پایگاه اطلاع رسانی وااسلاماه

 

باید یقین کامل داشته باشی که با قرآن زنده ای و بدون قرآن مرده

با قرآن بینایی و بدون قرآن نابینا

با قرآن هدایت یافته ای و بدون قرآن گمراه

با قرآن دانشمندی و بدون قرآن نادان

اول الله، آخر الله ، ظاهر الله، باطن الله، فقط الله

بهترین یاد خدا ورد (لااله الا الله) است

آمار کلی سایت
 • کل مطالب 2332
 • کل نظرات 9706
 • کل اعضا 1698
 • جدیدترین عضو محمد رحمانی
خبرنامه
اسلام
| بازدیدها: 2594

تعریف روز قیامت

روزمحشر روزی است که در آن همه مخلوقات در پیشگاه پروردگار جهان گرد هم می آیند مردگان همگی زنده می شوند. آن هنگام است که منادی الله ندا سر می دهد، ای استخوانهای پوسیده  و ای گوشت های ریزه ریزه شده بلند شوید برای حضور در محکمه خداوند یگانه قهار. قبرها شکافته شده و مردگان از داخل قبور بر می خیزند و اولین شخصی که از قبرش بر می خیزد حضرت رسول الله صلی الله علیه و سلم است، ایشان در حالی مبعوث می شوند که فرشتگان به انتظار او نشستند .

رسول معظم اسلام با قرار گرفتن در محضر الهی ، اولین چیزی که به درگاه او مطرح می کند وضعیت امت اوست و می فرماید (امتی امتی با رب العلمین) . سپس عموم مردم از قبرها بلند می شوند در حالیکه  ترس و وحشت آنها را فرا گرفته است و سرگردان اند نمی دانند کجا بروند اما مومنان اینگونه نیستند . رسول الله ص فرمودند : وقتی مومن از قبرش بر می خیزد دو فرشته را در کنار قبرش می بیند که او را تثبیت می نمایند تا آن زمان که او را داخل بهشت گردانند. و فرمودند : والذی بعثنی بالحق نبیاً أنّ المؤمن أعرف بمکانه فی الجنه من معرفه أحدکم بمکانه وأهله فی الدنیا 

فلسفه حساب و کتاب قیامت

امیرالمومنین عمر رضی الله عنه می فرماید: اگر ترس وهراس روز قیامت نبود وضعیت به گونه ای دیگری تغییر جهت می داد، دنیا جنگل می شد ضعیفان مورد ستم واقع می شدند و حق آنها پایمال می شد، ستمگران از مظلومان هر آنچه را که تمایل داشتند چپاول می کردند ، اما ایمان به روز آخرت باعث شده مومن زهد اختیار نماید و دنیا را در مقابل آخرت بفروشد هر انسان دانایی به این حقیقت پی می برد که چاره ی جز حضور در پیشگاه الهی برای حسابرسی ندارد.

قرآن کریم به واکنش کفار و مومنین پس از اینکه زنده می شوند اشاره می کند، می فرماید : قَالُوا یَا وَیْلَنَا مَنْ بَعَثَنَا مِنْ مَرْقَدِنَا (یس ۵۲) . (کفار و منافقین می گویند)  وای بر ما چه کسی ما را از خوابگاهمان بر انگیخت؟!

اما واکنش مومنین متفاوت خواهد بود، هَٰذَا مَا وَعَدَ الرَّحْمَٰنُ وَصَدَقَ الْمُرْسَلُونَ. این همان است که (خداوند) رحمان وعده داده بود، و پیامبران (خدا) راست گفتند.

زمین میدان محشر کجا خواهد بود ؟

اوصاف میدان محشر آنگونه که در روایات آمده است زمین بسیار همواری است که در آن هیچ تپه ای یا گودالی وجود ندارد و سفید رنگ می باشد ، کوه ها به فرمان الله تعالی از بین می روند و تبدیل به زمینی کاملا مسطحی می شود که برای اجتماع همه ی مردم اعم از مومن و کافر،  نیک و بد ، شایسته و فاسد آماده می شود.

روایات وارده از رسول الله صلی الله علیه و سلم تاکید دارند که زمین میدان محشر، سرزمین شام (یعنی سوریه) خواهد بود و در این سرزمین مومنینی ساکن هستند که تحت لوای اسلام قرار دارند که حضرت عیسی علیه السلام آن را حمل می کند و بر علیه دجال و یاجوج و ماجوج می جنگند. پس از این مرحله خدای بلند مرتبه بیماری را بر کفار فرود می فرستد تا همه آنها نابود شوند . در این شرایط حضرت عیسی از الله تعالی می خواهد تا زمین را از لوث این اجساد پاک گرداند و خداوند دعای عیسی علیه السلام را اجابت فرموده و پرندگانی را مامور حمل اجساد کفار به مناطقی می کند که هیچ کس جز الله نمی داند. سپس الله تعالی باران شدید را نازل می کند که تا زمین شستشو شده و پاک گردد.

کیفیت حشر شدن انسان ها

مردم در آن روز به صورت لخت مادرزادی و بدون ختنه حشر می شوند اما هیچ کس به دیگری نظر نمی افکند چرا که آن لحظات فوق العاده هولناک انسان ها را به خودش مشغول ساخته و هر کدام مصیر خودش را می پیماید.

بعضی از مردم سوار بر سواری خود حشر می شوند، این دسته آنهایی هستند که همیشه با دین خدا و تبلیغ آن مشغول بوده و در حیات خود اعمال شایسته انجام داده اند و اکنون سوار بر اعمالنامه خود هستند که آنها را حمل می کنند.

بعضی از مردم بر پاهای خود حشر می شوند(پیاده هستند)، این دسته آنهایی هستند که اعمال صالحه و سیئه انجام داده اند.

بعضی از مردم بر شکم های خود در حشر می خزند و یا بر صورت های خود، این دسته آنهایی هستند که اموال مردم را در دنیا به نا حق حیف و میل نموده اند و به مردم ستم روا داشته اند.

بعضی از مردم کر و لال حشر می شوند، این دسته آنهایی هستند ربا و نزول در دنیا خورده اند.

بعضی از مردم کور حشر می شوند، این دسته آنهایی هستند که در محکمه ظالمانه قضاوت نموده اند.

نیز مردم در حالاتی که مرده اند در همان حالتها در آخرت حشر می شوند، بطور مثال: آن کسی که در دنیا در حال ذکر الله تعالی مرده است حشراو در آخرت در حال ذکر خداوند خواهد بود.  کسی که در حال تلاوت قرآن مرده است حشر می شود در حالی که قرآن را تلاوت می کند.

اهل علم گفته اند، حشر دو مرحله دارد، حشر در دنیا و حشر در آخرت . حشر دنیا بحث آن همین بود که با تفصیل گذشت وهمچنین آتشی است که از عدن بلند شده و مردم را بسوی میدان محشرسوق می دهد.

و حشر آخرت، در زمینی غیراز زمین کنونی انجام خواهد شد به دلیل فرموده ی الله تعالی: یَوْمَ تُبَدَّلُ الْأَرْضُ غَیْرَ الْأَرْضِ . روزی که (این) زمین به زمین دیگر تبدیل می شود.

حضرت عایشه رضی الله عنها فرمود که از رسول الله صلی الله علیه و سلم در این باره پرسیدم که یا رسول الله پس در آن روز مردم کجا خواهند بود؟ آنحضرت پاسخ دادند بر پل صراط خواهند بود .

ویژگی محشر آخرت

خداوند در آن روز خودش با هیئت و کیفیتی که مناسب ذات اقدس اوست در این میدان حاضر می شود و فرشتگان صف کشیده اند، سپس انسان ها در میدان  محشر در یک صف در حالی آورده می شوند که همگی نمایان هستند و کس نمی تواند خود را پشت سر دیگری مخفی نماید روزی است خوفناک ،

جهنم نزدیک شده صدایش شنیده می شود زمین سخت درهم کوبیده می‌شود، صاف و مسطّح می‌گردد

ترازوی عدل الهی زده می شود تا به حساب ها رسیده شود، پل صراط  ایجاد می گردد از این لحظه انسان دسته دسته می شوند ، دسته یهود ، دسته نصارا ، دسته فاسقین، دسته مومنین ، مخلصین و دسته دوستان خدا .

رخدادهای قیامت

حوادث روز قیامت بطور خلاصه عبارتند از :

۱_ مبعوث شدن انسانها از قبرها .

۲_ با بدن و پای عریان روانه میدان حشر شدن .

۳_ آمدن پیامبران و آغاز شفاعت توسط محمد مصطفی .

۴_ قرآن کریم به آسمان پرواز می نماید .

۵_ اعمالنامه ها به دست راست یا چپ داده می شود .

۶_ ترازوی عدل الهی گذاشته می شود .

۷_ اعمال انسان ها وزن می شوند .

۸_ هرآنچه را که در دنیا پرستش کرده با او همراه خواهند شد .

۹_ به حوض کوثر عرضه می شوند .

۱۰_از پل صراط باید عبور کنند .

۱۱_ وارد بهشت یا جهنم شدن .

۱۲_ خروج مومنین از جهنم پس از سالهای متمادی .

منبع : پایگاه وااسلاماه

images

| ۹ اردیبهشت ۱۳۹۶
یک پاسخ به “زمین میدان محشر چگونه و کجا؟”

 1. مجید says:

  متاسفانه ایمان در اثر گناهان به شدت کاهش یافته.

یک دیدگاه بگذارید

جستجو
آخرین مطالب
پیوندهای محبوب
آمار سایت
 • کاربران آنلاین 42نفر
 • بازدید امروز 62108
 • بازدید دیروز 152833
 • بازید کل 105011941

این سایت در ستاد ساماندهی پایگاه های اینترنتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به ثبت رسیده است.

کلیه حقوق برای پایگاه اطلاع رسانی وااسلاماه محفوظ میباشد.

استفاده از محتوای وااسلاماه با ذکر منبع و آدرس سایت بلامانع است. | تگ ها

Powered By Vaislamah.com - Copyright © 2010-2015 Vaislamah.com