز 49266
 • بازدید دیروز 84411
 • بازید کل 107814677

این سایت در ستاد ساماندهی پایگاه های اینترنتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به ثبت رسیده است.

کلیه حقوق برای پایگاه اطلاع رسانی وااسلاماه محفوظ میباشد.

استفاده از محتوای وااسلاماه با ذکر منبع و آدرس سایت بلامانع است. | تگ ها

Powered By Vaislamah.com - Copyright © 2010-2015 Vaislamah.com