پایگاه اطلاع رسانی وااسلاماه

 

باید یقین کامل داشته باشی که با قرآن زنده ای و بدون قرآن مرده

با قرآن بینایی و بدون قرآن نابینا

با قرآن هدایت یافته ای و بدون قرآن گمراه

با قرآن دانشمندی و بدون قرآن نادان

اول الله، آخر الله ، ظاهر الله، باطن الله، فقط الله

بهترین یاد خدا ورد (لااله الا الله) است

دوستان گرامی، وااسلاماه شدیدا به کمک مالی شما خیرین محترم نیازمند است با کمک به سایت در فعالیت های آن سهیم شوید کمک های خود را می توانید از طریق لینک زیر پرداخت نمایید http://vaislamah.com/donate ×
آمار کلی سایت
 • کل مطالب 2321
 • کل نظرات 9622
 • کل اعضا 1684
 • جدیدترین عضو اسحق
خبرنامه
وااسلاماه
| بازدیدها: 1702

خداوند متعال می‌فرماید: [وَاللهُ جَعَلَ لَکُمْ مِنْ بُیوتِکُمْ سَکَنًا] (نحل:۸۰)؛ و خداوند از خانه‌هایتان براى شما آرامگاه قرار داد.» علامه ابن‌کثیر، ‌رحمه‌الله،‌ می‌گوید: خداوند نعمت کامل خود بر بندگانش را یادآور می‌شود که برای آنها خانه‌هایی قرار داد که محل آرامش آن‌هاست، به آن پناه می‌برند و در آن ستر و پوشش‌ می‌یابند و به شیوه‌های مختلف از آن استفاده می‌کنند.
اهمیت خانه در زندگی انسان
خانه محل خوردن، خوابیدن، استراحت و پرداختن به مسائل زناشویی است. محل گرد آمدن اعضای خانواده و تنهاشدن با همسر و فرزندان است. محل ستر و صیانت زن است. خداوند متعال می‌فرماید: [وَقَرْنَ فِی بُیوتِکُنَّ وَلَا تَبَرَّجْنَ تَبَرُّجَ الْجَاهِلِیهِ الْأُولَى] (احزاب:۳۳)؛ و در خانه‌هاى خود بمانید و چون زینت‌نمایى [عصر] جاهلیت پیشین زینت ننمایید.» اگر انسان در مورد شرایط کسانی که خانه‌ای ندارند و در پناهگاه‌ها و کف خیابان‌ها زندگی می‌کنند و یا در مورد پناهندگان آواره در اردوگاه‌های موقّت بیندیشد، آن وقت قدر خانه را می‌داند. خانه‌ جای صیانت جان و محفوظ ماندن از زشتی‌ها و در هنگام فتنه‌ها پناهگاه شرعی مسلمان است. رسول‌‌خدا، صلّی‌الله‌‌علیه‌وسلّم، فرمود: «طوبی لمن ملک لسانه و وسعه بیته و بکی علی خطیئته؛ خوشا به‌حال کسی که زبانش را نگه می‌دارد، در خانه‌اش می‌ماند و بر گناهش اشک می‌ریزد.» و نیز فرمود: «خمس من فعل واحداً منهن کان ضامناً علی ‌الله، من عاد مریضاً أو خرج غازیاً أو دخل علی إمامه یرید تعزیزه و توقیره أو قعد فی ‌بیته فسلم الناس منه و سلم من النّاس؛ پنج خصلت‌اند که هر کس به یکی از آنها عامل باشد در پناه خداوند خواهد بود؛ از بیماری عیادت کند یا برای جهاد برود یا پیش حاکم مسلمان برود تا او را (در مسیر اهداف دینی) یاری دهد و او را بزرگ بدارد و یا در خانه‌اش بنشیند تا مردم از شرّ او و او از شرّ مردم در امان بماند.» در حدیثی دیگر می‌فرماید: «سلامه الرجل من الفتنه أن یلزم بیته؛ ماندن در خانه، انسان را از فتنه‌ها حفظ می‌کند.» مسلمان آنگاه فایده ماندن در خانه را بهتر احساس می‌کند که در بین مردم بیگانه باشد و نتواند منکرات را تغییر دهد، در آن‌وضعیت خانه پناه‌گاهی است که در آن خود را از کار و نظر ناروا، همسرش را از چشم نامحرم و بی‌حجابی و فرزندانش را از دوستان ناباب حفظ کند. توجه کردن به امور منزل از بزرگ‌ترین ابزار ساختن جامعه اسلامی است؛ چراکه سنگ‌بنای جوامع خانواده‌ها هستند و از چند خانواده یک محله و از محله‌ها جامعه به‌وجود می‌آید. اگر اساس جامعه یعنی خانه و خانواده خوب باشد، جامعه‌ای نیرومند و عامل به احکام الهی به‌وجود خواهد آمد که در برابر دشمنان مقاومت می‌کند، خیر را به همه‌جا تعمیم می‌دهد و زشتی‌ها در آن نفوذ نخواهد کرد. آن وقت است که از خانه‌های مسلمانان شالوده‌های اصلاح، از قبیل داعیان نمونه‌، طالبان حقیقی دانش، مجاهدان راستین، همسران نیک‌سیرت، مادران مربی و سایر مصلحین روانه جامعه خواهند شد. وقتی موضوع تا این حد سرنوشت‌ساز است و درعین‌حال در خانه‌های مسلمانان امروزی منکرات فراوان و کوتاهی‌های نابخشودنی وجود دارد، این سؤال بزرگ مطرح می‌شود که ابزار اصلاح خانه‌ها چیست؟ در پاسخ به این سؤال، راهکار‌هایی را که ان‌شاءالله مفید خواهند بود، ارائه می‌‌کنیم و از خداوند متعال می‌خواهیم مسلمانان را برای تجدید رسالت خانه‌ و خانواده، همت و پشتکار نصیب کند.

۱٫ حسن انتخاب همسر
خداوند متعال می‌فرماید: [وَأَنْکِحُوا الْأَیامَى مِنْکُمْ وَالصَّالِحِینَ مِنْ عِبَادِکُمْ وَإِمَائِکُمْ إِنْ یکُونُوا فُقَرَاءَ یغْنِهِمُ اللهُ مِنْ فَضْلِهِ وَاللهُ وَاسِعٌ عَلِیمٌ] (نور:۳۲)؛ مردان و زنان مجرّد خود را و غلامان و کنیزان شایسته خویش را به ازدواج یکدیگر در آورید اگر نادار باشند خداوند آنان را در پرتو فضل خود دارا می‌گرداند.» در حدیث آمده است که چهار چیز در انتخاب همسر در نظر گرفته می‌شود: ثروت، نسب، زیبایی و دیانت، که باید بانوی دیندار را برگزید.(متفق‌علیه) همه دنیا متاع است و بهترین متاع آن همسر صالح است.(رواه مسلم:۱۴۶۷) همه باید قلبی سپاسگزار، زبانی ثناگو، همسری مؤمن که در امور آخرت یاورشان باشد انتخاب کنند. در روایتی دیگر آمده است: همسر صالح که در امور دین و دنیا یاور انسان باشد، بهترین سرمایه‌ای است که شخص از آن برخوردار می‌شود. همان‌گونه‌که همسر نیک‌سیرت عامل خوشبختی است، همسر بدطینت یکی از عوامل رنج و پریشانی است. در حدیث نبوی آمده است: از جمله خوشبختی، همسر صالحی است که از دیدنش خوشحال می‌شوی و وقتی در خانه‌ نیستی او را بر خودش و اموالت امین می‌دانی؛ و از جمله بدبختی، همسری است که از دیدنش آزرده خاطر می‌شوی، بر تو زبان‌درازی می‌کند و اگر در خانه نباشی او را بر خودش و اموالت امین نمی‌دانی.(رواه ابن‌حبان)

۲٫ تلاش برای اصلاح همسر
گاهی اتفاق می‌افتد که فردی با زنی ازدواج می‌کند که از نظر ایمان و دیانت ضعیف است؛ چون هنگام ازدواج به موضوع دینداری همسر چندان توجه نکرده، یا به این امید با او ازدواج کرده که پس از ازدواج برای اصلاح او می‌کوشد، یا تحت فشار و اجبار خویشاوندان تن به این ازدواج داده است؛ این‌جاست که باید برای اصلاح همسر کمر همت ببندد. قبل از هر چیز شوهر باید بداند که هدایت از جانب خداوند است و او هر که را بخواهد راه می‌نماید و صالح می‌گرداند؛ چنان‌که خداوند نعمت خود را در حق حضرت زکریا علیه‌السلام یادآور می‌شود: [وَأَصْلَحْنَا لَهُ زَوْجَهُ] (انبیاء:۹۰)؛ و همسرش را براى او اصلاح و نیکو گردانیدیم.» چه اصلاح جسمی باشد یا دینی. در تفسیر آیه فوق عبدالله‌بن‌عباس، رضی‌الله‌عنه، می‌گوید: «همسر زکریا نازا بود، باوجوداین فرزند به دنیا آورد.» و عطاء، رحمه‌الله، می‌گوید: «قدری تندخو بود، خداوند او را اصلاح کرد.»  از عوامل اصلاح همسر می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:  تلاش برای ارتقای سطح ایمان همسر به خداوند متعال، تشویق وی برای اقامه نماز شب، تلاوت قرآن کریم، به‌خاطر سپردن اذکار و اوراد و پایبندی به دعاهایی که در اوقات و مناسبت‌های مختلف خوانده می‌شوند (ادعیه مأثوره)، خواندن کتاب‌های مفید، گوش دادن به نوارهای اسلامی مفید با موضوعات دینی و علمی و مداومت بر آن، و انتخاب زنان مؤمن و متدین برای دوستی با همسر تا با آن‌ها مثل یک خواهر ایمانی ارتباط برقرار کند، سخنان نیکو ردوبدل کنند و دیدارهای هدفمند داشته باشند.

۳٫ رعایت مسائل ایمانی و دینی در منزل
منزل را محل ذکر و یاد خداوند متعال قرار دهد. رسول‌خدا، صلّی‌الله‌‌علیه‌وسلّم، می‌فرماید: اهل خانه‌ای که خداوند را یاد می‌کنند مانند زندگان و اهل‌خانه‌ای که از یاد خداوند غافل‌اند مانند مردگان‌اند. پس باید منزل را محل ذکر قلبی و زبانی، نماز و تلاوت قرآن کریم، مذاکره علوم شرعی و خواندن کتاب‌های مختلف دینی قرار داد. امروزه چه بسیارند مسلمانانی که خانه‌های‌شان به‌خاطر غفلت از یاد خداوند تبدیل به قبرستان شده است. و اوج شقاوت این‌جاست که در آن آواز شیاطین از قبیل ساز و موسیقی، غیبت و افترا و سخن‌چینی به گوش می‌رسد و مملو از معاصی و منکرات و اختلاط حرام و خودآرایی و ظاهر شدن میان خویشاوندان نامحرم و همسایگانی است که وارد خانه می‌شوند. چگونه فرشتگان وارد چنین منازلی می‌شوند! پس ضروریست که به اهل‌خانه‌ با یاد خداوند معنویت ببخشیم.

۴٫ خانه‌هایمان را محراب عبادت کنیم
خانه‌هایمان را تبدیل به محراب عبادت کنیم. خداوند عزّوجل فرمود: [وَأَوْحَینَا إِلَى مُوسَى وَأَخِیهِ أَنْ تَبَوَّآ لِقَوْمِکُمَا بِمِصْرَ بُیوتًا وَاجْعَلُوا بُیوتَکُمْ قِبْلَهً وَأَقِیمُوا الصَّلَاهَ وَبَشِّرِ المؤْمِنِینَ] (یونس:۸۷)؛ و به موسى و برادرش وحى کردیم که براى قومتان در مصر خانه‌ها[یى] را مسکن گزینید و خانه‌هایتان را رو به قبله قرار دهید و نماز بر پاى دارید. و به مؤمنان بشارت ده.» عبدالله‌بن‌عباس، رضی‌الله‌عنه، می‌گوید: به آنها امر شد که خانه‌ها را مسجد قرار دهند. علامه‌ ابن‌کثیر، رحمه‌الله،‌ می‌گوید: ازآنجاکه آنان از سوی فرعون و قومش تحت فشار زیادی بودند، امر شدند که به کثرت نماز بخوانند؛ چنان‌که خداوند عزّوجل می‌فرماید: [یا أَیهَا الَّذِینَ آمَنُوا اسْتَعِینُوا بِالصَّبْرِ وَالصَّلَاهِ] (بقره:۱۵۳)؛ اى مؤمنان، از بردبارى و نماز مدد بجویید.» در حدیث آمده است: وقتی مشکلی برای آن‌حضرت،‌ صلّی‌الله‌‌علیه‌وسلّم، پیش می‌آمد به نماز روی می‌آرود. از این مسئله اهمیت عبادت در منازل معلوم می‌شود، به‌ویژه هنگام فشارها و ناملایمات و در مواردی که مسلمانان نمی‌توانند نمازشان را در حضور کافران ادا کنند. به این مناسبت می‌توان به محراب حضرت مریم، که محل عبادت ایشان بود، اشاره کرد که خداوند متعال می‌فرماید: [کُلَّمَا دَخَلَ عَلَیهَا زَکَرِیا الْمِحْرَابَ وَجَدَ عِنْدَهَا رِزْقًا] (آل‌عمران:۳۷)؛ هر گاه زکریا در محراب بر او وارد مى‌شد به نزد او رزقى مى‌یافت.» از این‌رو صحابه به خواندن نماز در خانه‌ها (غیر از فرایض) بسیار پایبند بودند.

۵٫ تربیت ایمانی افراد خانواده
از حضرت عایشه، رضی‌الله‌عنها، روایت است که می‌گوید: رسول‌خدا‌، صلّی‌الله‌‌علیه‌وسلّم، نماز شب می‌خواند، وقتی به نماز وتر می‌رسید می‌فرمود: ای عایشه! برخیز و وتر بخوان.(مسلم) رسول‌خدا‌، صلّی‌الله‌‌علیه‌وسلّم، برای تربیت ایمانی زنان یک روز فرمود: رحمت خداوند بر کسی باد که شب‌هنگام برمی‌خیزد و همسرش را بیدار می‌کند تا نماز بخواند، و اگر برنخاست بر چهره‌اش آب بپاشد.(بخاری) رسول‌خدا‌،‌ صلّی‌الله‌‌علیه‌وسلّم، از جهت تربیت ایمانی زنان فرمود: ای جماعت زنان! صدقه بدهید که بیشتر جمعیت اهل‌جهنم را زنان تشکیل می‌دهند.(بخاری)

۶٫ اهمیت دادن به اذکار و ادعیه و سنّت‌ها
به اذکار و ادعیه مأثوره و سنّت‌های مربوط به آن از جمله دعای ورود به منزل پایبند باشیم. امام مسلم در صحیح خود روایت می‌‌کند که رسول‌خدا،‌ صلّی‌الله‌‌علیه‌وسلّم، فرمود: وقتی شخصی وارد خانه‌اش می‌شود و هنگام ورود و غذا خوردن خدا را یاد می‌کند، شیطان می‌گوید: این‌جا نه جای ماندن است و نه غذایی برای خوردن وجود دارد. و اگر در هنگام ورود به منزل، خدا را یاد نکند، شیطان می‌گوید: امشب جایی برای ماندن پیدا شد و اگر هنگام غذا خوردن از یاد خدا غفلت کند، شیطان می‌گوید: هم جایی برای سپری کردن شب میسر شد و هم غذایی برای خوردن.(مسلم) در سنن ابوداود روایت شده است که رسول‌خدا،‌ صلّی‌الله‌‌علیه‌وسلّم، فرمود: اگر فرد هنگام بیرون رفتن از خانه «بسم‌الله توکلّت علی‌الله، لاحول‌ولاقوّه‌إلابالله» بگوید، به او اعلام می‌شود: ای‌مرد! هدایت شدی، کفایت شدی، حفاظت شدی و شیطان از او دور می‌شود.(ابوداود:۴۹۹) امام مسلم در صحیح خود از حضرت عایشه، رضی‌الله‌عنها، روایت می‌کند که رسول‌خدا،‌ صلّی‌الله‌‌علیه‌وسلّم، هنگامی که به خانه وارد می‌شد، قبل از هر چیز مسواک می‌زد.(مسلم) رسول‌خدا‌، صلّی‌الله‌‌علیه‌وسلّم، فرمود: خانه‌های خودتان را به قبرستان تبدیل نکنید؛ شیطان از خانه‌ای که در آن سوره بقره تلاوت شود می‌گریزد.(‌مسلم:۵۹۳۸) رسول‌خدا،‌ صلّی‌الله‌‌علیه‌وسلّم، فرمود: سوره بقره را بخوانید؛ زیرا شیطان به خانه‌ای که سوره‌ بقره در آن تلاوت گردد، وارد نمی‌شود.(مستدرک حاکم:۱/۵۶۱) رسول‌خدا،‌ صلّی‌الله‌‌علیه‌وسلّم، در فضیلت و تأثیر تلاوت دو آیه آخر سوره بقره فرمود:‌ در خانه‌ای که این دو آیه تلاوت شوند، شیطان نمی‌ماند.(مسنداحمد:۴/۲۷۴)

۷٫ تعلیم دادن افراد خانواده
تعلیم دینی افراد خانواده یک تکلیف شرعی است که باید سرپرست خانواده به آن همت گمارد تا به این فرموده الهی عمل کرده باشد: [یا أَیهَا الَّذِینَ آمَنُوا قُوا أَنْفُسَکُمْ وَأَهْلِیکُمْ نَارًا وَقُودُهَا النَّاسُ وَالْحِجَارَهُ] (تحریم:۶)؛ اى مؤمنان، خودتان و خانواده‌تان را از آتشى حفظ کنید که آتش‌افروزش مردم و سنگ‌ها خواهند بود.» این آیه یک دستورالعمل کلی برای تعلیم، تربیت، امر به معروف و نهی از منکر در میان اعضای خانواده تلقی می‌شود. برخی از اقوال مفسران در توضیح این آیه چنین است: قتاده، رحمه‌الله، می‌گوید: «افراد خانواده را به فرمانبرداری از خداوند متعال امر کند و از نافرمانی او تعالی باز دارد. بر اساس حکم خداوند بر آنها نظارت کند و به آنان کمک کند تا به احکام خداوند عمل کنند.» ضحاک و مقاتل، رحمها‌الله، نیز می‌‌گویند: «بر مسلمان واجب است که به افراد خانواده و خدمت‌کارانش اوامر و نواهی خداوند را بیاموزد.» حضرت علی، ‌رضی‌الله‌عنه، فرموده است: «آنان را تعلیم دهید و ادب بیاموزید.» علامه طبری، رحمه‌الله، گفته ‌است: «بر ماست که به همسران و فرزندان خود احکام دین، کردار نیک و آداب ضروری را بیاموزیم.» گاهی اوقات مرد به سبب مشاغل بسیار و مأموریت‌ها از تعلیم افراد خانواده غافل می‌شود. برای این نوع اشخاص راه‌حل پیشنهادی این است که یک روز را به خانواده خود اختصاص دهند و برای آنان نشست علمی و آموزشی برگزار کنند. حضرت ابوسعید خدری، رضی‌الله‌عنه، روایت می‌کند که زنان به رسول‌خدا‌،‌ صلّی‌الله‌‌علیه‌وسلّم، گفتند: «تمام وقت شما را مردان گرفته‌اند، یک روز از وقت خود را به ما اختصاص دهید.» آن‌حضرت، صلّی‌الله‌‌علیه‌وسلّم‌، روزی را برای آنان مقرر کرد که در آن‌روز برای آنان صحبت می‌کرد و احکام شرعی را به سمع‌شان می‌رساند. علامه ‌ابن‌حجر از ابوهریره،‌ رضی‌الله‌عنه، داستان را این‌گونه نقل می‌کند که پیامبرخدا، صلّی‌الله‌‌علیه‌وسلّم، فرمود: «محل اجتماع شما خانه فلان زن است.» سپس به آن خانه تشریف برد و برای آنان سخن گفت.(فتح‌الباری:۱/۱۹۵) از حدیث فوق علاقه زنان صحابه به یادگیری و اهمیت تعلیم دادن بانوان در منازل روشن می‌‌گردد و به این امر نیز اشاره دارد که صرف کردن همه تلاش‌ها برای اصلاح و تربیت مردان و بی‌توجهی نسبت به تعلیم بانوان، کوتاهی بزرگی از جانب دعوتگران و سرپرستان خانواده‌ها محسوب می‌شود. مناسب است در این مجالس درس‌های مختصری از قرآن کریم و درس‌هایی در مورد مسائل تربیتی و اخلاقی با استناد به آیات کلام ‌الله مجید، سیره نبوی و احادیث گهربار آن‌حضرت، صلّی‌الله‌‌علیه‌وسلّم، ارائه شود. البته زنان باید برخی احکام فقهی مانند: احکام طهارت، نماز، زکات، روزه، حج و مسائل مربوط به بیماری قاعدگی، برخی از احکام خوردنی‌ها و آشامیدنی‌ها، لباس‌، آرایش، و سنّت‌های مربوط به نظافت شخصی و احکام مربوط به محرم و نامحرم، حکم موسیقی، عکس و تصویر و غیره را از طریق گفتار و یا نوشتار بیاموزند. مورد دیگری که باید در برنامه آموزشی همسران و فرزندان گنجانده شود، حضور در مراسم سخنرانی علما و دعوتگران مورد اعتماد است. بنابراین چند روش خوب و متنوع برای تعلیم در نظر گرفته شود.

۸٫ تشکیل کتاب‌خانه در منزل
از جمله عواملی که در آموزش اعضای خانواده و ایجاد فرصت برای فهم مسائل دینی مؤثر است و آنان را در پایبندی به احکام شریعت یاری می‌کند، ترتیب دادن یک کتاب‌خانه مختصر در منزل و تشویق افراد خانواده به خواندن و مطالعه است.‌ یک‌جای مناسب با تعدادی کتاب در اتاق خواب و مهمان‌خانه به فرد مجال می‌دهد تا پیوسته مطالعه کند. البته باید در انتخاب کتاب‌ها، سلیقه به خرج داد و کتا‌ب‌هایی را برگزید که حاوی مسائل  مفید و مورد نیاز باشند و برای سطوح مختلف زنان و مردان، بزرگسالان و خردسالان با چاپ‌های مرغوب و جذاب انتخاب شوند.

۹٫ ایجاد مجموعه شنیداری در منزل
لوازم صوتی‌وتصویری در هرخانه‌ای می‌توانند به دو گونه مفید و زیان‌بار مورد استفاده قرار بگیرند. یکی از راهکارها گردآوری یک مجموعه شنیداری جذاب از نوارها و سی‌دی‌های اسلامی از عالمان، قاریان، استادان و سخنوران و واعظان است. مثلاً گوش دادن به تلاوت جذاب برخی از ائمه نماز تراویح، تأثیر شگرفی بر اعضای خانواده خواهد داشت، به‌گونه‌ای‌که با شنیدن مکرر، آیاتی را به حافظه می‌سپارند و از سوی دیگر با شنیدن آیات قرآنی از گوش دادن به آواز‌های شیطانی و موسیقی‌های ناروا مصون می‌مانند. گوش دادن به نوارهای پرسش‌وپاسخ به مسائل شرعی سبب می‌شود خانواده‌ها مسائل زیادی بیاموزند، البته در این مورد خاص باید احتیاط کرد و احکام را از زبان عالمان قابل اعتماد و به‌نام فرا گرفت. گوش کردن به نوارهای خردسالان مثل تلاوت یک قاری خردسال یا شنیدن اذکار شبانه‌روزی و آداب اسلامی و یا سروده‌هایی با مضامین قرآنی از زبان کودکان بسیار تأثیرگذار است و چه‌بسا سبب می‌شود سوره‌ها و مضامین گوناگونی در ذهن اعضای خانواده‌ ماندگار شود.

۱۰٫ دعوت کردن صالحان و نیکان به منزل
خدای متعال دعای حضرت نوح، علیه‌السلام، را چنین نقل می‌کند، [رَبِّ اغْفِرْ لی وَلِوَالِدَی وَلِمَنْ دَخَلَ بَیتِی مُؤْمِنًا وَلِلْمُؤْمِنِینَ وَالْمُؤْمِنَاتِ وَلَا تَزِدِ الظَّالِمِینَ إِلَّا تَبَارًا] (نوح:۲۸)؛ پروردگارا، مرا و پدر و مادرم را و هر آن کس را که مؤمن به خانه‌ام درآید و مردان مؤمن و زنان مؤمن را بیامرز و ستمکاران را جز نابودى میفزاى.» آمدن اهل ایمان به خانه باعث آمدن نور و برکت به خانه می‌شود و از سخنان و بحث و گفت‌وگوی آنان فواید بی‌شماری حاصل می‌گردد؛ چون آنان مانند حاملان مشک و عنبرند که اطرافشان را عطرآگین می‌کنند. نشستن پدر، فرزندان و برادران در محفل صالحان و گوش‌دادن بانوان از پشت پرده، به آنچه در این مجلس مطرح می‌شود، تربیت دینی در پی دارد. و هرگاه خیر و نیکی به خانه راه یابد، بدی و زشتی از آن رخت برخواهد بست و بدان راهی نخواهد یافت.

ترجمۀ عبدالرحیم صفرزهی

منبع : مجله ندای اسلام

| ۲۸ دی ۱۳۹۱
یک پاسخ به “راهکارهایی برای بهبود وضع خانه و خانواده”

 1. محمدحامد says:

  من ازپخش ونشربرنامه ها ومقالات خوب شما ازشما قلبااظهارسپاس وامتنان می نمایم واقعا که مسائل خوب وارزنده است

  تشکرفراوان ازشما

  اگرمامسلمانان واقعا مطابق به ارشادات دین خود عمل کنیم رستگاری واقعی دنیاوآخرت را کمائی خواهیم کرد

یک دیدگاه بگذارید

جستجو
آخرین مطالب
پیوندهای محبوب
آمار سایت
 • کاربران آنلاین 28نفر
 • بازدید امروز 44686
 • بازدید دیروز 110002
 • بازید کل 100754280

این سایت در ستاد ساماندهی پایگاه های اینترنتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به ثبت رسیده است.

کلیه حقوق برای پایگاه اطلاع رسانی وااسلاماه محفوظ میباشد.

استفاده از محتوای وااسلاماه با ذکر منبع و آدرس سایت بلامانع است. | تگ ها

Powered By Vaislamah.com - Copyright © 2010-2015 Vaislamah.com