پایگاه اطلاع رسانی وااسلاماه

 

باید یقین کامل داشته باشی که با قرآن زنده ای و بدون قرآن مرده

با قرآن بینایی و بدون قرآن نابینا

با قرآن هدایت یافته ای و بدون قرآن گمراه

با قرآن دانشمندی و بدون قرآن نادان

اول الله، آخر الله ، ظاهر الله، باطن الله، فقط الله

بهترین یاد خدا ورد (لااله الا الله) است

کاربران ارجمند؛ به سوالات تکراری پاسخ داده نمی شود لطفا ابتدا سوال خود را در سایت جستجو نمایید ×
آمار کلی سایت
 • کل مطالب 2336
 • کل نظرات 9765
 • کل اعضا 1709
 • جدیدترین عضو AminSh
خبرنامه
وااسلاماه
| بازدیدها: 37517

روشهای جلوگیری از دیدن خوابهای آشفته

خوابهای آشفته از سوی شیطان هستند، و شیطان می تواند تصویر وصحنه هایی را در خواب به انسان نشان دهد که موجب ناراحتی انسان شوند و شیطان با این عمل می خواهد انسان را اندوهگین و دردمند کند.

رؤیاهایی که انسان در عالم خواب می بیند سه قسم هستند، چنانکه ابو هریره رضی الله عنه روایت شده‌ که‌ رسول الله صلی الله علیه وسلم فرمود:

« الرؤیا ثلاث: فبشری من الرحمن، وحدیث نفس، وتخویف من الشیطان».

یعنی: خوابها به سه دسته تقسیم می شوند: بشارتهایی از جانب خداوند، احساس قلبی، ترساندن از جانب شیطان. “السلسله الصحیحه” (۱۳۴۱).

در روایت عوف از مالک چنین آمده است: سه نوع رؤیا در خواب دیده‌ می‌شود: یک نوع از آنها ترساندن از جانب شیاطین است تا بدینوسیله‌ انسان را اندوهگین کند.

در صحیح بخاری از ابی سعید خدری رضی الله عنه که‌ می گوید: از رسول الله صلی الله علیه وسلم شنیدم، فرمود: «إذا رأی أحدکم رؤیا یحبها، فإنما هی من الله، فلیحمد الله علیها، ولیحدّث بها، وإذا رأی غیر ذلک مما یکره، فإنما هی من الشیطان، فلیستعذ من شرها، ولا یذکرها لأحد، فإنها لا تضره» بخاری: شماره ۶۹۸۵٫

یعنی: هرگاه کسی از شما رؤیایی دید که آن را می پسندید ‌بی تردید، این از جانب پروردگار است، ‌لذا باید خدا را سپاس گوید و شکر او را بجا بیاورد و آن خواب را برای دیگران بیان کند، اما هرگاه خوابی ناراحت کننده دید، بیگمان آن از ناحیه شیطان است، لذا از شر شیطان پناه خواسته شود و آن خواب را برای دیگران بازگو ننماید، ‌آنگاه آن خواب برایش مضر نخواهد بود.

بنابراین راه علاج و نجات شما از شر اینگونه خوابها اینست که توصیه ها و سفارشان شریعت را در وقت خوابیدن مراعات نمائید؛ از جمله موارد زیر:

۱- قبل از رفتن به خواب، ابتدا وضو بگیرید و بعد به رختخواب بروید.

۲- در رختخواب اذکار زیر را بخوانید:

– ابتدا دعای «بِاسْمِکَ رَبِّیْ وَضَعْتُ جَنْبِیْ، وَبِکَ أَرْفَعُهُ، فَإِنْ أَمْسَکْتَ نَفْسِیْ فَارْحَمْهَا، وَإِنْ أَرْسَلْتَهَا فَاحْفَظْهَا بِمَا تَحْفَظُ بِهِ عِبَادَکَ الصَّالِحِیْنَ» بخوانید.

ترجمه دعا: پروردگارا! به نام تو پهلوی خود را بر زمین نهادم، و به کمک تو آنرا از زمین، بلند می کنم، اگر در حالت خواب روح مرا قبض کردی، آن را ببخشای، و اگر دوباره به او اجازه ی زندگی دادی، از آن محافظت فرما، همچنان که از بندگان نیکت محافظت کنی.

– آیه الکرسی را بخوانید: (اللَّهُ لا إِلَهَ إِلاَّ هُوَ الْحَیُّ الْقَیُّومُ…).

زیرا کسی که آنرا بخواند پیوسته از طرف خداوند حافظ و نگهبان دارد و شیطان به وی نزدیک نمی‌شود، چنانچه در حدیث صحیح آمده است.

 

۳- اگر توانستید، اذکار و دعاهای زیر را نیز در رختخواب بخوانید:

– سوره (قُلْ هُوَ اللَّهُ أَحَدٌ) و (قُلْ أَعُوذُ بِرَبِّ الْفَلَقِ) و (قُلْ أَعُوذُ بِرَبِّ النَّاسِ) را بخوانید و در انتها در دو کف دست خود فوت کنید و آنگاه و به تمام بدن خود بمالید، از سر و صورت آغاز نمایید و تا هرجا که دست رسید بر بدن بکشید، دوباره از نو این کار را سه بار تکرار کند.

– خواندن دو آیه آخر سوره بقره: «آمَنَ الرَّسُولُ بِمَا أُنْزِلَ إِلَیْهِ مِنْ رَبِّهِ وَالْمُؤْمِنُونَ…».

 

۴- سعی کنید بر پهلوی راست و رو به سمت قبله بخوابید، و اگر در اثنای خواب جهت بدنتان تغییر کرد ایرادی ندارد، در ضمن از خوابیدن بر روی شکم پرهیز نمائید.

بعد از آن اگر در شب احیانا خواب پریشانی دیدید و شما را ناراحت و مضطرب نمود و یکدفعه از خواب بیدار شدید، موارد زیر را رعایت کنید:

۱- ذکر زیر را در لحظه بیدار شدن بخوانید:

«أَعُوْذُ بِکَلِمَاتِ اللهِ التَّامَّاتِ مِنْ غَضَبِهِ وَعِقَابِهِ، وَشَرِّ عِبَادِهِ، وَمِنْ هَمَزَاتِ الشَّیَاطِیْنِ وَأَنْ یَحْضِرُوْنِ».

ترجمه: به وسیله ی کلمات کامل الهی از خشم و مجازات او، بدی بندگانش و سوسه های شیاطین و از اینکه آنها نزد من بیایند به خدا پناه می برم.

۲-  سه بار به طرف چپ خود فوت کنید [فوتی که با کمی رطوبت آب دهان همراه باشد].

۳- سه بار از شیطان و از شر آنچه که دیده است به الله پناه ببرید.

۴- پهلوی خود را جابجا کنید.

۵- اگر خواستید می توانید برخیزید و دو رکعت یا بیشتر نماز بخوانید.

 

هنگامی که صبح از خواب بیدار شدید، دعای زیر را بخوانید:

«الحَمْدُ للهِ الَّذِی أَحْیَانا بَعْدَ مَا أمَاتَنَا وإلَیْهِ النُّشُورُ».

ترجمه: تمام ستایش ها از آنِ خدایی است که پس از میراندن ما را زنده کرده است، و بازگشت به سوی اوست.

و یا دعای زیر: «الحَمْدُ للهِ الَّذِی عَافَانِی فِی جَسَدِی وَرَدَّ عَلَیَّ رُوحِی، وأَذِنَ لِی بِذِکْرِهِ».

ترجمه: تمام ستایش ها مر خدایی راست که به جسمم سلامت بخشید، و روحم را به من بازگرداند، و به من اجازه ذکرش را داد.

و اگر شب هنگام خواب پریشان و نارحت کننده ای دیدید، صبح که برخواستید آنرا نزد هیچکس بازگو نکنید.

 

نکته: یکی از راههایی که می توان خود را از شر شیطان و خوابهایی شیطانی در امان نگه داشت، اینست که سعی نمایید شیطان را از منزل خود دور کنید، از جمله مواردی که باعث می شود تا شیطان و اجنه به منزل شما راه نیابند، عبارتند از:

۱- هنگام ورود به داخل منزل، ذکر زیر را بخوانید:

«بِسْمِ اللهِ وَلَجْنَا، وَبِسْمِ اللهِ خَرَجْنَا، وَعَلَی رَبِّنَا تَوَکَّلْنَا»

ترجمه: به نام الله داخل شدیم، و بنام الله خارج گشتیم، و بر پروردگارمان توکّل نمودیم.

و بعد از خواندن دعای فوق، به خانواده اش سلام بگوید.

۲- تمامی تصاویر و مجسمه های موجودات دارای روح (انسانها و حیوانات) را از منزل دور کنید، زیرا هر منزلی که در آنجا تصویر و مجسمه موجود زنده باشد ملائکه رحمت الهی آنجا را ترک گفته و اجنه و شیاطین جای آنها را می گیرند.

۳- در منزل گهگاهی سوره بقره بخوانید، زیرا پیامبر صلی الله علیه وسلم فرمودند: ‏«لاَ تَجْعَلُوا بُیُوتَکَمْ مَقَابِرَ إِنَّ الشَّیْطَانَ یَنْفُرُ مِنْ الْبَیْتِ الَّذِی تُقْرَأُ فِیهِ سُورَهُ البَقَرَه». مسلم ۱/۵۳۹٫

یعنی: خانه هایتان را به قبرستان تبدیل ‏نکنید، چرا که شیطان از خانه ای که در آن سوره ی بقره خوانده شود، فرار می کند. ‏

۴- از انجام منکرات و معاصی در منزل خودداری کنید، مثلا به ترانه و موسیقی گوش ندهید، و از تماشای فیلم های منکر خودداری کنید، زیرا هرجا گناه و معاصی انجام پذیرد، شیطان در آنجا حضور می یابد و ملائکه دور می شوند.

۵- اذکار روز مره از قبیل: گفتن بسم الله در آغاز خوردن و نوشیدن، ذکر پوشیدن لباس، ذکر پوشیدن کفش، ذکر نگاه کردن به آینه، ذکر خروج از منزل، گفتن اذکاری همچون (سبحان الله وبحمده، سبحان الله العظیم) و دیگر اذکار رایج را فراموش نکنید، سعی کنید کتابچه ای از این اذکار را تهیه کنید و همه آنها را حفظ کرده و در طول روز آنها را بر زبان آورید، زیرا اذکار بمانند قلعه ای است که انسان را از شیاطین محفوظ می دارد.

می توانید کتاب پناهگاه مسلمان – حصن المسلم” را دانلود کنید و اذکار مذکور را از آن بیاموزید و حفظ نمائید.

توجه: تمامی احکام فوق الذکر بر مبنای احادیث صحیحی از پیامبر صلی الله علیه وسلم بودند که می توانید در کتاب “پناهگاه مسلمان” منابع آنها را مشاهده بفرمائید.

آداب خوابیدن در سنت نبوی، و فواید آن

| ۱ فروردین ۱۳۹۲
۱۴ پاسخ به “روشهای جلوگیری از دیدن خوابهای آشفته”
 1. وضعیت کاربر : مهمان
  rozhi says:

  سلام چند وقتیه داستانای خیلی ترسناک میخونم
  و اطلاعات زیادی راجب جن ساحره و ساخور دارم و این اطلاعات ناخواسته بوده
  شب ها صدای پچ پچ توی مخمه و خوتب های بد میبینم
  هرکاری میکنم انواع سوره ها و صلوات ولی فایده نداره
  وقتی دیدم تو خواب کنارمه هرچی بسم الله کردم فایده نداشتو ب من میخندیدن نمیتونسم داد بزنمو برم
  اخرش باصدای جیغ خودم از خواب پریدم
  سروصدای زیاذیم تو تاریکی میشنوم
  کمکم کنید

  پاسخ:

  برای حل مشکل تان حتما موارد زیر را رعایت کنید
  ۱_ ازگناهان خود توبه کرده بخصوص از ترک نماز و هیچگاه نماز را ترک نکنید و اگر گاها و از روی سهو نماز فراموش شد حتما قضای نماز را در همان ساعت بخوانید.
  ۲_ از مطالعه و سرگرمی های بیهوده از جمله مطالعه داستانهای ترسناک دوری کنید.
  ۳_ شب پس از میل نمودن غذا حتما دست های خود را بشویید .
  ۴_ با وضو بخوابید .
  ۵_ روی دست راست خود بخوابید نه به شکل دیگر.
  ۶_ قبل از خواب هر دو سوره معوذتین را خوانده روی هر دو کف دست پف کرده و سپس با هر دو کف دست تمام بدن خود را بمالید و بخوابید انشاءالله مشکلی پیش نخواهد آمد.

 2. وضعیت کاربر : مهمان
  Vedad says:

  سلام.خدمت کسایی که کامنت گزاشتن و گفتن خواب آشفته میبینند.قبل از خواب غیر از آیه الگرسی.و ناس و فلق .سوره ملک روهم بخونید. و سوره جن روهم هرروز یا هرشب بخونید.البته بااعتقاد.!
  امام صادق فرمورده:کسی که سوره جن رابسیار بخوانددر دنیا ازچشم جنیان و دمیدنها و سحر و مکر ایشان محفوظ باشد.

 3. وضعیت کاربر : مهمان
  آرمین says:

  من یه خوابی دیدم که داشتم بازی مورد علاقه مو (منظورم کلش نیست)
  بازی میکردم:-)
  وقتی تبلتمو خاموش کردم و خواستم برم بخوابم برقا هم خاموش کردم و همونجا تو تاریکی یه پسر بچه با قیافه ای خیلی جدی و ترسناک دیدم که در اون لحظه به قدری ترسناک بود که تو خواب شهیه کشیدم و از خواب پریدم
  البته یه خواب دیگه دیده بودم مستقیما به شیطان مربوط میشد

 4. وضعیت کاربر : مهمان
  فرشته says:

  سلام.مدتیه ک خواب هایی میبینم ک همشون مربوط میشن به اجنه و ترس و تاریکی مطلق.خواب هام هم همش در مورد یه خونس.خونه مادربزرگم.همش مربوط میشه به اونجا.اکثرا خواب قحطی سالی میبینم ک مردم به کوه پناه میبرن و از کوه میرن بالا.نمیدونم چیکار کنم :'(

 5. وضعیت کاربر : مهمان
  mini says:

  ایا صلوات قبل خواب تاثیر نداره؟

  • وضعیت کاربر : مهمان
   کیان says:

   خواهر گرامی طبق ایه شریفه قران خدا و فرشتگان الهی به حضرت محمد ص و ال مطهرش سلام و تهنیت میفرستند شما با صلوات فرستادن بر ایشان در واقع خود را در جریان این رحمات و برکات قرار دادین ( در واقع به نوعی همصدا شدن با خداوند متعال و فرشتگان ) وچون نور صلوات شما رو در بر بگیرد تا هنگام صبح از هرگونه دخالت شیطانی در امان هستین

 6. وضعیت کاربر : مهمان
  علی says:

  متشکرم


 7. سعید says:

  خیلی جالبه که تو خواب دیدم صدای جیغ یه زن از تو حیاطمون میاد پا شدم رفتم ببینم یهو دیدم یه زنه با چشای تمام سفید و فوقالعاده وحشتناک سرشو از پشت دیوار اورده بیرون و جیغ میزنه منم زبون شکسته هر چی مادرم رو صدا میزنم صدام در نمیاد،الانم که دارم براتون تعریف میکنم پشتم داره میلرزه،متاسفانه هر شب همین بساطه،نمیدونم چیکار کنم؟دعا و وضو اثر نداشته،تازه آیت الکرسی رو هم میخونم:(


 8. سحر says:

  با سلام
  من مدت یه مااده ونیم هر شب و هرلحظه که می خوابم خوابهای بد می بینم و تمام این موارد بالا را می دانم و رعایت می کنم شب غذا سبک می خورم و روزها به فیلم یا داستان یا اخبار یا تلویزیون نگاه نمی کنم و اصلا تمام مطالب های سایت های مرتبط را مطالعه کردم نه علتهایی که در سایتها ذکر شد مربو ط به من است نه راه حلهای این سایتها برای من جواب می دهد فایده ای ندارد هرکار می کنم خواب بد می بینم . من می ترسم خوابم تعبیر شود؟ نمی دانم چه کنم


 9. زاهد says:

  سلام.لطفا مطالب علمی هم بذارید.پرخوری یا سرما باعث دیدن این خوابها نمیشه؟


 10. محمد حسین says:

  سلام وقت بخیر مطالب ارائه شده بسیار دارای غنای اثر بوده و تاکید بر ذکر منبع هر آیه مبارکه و روایت از محسنات این سایت هست. کمال تشکر را دارم.


 11. علی اکبر says:

  سلام.بسیار عالی.مرسی.


 12. رکسان says:

  سلام سایتتون خیلی خیلی عالیه هرچی ازش تعریف کنیم بازم کمه


 13. ا.گلباف says:

  باتشکرازسایت زیباومطالب آموزندهتان خداوندمنان یارویاورتان

یک دیدگاه بگذارید

جستجو
آخرین مطالب
پیوندهای محبوب
آمار سایت
 • کاربران آنلاین 31نفر
 • بازدید امروز 30158
 • بازدید دیروز 106154
 • بازید کل 107901723

این سایت در ستاد ساماندهی پایگاه های اینترنتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به ثبت رسیده است.

کلیه حقوق برای پایگاه اطلاع رسانی وااسلاماه محفوظ میباشد.

استفاده از محتوای وااسلاماه با ذکر منبع و آدرس سایت بلامانع است. | تگ ها

Powered By Vaislamah.com - Copyright © 2010-2015 Vaislamah.com