پایگاه اطلاع رسانی وااسلاماه

 

باید یقین کامل داشته باشی که با قرآن زنده ای و بدون قرآن مرده

با قرآن بینایی و بدون قرآن نابینا

با قرآن هدایت یافته ای و بدون قرآن گمراه

با قرآن دانشمندی و بدون قرآن نادان

اول الله، آخر الله ، ظاهر الله، باطن الله، فقط الله

بهترین یاد خدا ورد (لااله الا الله) است

آمار کلی سایت
  • کل مطالب 2331
  • کل نظرات 9703
  • کل اعضا 1697
  • جدیدترین عضو majidhami
خبرنامه
وااسلاماه
| بازدیدها: 2579

چرا افراط‌گرایی در جهان گسترش یافته است؟

شیخ الاسلام مولانا عبدالحمید امام جمعۀ اهل‌سنّت زاهدان در خطبه‌های جمعه ۲۱ آبان ۹۵ به بیان عوامل گسترش افراط‌گرایی در جهان پرداخت و گفت: «مشکلات در جهان اسلام از آنجا آغاز شد که شوروی سابق یک کشور مستقل را مورد تهاجم قرار داد و مردم افغانستان را قتل عام کرد. در واکنش به این تهاجم، گروه‌های مختلفی با انگیزۀ مبارزه و با عناوین مختلف قیام کردند.
دومین عامل گسترش «تروریسم» در جهان را باید در اشغال سرزمین فلسطین و سرکوب ملت فلسطین توسط اسرائیل جست‌وجو کرد. رژیم اشغالگر اسرائیل در این سرزمین حق سخن گفتن را از آنان گرفت و به ندای ملت فلسطین که خواستار عدالت و آزادی و احقاق حقوق‌شان بودند، توجه نکرد و برای رسیدن به این مسائل با آنان بر سر میز مذاکره ننشست، بلکه به سرکوب مردم فلسطین متوسل شد. لذا حملات استشهادی و انتحاری و آنچه امروز جهان غرب از آن به‌عنوان «تروریسم» یاد می‌کند، بر اثر این دو عامل در دنیا به‌وجود آمد.
سومین عامل گسترش افراط‌گرایی در جهان حکومت‌های خودکامه و مستبد وابسته به غرب هستند که به اقوام، مذاهب و ادیان آزادی ندادند و به خواسته‌های برحق مردم توجه نکردند، بلکه به سیاست سرکوب و زندان و شکنجه متوسل شدند.
بر این اساس اگر رئیس جمهور جدید امریکا به‌جای آسیب‌شناسی و ریشه‌یابی تروریسم و افراط‌گرایی، بخواهد به سیاست سرکوب و جنگ ادامه دهد، درواقع به گسترش تروریسم در جهان کمک کرده است. بنده به صراحت می‌گویم سیاست‌هایی که امریکایی‌ها تاکنون برای مقابله با افراط‌گرایی درپیش گرفته‌اند، غلط و ناموفق بوده است.
اگر رئیس‌جمهور جدید آمریکا به سیاست ضدیت با مسلمانانی که قصد جنگ ندارند ادامه دهد، به این معناست که می‌خواهد تمام مسلمانان را به‌سوی افراط‌گرایی و تندروی سوق دهد.
آقای ترامپ اگر می‌خواهد رئیس‌جمهور موفقی باشد قبل از هر چیز باید کاری کند که به اشغال سرزمین فلسطین پایان داده شود. باید به خواسته‌های اقوام، مذاهب، ادیان و تمام ملت‌ها توجه کند و بداند که عدالت و آزادی ضامن امنیت جهان است.»
ایشان همچنین تاکید کرد: «رؤسای جمهور آمریکا و روسیه و سایر رؤسای جمهور کشورها بدانند تا زمانی که جلوی آزادی‌های بحق ملت‌ها گرفته شود و ظلم و تبعیض و بی‌توجهی به خواسته‌های ملت‌ها در جوامع موجود باشد، در دنیا خبری از امنیت نخواهد بود. بر اثر بی‌عدالتی و ظلمی که در جهان موجود است، کسانی که افراط‌گرا نیستند هم به افراط‌گرایان می‌پیوندند.
تروریسم و مشکلاتی را که امروز جهان با آن مواجه است روسیه و آمریکا به‌وجود آورده‌اند. اینها به‌خاطر تکبر و خوی استکباری نمی‌توانند حرف مردم را بشنوند و گمان می‌کنند هرچه خودشان فکر می‌کنند صحیح است، درحالی‌که تنها در صورتی می‌توانند در مبارزه با افراط‌گرایی موفق باشند که به حرف‌های دیگران توجه کنند و مسائل را آسیب‌شناسی دقیق و صحیح نمایند.
اگر قدرت‌های غربی و شرقی در کشورهایی که امروز با بحران مواجه هستند، بین اقوام و مذاهب و فِرَق مختلف عدالت را اجرا می‌کردند و آنها را کنار یکدیگر قرار می‌دادند، امروز این کشورها با مشکلات مواجه نمی‌شدند و در معرض تجزیه قرار نمی‌گرفتند و شاهد این همه تخریب و ویرانگری نبودیم.»
«وضعیتی که امروز در کشورهای بحران‌زده شاهد هستیم، نتیجۀ سیاست‌های غلط دولت‌های اسلامی و قدرت‌های منطقه است. البته شاید این قدرت‌ها عمداً چنین سیاست‌هایی را اجرا می‌کنند تا از طریق قتل عام ملت‌ها به منافع خودشان برسند و در کشورهای اسلامی پایگاه‌های نظامی ایجاد کنند؛ همان‌گونه که اکنون هم در بعضی کشورها پایگاه ایجاد کرده‌اند.
اگر کسی بخواهد دشمنی با اسلام را ادامه دهد، بداند که الله تعالی انتقام‌گیرنده است؛ خداوند متعال گردن کسانی را که بخواهند با حق مقابله کنند و چراغ خدا را خاموش کنند، می‌شکند و هیچکس توانایی مقابله با خدا را ندارد.»

منبع : مجله ندای اسلام

متن کامل این گزارش در شماره ۶۷-۶۸ موجود است .

 

| ۲ فروردین ۱۳۹۶

یک دیدگاه بگذارید

جستجو
آخرین مطالب
پیوندهای محبوب
آمار سایت
  • کاربران آنلاین 35نفر
  • بازدید امروز 69693
  • بازدید دیروز 141237
  • بازید کل 104725046

این سایت در ستاد ساماندهی پایگاه های اینترنتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به ثبت رسیده است.

کلیه حقوق برای پایگاه اطلاع رسانی وااسلاماه محفوظ میباشد.

استفاده از محتوای وااسلاماه با ذکر منبع و آدرس سایت بلامانع است. | تگ ها

Powered By Vaislamah.com - Copyright © 2010-2015 Vaislamah.com