پایگاه اطلاع رسانی وااسلاماه

 

باید یقین کامل داشته باشی که با قرآن زنده ای و بدون قرآن مرده

با قرآن بینایی و بدون قرآن نابینا

با قرآن هدایت یافته ای و بدون قرآن گمراه

با قرآن دانشمندی و بدون قرآن نادان

اول الله، آخر الله ، ظاهر الله، باطن الله، فقط الله

بهترین یاد خدا ورد (لااله الا الله) است

دوستان گرامی، وااسلاماه شدیدا به کمک مالی شما خیرین محترم نیازمند است با کمک به سایت در فعالیت های آن سهیم شوید کمک های خود را می توانید از طریق لینک زیر پرداخت نمایید http://vaislamah.com/donate ×
آمار کلی سایت
 • کل مطالب 2321
 • کل نظرات 9622
 • کل اعضا 1684
 • جدیدترین عضو اسحق
خبرنامه
عبدالخالق احسان
| بازدیدها: 1228

روزه داران واقعاش فراوان و عظیمی دارند “إلا الصوم فإنه لی وأنا أجزی به” «هر عمل فرزند آدم برای اوست، غیر از روزه که برای من است و من پاداش آن را می دهم». روزه رمضان یکی از ارکان و بناهای اسلام است و روزه داری مزد وافری دارد “من صام رمضان إیماناً واحتسابا غفر له ما تقدم من ذنبه” «کسی که رمضان را از روی ایمان و اخلاص روزه گیرد، گناه گذشته اش آمرزیده می شود».  روزه داران، آنانی اند که  از دروازه ریان وارد بهشت می شوند؛ چنانچه رسول الله صلى الله علیه وسلم فرمودند: « إِنَّ فِی الجَنَّه باباً یُقَالُ لَه: الرَّیَّان، یدْخُلُ مِنْهُ الصَّائمونَ یومَ القِیامه، لا یدخلُ مِنْه أَحدٌ غَیرهُم، یقالُ: أَینَ الصَّائمُون؟ فَیقومونَ لا یدخلُ مِنهُ أَحَدٌ غیرهم، فإِذا دَخَلوا أُغلِقَ فَلَم یدخلْ مِنْهُ أَحَدٌ» متفقٌ علیه. هر آینه در بهشت دری است که به آن ریان گفته می شود و روزه داران در روز قیامت از آن داخل می گردند که هیچکس غیر از ایشان از آن داخل نمی گردد. گفته می شود: روزه داران کجایند! پس ایستاده می شوند و از آن دروازه کسی غیر از ایشان داخل نمی گردد و چون داخل شوند بسته می شود و هیچکس از آن وارد نمی شود.
 این پاداش بزرگ، ثمره عملی بزرگی است که تنها به خودداری شخص از خورد و نوش و… به دست نمی آید، پیامبر صلی الله علیه وسلم این حقیقت را این گونه بیان نمودند: « مَنْ لَمْ یَدعْ قَوْلَ الزُّورِ والعمَلَ بِهِ فلَیْسَ للَّهِ حَاجهٌ فی أَنْ یَدَعَ طَعامَهُ وشَرَابهُ » رواه البخاری. کسی که سخن دروغ و عمل به آن را ترک نکند، پس خداوند تعالی نیازمند آن نیست که خوردنی و آشامیدنی خود را ترک کند. درین حدیث به دو امر مهم اشاره شده است: ۱- زشتی این اعمال در  حالت روزه داری بیشتر است. ۲- باید روزه را ازین اعمال سالم نگهداشت؛ چون سالم ماندن روزه ازین اعمال نشانه کمال آن می باشد.
حضرت جابر رضی الله عنه می فرماید: وقتی که روزه گرفتی، باید گوش و چشم و زبانت نیز روزه داشته باشند، از امور حرام دوری گزین، همسایه آزاری مکن، در حال روزه داری با وقار و سنگینی و متانت باش و روز روزه داری را مثل روز های دیگرت مگردان.
 عبادتی با این قدر و منزلت در اسلام و این همه اجر و پاداش، روزه دار را وادار می سازد که احکام روزه را بشناسد و احوال و صفات روزه داران واقعی را بداند تا نفس و شیطان او را فریب 

نوشته: شیخ أحمد حسنین
ترجمه : عبدالخاق احسان

| ۲ تیر ۱۳۹۴
یک پاسخ به “روزه داران واقعی”

 1. خواهرمسلمان says:

  زید بن خالد جهنی رضی الله عنه گفت: رسول خدا صلی الله علیه وسلم فرمود: «َمنْ فَطَّرَ صَائِمًا کَانَ لَهُ مِثْلُ أَجْرِهِ، غَیْرَ أَنَّهُ لا یَنْقُصُ مِنْ أَجْرِ الصَّائِمِ شَیْئًا‏».
  یعنی: «هرکس روزه داری را افطار دهد همانند اجر (روزه) او می برد، بدون آنکه از اجر روزه دار چیزی کم شود».
  ترمذی (۸۰۷) وابن ماجه (۱۷۴۶) و ألبانی در "صحیح الترمذی" (647) .
  ————————————–
  از ابوذر غفاری رضی الله عنه روایت شده که گفت: رسول خدا صلی الله علیه وسلم فرمودند:
  « إنه من قام مع الإمام حتی ینصرف کتب له قیام لیله‏».
  یعنی: هرکس (در شبهای رمضان) همراه امام نماز بخواند تا آنکه تمام می شود، خداوند متعال اجر نماز شب را ‏برای وی می نویسد.‏‎ ‎
  أبی داود (۱۳۷۰)‏ و ألبانی در "صلاه التراویح" (ص ۱۵‏‎) و "صحیح النسائی" (1604) آنرا .
  ———————————–
  پیامبر صلی الله علیه وسلم فرمودند: «من قام رمضان ایماناً واحتساباً غفرالله له ما تقدم من ذنبه ومن قام لیله القدر ایماناً واحتساباً غفرالله له ما تقدم من ذنبه». بخاری و مسلم (۷۵۹-۷۶۰)‏.
  یعنی: «هر کسی از روی ایمان و چشم‌داشت به پاداش آن ماه رمضان به عبادت بپردازد خداوند گناهان گذشته او را می‌بخشد و هر کسی از روی ایمان و چشم‌داشت به پاداش آن شب قدر به عبادت و راز و نیاز مشغول شود خداوند گناهان او را مورد عفو قرار می‌دهد».
  ————————————–
  از ابوهریره رضی الله عنه روایت شده که گفت: رسول خدا صلی الله علیه وسلم فرمود: «أتاکم رمضان شهر مبارک، فرض الله عز وجلّ علیکم صیامه، تُفتح فیه أبواب السماء، وتُغلّق فیه أبواب الجحیم، وتغلّ فیه مرده الشیاطین، فیه لیله هی خیر من ألف شهر، من حُرم خیرها فقد حُرم». نسائی (۲۱۰۶) وأحمد (۸۷۶۹) و ألبانی در صحیح الترغیب (۹۹۹)
  یعنی: « ماه مبارک رمضان بر شما وارد شد، خداوند عزوجل روزه آن ماه را بر شما فرض کرده است، و در آن ماه درهای آسمان باز می شود، و درهای جهنم نیز بسته خواهند شد، و در این ماه شیاطین سرکش و یاغی به بند کشیده می شوند، و در آن شبی است که از هزار ماه بهتر است، هرکس نیکی های آن را از دست بدهد به حقیقت (فضیلت ماه) را از دست داده».

یک دیدگاه بگذارید

جستجو
آخرین مطالب
پیوندهای محبوب
آمار سایت
 • کاربران آنلاین 29نفر
 • بازدید امروز 52987
 • بازدید دیروز 110002
 • بازید کل 100762581

این سایت در ستاد ساماندهی پایگاه های اینترنتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به ثبت رسیده است.

کلیه حقوق برای پایگاه اطلاع رسانی وااسلاماه محفوظ میباشد.

استفاده از محتوای وااسلاماه با ذکر منبع و آدرس سایت بلامانع است. | تگ ها

Powered By Vaislamah.com - Copyright © 2010-2015 Vaislamah.com