پایگاه اطلاع رسانی وااسلاماه

 

باید یقین کامل داشته باشی که با قرآن زنده ای و بدون قرآن مرده

با قرآن بینایی و بدون قرآن نابینا

با قرآن هدایت یافته ای و بدون قرآن گمراه

با قرآن دانشمندی و بدون قرآن نادان

اول الله، آخر الله ، ظاهر الله، باطن الله، فقط الله

بهترین یاد خدا ورد (لااله الا الله) است

دوستان گرامی، وااسلاماه شدیدا به کمک مالی شما خیرین محترم نیازمند است با کمک به سایت در فعالیت های آن سهیم شوید کمک های خود را می توانید از طریق لینک زیر پرداخت نمایید http://vaislamah.com/donate ×
آمار کلی سایت
  • کل مطالب 2321
  • کل نظرات 9622
  • کل اعضا 1684
  • جدیدترین عضو اسحق
خبرنامه
وااسلاماه
| بازدیدها: 2885

اختلاط زنان با مردان از امور خطرناک است. مفتی شیخ محمد ابراهیم رحمه الله دراین مورد فتوایی داده است که متن آن از این قرار است:

 اختلاط مردان با زنان سه حالت دارد:

۱- اختلاط زنان با مردان محرم، این اشکالی ندارد

۲- اختلاط زنان با مردان به قصد فساد؛ که در حرام بودن آن شکی نیست.

۳- اختلاط زنان با مردان بیگانه در آموزشگاهها و مغازه ها، دفترها، بیمارستان ها، جلسه ها و امثال آن؛ در این مورد ممکن است در آغاز امر سوال کننده فکر که این اختلاط، منجر به فتنه و مبتلا شدن هریک از دو جنس به یکدیگر نمی شود، برای روشن شدن حقیقتِ این قضیه، هم به صورت اجمال و هم با تفصیل به آن پاسخ می دهیم.

پاسخ اجمالی: خداوند متعال مردان و زنان را این گونه آفریده است که به همدیگر میل دارند با این تفاوت که زنان با داشتن غریزه جنسی ضعیفتر به مردان متمایلند. پس اگر زنان و مردان در یک مکان و در کنار همدیگر باشند این اختلاط پیامدهایی دارد که سبب می شود مقاصد شهوانی تحقق یابد. چون نفس دائماً آدمی را به گناه و بدی امر می کند. بدیهی است که هوای نفس انسان را کر و کور می کند و شیطان نیز به زشتی و گناه  فرمان می دهد و گناهان را زیبا جلوه می دهد.

اما پاسخ تفصیلی: اساس شریعت بر مبنای اهداف و مقاصد است. وسایل حکم مقاصد را دارند، زنان محل ارضای شهوت مردان هستند. شریعت اسلام راههایی را که منجر به ارتباط هر فردی از افراد دو جنس می گردد، را مسدود نموده است.

دلایلی از قرآن و سنت این مطلب را روشن می نماید:

 دلیل اول: خداوند متعال می فرماید: « وَرَاوَدَتْهُ الَّتِی هُوَ فِی بَیْتِهَا عَنْ نَفْسِهِ وَغَلَّقَتِ الْأَبْوَابَ وَقَالَتْ هَیْتَ لَکَ قَالَ مَعَاذَ اللَّهِ إِنَّهُ رَبِّی أَحْسَنَ مَثْوَایَ إِنَّهُ لَا یُفْلِحُ الظَّالِمُونَ (۲۳)» [یوسف:۳۳] « و زنی که او در خانه اش بود مکّارانه خواست تا او را از [پاکدامنی ] خود به در کند و درها را بست و گفت: پیش آی. [یوسف ] گفت: به خداوند پناه می برم. او (عزیز) سرور من است. در حقّ من نیکی کرد. بی شک ستمکاران رستگار نمی شوند (۲۳)»

 وقتی که زن عزیز مصر و یوسف در یک جا بودند و اختلاط بود، زن عزیز مصر از یوسف خواست که عمل منافی عفت را انجام دهد؛ اما خداوند یوسف را مشمول رحمت خود گردانید و او را حفاظت نمود.

 چنان که می فرماید:  «فَاسْتَجَابَ لَهُ رَبُّهُ فَصَرَفَ عَنْهُ کَیْدَهُنَّ إِنَّهُ هُوَ السَّمِیعُ الْعَلِیمُ » [34.یوسف] « پروردگارش [دعای او را] اجابت کرد و مکر آنان را از او باز داشت. بی گمان او شنوای داناست (۳۴)»

همچنین هرگاه بین زنان و مردان اختلاط باشد، زنی به دنبال مردی می رود که آن را می پسندد.

 دلیل دوم خداوند مردان و زنان را به حفظ نگاه فرمان داده است، و می فرماید« قُلْ لِلْمُؤْمِنِینَ یَغُضُّوا مِنْ أَبْصَارِهِمْ وَیَحْفَظُوا فُرُوجَهُمْ ذَلِکَ أَزْکَی لَهُمْ إِنَّ اللَّهَ خَبِیرٌ بِمَا یَصْنَعُونَ (۳۰) وَقُلْ لِلْمُؤْمِنَاتِ یَغْضُضْنَ مِنْ أَبْصَارِهِنَّ »

« به مردان مؤمن بگو که چشمانشان را [از دیدن نامحرم ] فرو پوشند و پاکدامنی ورزند. این برایشان پاکیزه تر است. بی گمان خداوند از آنچه می کنند با خبر است (۳۰)و به زنان مؤمن بگو: چشمانشان را [از نگریستن به نامحرم ] فرو پوشند»[النور.۳۰و۳۱]

خداوند زنان و مردان مؤمن را به حفظ نگاه، فرمان داده است. از نظراصول فقهی امر مقتضی وجوب است، سپس خداوند بیان فرموده که این بهتر و پاکیزه تر است. شریعت فقط نگاه ناگهانی را مورد عفو قرار داده است.

 حاکم در مستدرک از علی رَضِیَ اللَّهُ عَنْهُ  روایت می کند که پیامبرصَلَّی اللَّهُ عَلَیْهِ وَآلِهِ وَسَلَّمَ  فرمود:« یَا عَلِیُّ، لَا تُتْبِعْ النَّظْرَهَ النَّظْرَهَ، فَإِنَّما لَکَ الْأُولَی، وَلَیْسَتْ لَکَ الْآخِرَهُ »

 «ای علی! پس از افتادن نگاه اول، دوباره نگاه نکن، تو فقط نگاه اول را حق داری و نگاه دوم را حق نداری.»

 حاکم بعد از تخریج حدیث می گوید: این حدیث مطابق با شرایط شیخین صحیح است، ذهبی در «تلخیص» با حاکم موافق است، و چند حدیث دیگر به همین معنی آمده است.

 خداوند به حفظ نگاه فرمان نداده؛ مگر به خاطر این که نگاه به نامحرم نوعی زنا است.

 ابو هریره از پیامبر صَلَّی اللَّهُ عَلَیْهِ وَآلِهِ وَسَلَّمَ روایت می کند که فرمود:« العَیْنَانِ زِنَاهُمَا النَّظَرُ، وَالأُذُنَانِ زِنَاهُمَا الاسْتِمَاعُ، وَاللِّسَانُ زِناهُ الکَلاَمُ، وَالیَدُ زِنَاهَا البَطْشُ، وَالرِّجْلُ زِنَاهَا الخُطَا »  (چشم ها زنا می کنند  و زنایشان نگاه کردن به نامحرم است و زنای گوشها گوش دادن است و زنای زبان سخن گفتن است و زنای دست ها دست زدن است و زنای پاها رفتن است ) بخاری (۶۶۱۲،۶۲۴۳) مسلم (۲۶۵۷)

نگاه کردن زنا است به خاطر این که لذت بردن از نگاه به زیبایی های زن سبب می شود تا زن در قلب نگاه کننده جا بگیرد؛ و مرد به دنبال انجام کار زشت با او باشد، پس وقتی که در شریعت از نگاه کردن به زن چون منجر به فساد می شود، نهی شده است. این نگاهها زمانی صورت می گیرد که زنان و مردان در بیرون با یکدیگر اختلاط داشته باشند. بنابراین اختلاط ممنوع است، چون سبب و وسیله ای برای کاری می شود که عاقبت خوبی ندارد.

دلیل سوم: دلایلی که پیش تر بیان شد که تمام بدن زن عورت است، و باید تمام بدنش را بپوشاند؛ چون برهنه کردن بدن یا قسمتی ازآن سبب می شود تا به زن ها نگاه شود، و نگاه کردن به زن سبب می شود تا مرد به او دلبسته شود و سپس برای به دست آوردن زن دست به کار می شود، اختلاط زنان با مردان نیزچنین نتایجی خواهد داشت.

 دلیل چهارم: خداوند متعال می فرماید: « وَلَا یَضْرِبْنَ بِأَرْجُلِهِنَّ لِیُعْلَمَ مَا یُخْفِینَ مِنْ زِینَتِهِنَّ » [النور.۳۱]

« و نباید [زمین ] را با پاهایشان بکوبند تا آنچه از زینتشان را که نهان می داشتند، آشکار شود. »

خداوند زنان را از کوبیدن پاها به زمین نهی کرده؛ گرچه این کار در اصل جایز است؛ اما خداوند از آن نهی نمود تا کوبیدن پا سبب نشود که مردان صدای خلخال را بشنوند؛ زیرا این امر، انگیزه های شهوت را در آنها تحریک می کند. همچنین از اختلاط منع می شود چون منجر به فساد می گردد.

دلیل پنجم: خداوند متعال می فرماید: «یَعْلَمُ خَائِنَهَ الْأَعْیُنِ وَمَا تُخْفِی الصُّدُورُ» [غافر:۱۹]

« [خداوند] خیانت چشمان و آنچه را که دلها نهفته می دارند، می داند (۱۹) »

ابن عباس این آیه را این گونه تفسیر می کند: آن مردی است که در منزلی می رود که در آن منزل زن زیبایی هست، و یا از کنار آنها می گذرد، و چون اهل خانواده غافل شوند، او به آن زن نگاه می کند و وقتی آنها متوجه شوند چشم خود را از آن زن بر می گرداند. حال آن که خداوند از دل آن مرد آگاه است که در دلش می گوید: اگر می توانست با او زنا می کرد. «تفسیر ابن کثیر»(4/76)،  خداوند چشمی را که به دزدی نگاه می کند خیانتکار دانسته است، پس اختلاط چطور؟!

دلیل ششم: خداوند به زنان فرمان داده که در خانه هایشان بمانند، می فرماید: «وَقَرْنَ فِی بُیُوتِکُنَّ وَلَا تَبَرَّجْنَ تَبَرُّجَ الْجَاهِلِیَّهِ الْأُولَی» [الأحزاب-۳۳]

« و در خانه های خود بمانید و چون زینت نمایی [عصر] جاهلیت پیشین زینت ننمایید»

خداوند همسران پاک پیامبرصَلَّی اللَّهُ عَلَیْهِ وَآلِهِ وَسَلَّمَ را فرمان داده است که در خانه هایشان بمانند، و این خطاب عام است و دیگر زنهای مسلمین را نیز شامل می شود، چون در علم اصول ثابت است: که خطابِ مواجهه حکم عام را دارد؛ مگر آن که دلیلی بر تخصیص آن وجود داشته باشد، و اینجا دلیلی که بر اختصاص دلالت نماید وجود ندارد. پس وقتی زنان فرمان یافته اند که در خانه بمانند؛ مگر این که ضرورت، اقتضا کند که بیرون بروند… پس چطور گفته می شود که اختلاط جایز است؟!

با این که در این زمان نافرمانی زنان زیاد شده و به کثرت، لباس حیا را کنار گذاشته اند و بی حجابی و عریانی در حضور مردان بیگانه را مهم نمی دانند، اما از دلایل سنّت فقط به ذکر ده مورد اکتفا می کنیم:

۱- امام احمد در مسند خود با سند خویش از ام حمید، زنِ ابی حمید ساعدی رضی الله عنها روایت می کند که نزد پیامبرصَلَّی اللَّهُ عَلَیْهِ وَآلِهِ وَسَلَّمَ آمد و گفت: ای رسول خدا، من دوست دارم با شما نماز بخوانم، فرمود: « قَدْ عَلِمْتُ أَنَّکِ تُحِبِّینَ الصَّلَاهَ مَعِی، وَصَلَاتُکِ فِی بَیْتِکِ خَیْرٌ لَکِ مِنْ صَلَاتِکِ فِی حُجْرَتِکِ، وَصَلَاتُکِ فِی حُجْرَتِکِ خَیْرٌ مِنْ صَلَاتِکِ فِی دَارِکِ، وَصَلَاتُکِ فِی دَارِکِ خَیْرٌ لَکِ مِنْ صَلَاتِکِ فِی مَسْجِدِ قَوْمِکِ، وَصَلَاتُکِ فِی مَسْجِدِ قَوْمِکِ خَیْرٌ لَکِ مِنْ صَلَاتِکِ فِی مَسْجِدِی»

«می دانم که نماز خواندن را با من دوست داری، اما نماز شما در اتاقت بهتر است از نمازت در حجره ات، و نمازت در حجره ات بهتر است از نمازت در صحن منزل، و نمازت در حیاط و صحن منزل بهتر است از نمازت در مسجد قومت، و نمازت در مسجد قومت بهتر است از نمازت که در مسجد من بخوانی» أحمد (۶/۳۷۱)،

آنگاه پیامبرصَلَّی اللَّهُ عَلَیْهِ وَآلِهِ وَسَلَّمَ  به ام حمید دستور داد که برای او در آخرین اتاقی از اتاقهایش و در تاریکترین آن برای او محل نمازی درست کردند، و او تا دم مرگ همان جا نماز می خواند.

 ابن خزیمه در صحیح خود از عبد الله بن مسعود رَضِیَ اللَّهُ عَنْهُ روایت می کند و او از پیامبرصَلَّی اللَّهُ عَلَیْهِ وَآلِهِ وَسَلَّمَ روایت می کند که فرمود:

« إِنَّ أَحَبَّ صَلاَهِ الْمَرْأَه إِلَی اللهِ فِی أَشَدِّ مَکَانٍ فِی بَیْتِهَا ظُلْمَهً»  «پسندیده ترین نمازِ زن، نزد خداوند، نمازی است که زن در تاریکترین قسمت خانه اش ادا میکند»ابن خزیمه(۱۶۹۱،۱۶۹۲)،

 چند حدیث دیگر به همین مفهوم آمده است که همه این احادیث نشانگر آن است که نماز زن در خانه بهتر از نمازش در مسجد است.

بنابراین وقتی که نماز خواندنِ زن، در خانه بهتر از نماز خواندنش در مسجد همراه پیامبرصَلَّی اللَّهُ عَلَیْهِ وَآلِهِ وَسَلَّمَ است، پس اختلاط زن و مرد باید به طریق اولی ممنوع باشد.

۲- مسلم، ترمذی و دیگران از ابو هریره رَضِیَ اللَّهُ عَنْهُ روایت کرده اند که گفت: پیامبر خدا صَلَّی اللَّهُ عَلَیْهِ وَآلِهِ وَسَلَّمَ فرمود: « خَیْرُ صُفُوفِ الرِّجَالِ أَوَّلُهَا، وَشَرُّهَا آخِرُهَا، وَخَیْرُ صُفُوفِ النِّسَاءِ آخِرُهَا، وَشَرُّهَا أَوَّلُهَا». مسلم(۴۴۰)، و ابوداود (۶۷۸)، و الترمذی(۲۲۴)، و النسائی(۸۲۱)، و ابن ماجه(۱۰۰۰)، و ابن خزیمه (۱۶۹۳)، و الدارمی(۱۲۷۲).

«بهترین صفهای مردان (در نماز) صفهای اول هستند و بدترین صف هایشان صف های آخر هستند، و بهترین صف های زنان آخرین صف ها هستند و بدترین صف هایشان، صف های اول می باشند»

پیامبرصَلَّی اللَّهُ عَلَیْهِ وَآلِهِ وَسَلَّمَ برای زنان مقرر نموده که هر گاه به مسجد آمدند از نماز گزاران جدا باشند. رسول الله صَلَّی اللَّهُ عَلَیْهِ وَآلِهِ وَسَلَّمَ صف های اول زنان را بد خوانده و صف های آخر زنان را توصیف نموده است؛ چون زنهایی که در صف های آخر هستند از مردان فاصله بیشتری دارند و از قاطی شدن با آنها و دیدن مردها و دلبستن به آنها به هنگام مشاهده حرکات مردان و شنیدن سخنانشان دورتر هستند. پیامبرصَلَّی اللَّهُ عَلَیْهِ وَآلِهِ وَسَلَّمَ صف های اول زنان را چون بر عکس این می باشند مذمت نموده است، و صف های آخر مردان را بد دانسته؛ چون اگر زنها با آنان در مسجد باشند آنها به زنها نزدیکترند و از امام دورند، و ممکن است زنها خاطر آنها را به خود مشغول کنند و شاید عبادت و خشوع و نیت آنها را فاسد کنند. پس وقتی که شریعت در عبادات چنین احتمالی را مد نظر قرار داده با این که آن جا اختلاطی نیست و فقط زن و مرد نزدیک هم قرار می گیرند، حال شما جایی را در نظر بگیرید که بین زن و مرد اختلاط باشد، آنجا وضعیت چگونه خواهد بود؟!

۳- مسلم در صحیح خود از زینب همسر عبدالله بن مسعود رضی الله عنها روایت می کند که گفت: پیامبر خدا صَلَّی اللَّهُ عَلَیْهِ وَآلِهِ وَسَلَّمَ فرمود: «إِذَا شَهِدَتْ إِحْدَاکُنَّ الْمَسْجِدَ فَلَا تَمَسَّ طِیبًا»«هر گاه یکی از شما به مسجد آمد خوشبویی استفاده نکند» مسلم (۴۴۳)

 ابو داود در سنن خود، و امام احمد و شافعی در مسندهای خویش از ابو هریره رَضِیَ اللَّهُ عَنْهُ روایت می کنند که پیامبرصَلَّی اللَّهُ عَلَیْهِ وَآلِهِ وَسَلَّمَ فرمود: « لَا تَمْنَعُوا إِمَاءَ اللَّهِ مَسَاجِدَ اللَّهِ، وَلَکِنْ لِیَخْرُجْنَ وَهُنَّ تَفِلَاتٌ»  «کنیزان خدا را از مساجد منع نکنید، اما باید در حالی به مسجد بروند که ساده باشند و عطر و خوشبویی استفاده نکرده باشند» ابو داود (۵۶۵)

 ابن دقیق العید می گوید: از این حدیث ثابت می شود که استفاده از عطر و خوشبویی برای زنی که می خواهد به مسجد برود حرام است؛ زیرا سبب تحریک مردان می شود، وگاهی شهوت زن را نیز تحریک می کند. ابن دقیق العید، اضافه می کند: هر آنچه  که به معنای خوشبویی است مانند لباس خوب و زیورات و هیئت و ظاهر شیک را نیز شامل می شود.

حافظ ابن حجر می گوید: این حدیث اختلاط و قاطی شدن با مرد را شامل می شود. «فتح الباری» (2/349)

 خطابی در معالم السنن می گوید: التَّفَل: یعنی بد بویی، و گفته می شودامرأه تَفِلَه: یعنی  زنی که خوشبویی و عطر استفاده نکرده است. «معالم السنن»1/140 (185).

۴- اسامه ابن زید رَضِیَ اللَّهُ عَنْهُ از پیامبر صَلَّی اللَّهُ عَلَیْهِ وَآلِهِ وَسَلَّمَ روایت می کند که فرمود:« مَا تَرَکْتُ بَعْدِی فِتْنَهً أَضَرَّ عَلَی الرِّجَالِ مِنْ النِّسَاءِ» «زیان بارترین فتنه برای مردان زنان هستند.» بخاری(۵۰۶۹)، و مسلم (۲۷۴۰، ۲۷۴۱).

پیامبر صَلَّی اللَّهُ عَلَیْهِ وَآلِهِ وَسَلَّمَ توضیح داده که زنان سبب  فتنه مردان می شوند؛ پس چگونه فتنه مبتلا کننده و به فتنه مبتلا شونده یک جا جمع می شوند؟! قطعاً اختلاط این دو جایز نیست.

۵ – ابی سعید خدری رَضِیَ اللَّهُ عَنْهُ از پیامبر صَلَّی اللَّهُ عَلَیْهِ وَآلِهِ وَسَلَّمَ  روایت می کند که فرمود: «إِنَّ الدُّنْیَا حُلْوَهٌ خَضِرَهٌ وَإِنَّ اللَّهَ مُسْتَخْلِفُکُمْ فِیهَا فَیَنْظُرُ کَیْفَ تَعْمَلُونَ فَاتَّقُوا الدُّنْیَا وَاتَّقُوا النِّسَاءَ فَإِنَّ أَوَّلَ فِتْنَهِ بَنِی إِسْرَائِیلَ کَانَتْ فِی النِّسَاءِ»« دنیا شیرین و سرسبز است، و خداوند شما را در آن جانشین می کند و نگاه می کند که چگونه عمل می کنید، پس از دنیا بپرهیزید و از زنان بپرهیزید، همانا اولین فتنه بنی اسرائیل در زنان بود.» مسلم(۲۷۴۲).

وجه دلالت حدیث:

پیامبر صَلَّی اللَّهُ عَلَیْهِ وَآلِهِ وَسَلَّمَ فرمان داده  که از زنان پرهیز و دوری شود، و این امر مقتضی وجوب است پس اگر مرد و زن قاطی باشند، چگونه به این فرمان پیامبرصَلَّی اللَّهُ عَلَیْهِ وَآلِهِ وَسَلَّمَ عمل شده است؟! این امکان ندارد؛ پس اختلاط زن و مرد جایز نیست.

۶ – ابو داود و بخاری از حمزه بن ابی أسید انصاری و او از پدرش روایت می کند که او از پیامبر صَلَّی اللَّهُ عَلَیْهِ وَآلِهِ وَسَلَّمَ شنید که از مسجد بیرون آمد و مردان و زنان قاطی بودند؛ آنگاه پیامبرصَلَّی اللَّهُ عَلَیْهِ وَآلِهِ وَسَلَّمَ فرمود: « اسْتَأْخِرْنَ؛ فَإِنَّهُ لَیْسَ لَکُنَّ أَنْ تَحْقُقْنَ الطَّرِیقَ، عَلَیْکُنَّ بِحَافَّاتِ الطَّرِیقِ» فَکَانَتْ الْمَرْأَهُ تَلْتَصِقُ بِالْجِدَارِ، حَتَّی إِنَّ ثَوْبَهَا لَیَتَعَلَّقُ بِالْجِدَارِ مِنْ لُصُوقِهَا بِهِ.» ابو داود(۵۲۷۲)

  «شما زنها خود را عقب نگاه دارید، چون شما حق ندارید وسط راه را بگیرید، بلکه کناره و گوشه های راه را در پیش بگیرید آنگاه زنها از کنار دیوار می رفتند تا جایی که لباسشان به دیوار می چسبید؛» ابن أثیر در کتاب [النهایه فی غریب الحدیث] می گوید: (یَحْقُقْنَ الطریق: أن یَرْکَبْنَ حُقَّها و هو وسطَها).

وجه دلالت حدیث: پس وقتی که پیامبر صَلَّی اللَّهُ عَلَیْهِ وَآلِهِ وَسَلَّمَ زنان را از اختلاط در راه منع کرده است چون به فتنه منجر می شود، پس چگونه می توان گفت که در جاهای دیگراختلاط زن و مرد جایز است؟!

۷ – ابو داود طیالسی و غیره از نافع از عمر رَضِیَ اللَّهُ عَنْهُ روایت می کنند که پیامبر صَلَّی اللَّهُ عَلَیْهِ وَآلِهِ وَسَلَّمَ وقتی مسجد را ساخت برای زنها دروازه ای را مقرر کرد و فرمود: « لا یَلِجَنَّ من هذا الباب من الرجال أَحَد »«از این در هیچ کس از مردان وارد نشود»«مسند الطیالسی» 1/251 (1829).

 بخاری در (التاریخ الکبیر) از ابن عمر و او از عمر رضی الله عنهما و او از پیامبرصَلَّی اللَّهُ عَلَیْهِ وَآلِهِ وَسَلَّمَ روایت می کند که فرمود: «لا تَدْخُلوا المسجدَ من باب النساء»  «شما مردان از درِ زنان وارد مسجد نشوید.» ابو داود (۴۶۲، ۵۷۱)،

وجه دلالت حدیث: پیامبر از اختلاط مردان و زنان در درهای مسجد به هنگام ورود و خروج منع کرده است، و مشترک بودن در را برای مردان و زنان منع نموده تا اینگونه راه اختلاط را ببندد، پس وقتی اختلاط در چنین حالتی ممنوع است، در جاهای دیگر به صورت اولی ممنوع می باشد.

۸ – بخاری در صحیح خود از ام سلمه رضی الله عنها روایت می کند که گفت: « کان رسول اللهصَلَّی اللَّهُ عَلَیْهِ وَآلِهِ وَسَلَّمَ إذا سَلَّمَ من صلاته، قام النساء حین یَقْضِی تسلیمه، و مَکَثَ النبی صلی الله علیه وسلم فی مکانه یسیرا» بخاری (۸۳۷، ۸۴۹).

«پیامبرخدا صَلَّی اللَّهُ عَلَیْهِ وَآلِهِ وَسَلَّمَ  وقتی نماز را تمام می کرد و سلام می گفت، وقتی سلام گفتن ایشان تمام می شد زنان بلند می شدند و پیامبرصَلَّی اللَّهُ عَلَیْهِ وَآلِهِ وَسَلَّمَ  اندکی در جایش مکث می کرد»

و در روایتی دیگر می گوید: «کَانَ یُسَلِّمُ فَیَنْصَرِفُ النِّسَاءُ فَیَدْخُلْنَ بُیُوتَهُنَّ مِنْ قَبْلِ أَنْ یَنْصَرِفَ رَسُولُ اللَّهِ صَلَّی اللَّهُ عَلَیْهِ وَسَلَّمَ » «پیامبر صَلَّی اللَّهُ عَلَیْهِ وَآلِهِ وَسَلَّمَ در نماز سلام می گفت آنگاه زنها می رفتند و وارد خانه هایشان می شدند، قبل از آن که پیامبر حرکت کند» بخاری (۸۵۰)

 و در روایتی دیگر آمده است: «کُنَّ إِذَا سَلَّمْنَ مِنْ الْمَکْتُوبَهِ قُمْنَ وَثَبَتَ رَسُولُ اللَّهِ صَلَّی اللَّهُ عَلَیْهِ وَسَلَّمَ وَمَنْ صَلَّی مِنْ الرِّجَالِ مَا شَاءَ اللَّهُ فَإِذَا قَامَ رَسُولُ اللَّهِ صَلَّی اللَّهُ عَلَیْهِ وَسَلَّمَ قَامَ الرِّجَالُ» بخاری (۸۶۶). «وقتی زنها در نماز فرض سلام می گفتند، بلند می شدند و پیامبر در جایش می ماند و مردانی که به نماز خواندن مشغول می شدند می ماندند زمانی که پیامبرصَلَّی اللَّهُ عَلَیْهِ وَآلِهِ وَسَلَّمَ بلند می شد مردان بلند می شدند»

وجه دلالت حدیث: پیامبر صَلَّی اللَّهُ عَلَیْهِ وَآلِهِ وَسَلَّمَ عملاً از اختلاط زن و مرد باز می داشت، بنابراین در جاهای دیگر نیز باید اختلاط زن و مرد ممنوع باشد.

۹ –  طبرانی در المعجم الکبیر از معقل ابن یسار رَضِیَ اللَّهُ عَنْهُ روایت می کند که پیامبرصَلَّی اللَّهُ عَلَیْهِ وَآلِهِ وَسَلَّمَ فرمود: «لأَنْ یُطْعَنَ فِی رَأْسِ أَحَدِکُمْ بِمِخْیَطٍ مِنْ حَدِیدٍ خَیْرٌ لَهُ مِنْ أَنْ یَمَسَّ امْرَأَهً لا تَحِلُّ لَهُ» صحح ألبانی فی «الصحیحه» (1/447)

«اگر در سر یکی از شما میخی آهنین فرو برده شود، بهتر است از آنکه به زنی دست بزند که برایش حلال نیست.»

 هیثمی در[ مجمع الزوائد۴/۳۲۶] می گوید: راویان آن راویان حدیث صحیح هستند. منذری در [الترغیب و الترهیب] می گوید: راویان آن ثقه هستند. «الترغیب و الترهیب»3/26(2938)

۱۰- طبرانی از ابی امامهرَضِیَ اللَّهُ عَنْهُ و او از پیامبرصَلَّی اللَّهُ عَلَیْهِ وَآلِهِ وَسَلَّمَ روایت می کند که فرمود: «لَان یَزْحَمُ رَجُلٌ خِنْزِیرًا مُتَلَطِّخًا بِطِینٍ، أَوْ حَمْأَهٍ خَیْرٌ لَهُ مِنْ أَنْ یَزْحَمَ مَنْکِبِهِ مَنْکِبَ امْرَأَهٍ لا تَحِلُّ لَهُ»«الترغیب و الترهیب»3/26(2938)

«اگر بدن کسی به خوکی که آغشته به خاک و گل و لجن است بخورد، بهتر از آن است که شانه اش به شانه زنی بخورد که برایش حلال نیست»

دو حدیث مذکور بر این دلالت می نمایند که: پیامبرصَلَّی اللَّهُ عَلَیْهِ وَآلِهِ وَسَلَّمَ از تماس بدن زن با مرد اگر محرم نباشند را با حایل و بدون حایل منع کرده است؛ چون تأثیر بدی دارد، بنابراین اختلاط ممنوع می باشد.

 اگر در دلایل مذکور فکر کنیم چند نکته روشن می شود: اینکه اختلاط به فتنه منجر نمی شود فقط تصور بعضی از افراد است، و گر نه در حقیقت، اختلاط به فتنه می انجامد. از این رو پیامبرصَلَّی اللَّهُ عَلَیْهِ وَآلِهِ وَسَلَّمَ به خاطر از بین بردن ریشه فتنه آن را منع کرده است، اما آنچه ضرورت ایجاب می کند و چاره ای جز آن نیست؛ مانند: اختلاط زن ها و مردها در حرم مکه و حرم مدینه اشکالی ندارد.

از خداوند متعال مسئلت می نمایم که مسلمانان گمراه را هدایت کند و هدایت یافتگان آنها را هدایت بیشتر نصیب فرماید، و آنان را توفیق دهد تا کارهای نیک انجام دهند و منکرات را ترک کنند.

| ۷ اسفند ۱۳۹۱

یک دیدگاه بگذارید

جستجو
آخرین مطالب
پیوندهای محبوب
آمار سایت
  • کاربران آنلاین 33نفر
  • بازدید امروز 55708
  • بازدید دیروز 110002
  • بازید کل 100765302

این سایت در ستاد ساماندهی پایگاه های اینترنتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به ثبت رسیده است.

کلیه حقوق برای پایگاه اطلاع رسانی وااسلاماه محفوظ میباشد.

استفاده از محتوای وااسلاماه با ذکر منبع و آدرس سایت بلامانع است. | تگ ها

Powered By Vaislamah.com - Copyright © 2010-2015 Vaislamah.com